Mitől lehet inflációálló a digitális arany?
Egy bizonytalan gazdasági helyzetben a befektetők érthető módon kockázatkerülőbb magatartást követnek, és lehetőleg többféle hosszútávon is értékálló fedezetet keresnek, akár alacsonyabb hozam mellett is. Ilyenkor megnő az arany iránti kereslet, amely annak köszönhető, hogy szűkössége és tartóssága alapján értékelik, és így, jogosan, értékálló befektetésnek gondolják.
Szűkösségét nagyon jól szemlélteti, hogy amennyiben egyetlen tömbbe olvasztanánk az emberiség birtokában lévő aranykészletet, beleértve ebbe az ékszereket, rudakat, érméket, aranyfedezetű ETF-eket, központi bankok tartalékát, bizonyított tartalékokat és az egyéb aranyat is, akkor 2017-ben ez a kocka körülbelül 21x21x21 méter nagyságú lett volna. 2021 végére a becslések szerint ez a kocka mindössze 22 méteres lenne minden oldalán. Tartósságát pedig kémiai elemként már bizonyította az évek során. Elég, ha arra gondolunk, hogy az amerikaiak által felbocsátott Voyager űrszondák aranybevonatú rézlemezbe vésve viszik magukkal az emberiséget és a Földet bemutató sematikus üzenetet.
Amennyiben az arany árának teljesítményét nézzük, az az inflációs időszakban valójában vegyes, értékét befolyásolja a kereslet és kínálat mellett a piaci hangulat is. A bizonytalan piaci helyzetben (ahol a kereslet, a kínálat és hangulat is hektikusan változik) az arany értéke néha ingadozóbb lehet. Mindezek mellett az arany ára gyakran az amerikai dollár értékével fordítottan mozog. Ahogy az amerikai dollár értéke lejjebb kerül, és más pénznemekben olcsóbb lesz, az arany általában felértékelődik, ez pedig tovább fokozza a keresletet. Nincs garancia arra, hogy ha megugrik az infláció, az arany átlagon felüli hozamot termel. Mindezek mellett elmondható, hogy a múltban hosszú távon is bizonyítottan megőrizte az értékét, és egy nagy recesszió idején is jobban teljesít, mint a fedezeti alapok, az ingatlanok vagy egyes nyersanyagok. Vajon ez a helyzet az arany digitális formájával is?
A kriptovaluták kriptográfiát és blokklánc technológiát használnak a felek közti tranzakciók érvényesítésére. A biztonság és a nyomonkövethetőség mellett a digitális pénzeszközök nagy előnye a hordozhatóság, egyszerű tárolás és a likviditás. Amely mögött amennyiben arany letét van, annak értékállóságát kihasználva, segíthet megőrizni azok értékét, és így ezek az eszközök bizonyos értelemben felülmúlhatják a fizikai arany előnyeit, és stabil, tartós befektetések lehetnek.
„Meggyőződésünk, hogy a készpénz- és érintésmentes világ felé haladva, az arany fedezettel rendelkező digitális eszközöknek helye van egy befektetői portfólióban, amely a hagyományos fizikai aranybefektetés minden előnyét kínálja, azonban, köszönhetően az elektronikus pénzeszköz jellegének, annál sokkal rugalmasabb, hiszen tranzakciókhoz is használható. Mi a BLOCKBEN-nél már évek óta ezen a technológián dolgozunk. Az BNOx termékünk 100%-os fizikai aranyletéttel rendelkező digitális arany eszköz, amely rendszeres audittal rendelkezik. Ez is azt mutatja, hogy mi hiszünk a blokklánc technológiára és az aranyfedezetre épülő jövőben.”- tette hozzá elemzésében Krocsek Attila, a BLOCKBEN vezérigazgatója.