Nagyot emelt ma újra az MNB - 10% közelében a kamatszint
Ennek ellenére a forint a jelentős kamatemelésre a tegnapi jelzést követően látott erősödésen túl már nem mutatott érdemi – csak átmeneti – reakciót.
Az euró-forint swap piacon továbbra is nagy a feszültség. A kamattartalom tovább növekedett, és egyéves távon már a 13 százalékot közelíti. Rövidebb perióduson sem sokkal jobb a helyzet, hiszen gyakorlatilag minden időintervallumon 10 százalék fölötti hozamokkal találkozhatunk.
Vagyis a mostani kamatemelés is csak arra volt elég, hogy a rövid hozam a swap piaci implikált kamatok alsó élét nyaldossa. Mindeközben az egyéves hozam 8, a 10 éves pedig 8,8 százalékon áll. Azaz a két piac továbbra is jelentősen eltér árazásban egymástól.
Pedig a ma megjelent külkereskedelmi mérlegünk meglepetésre 135 millió eurós többletet mutatott a várt 467 milliós deficittel szemben. Ez az export jelentős bővülésének köszönhető, annak ellenére, hogy az energiaárak továbbra is magasak. A tavaly év közepén kezdődött erőteljes energiaáremelkedés óta különben nem volt pozitív a külkereskedelem egyenlege, s így ez igazán jó hír.
Persze azt, hogy fordulat állt-e be esetleg a külkereskedelmi folyamatokban, még az elkövetkező hónapok adatai fogják megmutatni, de talán már bizakodhatunk. Mindenesetre a FX swap piaci „szárazság” továbbra is furcsa ennek az adatnak a fényében. Amíg ez fennáll, addig a forint valószínűleg nem tud komolyabban erősödni. Ahhoz, hogy a spekulánsok a forint mellett tegyék le a voksukat, a swap piaci implikált kamatoknak jelentősen csökkennie kellene. Azaz pl. az exportőrök részéről meg kellene jelennie a forint iránti keresletnek.