Negyedik ipari forradalom: az okos gépek és automatizált folyamatok világa
Egy kis történeti áttekintő: mi történt az első három ipari forradalomban?
A negyedik ipari forradalom megértéséhez érdemes egy kis történeti áttekintést, ismétlést végezni. Hiszen nem egyik napról a másikra jutottunk el oda, ahol a 21. században vagyunk. Minden egyes technológiai áttörés újabb és újabb lépést jelentett az emberiség fejlődésében. De ezt is hívjuk ipari forradalomnak: olyan technológiai folyamatokat és megoldásokat, amelyek megváltoztatják mindennapjainkat.
1700-as évek: az első ipari forradalom és a gőzgép
Az első ipari forradalom az 1700-as években történt, amit főként az Angliában bekövetkező mezőgazdasági változások és gépesített gyártósorok megjelenése okozott. Ebben az időszakban főként mesteremberek hozták az innovációkat. Megjelent a gőzgép, amit számos iparágban elkezdtek a gyakorlatban is alkalmazni.
Második ipari forradalom: mesteremberek helyett tudósok
A következő korszak a 19. századra írható, ami a vasútipar növekvő fejlődésével “robbant ki”. Itt a mesteremberek helyébe már a tudósok léptek. Megjelent a négyütemű robbanómotor, és elindult a személygépkocsik futószalag-szerű gyártása Henry Ford által. Majd a villamosenergia terén is jelentős áttörések jöttek.
Harmadik ipari forradalom: amikor a verseny erősíti az innovációt
A harmadik ipari forradalom leginkább a hadiipar és az űrkutatás terén bontakozott ki. Ekkor főként a két nagyhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió (majd Oroszország) versenyzett egymással újabb és újabb technológiai megoldásokkal. Megjelentek a robotok, a kezdeti automatizációs folyamatok.
Az ipar 4.0 megjelenése, avagy az új világ hajnala
Az ipar 4.0 forradalmi változásokat hozott a gyártási folyamatokban, az ipari szektorokban és a termelési rendszerekben. Ez a paradigmaváltás az új technológiák, mint például az automatizáció, a mesterséges intelligencia és az adatok elemzése felhasználásával történik. Az ipar 4.0 az előző ipari forradalmakhoz képest egy olyan intelligens gyártási koncepciót képvisel, ahol a gépek önállóan kommunikálnak és együttműködnek egymással a teljes termelési láncban.
Ipar 4.0 megoldások: régi gépek felokosítása és automatizációs folyamatok
Többféle tévhit is kering ma az ipar 4.0-val kapcsolatban. Egyre több a félreértés, például az üzleti adatelemzés és egyéb területeken. Szögezzük le, hogy a negyedik ipari forradalom azt a folyamatot írja le, amikor képesek vagyunk adminisztráció nélkül, automatizált úton működtetni gépeinket és rendszereinket. A Pickback System Kft. ipar 4.0 megoldásaival ténylegesen egyről a kettőre lehet ugrani, és kihasználni a 21. század legjelentősebb újításait.