MOL: Várt alatti tisztított EBITDA, kedvezőtlen kilátások
A vezető szegmensek közül a kutatás-termelés számai alulmúlták a várakozást, a divízió tisztított EBITDA értéke 102,9 milliárd forint volt. A MOL kisebb olaj és gázárakkal szembesült, a realizált olajár 75 dollár/hordó, a realizált gázár pedig 81,6 dollár/hordó volt a negyedév átlagában. A MOL magasabb elvonással szembesült Magyarországon, míg Horvátországban a piaci szabályozott árak csökkentek: a két kedvezőtlen hatás együtt 130 millió dollárt (kb. 47 milliárd forint) tett ki. A termelés napi 95,9 ezer hordóegyenértékes volt, ami némileg magasabb, mint az általunk várt 90 ezer hordóegyenértékes.
A feldolgozás/kereskedelem divízió számai megfeleltek a vártnak: a szegmens 108,7 milliárd forint tisztított CCS alapú EBITDA mutatott fel a negyedév során. A motor üzemanyag értékesítés 14%-kal csökkent az ársapka eltörlése miatt Magyarországon, míg Szlovákiában és Horvátországban enyhe növekedés volt látható. A feldolgozott kőolaj mennyisége és az értékesítés 7%, illetve 6%-kal esett vissza év/év alapon. A Brent alapú finomítói marzs 9,9 dollárra nőtt hordónként a tavalyi első negyedév 1,0 dolláros hordónkénti marzsához képest, viszont áprilisra ez a mutató 3,3 dollárra zsugorodott. A petrolkémia veszteséges volt a negyedév során.
A fogyasztói szolgáltatás szegmens nyeresége 45,7 milliárd forintot tett ki, ami megfelel a vártnak. A nyereség nőtt év/év alapon, miután a szabályozási környezet javult és a nem-üzemanyag értékesítés volumene nőtt. Eközben a működési költségek emelkedtek, míg a magyar kiskereskedelmi adó is negatívan hatott. A magyar ársapkát 2022 decemberében eltörölték, viszont a kormány 4,1%-os árbevétel arányos különadóval sújtotta a céget. A negatív szabályozás a külső piacokon is érintette a MOL-t, többek között Horvátországban, Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában.
A földgáz üzletág tiszta EBITDA nyereséges 28,7 milliárd forint volt, főleg a nagyobb tranzitforgalom és a jelentős határkeresztező mennyiségnek köszönhetően.
A MOL pénzügyi sorai megfeleltek a várakozásnak: a cég 17,7 milliárd forintos pénzügyi nyereséget ért el a hiteleken lévő árfolyam nyereség miatt, míg a vállalati adókulcs 18,5% volt.
ERSTE elemzői vélemény: A MOL számai alulmúlták a várakozást, főleg a kutatás-termelés üzletág miatt, ami az alacsonyabb szénhidrogén árak és a magasabb bányajáradék miatt gyengébb eredményt hozott. A jövő nem túl kedvező a cég számára: a finomítói marzsok összeomlottak áprilisban, az olaj és gázár tovább gyengült, míg a MOL termelése csak napi 90 ezer hordóegyenértékes volt az elmúlt hónapban. A cég idei első negyedéves nyeresége alatta maradt az előző négy negyedévnek. A várakozásunk szerint az eredmény esése nagyobb lesz, mint a korábban becsült. A cég következő negyedévei inkább a 2021-es évhez lesznek hasonlóak, mint a rekord 2022-höz. A MOL nem adott ki várakozást idénre, de a tavalyi 4 milliárd dollár feletti EBITDA idén jó eséllyel 3 milliárd dollár alatt lesz inkább.