NAV: Az ÁNYK kivezetése napirenden van
- Az eÁFA fejlesztése egészen 2025-ig el fog tartani, addig folyamatosan bővítjuk az új funkciókkal a rendszert - mondta el Dr. Varró György, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) osztályvezetője . Mint a szakértő fogalmazott, az eÁFA sikeresen indult el idén februárban, ám egyelőre még nem teljes a rendszer
- Már július 1-től bővül az eÁFÁ-ban elérhető funkciók köre, onnantól lesz lehetőség a rendszerben önellenőrzést végezni, a visszajelzések szerint ugyanis eddig ez volt az egyik legnagyobb akadálya az eÁFÁ-ra való tömeges áttérésnek - tette hozzá. A további várható funkciók között említette, hogy lehetőség lesz a rendszerben soron kívüli ÁFA-bevallást is benyújtani, valamint a rendszer képes lesz kezelni a jogelőd-jogutód kapcsolatot is - mindkét új funkció várhatóan 2025. január elsejétől lesz elérhető a rendszerben.
Dr. Varró György ezen kívül kiemelte, hogy a hibajelzések köre is folyamatosan bővülni fog. Emlékeztetett, az eÁFA már most is számos hibát képes kiszűrni a beadást megelőzően, amelyek javítására - gépi interfészes benyújtás esetén kedvezményként - 15 nap áll az adózó rendelkezésére, ezen idő alatt pótdíjmentesen lehet módosítani az áfa-bevallást. - Ilyen rugalmasság az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) rendszerben nincs - utalt a ma is használt hagyományos áfa-bevallási eszközre. Hozzáfűzte, a könyvelőknek érdemes mielőbb átállni az eÁFA használatára akár a NAV elektronikus felületén, akár közvetlenül könyvelőszoftverből indítva, mivel a több mint 20 évvel ezelőtt fejlesztett ÁNYK teljes leváltása hamarosan időszerűvé válhat.
Az online közvetített kerekasztal-beszélgetésen Firkala Csaba, az EY adóügyekhez kapcsolódó szolgáltatások senior managere ezzel együtt is úgy véli, hogy a NAV élen jár az adónyilvántartási csatornák digitalizációban európai szinten. Ennek alapját főként az adja, hogy az online számlázási és egyéb elektronikus adatszolgáltatási kötelezettségeknek köszönhetően a NAV rengeteg adatot gyűjt össze, amelyeket egyfajta szolgáltatásként használ fel, például amikor elkészíti az adózok áfa-bevallás tervezetét. - Emiatt rendkívül fontos adózóként a magas adatminőség, hiszen ha ez pontos, akkor az eÁFA használata is egyszerű folyamattá válik - húzta alá Firkala Csaba. Megjegyezte, ahhoz, hogy adózók ki tudják használni a NAV által kínált valamennyi funkciót, a könyvelőszoftverek fejlesztőinek is folyamatosan lépést kell tartaniuk a változásokkal.
- A Kulcs-Soft könyvelőszoftveréből már nyújtottunk be sikeres eÁFA-bevallást, hamarosan pedig minden felhasználó számára élesben is elérhetővé válik ez a modul - mondta a beszélgetésen Pusztán Edina, a Kulcs-Soft üzleti elemzője. Mint rámutatott, a könyvelőszoftverből közvetlenül benyújtott áfa-bevallás szinte teljesen automatizálja a folyamatot, miközben a NAV ellenőrző rendszerének köszönhetően javul a beadott bevallások pontossága is. Megjegyezte, a Kulcs-Soft dedikált telefonos információs vonal felállításával, információs anyagokkal és oktatóvideóval segíti az eÁFÁ-ra való átállást. Emellett a társaság az iparági digitalizáció előremozdítása érdekében díjmentes próbaidőszakot hirdet könyvelőszoftverének eÁFA moduljára egész 2024-ben.