Modernizálják az üvegcseréprendszert az orosházi öblösüveggyárban
Fekete Péter elmondta, a fejlesztést 1,5 millió euró saját forrásból hajtják végre, a begyűjtött üveghulladékból származó üvegcseréparányt 40-ről 50 százalékra növelik, ezáltal csökken a gázüzemű kemencében az olvasztási energia. Folyamatban van az egyik gyártósor felújítása is - tette hozzá.
Az ügyvezető elmondta, 2018-ban új kemencét állítottak üzembe, 2019-ben új kenéstechnológiát vezettek be, 2020-ban indult a sűrített levegős rendszer modernizációja, a kompresszorok cseréje. Jelenleg a kemence kapacitása napi 380 tonna, jellemzően 350-360 tonna üveget vesznek ki belőle - közölte Fekete Péter. Ördögné Papdi Zsuzsa ügyvezető elmondta, az energiaválság hatásainak nem voltak annyira kitéve, ugyanis a gázt a helyi gázmezőről kapják, és hosszú távú szerződéssel. A háború kirobbanásával több üveggyár leállt Ukrajnában, ami üveghiányt generált Magyarországon.
Az MTI kérdésére kifejtette, a magyar élelmiszerpiacon éves szinten körülbelül 170 kilotonna üvegre van szükség, az ukrán gyárak leállása után 30 kilotonna hiányzott a piacról. Az orosházi gyár éves gyártási kapacitása 110-120 kilotonna - mondta összehasonlításul. Hozzátette, 170 féle terméket gyártanak, külföldre főként az olasz piacra szállítanak, az értékesítés körülbelül fele az export.
Figyelik a Kaposváron épülő török üveggyárat, készítettek már válságterveket is arra az esetre, ha sok vevőjük pártolna el tőlük, de bíznak abban, hogy ez nem fordul elő - mondta kérdésre válaszolva Ördögné Papdi Zsuzsanna. Hozzátette, eddig nem igazán költöttek reklámra, mert a kapacitásaikat így is teljesen kihasználták, de ha szükség lesz rá, "az is lehet egy eszköz".
Orosházán 1958-ban bukkantak egy metán-földgáz mezőre, ezért telepítették ide a gyárat, amelyet 1964. május 23-án avattak fel - ismertette a történetet az ügyvezető. A rendszerváltás utáni privatizációban az öblösüveggyártó rész került az amerikai O-I tulajdonába, amely globálisan 22 országban van jelen. Az orosházi öblösüveggyárban jelenleg 225-en dolgoznak. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint tavaly az értékesítés nettó árbevétele 24,3 milliárd forint volt az előző évi 19,8 milliárddal szemben. Ebből a belföldi értékesítés 2022-ben 12,4; 2021-ben 8,8 milliárdot tett ki. A cég adózott eredménye 1,4 milliárd forintra nőtt tavaly a korábbi 895 millió forintról.