Nem eléggé családbarát a Balaton?

Sok magyar szállodai és vendéglátós szakember azt gondolja, hogy ha van pelenkázó és etetőszék a szállodában, akkor már gyerekbarát a Balaton. Ennek ellenére túlzó lenne azt mondani, hogy nem családbarát a régió, de úgy gondoljuk, hogy ezen a területen vannak a legnagyobb tartalékok. Idén több és a kor követelményeihez jobban igazodó gyerekprogram kell a turisztikai övezetbe. Ezek hosszabb távon több szlovák, cseh és osztrák turistát is képesek lennének a Balaton partjára vonzani - olvasható az egyik balatoni turisztikai szereplő elemzésében.

Nem eléggé családbarát a Balaton?

Művészeti, zenei, gasztronómiai és sportfesztiválok kavalkádja várható idén is a Balaton partján. Ennek is köszönhető, hogy a térségben a vendégéjszakák száma évről évre növekszik, mindez a vírus előtti időszakban meghaladta a négymilliót. Szinte minden évben e régióban Hévíz adja a vendégéjszakák egyharmadát, amely inkább az idősebb generáció utazási aktivitásának köszönhető. A balatoni településeken megjelenő zenei fesztiválok a fiatalabb korosztályban is népszerűvé teszik a Balatont.

Ugyanakkor a gyermekes családok száma még növelhető lenne a régióban, ha számukra is lennének színvonalas programok. Ezekből meglehetősen kevés van, és azok is leginkább a nyári szünidőre koncentrálódnak. Ugyanakkor a szolgáltatók többsége sincs felkészülve az eltérő életkorú gyermekekkel érkező családok fogadására.

"A legtöbb szállodában van ugyan pelenkázó és etetőszék, de ezekben a külsőségekben ki is merül a gyermekek iránti figyelem. Ráadásul a legtöbb helyen a gyermekbarát kifejezés egyenlő a bababarát szolgáltatásokkal, de az 5 és 16 év közötti gyerekek igényeivel nem foglalkoznak, a „kamaszbarát” szolgáltatás kifejezést egyáltalán nem ismerik. A legtöbb szolgáltató úgy tesz, mintha nem tudná, hogy a kamaszokat nem hozza lázba a gyerekanimáció, nem játszanak órák hosszat a légvárban." - tette hozzá Éskovács Péter.

Mindez nem csak a magyar, de az eddigieknél is több  szlovák, cseh és osztrák szülő számára tehetné vonzóbbá a Balatont, akik folyamatosan keresik a környező országok családbarát programjait. Ők azok, akik nem akarnak túlságosan messzire utazni kisebb gyermekeikkel, inkább az otthonuktól mindössze  néhány órára található, autóval kényelmesen  is megközelíthető desztinációkat keresik, ahol gyermekeik is jól érezhetik magukat  - tette hozzá a szakértő.

"Meg kell nézni, hogy mi érdekli ezeket a kamaszokat a hétköznapokban. Nehéz kihúzni őket a számítógépek elől, olyan sztárjaik vannak, akikről  a szülők,  a helyi turisztikai-,  kulturális ügyekért felelős  szakemberek sosem hallottak. Meg kell próbálni a fiatalokat érdeklő virtuális világot a szabadba áthelyezni és az őket érdeklő programokat szervezni" – mondta Éskovács Péter.

Idén ilyen programok kidolgozására vállalkozik az az akció, amelyben bevetik a nyolc éve létrehozott mesehőst, Füred Kapitányt is. A balatoni mesefigura segítségével próbálják majd "lefordítani" a gyerekek nyelvére is azokat az eseményeket, programokat, történelmi és természetismereti információkat, amelyek a családok számára is érdekesek lehetnek.

Az akcióban várhatóan idén is együttműködnek majd a Balatoni Hajózási Zrt., a Balatoni Kör és a Balatoni Turizmus Szövetség szakembereivel. E mellett, számos német és osztrák játékgyártó, bank, francia naptejforgalmazó is támogatja az idei akciót. A kampányban részt vesznek majd autós márkák és sportszövetségek is. Ugyanakkor fel szeretnék venni a kapcsolatot a Magyar Turisztikai Ügynökség által kidogozott Kajla-programmal, A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program és a Paloznaki Jazzpiknik szervezőivel is.


Bornapokat rendeznek a nyár első hétvégéjén Tokajban

Megújult szemlélettel, a város egészét bevonva várja a látogatókat június 5-én és 6-án a Tokaji Bornapok a "Fehér borok, színes kultúra" jegyében - közölték a szervezők az MTI-vel.
2026. 06. 01. 06:00
Megosztás:

Vizes élőhelyekkel alkalmazkodhat az Alföld az aszályhoz

Csaknem egymillió hektárnyi egykori vizes élőhely helyreállítása javíthatná az Alföld vízháztartását, mérsékelhetné az aszálykárokat, és egyes területeken még a kukoricahozamokat is számottevően növelhetné. Pinke Zsolt, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének kutatója és társai friss tanulmányukban bemutatták: a vízvisszatartás nemcsak természetvédelmi cél, hanem a mezőgazdaság hosszú távú alkalmazkodásának egyik kulcsa is lehet a klímaváltozásnak különösen kitett térségben.
2026. 06. 01. 05:00
Megosztás:

A világ meglepően gyorsan alkalmazkodik a kevesebb olajhoz – tartós változás jöhet a globális energiapiacon

Miközben a világ figyelme hónapok óta a Közel-Keleten zajló konfliktusokra és a stratégiai jelentőségű Hormuzi-szoros lezárására összpontosul, egy kevésbé látványos, ám annál jelentősebb folyamat bontakozik ki a háttérben. A jelek szerint a globális gazdaság sokkal könnyebben alkalmazkodik az olajhiányhoz, mint azt korábban a legtöbb elemző feltételezte.
2026. 06. 01. 04:00
Megosztás:

Trump bevándorlási rendelete váratlan nyertest teremthet: a stablecoinok és a Bitcoin ATM-ek profitálhatnak

Az amerikai kriptoszektor újabb érdekes fordulóponthoz érkezhet. Elemzők szerint Donald Trump legújabb bevándorlási intézkedései nemcsak a bankrendszert alakíthatják át, hanem jelentősen növelhetik a stablecoinok és a kriptovaluták használatát is az Egyesült Államokban.
2026. 06. 01. 03:00
Megosztás:

A Nébih oldalán követhető, mikor kell az egyes vármegyékben védekezni az amerikai szőlőkabóca ellen

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) weboldalán naprakészen követhetők a szőlő aranyszínű sárgasága (FD) betegség terjesztő amerikai szőlőkabóca miatt megjelenő vármegyei védekezési felhívások. Az oldal célja, hogy a szőlőtermelők és egyéb érintett szakmai szereplők egy helyen tájékozódhassanak arról, hogy az egyes vármegyék milyen határidőkkel és ütemezéssel rendelik el a kötelező védekezést. Az amerikai szőlőkabóca elleni növényvédelmi kezelés időpontja vármegyénként eltérhet, mivel azt az időjárási viszonyok, valamint a helyi növényegészségügyi helyzet is befolyásolja. Környezeti és hatékonysági szempontból is kiemelten fontos, hogy a termelők csak akkor kezeljék szőlőjüket növényvédő szerrel, ha a helyi hatóság kiadta a felhívást.
2026. 06. 01. 02:00
Megosztás:

Lannert Judit: létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot

Létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban - jelentette be Lannert Judit miniszter gyereknap alkalmából a Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 01:00
Megosztás:

Sulyok Tamás: továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet

Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet - jelentette ki az államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
2026. 05. 31. 23:00
Megosztás:

Magyar Péter hétfőn reggel felkeresi az államfőt

Ma éjfélkor lejár a lemondásra adott határidő. Hétfő reggel 8 órakor meglátogatom az igazságügyi miniszter társaságában Sulyok Tamás köztársasági elnököt - írta Magyar Péter miniszterelnök vasárnap délután a Facebookon.
2026. 05. 31. 22:00
Megosztás:

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Délnyugat-Kínában,

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Kína délnyugati részén, Jünnan tartományban vasárnap hajnalban, a balesetben öten életüket vesztették, egy ember pedig megsérült – jelentette a kínai állami média.
2026. 05. 31. 21:00
Megosztás:

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek átvilágítását a Magyar Színházi Társaság

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek szakmai átvilágítását és országos előadóművészeti etikai kódex létrehozását szorgalmazza a Magyar Színházi Társaság (MSZT), amely júniusban folytatja a szakmai egyeztetéseket.
2026. 05. 31. 20:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 05. 31. 18:00
Megosztás:

Zivataros idővel indul a nyár

Változékony idővel kezdődik a meteorológiai nyár, június első hetében többfelé, több hullámban várható zápor, zivatar. A szél sokfelé lesz élénk, olykor erős, a hőmérséklet csúcsértéke pedig továbbra is jellemzően 30 Celsius-fok alatt alakul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 31. 17:00
Megosztás:

Újabb brit vasútársaságok kerültek állami tulajdonba

Négy nagy brit vasúttársaság került vissza vasárnaptól állami tulajdonba a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált vasúthálózat újbóli államosítására meghirdetett, egy éve kezdődött program újabb jelentős lépéseként.
2026. 05. 31. 16:00
Megosztás:

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat, az új termékek népszerűsége a fiatalok körében pedig különösen aggasztó - hívta fel a figyelmet az MTI-hez eljuttatott közleményében a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE ÁOK) a május 31-ei dohányzásmentes világnap alkalmával.
2026. 05. 31. 15:00
Megosztás:

Az MI korszakában az emberi készségek jelentik a valódi versenyelőnyt

A HR-vezetők 90 százaléka szerint az innováció lelassulhat, ha háttérbe szorulnak az emberi tulajdonságok és készségek.
2026. 05. 31. 14:00
Megosztás:

Az energiatárolás néhány év alatt teljesen átírhatja az energiapiacot

2026 áprilisa volt az első hónap a történelemben, amikor a szél és a nap energiájából előállított villamos energia világszinten meghaladta a gáz égetésével előállított villamos energia mennyiségét – írja Szilva Attila fizikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője. A megújulók és az energiatárolás együtt egyre inkább képesek leválasztani az áramárakat a drága fosszilis energiahordozókról, miközben az akkumulátoros tárolás néhány év alatt képes kiváltani a csúcsidei gázerőművek jelentős részét. A folyamat Európában is gyorsíthatná az energiaárak csökkenését – Magyarországon pedig az energiatárolás és a regionális együttműködés mérsékelhetné az importfüggőséget és az áramárakat.
2026. 05. 31. 13:00
Megosztás:

Milliomost csinálhat az XRP? Mutatjuk, milyen árfolyam kellene hozzá

Az XRP ismét a befektetők figyelmének középpontjába került. A token árfolyama korábban már bebizonyította, hogy képes elképesztő emelkedésekre: azok, akik 0,50 dollár alatt vásároltak, 2025-ben akár 3,65 dollárig tartó raliból profitálhattak. A kérdés most az, hogy megismétlődhet-e ez a teljesítmény, és vajon valóban milliomossá teheti-e a mostani befektetőket.
2026. 05. 31. 12:00
Megosztás:

Tavasszal Budapest, nyáron Siófok a legnépszerűbb hazai úti cél

A tavaszi időszakban Budapest volt a legnépszerűbb belföldi úti cél, míg a nyári előfoglalások alapján Siófok, valamint a balatoni és fürdővárosi települések iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés - közölte a Szallas.hu az MTI-vel.
2026. 05. 31. 11:00
Megosztás: