Nem a trendek érdeklik a magyarokat – egészen más dönt a nyári vásárlásoknál
Az Etele App Napok apropóján készített kutatásból kiderül, hogy a magyar vásárlók többsége (58%) szereti előre megtervezni a vásárlásait a nyári szezonra, ugyanakkor hagy teret a spontán döntéseknek is. Vannak, akik már áprilisban nekikezdenek felkutatni a szezonális darabokat, de a legtöbben (30%) májusra időzítik a beszerzőkörutat.
Idén a megkérdezettek kétharmada legalább annyit költ nyári vásárlásokra, mint tavaly. A vevői döntéseket elsősorban az akciók és kedvezmények befolyásolják (58%), míg a válaszadók közel harmada (31%) azért vásárol, mert például egy ruhadarab vagy technikai eszköz hiányzik a „kelléktárából”.
Tízből nyolc vásárló tervezi, hogy új ruhákkal frissíti fel a gardróbját a nyáron. A válaszadók kétharmada kevesebb mint 50 ezer forintot szán ruhákra és kiegészítőkre ebben a szezonban, míg csupán minden tizedik költ 100 ezer forintnál is többet ezekre. A vásárlók idén leginkább a kényelmes, alapvető ruhadarabokat keresik, de a lenge, nyaralós és sportos stílus is népszerűbbnek bizonyult az elegáns vagy kifejezetten trendkövető szetteknél.
A nyári öltözködésben a legtöbben (38%) szívesen viselnek többféle színárnyalatot is, ugyanakkor sokaknál dominálnak az élénk színek (23%) és a pasztell árnyalatok (28%). Szinte minden válaszadó (85%) vásárolt már olyan nyári ruhát, amelyet végül legfeljebb egy-két alkalommal viselt, és a megkérdezettek ötödével ez rendszeresen előfordul.
„Az akciók idény nyáron is kulcsfontosságúak a vásárlók számára, hiszen a megkérdezettek közel fele mindig tudatosan keresi a kedvezményes lehetőségeket. A legtöbben továbbra is bevásárlóközpontokban szeretik beszerezni a szezonális ruházatot, miközben a válaszadók döntő többsége rendszeresen használ mobilapplikációkat is a kedvezmények eléréséhez. Az appokon keresztüli vásárlást elsősorban az exkluzív ajánlatok motiválják, de sokakat vonz a gyors ügyintézés és a nyereményjátékok lehetősége is” – emelte ki az Etele App Napok kutatás eredményeiből Vámosi Dóra, az Etele Plaza-t is fejlesztő és üzemeltető Futureal-csoport vagyonkezelési igazgatója.
A magyarok kétharmada szokott nyáron aggódni a kinézete miatt, például amikor strandra megy vagy könnyű ruhákba öltözik. Ennek ellenére a válaszadók többsége nem tesz különösebb erőfeszítést azért, hogy formába hozza magát a szezonra. Akik mégis, azok leginkább egészséges ételekre (43%) és sportra (20%) költenek többet annak érdekében, hogy fittebbnek nézzenek ki.
A megkérdezettek több mint fele új elektronikai eszközzel is készül a nyárra. A legnépszerűbb termékek közé tartoznak a power bankok, a fülhallgatók, az e-book olvasók és az okosórák is. A nyári hőségben szinte minden válaszadó legalább egy-két alkalommal moziba megy hűsölni, közel felük havi rendszerességgel kapcsolódik így ki a szezonban.