MOL: A jó környezet ellensúlyozza az árbefagyasztás negatív hatását
Az árbefagyasztás hatása. A február 28-i magyar nagykereskedelmi árbefagyasztás és a tavaly november közepi kiskereskedelmi árbefagyasztás együttes hatása 118 millió dollár (38,3 milliárd forint) volt az első negyedévben. Ez részben a nagykereskedelemből (65 millió dollár), részben a kiskereskedelemből (53 millió dollár) származott, az utóbbi Magyarország és Horvátország intézkedéseinek és a teljes három havi periódusnak az eredménye, de nagyrészt a magyar befagyasztáshoz köthető. Az ebből származó veszteség áprilisban becslésünk szerint elérheti a 80-100 millió dollárt, viszont a jó környezet, a magas Ural/Brent különbség ezt bőven kompenzálja.
A MOL le tud válni az orosz olajról. A MOL 3-5 év alatt és 5-700 millió dollár befektetéssel le tud válni a Barátság kőolajvezetékről, ami orosz keverék olajat (Ural) szállít. Ennek az Ural típusú kőolajnak az aránya jelenleg 65% a teljes csoportra nézve. Főleg a Pozsonyi Finomító és a Dunai Finomító kap innen olajat, az itteni arány 90-100%, illetve 70-80%. A MOL-nak meg kell egyeznie a Janaffal, az Adria vezeték üzemeltetőjével a nagyobb szállításokról. A Janafnak beruházást is kell eszközölnie, mivel a felénk jövő Adria vezeték maximális kapacitása jelenleg 900 kt/hó, míg a teljes magyar és szlovák igény 1100kt/hó lenne. A MOL 2010 és 2015 között már költött a diverzifikációra, emiatt tud már most 20%-nyi ellátás jönni a Dunai Finomítóba az Adria vezetéken. Ha nem sikerül időben a diverzifikáció, és az embargó miatt nem vehet orosz olajat a Barátság kőolaj vezetéken, akkor a MOL-nak vissza kell fognia a két nagy finomító kapacitáskihasználtságát (70%-ra a Pozsonyi Finomítóét, 80%-ra a Dunai Finomítóét), ami jelentős nyereség kiesést okoz.
ERSTE elemzői vélemény: A konferencia beszélgetést átlátható volt, a MOL nyíltan beszélt erről a két fontos kérdésről. Szerintünk az árbefagyasztás fennmarad, de amíg ilyen olcsón lehet orosz olajat venni (30-40 dollárral olcsóbban a Brentnél), addig a MOL gazdálkodásán ez nem üt lyukat. A cég az EU-s olajembargó részleteinek fényében dönt az orosz olajról való leválásról, de ez maximum ideiglenesen jelenthet problémát a cégnél.