Nem kér többé Pfizer vakcinát Lengyelország

Lengyelország arról tájékoztatta az Európai Bizottságot (EB) és a Pfizer céget, hogy az ukrajnai háború miatt is keletkezett vis major helyzetre tekintettel nem fogad több Covid-19 elleni vakcinát, és nem is fizet értük - közölte kedden Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter.

Nem kér többé Pfizer vakcinát Lengyelország

A miniszter a TVN24 lengyel kereskedelmi hírtelevízióban kommentálta azt, hogy a lengyelországi vakcinakészletek jóval meghaladják az oltakozási szükségleteket. Felidézte: az utóbbi időben a többletvakcinából mintegy 30 millió adagot adtak el, illetve adományoztak harmadik országoknak. A globális járványhelyzet javulása miatt jelenleg azonban világszerte csökkentek a szükségletek - tette hozzá.

Varsó azt kérte a vakcinabeszerzési szerződéseket az uniós tagállamok nevében megkötő Európai Bizottságtól (EB), valamint a fő oltóanyaggyártóktól, hogy a legközelebbi időre, 2023 végéig tervezett jelentős mennyiségű vakcina-szállítmányokat hosszabb, például tízéves időszakra osszák el. A szállítmányokról szóló szerződés a járvány idején, válságos helyzetben jött létre, most azonban, amikor a lengyel kormány az ukrajnai menekültáradattal összefüggő pénzügyi feszültségekkel szembesül, a vakcinagyártók részéről "teljes rugalmassághiány" tapasztalható - szögezte le Niedzielski.

Varsó az EB-vel és a Pfizerrel a szerződés rugalmasabbá tételéről tárgyalva azzal érvelt, hogy Lengyelországnak jelenleg rendkívüli eszközökre van szüksége, mivel segíti az ukrajnai menekülteket - mondta el Niedzielski.

Közölte: a múlt hét végén  Lengyelország, hivatkozva a vis major helyzetre, arról tájékoztatta az Európai Bizottságot és a fő lengyelországi vakcinaszállítót, a Pfizert, hogy elutasítja az oltóanyag további befogadását, valamint a fizetést is az elutasított szállítmányokért. "Ennek következménye jogi konfliktus lesz" - fűzte hozzá a miniszter. Mint mondta: Lengyelország a maga részéről nem bonthatja fel  a Pfizerrel kötött, 2023 végéig 6 milliárd zlotyra (486,3 milliárd forint) szóló szerződést, mert nem közvetlen szerződéskötő fél, hiszen a tagállamok nevében az Európai Bizottság járt el.

Niedzielski kilátásba helyezte, hogy a szállítási feltételek módosításáról más vakcinagyártókkal is egyeztetnek. Közölte továbbá: 11 más állammal együtt azt kérte ez EB-től, hogy a menekülteket befogadó európai országok külön, a befogadottak egészségügyi ellátását biztosító alapból merítsenek.

A mintegy 38 millió lakosú Lengyelországban eddig több mint 22,4 millió ember részesült teljes oltásban. Térítésmentes oltásban részesülhetnek az ukrajnai menekültek is. Niedzielski a múlt héten megerősítette: kutatások szerint az oltás, illetve a vírusfertőzés nyomán a lengyel lakosság mintegy 95 százalékának szervezetében alakult ki immunitás a koronavírus ellen.


Erős a bizalom az európai szállodapiacon, Budapest is egyre vonzóbbá válik

Barcelona felzárkózott London mellé a szállodabefektetők európai rangsorában: a CBRE „European Hotel Investor Intentions Survey” felmérése szerint a befektetők továbbra is elsősorban a jól teljesítő, kínálati korlátokkal jellemezhető piacokra összpontosítanak. A kutatás szerint a befektetői bizalom továbbra is erős az európai szállodapiacon: a válaszadók több mint 90 százaléka tervezi jelenlegi kitettségének fenntartását vagy növelését. Az ingatlanszolgáltató vállalat hazai szakértője szerint Közép- és Kelet-Európában a befektetési aktivitás látványosan élénkül, Budapest pedig kedvező árazásának, erős turisztikai alapjainak és a jelentős szállodafejlesztéseknek köszönhetően egyre vonzóbb lehetőséget jelent a térségben befektetők számára.
2026. 06. 23. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 06. 23. 19:30
Megosztás:

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam, a Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány közös szervezésű tőzsdejátékán több mint 3000 játékos vett részt - közölte az alapítvány kedden az MTI-vel.
2026. 06. 23. 19:00
Megosztás:

Többségében estek a vezető tőzsdeindexek, erősödött a dollár

A vezető európai részvényindexek többsége veszteséggel zárta a keddi kereskedést, miközben csökkent az olaj, a földgáz és az arany ára, a dollár erősödött, az euró pedig egyéves mélypontra gyengült az amerikai devizával szemben.
2026. 06. 23. 18:30
Megosztás:

Kamatot vágott és erős üzeneteket küldött az MNB

6 százalékra csökkent az alapkamat. A várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos kamatvágásról határozott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, így az alapkamat 6 százalékra, az overnight betéti kamat 5 százalékra, az overnight fedezett hitel kamata 7 százalékra csökkent. Nagyon erős üzeneteket küldött a jegybank. A megjelent közleményben a jegybank jelezte, hogy előretekintve a kedvező folyamatok fennmaradása esetén a Tanács - pozitív reálkamat fenntartása mellett - további kamatcsökkentésekre lát teret a nyár folyamán, melynek folytatásáról a szeptemberi inflációs jelentés alapján dönt.
2026. 06. 23. 18:00
Megosztás:

Kilőtt a kkv-k gazdasági bizalma

A magyarországi kkv-szektor következő egy évre vonatkozó várakozásait mérő K&H kkv bizalmi index – 4 év után – 2026 második negyedévében 21 százalékpontos, az eddigi legnagyobb ugrással visszatért a pozitív tartományba, így jelenleg 13 ponton áll. A korábban mért legnagyobb növekedés 18 pont volt, így az új kormány megválasztása rekord-optimizmust hozott a szektor számára.
2026. 06. 23. 17:00
Megosztás:

RESTART a természetvédelemben – Kisapátiban találkoznak a hazai zöldek

2026. július 3–5. között a Tapolca-közeli Szent György-hegy ad otthont a „RESTART a természetvédelemben” című háromnapos találkozónak, amely a hazai természetvédelem és kulturális élet meghatározó szereplőit hozza össze egy közös gondolkodásra. Az eseményre a 10 millió Fa vár mindenkit, aki szívesen részt venne a közös gondolkodásban, vagy csak élvezné a kulturális programokat.
2026. 06. 23. 16:30
Megosztás:

2025-ös céljainak túlteljesítése után Health³ néven új fenntarthatósági stratégiát indít az Opella

Az Opella, az olyan márkák mögött álló globális fogyasztói egészségügyi vállalat, mint az Algoflex®, a Magne B6® és a No-Spa®, elindítja a Health³-at – egy új fenntarthatósági programot, amely új megközelítést jelent a vállalat környezeti, társadalmi és üzleti felelősségvállalásával kapcsolatban. A Health³ az Opella eddigi legambiciózusabb fenntarthatósági elkötelezettségét jelenti, amely három egymással összefüggő pillér multiplikatív hatásán alapszik: Healthy Planet × Healthy People × Healthy Business – Health³ (Egészséges bolygó × Egészséges emberek × Egészséges vállalkozás).
2026. 06. 23. 15:30
Megosztás:

Miért fontos a blogolás 2026-ban is?

Sokan felteszik manapság a kérdést, hogy van-e még értelme blogolni? Hiszen ott vannak a rövid videók, a közösségi média, a hirdetések, és most már az AI is pillanatok alatt képes szöveget generálni. Elsőre úgy tűnhet, hogy a blogolás régi eszköz, pedig valójában 2026-ban is nagyon fontos része lehet egy vállalkozás online jelenlétének. A lényeg abban van, hogy ma már nem elég csak kirakni valamit a weboldalra. A jó blogcikknek választ kell adnia valódi kérdésekre, segítenie kell az olvasót, és közben erősítenie kell a vállalkozás szakmai hitelességét is.
2026. 06. 23. 15:00
Megosztás:

Tízezer fogyatékos fiatal tűnik el az iskola után – de van egy módszer, ami esélyt ad nekik az önálló felnőtt életre

Itthon már bizonyított a Salva Vita Alapítvány ifjúsági háza, most európai szinten is elterjesztenék a sikeres magyar modellt.
2026. 06. 23. 14:30
Megosztás:

Döntött a védett üzemanyagár kivezetéséről a parlament

Elfogadta a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényt kedden az Országgyűlés.
2026. 06. 23. 14:00
Megosztás:

Az olasz kormány engedélyezte a munkaidő csökkentését

A római kormány a rendkívüli hőség miatt engedélyezte, hogy bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban csökkentsék vagy ideiglenesen felfüggesszék a munkavégzést, miközben tizenöt városban a legmagasabb hőségriasztást lépett életbe kedden.
2026. 06. 23. 13:30
Megosztás:

Távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
2026. 06. 23. 13:00
Megosztás:

A Nescafé kávébeszerzésének már több mint fele származik regeneratív mezőgazdaságból

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Nescafé globális fenntarthatósági programja: a vállalat 2025-ben zöldkávéjának 53 százalékát regeneratív mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazó gazdálkodóktól szerezte be. A klímaváltozás hatásainak mérséklését és a mezőgazdasági termelés hosszú távú fenntarthatóságát célzó módszerek egyre nagyobb szerepet kapnak a világ egyik legismertebb kávémárkájának ellátási láncában.
2026. 06. 23. 12:30
Megosztás:

További két új CAF-villamos állt forgalomba a fővárosban

Újabb CAF-villamosokkal gyarapodott a budapesti járműflotta: a műszaki vizsgálatok, valamint az előírt próbafutások teljesítését követően forgalomba állt a 36. és a 37. szerelvény - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kedden az MTI-vel.
2026. 06. 23. 12:00
Megosztás:

Miért figyel a BlackRock az Aptosra? Új szintre léphet a tokenizáció

A tokenizált valós eszközök piaca már nem pusztán arról szól, hogy részvényeket, kötvényeket vagy alapokat lehet-e blokkláncra vinni. A BlackRockhoz hasonló intézmények egyre inkább azt vizsgálják, mely hálózatok képesek folyamatosan, kiszámíthatóan és nagy volumenben kiszolgálni a valódi pénzügyi piacokat. Az Aptos ezen a területen egyre látványosabban tör előre.
2026. 06. 23. 11:30
Megosztás:

Késve tette közzé rendkívüli tájékoztatását a Mol, a jegybank megbírságolta

A rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt 43 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Mol Nyrt.-re a jegybank.
2026. 06. 23. 11:00
Megosztás:

170 millió dollárnyi USDT áramlott a Binance-re – nagyobb piaci mozgás jöhet?

Mintegy 170 millió dollárnyi nettó USDT-beáramlást regisztráltak 24 óra alatt a Binance-en. A jelentős stabilcoinmozgás növekvő, azonnal felhasználható kereskedési likviditásra utalhat, önmagában azonban még nem jelenti azt, hogy a befektetők tömeges kriptovásárlásra készülnek.
2026. 06. 23. 10:30
Megosztás:

Egyre tovább keresgélnek a vevők az ingatlanpiacon

A dél-pesti ingatlanpiacot is elérte a lassulás: miközben az érdeklődők száma alig változott, az adásvételek száma határozottan csökkent, az eladóknak pedig növekvő alkukkal és hosszabb értékesítési idővel kell számolniuk. A szakértő szerint a következő hónapokban további áresés várható.
2026. 06. 23. 10:00
Megosztás:

A tengerentúlon emelkedtek, Európában csökkentek a hozamok

A tengerentúlon erősödtek az elmúlt heti Fed ülést követően a kamatemelési várakozások. Ennek hatására emelkedtek a hosszú hozamok; a 10 éves papír hozama 6 bázispontot emelkedett.
2026. 06. 23. 09:30
Megosztás: