Modern eszközök, klasszikus értékek – Oktatás a 21. században

Miért fontos a klasszikus tudás a mesterséges intelligencia aranykorában? Hogyan változik meg a pedagógusok szerepe napjainkban? Milyen új lehetőségek nyílnak a tehetséggondozásra?

Modern eszközök, klasszikus értékek – Oktatás a 21. században

Ezeket a témákat járta körül a Mathias Corvinus Collegium (MCC) immár hetedik alkalommal megrendezett Kárpát-medencei pedagógus-konferenciája. A rendezvényen mintegy száz pedagógus, oktatási szakember és kutató vett részt.

Köszöntő beszédében Lánczi Péter, az MCC főigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy aki arra vállalkozik, hogy a tradíciókat megőrizve újítson, az bátor tettet hajt végre, hiszen ezzel egyszerre tiszteli a múlt értékeit és alakítja a jövő kihívásaira adott válaszokat.  

Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára, néptáncpedagógus és neveléstudományi kutató előadásában párhuzamot vont az ipari forradalom és a digitalizáció forradalma között.

Mint mondta, napjainkban hasonló kihívásokkal kell szembenéznünk, hiszen az emberiség és emberség megtartása kulcsfontosságú a technológiai változások közepette. Kiemelte, hogy a digitalizáció hatalmas előnye, hogy az emberi kapacitásokat tehermentesíti, ami különösen fontos az európai népességcsökkenés fényében.

Már léteznek például olyan robottanárok, amelyek képesek akár 30 diák számára is differenciált feladatokat adni, azonban figyelmeztetett, hogy a technológiai fejlődés mellett nem szabad elveszítenünk a személyes kapcsolatok, a lélekből lélekbe történő információ-átadás értékét.

A COVID-19 járvány különleges helyzetbe hozta az oktatást, mivel azonnali válaszokat kellett adni a digitalizációs kihívásokra, ami hatalmas fejlődést eredményezett. Ugyanakkor rámutatott, hogy a képernyőidő növekedése negatívan hat a beszédkészség fejlődésére.

Majd bemutatta a Nemzeti Köznevelési Portált, egy ingyenesen elérhető online platformot, amely modern pedagógiai eszközöket és okostankönyveket kínál a tanárok számára, megkönnyítve a módszertani támogatást és a digitális átállást.

A felgyorsuló technikai és társadalmi változások hatást gyakorolnak az iskolarendszerre is. Kiszélesedtek a tudásszerzés útjai, új kompetenciák kerültek előtérbe, és szükségszerűen megváltozott a pedagógusi szerepfelfogás is, mindeközben felértékelődtek a klasszikus tudástartalmak is.


Tovább pörgött az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Kiskereskedelmi Üzletágában

Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a második félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően. Az AutoWallis Mobilitási Szolgáltatások Üzletága ismét erős negyedévet zárt és a szerviztevékenység is növekedést mutatott. Az AutoWallis az év hátralevő részében az értékesítés további erősödésére számít.
2026. 07. 15. 23:00
Megosztás:

A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a webáruházaknál az elállási funkció biztosítását

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása mellett a fogyasztóvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivatalok ellenőrzik az újonnan bevezetett elállási funkció meglétét. A szabályozás alapján az online vásárlástól ugyanolyan könnyű elállni, mint egy terméket megrendelni, ehhez azonban szükséges a webáruházak jogkövető magatartása és a fogyasztóvédelmi hatóság fellépése.
2026. 07. 15. 22:00
Megosztás:

ENSZ tanulmány vizsgálta a globális kávé-, kakaó- és tea-piacokat és szakpolitikai ajánlásokat téve a rendszerszintű problémákra

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új elemzése szerint jelentős ingadozásokat mutatott a kávé, a kakaó és a tea nemzetközi ára az utóbbi időben, amit a strukturális problémák tovább súlyosbítottak. A FAO kiemeli a termelési rendszerek stabilizálásának, a piaci átláthatóság javításának és az értékláncon belüli kiegyensúlyozottabb értékeloszlás szükségességét a piaci stabilitás és a megélhetések védelme érdekében.
2026. 07. 15. 21:00
Megosztás:

Újra növekedési pályán Európa hőszivattyúpiaca, amely már több tízmillió háztartást véd az energiaárak ingadozásától

A kontinensen már 29,3 millió lakossági hőszivattyú működik, miközben az értékesítések 2025-ben ismét növekedésnek indultak. Ennek köszönhetően ma már több tízmillió európai háztartás fűti és hűti otthonát úgy, hogy jóval kevésbé van kitéve a fosszilis energiahordozók világpiaci ármozgásainak.
2026. 07. 15. 20:00
Megosztás:

Több millió magyar örülhet: megduplázta a kamatot a Revolut

Egyre több bank kínál már a látra szóló, azaz lekötés nélküli pénzekre is érdemi, akár az inflációnál jóval magasabb kamatot. A BiztosDöntés.hu adatai szerint a Revolut éppen most emelte duplájára azt a kamatot, amit a legtöbb magyar ügyfele által használt csomag megtakarítási számláján lévő pénzre fizet. Lenne mit fialtatni ezekért a kamatokért, hiszen soha nem inflálódott még annyi pénz lekötés nélkül a lakossági folyószámlákon, mint most.
2026. 07. 15. 19:00
Megosztás:

A vízépítés a klímaalkalmazkodás egyik kulcsa: már nem csak elvezetni, megtartani is kell

Miközben a Velencei-tó vízszintje ismét aggodalomra ad okot, és egyre több hazai folyó vízhozamát veszélyezteti az aszály, a szakemberek szerint Magyarország vízügyi kihívásaira a víz megtartása és újrahasznosítása jelentheti a választ. A KÉSZ Csoport szerint a korszerű mérnöki megoldások a klímaalkalmazkodás és a fenntartható vízgazdálkodás egyik legfontosabb eszközei lehetnek.
2026. 07. 15. 18:00
Megosztás:

Rekordot döntött a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát megítélése a kkv-k körében

Látványos, felfelé ívelő tendenciát mutat a kis- és középvállalkozások várakozásai a kormányzati intézkedések vállalkozásbarát mivoltával kapcsolatban – derül ki a legfrissebb K&H bizalmi index negyedéves kutatási adataiból. A szektor szereplőinek visszajelzései alapján 40 százalékkal többen vannak azok, akik bizalommal tekintenek a következő egy évre e téren, amivel a mutató megdöntötte a korábbi, 2010-ben mért 38 százalékos rekordot is.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Budapesten már harmadik hónapja csökkennek a lakásárak

Tovább tart a lakáspiaci árkorrekció: bár az ingatlan.com lakásárindexe szerint bár országosan 0,6 százalékkal emelkedtek a használt lakások és házak kínálati árai júniusban, Budapesten 0,1 százalékos csökkenés következett be. A fővárosban ezzel már a harmadik egymást követő hónapban mérséklődtek az árak. Hasonló, legalább három hónapos negatív sorozatra legutóbb 2020 októbere és decembere között volt példa.
2026. 07. 15. 17:00
Megosztás:

Az otthon megóvása a modern technológia eszközeivel

Az otthonod védelme mindig is fontos szerepet játszott, ám manapság a technológia robbanásszerű fejlődése új eszközöket kínál a megfigyelőrendszerek terén. A modern kamerarendszerek már nem csupán rögzítik az eseményeket, hanem valós időben megfigyelheted és akár a telefonodról is vezérelheted azokat. Vajon mennyire könnyű ezeket a rendszereket telepíteni és használni?
2026. 07. 15. 16:00
Megosztás:

Arab parfüm nagykereskedés - találd meg a népszerű illatokat!

A népszerű arab illatok világa folyamatosan változik, ám néhány alapvető irányzat állandóan jelen van a nagykereskedelmi kereslet csúcsán. Jelenleg a legkeresettebb kompozíciók közé tartoznak azok a gourmand-típusú alkotások, amelyek édes, gyakran vaníliás, karamellás vagy éppen fűszeres tónusokkal operálnak, miközben megőrzik az arab parfümök híres tartósságát.
2026. 07. 15. 15:30
Megosztás:

Leváltották a NAV két vezetőjét

Két vezetőjének megbízatását is visszavonta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - értesült a hvg360, az MTI megkeresésére a NAV közölte, a felmentés a hivatal bűnügyi főigazgatóságán dolgozó bűnügyi főigazgató-helyettesére és a központi nyomozó főosztály főosztályvezetőjére vonatkozik.
2026. 07. 15. 15:00
Megosztás:

A Kopint-Tárki 2 százalék körüli GDP-növekedést valószínűsít idén

A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
2026. 07. 15. 14:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 15. 12:00
Megosztás:

Amerikai hozamkorrekció és emelkedő magyar záróhozamok

Az amerikai államkötvények hozamai csökkentek, miután a júniusi infláció a vártnál kedvezőbben alakult, bár reggel nyolchetes csúcson voltak a hozamok az iráni blokád okozta bizonytalanság miatt, délutánra óriási enyhülés érkezett a júniusi fogyasztói árindex (CPI) miatt, mely minden elemzői várakozást alulmúlt, a májusi lokális csúcsról 3,5%-ra esett vissza elsősorban az elmúlt hetekben még érvényben lévő tűzszünet miatt bezuhanó energiaáraknak köszönhetően.
2026. 07. 15. 11:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Wall Street-i bankok profitja

A Nasdaq composite +0,90%-os nyereséggel zárta a napot, mely kiváló eredményt, az AI rali támogatta. Az S&P 500 mérsékelt emelkedéssel zárt, 0,38%-os erősödést regisztrálva.
2026. 07. 15. 10:00
Megosztás:

Mérsékelten pozitív eredmények az energiaszektor vezetésével

Az európai tőzsdék végül enyhe emelkedéssel zártak, annak ellenére, hogy napközben a negatív tartományokat is megjárták. A páneurópai STOXX 600 index 0,2%-kal emelkedett, az enyhe növekedést az energiaszektor papírjainak a meggyőző teljesítménye okozta, melyek kikorrigálták a védelmi és utazási szektor cégeinek gyengélkedését. Az FTSE 100 szintén enyhe 0,3%-os pozitívban zárta a napot.
2026. 07. 15. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 15. 08:00
Megosztás:

Az olasz kormánytöbbség elbukta a választási törvény reformját

Az olasz kormánytöbbség egy szavazaton elbukta a választási törvény reformját. A kormánytöbbség soraiból több szavazat hiányzott, ezt mérlegelni kell - kommentálta közösségi oldalán Giorgia Meloni miniszterelnök az olasz parlament alsóházának kedd esti szavazását, amely egy vokssal elutasította a kormány választási rendszer módosítására tett javaslatát.
2026. 07. 15. 07:00
Megosztás:

Az ipari parkok a helyi gazdaság fejlődésének motorjai

Jelentősen átalakulóban van az ipari parkok szerepe: a hagyományos termelés helyszíneiből összetett gazdasági ökoszisztémák központjai lettek. Ezek a létesítmények szerte az országban a vidéki munkahelyteremtés, a külföldi tőkevonzás és a zöld ipari átállás elsődleges eszközei – vallja Albrecht Armand, az INPARK-NIPÜF Csoport vezérigazgatója. Elemzésében rámutat: a tavaly rekordévet záró ipari és logisztikai ingatlanpiac számára jelenleg a zöld átállás, a digitalizáció és a magas hozzáadott értékű technológiák alkalmazása jelenti a legnagyobb fejlődési lehetőséget.
2026. 07. 15. 06:00
Megosztás:

Felmentette a MÁV igazgatósági elnökét Vitézy Dávid

Keddi hatállyal felmentette Lepsényi István eddigi igazgatósági elnököt és Parragh László igazgatósági tagot Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
2026. 07. 15. 05:00
Megosztás: