Most akkor lesz gazdasági válság vagy nem? Nézzük!
Bullard szerint az fog történni, mint 1994-ben, amikor a múlt hetit megelőzően utoljára láttunk 75 bázispontos kamatemelést az USA-ban, s abban az évben 3 százalékkal emelkedett az irányadó ráta. Mindezek ellenére az évtized második felére jelentős fellendülést láthattunk az amerikai gazdaságban.
A probléma ezzel csak az, hogy akkoriban nem volt olyan ársokk, mint most. Gondolok itt az energiaárakra. Az olaj ára ugyan duplázódott 1990-ben a kuvaiti invázió miatt, de 1994-re (már előbb) az árak visszatértek az addigi „szokásos” 20 dollár körüli szintre. Most nem csak az olajárak magasak, de a földgáz esetében is a szokásos ár többszörösét láthatjuk, s ez nem csak Európára igaz, hanem az USA-ban is duplázódtak az árak. Igaz, ez középtávon csökkenni fog, s ez lefelé fogja húzni az inflációt, de akkor sem elhanyagolható tényező.
A legfőbb probléma az, hogy az ellátási láncokat át kell alakítani. Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy Janet Yellen ugyanazt a mantrát fújja most, mint Donald Trump öt évvel korábban. Nevezetesen, hogy az ellátásbiztonság miatt haza kell vinni a termelést. Ez pedig drágítja a termelést még akkor is, ha a vállalatok erőteljes gépesítést, robotizálást hajtanak végre, amit a feszes munkaerőpiac is indokol.
Szóval itt nem csak a monetáris politikáról van szó, ami különben a harmadik tényezőre, az erős fogyasztás visszafogására tud hatni az emelkedő kamatokon keresztül. Így sajnos inkább a BofA-nak és a Goldmannak lehet igaza abban, hogy ha az energiaárak nem csillapodnak vagy/és az ellátási láncok problémái nem oldódnak meg időben, akkor az infláció és a magas kamatkörnyezet megfojthatja a gazdasági növekedést.
Ez ellen egy tényezőt látunk, ami a korábbi viszonyokhoz képest erősen jelentkezik. Nevezetesen azt, hogy miközben mindenki (vagy legalábbis sokan) retteg a gazdaság hanyatlásától, s talán éppen ezért a rosszabb időkre készülve a lehetőségeihez mérten visszafogja a költekezését, a gazdaság mégis dübörög, úgy, hogy maradnak benne tartalékok a rosszabb időkre is. S talán ebben lehet igaza Bullard-nak, s ez segíthet a későbbi recesszió elkerülésében. (forrás: ERSTE)