Nagyítóval figyeli a bankszámlák drágulását az MNB
Január 31-ig minden hazai bankszámlával rendelkező ügyfél megtudja, hogy mennyibe került tavaly a bankolása. Az egyéni éves díjkimutatás postai levélben vagy az internetbankban is érkezhet, attól függően, hogy milyen kapcsolattartást választottunk a számlanyitásnál – írja a Bank360.hu.
Mi szerepel a kimutatásban és miért érdemes átnézni?
A díjkimutatás mindössze néhány oldalas, egyszerűen átlátható dokumentum, és minden banknál ugyanúgy néz ki. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elvárásainak megfelelően szerepelnie kell benne a számlavezetési díjnak, az utalások és a beszedések díját, illetve a bankkártyás műveletek, folyószámlahitel (ha van), és egyéb szolgáltatások összesített terheit is. Látható a kimutatásban, hogy az ügyfél hány tranzakciót végzett, mennyi volt ezek egységnyi díja, illetve, hogy ezek közül mennyi műveletért kellett ténylegesen fizetni. Ezekből az adatokból egyértelmű képet kapunk arról, hogy pontosan mennyibe került a bankolásunk az előző évben.
Ha magasnak találjuk a költségeket, vagy kíváncsiak vagyunk, meg tudnánk-e úszni ugyanezt máshol olcsóbban, bármikor válthatunk, akár egyszerűsített bankváltással is. Az olcsó és ideális számlacsomag megtalálásában segítenek a bankszámla kalkulátorok is.
Szigorúan nézi az MNB a változásokat
A hitelintézetekre szigorú szabályok vonatkoznak a bankszámla- vagy kártyaköltségek módosításakor. Erre csak akkor kerülhet sor, ha az erre okot adó körülmény az ügyféllel kötött számlaszerződéskor a bank általános szerződési feltételeiben vagy üzletszabályzatában már szerepelt.
A költségek változásáról az ügyfeleket legalább két hónappal korábban tájékoztatni kell, és meg is kell indokolni a módosítást. Új díjat ennek kapcsán nem lehet bevezetni és nem szabad megváltoztatni a meglévő díj számítási módját sem. A bankoknak arról is értesíteni kell az ügyfeleket, hogy ha nem fogadják el a költségemelést, akkor ingyenesen megszüntethetik számla- és egyéb kiegészítő szerződéseiket.
Az MNB a tavaszi átárazási időszakban kiemelten figyeli a hitelintézetek költségmódosításait, és ha jogsértést tapasztal, intézkedni fog - ahogyan tette tíz évvel ezelőtt is. Ilyen jogértés lehet például, ha a bank
- az oklistában nem szereplő indokkal vagy a számítási mód megváltoztatásával járó díjemelést hajt végre,
- hiányosan vagy egyáltalán nem tájékoztatja az ügyfeleket a módosításról.