Munkáshitellel már gyermekvállalás nélkül is ingatlanhoz lehet jutni

A gyermekvállalást még nem tervező fiatal párok számára pedig a munkáshitel tud lehetőséget biztosítani egy 60 négyzetméteres ingatlan megszerzésére, elsősorban Bács-Kiskun vármegyében – derül ki a MBH Indexből. Az MBH Jelzálogbank kutatásában az elemzők azt vizsgálták, hogy az elérhető állami források milyen segítséget jelenthetnek a lakásvásárlás előtt állók számára az ország különböző pontjain.
Az MBH Index szakértői idén is elkészítették a lakásvásárlásra fordítható családtámogatásokról szóló elemzésüket, hiszen 2025-ben is számos állami forrással élhetnek az otthonteremtés előtt állók. A Babaváró hitel a gyermekvállalást tervező házaspároknak segít akár 11 millió forintos keretösszeggel.
Az egygyermekes családok számára továbbra is elérhető a CSOK Plusz 15 millió forintos összege, a további gyermeket vállalók pedig két gyermek esetén 30, három gyermek esetén 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt kaphatnak a konstrukció keretében. A kedvezményezett településeken elérhető a falusi CSOK vissza nem térítendő támogatás része, illetve az ehhez kapcsolódó kedvezményes kamatozású hitel, amely már megszületett gyermekkel is igényelhető, további gyermek vállalása esetén pedig a falusi CSOK hitel helyett CSOK Plusz hitel felvételére is lehetőség van.
Ezen felül idén januártól elérhető a 17-26 év közötti dolgozó fiatalok számára akár 4 millió forint erejéig a kamatmentes munkáshitel is, amely nincs gyermekvállaláshoz kötve, de hölgy hitelfelvevőknél kettő vagy több gyermek vállalása esetén a hitel egy részét elengedik.
A támogatások közül több is felhasználható a hitelfelvételhez szükséges önerő forrásaként, így számos településen van lehetőség saját forrás nélkül, tisztán állami támogatás segítségével lakást vásárolni. Az önerő mértékének csökkentése pedig további segítség a 41 év alatti fiatalok első lakásvásárlásában, valamint a jogszabályban meghatározott energiahatékony ingatlanok vásárlása esetén, illetve energiamegtakarítási célú felújításkor.
Egyes településeken a munkáshitelből is jó eséllyel finanszírozható ingatlan
„A munkáshitel bevezetésével a fiatalok számára most először nyílik lehetőség arra, hogy gyermekvállalás nélkül is állami támogatással léphessenek be a lakáspiacra. Két, összeköltözést tervező fiatal 4-4, vagyis összesen 8 millió forintos hitelt igényelhet, amely egyes vármegyékben már elegendő lehet egy 60 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához, különösen a falusi CSOK-kal támogatott településeken.
Bács-Kiskun vármegye kedvezményezett településein, valamint Tolna és Nógrád vármegyékben van erre a legnagyobb esélyük, de 83-86 százalékos lehet a segítség mértéke Békés és Heves vármegyékben is. Kilenc vármegye kiemelt településein kevesebb mint 5 millió forint saját erő vagy piaci hitel elegendő ahhoz, hogy a két fő által felvett munkáshitellel megvásárolható legyen egy 60 négyzetméteres, átlagos árú ingatlan – mondta Dr. Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója.
A további gyermeket tervező, megfelelő hitelképességű házaspárok számára a vármegyék jelentős részében már egy gyermek mellett is lehetőség nyílhat csak állami forrásból, azaz a Babaváró hitelből, falusi CSOK vagy CSOK+ révén megvásárolni egy 90 négyzetméteres, átlagos árú ingatlant falusi CSOK-os településeken.
Ez alól csupán Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy és Veszprém vármegyék jelenthetnek kivételt. A két gyermeket vállalók számára az arányok tovább javulnak, még a legalacsonyabb állami forrás-aránnyal rendelkező Somogy vármegye falusi CSOK-os településein is 94 százalékos lehet a segítség mértéke, míg három gyermekkel mindenütt eléri vagy meghaladja a 100 százalékot az arány.
A városokban a CSOK Plusz fedezheti a vételárat
A nem falusi CSOK-os városok már a drágább ártartományba tartoznak, itt pusztán a munkáshitelre hagyatkozva a fiatalok jóval kevesebb eséllyel vághatnak bele az otthonteremtésbe. Egy átlagos árú, 50 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben a kamatmentes munkáshitelt további legfeljebb 10 millió forint saját forrással vagy piaci hitellel kell kiegészíteni. Fejér, Heves, Tolna és Vas vármegyében pedig legfeljebb 15 millió forint kiegészítő forrásra lehet szükség.
Jelenleg a városokban a gyermeket vállaló, lakást vásárolni szándékozó házaspárok számára a támogatások közül a munkáshitelen túl Babaváró hitel és a CSOK Plusz felvételére van lehetőség. Ezek együttes összege Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyékben egyetlen gyermek esetén is elérheti a vételár 100 százalékát egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlásánál. Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Baranya vármegyékben pedig 93-97 százalékos lehet ez az arány.
A két gyermeket tervező, megfelelő hitelképességgel rendelkező családok számára pedig már 10 olyan vármegye van (Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Tolna, Baranya), ahol az ugyanilyen paraméterekkel vásárolt ingatlan vételárának 100 százalékát is elérheti az állami segítség mértéke, míg további három vármegyében (Hajdú-Bihar, Fejér, Vas) 94-99 százalékos ez az arány. A három gyermeket tervező családok számára Pest és Somogy kivételével mindegyik vármegyében elérheti az állami források mértéke a vételár 100 százalékát egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan vásárlása esetén. Azonban a CSOK Plusz maximális, 50 millió forintos összegének felvételéhez magasabb jövedelemre van szükség.
Vármegyeszékhelyeken az ingatlanárak növekedésével összhangban az állami támogatás aránya tovább csökken a vételárhoz képest.
„Idén az állami támogatások mellett 5 százalékos kedvezményes kamattal elérhető lakáshitel is segíti a 35 év alatti fiatalokat - akik a fenntarthatósági szempontokat is szem előtt tartják - hogy kiszámítható feltételekkel juthassanak első ingatlanukhoz. Akiknek pedig az állami támogatások mellett további forrásra van szükségük lakásálmuk megvalósításához, azoknak az MBH Bank DUO kamatkedvezménye biztosíthat kedvezőbb hitelfeltételeket, amennyiben támogatott hitelt – CSOK Pluszt vagy Vidéki Otthonfelújítási Támogatást – is igényelnek. A támogatott hitelek mellé igényelhető DUO lakáshitel fix 6,1 százalékos kamatot, akár 50 millió forintos hitelösszeget és 10 éves kamatperiódust biztosít, így hosszú távon is kiszámítható pénzügyi megoldást nyújthat ügyfeleinknek” – egészítette ki Soós Csaba, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója.
A részletes elemzés elérhető az MBH Index weboldalán: Mire elég az állami segítség a lakásvásárlásnál?
A tájékoztatás nem teljes körű, és nem minősül ajánlattételnek. A Hitelintézet a bírálat jogát fenntartja. A THM aktuális mértékéről, valamint a további részletekről a vonatkozó Terméktájékoztatóban, a Lakossági Jelzáloghitelek Kamathirdetményben, a Lakossági Jelzáloghitelek Díjhirdetményben, a Bank Általános Üzletszabályzatának törzsszövegében és a Bankfiókokban talál. A közleményben szereplő támogatott kölcsönöket Magyarország Kormánya által biztosított támogatással nyújtja az MBH Bank.