Mobiltokok és irattartótokok ftalát-tartalmát ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság

Az idei évben a nagyító alatt végzett vizsgálatok kiterjednek többek között a mobiltelefon tokokra, a kártyatartókra és a munkavállalói névtáblákra egyaránt. Amennyiben a vizsgálatok azt mutatják, hogy egy termékben a ftalátok mennyisége meghaladja a megengedett határértéket, és ezáltal a termék veszélyezteti használójának egészségét, úgy az NKFH és a piacfelügyeleti hatáskörben eljáró kormányhivatalok haladéktalanul fellépnek a magyar családok biztonsága érdekében.
Az NKFH akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma nagyító alatt azt vizsgálta, hogy a polivinil-klorid (PVC) megjelöléssel ellátott vízálló és hagyományos mobiltelefon tokok, kártyatartók, munkavállalói névtáblák, és hasonló termékek ftaláttartalma megfelel-e a vonatkozó uniós előírásoknak. Az uniós szabályozás szerint a műanyag összetételében az anyag aránya egyenként vagy bármilyen kombinációban nem haladhatja meg a 0,1 tömegszázalékos határértéket.
A ftalátok olyan vegyületek, amelyeket az ipar elsősorban lágyítószerként alkalmaz, annak érdekében, hogy növeljék a műanyagok rugalmasságát és élettartamát. Mivel nem képeznek erős kémiai kötéseket, ezért a különböző termékekből hosszú ideig képesek felszabadulni és érintéssel, belégzéssel vagy ételek és italok elfogyasztásával is könnyedén a szervezetbe kerülhetnek.
A ftalátok rengeteg hétköznapi fogyasztási cikkben megtalálhatók (pl: élelmiszerek műanyag csomagolása, műszaki és elektronikai cikkek, kozmetikumok, burkolatok, felületkezelő anyagok stb.) és számos egészségkárosító hatásuk igazolt. Megzavarhatják a hormonrendszer működését, növelhetik a meddőség vagy az endometriózis kialakulásának esélyét, valamint károsak lehetnek az idegrendszer fejlődésére is.
Az NKFH elnöke, dr. Német-Weingartner Lilla hangsúlyozta, hogy „az idei évben a minták kiválasztása során előnyben részesítjük a fiatalok körében népszerű használati tárgyakat, hogy ezzel is csökkenthessük az egészségi kockázatokat. Hatóságunk a vizsgálat eredményei alapján megteszi a szükséges intézkedéseket és haladéktalanul fellép a magyar családok védelme érdekében.”
Az NKFH felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy válasszák meg körültekintően a vásárolt termékeket annak érdekében, hogy a ftalátok okozta veszélyeket minimalizálják:
- A műanyag helyett részesítsék előnyben a fémet, üveget, vagy vásároljanak „PVC-mentes” vagy „ftalát-mentes” termékeket.
- Ne melegítsenek ételt műanyag edényben!
- A kéz általi ftalát expozíció étkezés előtti kézmosással minimalizálható.
- A felületek nedves törlőkendővel való áttörlése a felületre lerakódott esetlegesen ftalát szennyezett por mennyiségét csökkentheti.
·- Figyeljünk a műanyagok jelölésére:
Kerülni kell!
Elővigyázatosan kell használni!
Biztonságosan használható!