Módosítsák az extraprofit adóról szóló rendeletet!

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) tudomásul veszi az extraprofit adókról szóló kormányrendelet szükségszerűségét, ugyanakkor szeretné felhívni a figyelmet néhány olyan problémás pontra, melyeket mindenképp orvosolni kellene. A budapesti kamara az érintett üzletágakra kifejtett várható hatások részletes elemzése alapján egy igazságosabb megoldási javaslatot dolgozott ki, melyet eljuttatott a Pénzügyminisztériumnak.

Módosítsák az extraprofit adóról szóló rendeletet!

A BKIK szakértői a rendelet hatálya alá eső cégeket 3 csoportba osztották:

1. melyeknél a változó gazdasági helyzet miatt tényleges extraprofit keletkezik (pl. bankok, kőolajipar),
2. melyeknél a gazdasági helyzet miatt nem keletkezik extraprofit, de a teherviselő képességük egy bizonyos szintű adót elbír,
3. a légitársaságok, amely részben luxusszektornak minősül, az igénybe vevők nagyobb része nem magyar állampolgár és az adók áthárítása a fogyasztókra nehezen megakadályozható.

A rendelet által érintett üzletágak adóterhelése az adózott eredményhez viszonyítva 5-35% között mozog. A BKIK részletes elemzése rámutatott, hogy a legkomplexebb szektorok, vagyis a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások esetében az adómértékek között nagyon komoly eltéréseket tapasztalhatók.

Ezen belül a kereskedelmi bankoknak 402,8 milliárd forint adózott eredményre vetítve 146,1 milliárd forint extraprofit adót (EPA) kell megfizetniük, ami az adózott profitra vetítve 36,3%. Amennyiben a teljes bankszektort a jelzálogbankok és a külföldi bankok magyarországi fióktelepeivel együtt számoljuk, akkor a teljes bankszektorra vetítve 763,7 milliárd forint adózott eredményre 203 milliárd forint extraprofit adó jut, ami átlagosan 26,5%-os elvonást jelent.

A pénzügyi vállalkozások esetében, ahol a betétgyűjtésből fakadó extraprofitról nem lehet beszélni, a helyzet sokkal összetettebb. Az MNB nyilvántartása szerint 2021. év végén összesen 245 engedéllyel működő pénzügyi vállalkozás volt Magyarországon. A teljes üzletág tavalyi (nem számítva 19 db, tavaly nem teljes évet zárt társaság eredményét) adózott eredménye a mérlegadatok alapján 122,6 milliárd forint volt, míg a fizetendő adó 20,2 milliárd forint, ami a teljes pénzügyi vállalkozások üzletágra vetítetten 16,5%-os, az átlagos terhelés alatti elvonási arányt jelent.

Tovább bontva azonban a pénzügyi vállalkozások egyes szegmenseit látható, hogy vannak olyan területek, amelyeket aránytalanul sújt az EPA, egyeseket pedig egészen szélsőséges mértékben. 

A BKIK szakértői a fizetendő adó alapján 4 csoportba osztották a pénzügyi vállalkozásokat:

1. melyek esetében mindenképpen javasolt a rendelet módosítása: ezek a kézizáloghitelezési tevékenységet folytató társaságok. A szektorban 17 társaság működik. A 2021. évi adózott eredmény 999 millió forint volt, míg az EPA 908,4 millió forint, ami az átlagos adóteherhez képest extrém módon szélsőséges, 90,9%-os elvonást jelent. Ez azért történhet meg, mivel a zálogházak, a tevékenység specialitásai miatt ügynökökkel dolgoznak, ezért a nettó árbevétel alapú számítás esetükben rendkívül torzító hatású. Fontos megemlíteni, hogy a kormányzat a zálogházakat mindig kiemelten kezelte, tekintettel a szektor sajátosságaira (működési modell, rendkívül kis mértékű, rövid futamidejű kölcsönök), valamint azért, mert az uzsorások visszaszorítása társadalmi prioritás. Nem véletlen, hogy a zálogházakra magasabb THM plafon vonatkozik, mint a többi pénzügyi vállalkozásra, ahogy az sem, hogy a pandémia alatt a THM plafon nem vonatkozott a erre a típusú pénzügyi vállalkozásra. Mindezek figyelembevételével a BKIK támogatja a zálogszakma azon javaslatát, hogy az EPA a szektorra specifikus hiteltranzakciók száma alapján legyen meghatározva (figyelembe véve, hogy az átlagos kölcsön tranzakciók összege 50-60 ezer forint között van, ami éves szinten 800-900 ezer tranzakciót jelent ebben a szektorban). A pénzügyi vállalkozások által fizetendő átlag 15% körüli arány megvalósítása, valamint a zálogházak igazságos terhelése érdekében 170-200 forint/tétel közötti kölcsöntranzakciós adót lenne indokolt kivetni.

2. melyek esetében megfontolásra érdemes a rendelet módosítása, ami két szektort jelent:

Hitelezést folytató társaságok. A szektorban 69 társaság működik. A 2021. évi adózott eredményük 6,65 milliárd forintvolt, míg az EPA 4,43 milliárd forint, ami 66,5%-os elvonást jelent. A képet árnyalja, hogy amennyiben egy, a többi közül piaci súlyát tekintve lényegesen kiemelkedő társaság adatait nem számoljuk, akkor a szektor adózott eredménye 4,45 milliárd forint, míg az EPA 2,6 milliárd forint, ami 40,8%-os elvonást jelent, valamint a

Lízing társaságok (40 db): adózott eredmény: 9,56 milliárd forint, EPA: 2,87 milliárd forint, elvonási arány: 30,07% 

Az elvonási mérték mindkét szektor esetében meghaladja a banki elvonás átlagát, ezért javasolja megfontolásra a BKIK e két szektor terheinek mérséklését.

3. melyek esetében nem javasolt a rendelet módosítása, mivel az adóterhek az üzletág átlagához igazodnak:

Work-out követeléskezelés/faktoring (98 db): adózott eredmény: 102,5 milliárd forint, EPA: 10,96 milliárd forint, elvonási arány: 10,7%

Üzleti faktoring (10 db): 1,94 milliárd forint, EPA: 339 millió forint, elvonási arány: 17,4%

Egyéb pénzügyi vállalkozások (19 db) – tavaly nem teljes évet zárt társaságok

4. Speciális feladatokat ellátó pénzügyi vállalkozások (4 db, pl. GIRO Zrt., BISZ Zrt.): 880 millió forint, EPA: 701 millió forint, elvonási arány: 79,6%
A légitársaságokra utasonkénti tranzakciós hozzájárulási díjat szabott ki a rendelet, amelyet az „légiközlekedésről szóló törvény. szerinti földi kiszolgálást végző gazdálkodó szervezeteknek” kell megfizetni és behajtani a légitársaságokon, amivel jelentős adminisztrációs teher keletkezik. Tekintettel arra, hogy az Európai Unióban az utasra, azaz a jegyre kivetett adón kívül lehetőség van a repülőt, azaz a járatot adóztatni, a BKIK megfontolásra ajánlja, hogy az adóztatás egyszerűsítése és a versenyképesség megőrzése érdekében inkább járatonkénti átalány adót vessen ki az állam.

A BKIK a fővárosi vállalkozások általános gazdasági érdekképviseleti szervezeteként nagy hangsúlyt fektet a piaciversenyhelyzet kiegyenlített feltételeinek biztosítására. Különösen fontos ez olyan terhelt körülmények között, amikor a gazdasági szereplőknek nagyobb terhet kell viselniük a társadalmi válság elkerülése érdekében úgy, hogy mindez a piaci erőviszonyokat ne torzítsa.


Bitcoin soha nem látott kamatkörnyezettel néz szembe – és egyelőre veszít az aranyhoz képest

A globális kötvényhozamok olyan magas szintre emelkedtek, amelyre 2008 óta nem volt példa. Bitcoin ekkor még nem is létezett, vagyis a kriptovaluta története során most először kell ilyen drága finanszírozási környezettel megküzdenie.
2026. 08. 18. 08:00
Megosztás:

Havi, teljesítésarányos elszámolásra térnek át a mohácsi Duna-híd projektnél

Havi, teljesítésarányos elszámolásra térnek át a Mohácsi Duna-híd projektnél a Közlekedési és Beruházási Minisztériummal (KBM) kötött megállapodásuk szerint, amely tartalmazza azt is, hogy visszafizetik a teljesítéssel még le nem fedett előleget, miközben a kivitelezés a felfüggesztéssel nem érintett területeken folyamatosan halad - közölte a kivitelező Duna Aszfalt Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Videóval is segíti a NAV a felkészülést a nyugtaadat-szolgáltatásra

Videóval is segíti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a felkészülést a nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte az adóhatóság az MTI-vel.
2026. 08. 18. 06:00
Megosztás:

Tovább bővül Finnországban a Futureal Energy Partners

A Futureal Energy Partners (FEP) stratégiai partnerségre lépett a finn megújulóenergia-fejlesztő Aurinkokarhu Oy-jal (Aurinkokarhu). Az együttműködés célja, hogy nagyszabású megújulóenergia-beruházásokat valósítsanak meg Finnországban. A portfólió mintegy 3 GW összteljesítményű, köztes fejlesztési szakaszban járó napelemes- (PV), akkumulátoros energiatároló- (BESS) és hibrid projekteket foglal magában tovább erősítve a FEP pozícióját az északi energiapiacon.
2026. 08. 18. 05:00
Megosztás:

Tévhit, hogy minden esetben a szülő bankjánál éri meg a legjobban diákszámlát nyitni

Kényelmes megoldásnak tűnik, ha a szülő ugyanannál a banknál nyit számlát a gyermekének, ahol ő maga is bankol. A money.hu friss összehasonlítása szerint azonban ez korántsem mindig a legolcsóbb választás. A vizsgált bankszámlák többségénél ugyanis ma már nem kerül többe a bankon kívüli utalás, mint a bankon belüli, így a szülőknek érdemes lehet a saját bankjukon túl is körülnézniük.
2026. 08. 18. 04:00
Megosztás:

Lassuló áremelkedés mellett élénkülő építések és rekordközeli hitelezés jellemezheti a lakáspiacot 2026-ban

A 2025-ös kiugró növekedést követően 2026-ban a magyar lakáspiac fokozatos normalizálódása várható. Miközben az új lakások átadása és a lakáscélú hitelezés látványosan bővül, az árak emelkedési üteme mérséklődik, a tranzakciószám pedig elmaradhat a tavalyi rekordközeli szinttől. Az MBH Elemzési Centrum második negyedéves Lakáspiaci Kitekintő elemzése szerint idén országosan 8-13 százalékos lakásár-emelkedés, 118-125 ezer adásvétel és 2 700 milliárd forintot meghaladó új lakáscélú hitelkihelyezés várható.
2026. 08. 18. 03:00
Megosztás:

Szülői nyugdíj: mennyi pénzt lehet így kapni?

Kevesen tudják, hogy egy biztosított vagy nyugdíjas személy halála után nemcsak az özvegy és a gyermek részesülhet hozzátartozói nyugellátásban. Meghatározott feltételek teljesülése esetén az elhunyt szülője, nagyszülője, sőt nevelőszülője is jogosult lehet úgynevezett szülői nyugdíjra. Az ellátás azonban nem automatikusan jár: igényelni kell, és az eltartottságot, valamint a többi jogosultsági feltételt is vizsgálják.
2026. 08. 18. 02:00
Megosztás:

Megszűnhet a bírósági tárgyalások online nyilvánossága

Megszüntetné a bírósági tárgyalások online nyilvánosságát a kormány hétfőn benyújtott, igazságügyi tárgyú törvényjavaslata, amely a közéleti részvételt akadályozó stratégiai perekkel kapcsolatos uniós szabályozás átültetését kezdeményezi.
2026. 08. 18. 01:00
Megosztás:

Megszűnik a vízkorlátozás Debrecenben

Megszűnteti az egyes fokozatú vízkorlátozást Debrecenben az önkormányzat kedd 6 órától a Debreceni Vízmű Zrt. javaslatára - tudatta hétfőn a városháza az MTI-vel.
2026. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Románia nettó áramiportőr volt az első fél évben is

Románia 2026 első fél évében is nettó áramiportőr volt - derül ki a bukaresti statisztikai intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2026. 08. 17. 23:00
Megosztás:

A Geely kínai járműgyártó profitja csökkent, bevétele nőtt az első fél évben

Kína egyik legnagyobb autógyártója, a Geely Automobile Holdings Ltd. nyeresége 2 százalékkal 9,09 milliárd jüanra (1,35 milliárd dollárra) csökkent az első fél évben, miközben a bevétele 15 százalékkal 173,6 milliárd jüanra nőtt - áll a cég honlapjára hétfőn fölkerült jelentés szerint.
2026. 08. 17. 22:00
Megosztás:

Esett BUX, zuhant a 4iG árfolyama

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 442,38 pontos, 0,29 százalékos csökkenéssel, 150 110,32 ponton zárt hétfőn, jelentősen esett a 4iG árfolyama.
2026. 08. 17. 21:00
Megosztás:

Megússzák a leállítást az engedélyezett lakóparkok, fellélegezhetnek a vevőik is

Nem kell leállniuk azoknak a kiemelt lakásberuházásoknak, amelyek már rendelkeznek jogerős építési engedéllyel, így az ezekben lakást vásárlókat sem érinti közvetlenül a kormány mostani döntése. A felfüggesztés azokra a fejlesztésekre vonatkozik, amelyek még nem kapták meg a szükséges építési engedélyt. Ez azért is lényeges, mert a kiemelt projektek különböző ütemeiben összességében több mint tízezer új lakás megépítését tervezik Budapesten és a nagyvárosokban, illetve azok agglomerációjában az ingatlan.com becslése szerint. Ezeknek a lakásoknak egy részét pedig már el is adták.
2026. 08. 17. 20:00
Megosztás:

Minden negyedik magyar cégnek hónapokba telik, mire hozzájut a pénzéhez

A vállalati forgalom nő, azonban egyre több pénz ragad be a cégek közötti követelésekbe: 2025-ben az összes aktív vállalkozás 26,7 százalékánál - 87 ezer cégnél a követelések forgási ideje az országos átlag több mint kétszerese volt az OPTEN céginformációs szolgáltató adatai szerint.
2026. 08. 17. 19:00
Megosztás:

Nem találtak komoly problémákat a Szigeten

A Sziget Fesztivál ideje alatt csaknem 120, a rendezvény területén működő vendéglátóhelyet ellenőrzött a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Pest Vármegyei Kormányhivatallal együttműködésben, az ellenőrzések kedvező tapasztalatokkal zárultak - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 17. 18:00
Megosztás:

Lassul a kínai gazdaság: gyengült az ipari termelés és a kiskereskedelem

Kínában lassult az ipari termelés bővülése és a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves szinten júliusban, amikor emelkedett a munkanélküliség júniussal összevetve a statisztikai hivatal hétfői jelentése szerint.
2026. 08. 17. 17:00
Megosztás:

Átfogó fenntarthatósági kampányt indít a Coca-Cola a versenyhivatal eljárásának eredményeként

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásának eredményeként a Coca-Cola vállalkozáscsoportba tartozó cégek átfogó kampány kidolgozását és végrehajtását vállalták, hogy növeljék a PET-palackok újrahasznosításának gyakorlati teendőivel kapcsolatos fogyasztói tudatosságot - közölte a versenyhatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 08. 17. 16:00
Megosztás:

Kilőtt a Chainlink árfolyama: a bálnák és az intézmények is rákapcsoltak

A Chainlink árfolyama látványos kitörést produkált, miután a LINK augusztus 15-én áttörte a 9,04 dolláros technikai szintet, és ezzel maga mögött hagyta a korábbi oldalazó időszakot. A kereskedési volumen megugrása, a derivatív piaci pozíciók bővülése és a nagybefektetők fokozódó aktivitása egyaránt arra utal, hogy friss tőke érkezhetett a piacra. Közben az intézményi érdeklődés is erősödik, ami újabb támaszt adhat a Chainlink középtávú kilátásainak.
2026. 08. 17. 15:00
Megosztás:

Mikroszekundumok és milliárdok: magyar szakemberek kerültek a nemzetközi pénzvilág élvonalába

Húsz éve tette le a voksát Budapest mellett a Morgan Stanley.
2026. 08. 17. 14:00
Megosztás:

A vártnál gyengébb kiskereskedelmi adatok miatt emelkedtek az amerikai hozamok, gyengült a dollár

Az amerikai államkötvények árfolyama pénteken csökkent, melyhez hozzájárultak a vártnál gyengébb kiskereskedelmi forgalmi adatok, miközben a Közel-Keleten fennmaradó feszültségek továbbra is bizonytalanságban tartották a befektetőket.
2026. 08. 17. 13:00
Megosztás: