Mit kell tudni a START programról?
A vállalkozói tehetségeket támogató START program indulása alkalmából tartott eseményen Nagy-Vargha Zsófia az eseményen közölte: a kormány úgy tekint a tehetséggondozásra, mint befektetésre a jövőbe.
Kiemelte, a kormány szándéka mellett teljes társadalmi konszenzus áll, hiszen a Nemzeti Tehetség Program forrásainak egy része az 1 százalékos szja felajánlásokból származik. Idén pedig több mint 270 ezer embertől 2,5 milliárd forint felajánlás érkezett.
Sándor-Kovács Dóra, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetője elmondta, hogy ezen a héten hirdették meg a START pályázatot, amire a 18-27 év közötti fiatalok január 17-ig jelentkezhetnek.
Hozzátette, a Nemzeti Tehetség Program honlapján (nemzetitehetsegprogram.hu) megtalálhatók a részletek, amelyek szerint maximum 30 csapat kerül be a START programba, amely az idei évtől már két lépcsőből áll.
A program első szakaszában a fiatalok a vállalkozói létről, a vállalkozás beindításáról szerezhetnek alapvető tudást, ugyanis marketing képzést, üzletfejlesztést és jogi tanácsadást is kapnak. A részvevőknek minden héten különböző feladatokat kell teljesíteniük és mindig csak a legjobbak jutnak tovább: hétről-hétre kiesnek csapatok.
Az első szakasz lezárásaként meghallgatják a program részvevőit, hogyan fejlődtek, hogyan tudják bemutatni, eladni majd a befektetőknek a saját ötletüket. A szakmai zsűri a második szakaszba 10 csapatot juttat tovább, akik itt már a konkrét ötletet segítő szakmai képzést kapnak. Végül a program részvevői júniusban szakmai zsűri és a befektetők előtt mutatják be ötletüket.
A versenynek négy nyertese lehet: az első két helyezett 5-5 millió, a második két helyezett pedig 3-3 millió forint támogatásban részesülhet, a nyereményt a csapatok a vállalkozások létrehozására is fordíthatják - ismertette Sándor-Kovács Dóra.
A KIM helyszínen kiadott közleménye szerint a Nemzeti Tehetség Program célja, hogy támogassa a 18-27 év közötti fiatalokat a vállalkozásindításban és segítse őket az ötlettől a piacra lépésig.
A mostani programra - ami majd 2025 március és június között zajlik - a fenntartható energia, a tudatos életmód fejlesztése okosmegoldásokkal (pénzügyi tudatosság, ökotudatosság, mentális egészség és egészséges életmód), valamint a generációk közötti tudásmegosztás erősítése témakörökben jelentkezhetnek a fiatalok akár ötletfázisban lévő, akár már kiforrott megoldásokkal.
A Nemzeti Tehetség Központ és a Design Terminál közös programja olyan innovatív, a jelenlegi kihívásokra reagáló, megvalósítható ötleteket, elképzeléseket, megoldásokat támogat, amelyek fókuszában Magyarország saját erőforrására épülő fejlesztése áll - olvasható a minisztérium közleményében.