Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A várakozásoknak megfelelően nem módosította 5,25 százalékos - tavaly augusztus óta érvényes - alapkamatát a Bank of England. A brit jegybank jelezte, hogy az infláció csökkentésében elért jelentős haladás ellenére még nem érkezett el a kamatcsökkentések ideje.

Nem módosította alapkamatát a Bank of England

A Bank of England idei harmadik kamatdöntő üléséről kiadott csütörtöki tájékoztatás szerint ugyanakkor a kilenctagú monetáris tanács megosztott volt: heten kamattartásra szavaztak, két tanácstag 0,25 százalékpontos kamatcsökkentésre voksolt.

A Bank of England - az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság központi bankja - tizennégy kamatemelést hajtott végre azután, hogy 2021. decemberében, 0,10 százalékos mélységi kamatrekordról indulva elkezdte szigorítási ciklusát az inflációs nyomás enyhítése végett.

Az így elért és továbbra is érvényes 5,25 százalékos alapkamat 16 évi csúcs.

A kamatemelési sorozat kezdete óta a mostani kamatdöntő ülés volt ugyanakkor a hatodik egymás után, amelyen a Bank of England monetáris tanácsa nem módosította a kamatszintet.

A monetáris tanács döntésének csütörtöki ismertetésével egy időben kiadott negyedéves pénzügypolitikai jelentés leszögezi: biztató számok érkeznek ugyan a reálgazdaságból, de a helyzet még nem érett meg arra, hogy a Bank of England kamatcsökkentési ciklusba kezdjen.

A testület 88 oldalas elemzése szerint a jegybanki alapkamat csökkentése előtt további bizonyítékok kellenek arra, hogy az infláció tartósan alacsony marad.

A jelentés szerint a csökkenő nyersolaj- és földgázárak azt valószínűsítik, hogy az éves összevetésben számolt brit infláció a következő hónapokban 2 százalék környékére csökken, de az év második felében várhatóan ismét enyhén emelkedik.

A monetáris tanács elemzése szerint nem zárhatók ki további globális sokkhatások, amelyek magasan tartják az inflációt. A Bank of England pénzügypolitikai jelentése e kockázati tényezők között említi annak lehetőségét, hogy a közel-keleti fejlemények nyomán ismét emelkedhet a nyersolaj világpiaci ára.

A nagy-britanniai infláció ugyanakkor jelenleg két és fél évi mélyponton jár: a brit statisztikai hivatal (ONS) legutóbbi adatai szerint a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal voltak magasabbak márciusban, mint egy évvel korábban.

A tizenkét havi brit infláció 2022. szeptembere és 2023. márciusa között minden hónapban túllépte a tíz százalékot, és 2022. októberében tetőzött 11,1 százalékon, amely 41 évi csúcspont volt.

A Bank of England inflációs célja 2 százalék, vagyis a jelentős lassulás ellenére a brit inflációs ütem még mindig meghaladja a jegybanki célszintet.

Az egyik tekintélyes londoni gazdasági-politikai kutatóműhely, az Institute for Public Policy Research (IPPR) a kamatdöntés csütörtöki ismertetése utáni állásfoglalásában ugyanakkor hangsúlyozta azt a véleményét, hogy a Bank of England monetáris tanácsának már most csökkentenie kellett volna az alapkamatot.

Az IPPR szerint ugyanis a brit gazdaság növekedési üteme zéróhoz közeli, meg sem közelíti az amerikai gazdaság kiugró teljesítményét, a munkaerőpiaci helyzet gyengül, a munkaképes korú lakosság gazdaságilag inaktív aránya jelenleg magasabb, mint a koronavírus-járvány idején.

Az IPPR hangsúlyozza: hosszú ideig tart a kamatszint átszűrődése a reálgazdaságba, így a Bank of Englandnek minél előbb cselekednie kell, és erőteljesebb jelzéseket kell adnia arról, hogy a kamatcsökkentési ciklus milyen pályát követ majd.


A tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve. Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.
2026. 06. 02. 00:05
Megosztás:

A WizzAir három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között

A Wizz Air több mint 20 éves történetének egyik legjelentősebb üzemelési kihívását zárta le sikeresen a budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntőjének hétvégéjén, a légitársaság a három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között, amelyeket a légitársaság több mint 400 pilótája és légiutas-kísérője szolgált ki - közölte a Wizz Air Magyarország hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 23:30
Megosztás:

Lemondott a felvidéki Magyar Szövetség alelnöke

Lemondott a felvidéki magyar pártban betöltött minden tisztségéről Őry Péter, a Magyar Szövetség országos alelnöke - erről a közösségi médiaprofilján hétfőn közzétett rövid bejelentésében tájékoztatott a politikus.
2026. 06. 01. 23:00
Megosztás:

A rendőrség több száz millió forintnyi vagyont azonosított a vagyonvisszaszerzési akcióban

Az Europol koordinációjában megtartott négynapos nemzetközi akcióban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) munkatársai több száz millió forintos vagyont derítettek fel magyarországi büntetőeljárásokkal összefüggésben - közölte a KR NNI a police.hu oldalon.
2026. 06. 01. 22:30
Megosztás:

Belgium megszigorítja az EU-n kívülről érkező diákokra vonatkozó szabályokat

A belga kormány hétfőn közölte, hogy megszigorítja az Európai Unión kívülről érkező hallgatók tanulmányi és tartózkodási feltételeit annak érdekében, hogy megakadályozza a rendszerrel való visszaéléseket.
2026. 06. 01. 22:00
Megosztás:

A kereseti adatok településszinten is elérhetőek a KSH térképes interaktív felületén

Frissült június 1-jén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felülete (TIMEA), a legfontosabb újdonság, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2019 és 2025 közötti, éves bruttó és nettó átlagkeresete már a munkavállalók lakcíme szerinti települési szintű bontásban is elérhető - közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 21:30
Megosztás:

Új taggal bővült a KiberPajzs program: a One Magyarország elsőként csatlakozott a telekommunikációs vállalatok közül

A One Magyarország csatlakozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részvételével megvalósuló KiberPajzs programhoz, hogy aktívan hozzájáruljon az online csalások elleni fellépéshez és erősítse a digitális tudatosságot. Az internetes és telefonos visszaélések a telekommunikációs szektorban is egyre nagyobb kihívást jelentenek, ezért az iparág szerepvállalása és az edukáció kiemelt jelentőségű. Az együttműködés részeként a vállalat országos edukációs kampányt indít, amely ismert szereplők bevonásával hívja fel a figyelmet a csalások felismerhető jeleire.
2026. 06. 01. 21:00
Megosztás:

Szerbia ismét meghosszabbította az üzemanyag-export tilalmát

A szerb kormány rendkívüli ülésén egy hónappal, július 2-ig meghosszabbította a kőolaj és a kőolajszármazékok kivitelének ideiglenes tilalmát - közölte hétfőn a kabinet.
2026. 06. 01. 20:30
Megosztás:

Az öregedő budapesti irodaállomány megújítása stratégiai kérdéssé vált

A fővárosi irodaállomány bár európai összevetésben fiatalnak mondható, kulcsfontosságú az öregedő irodaházak piaci szerepének újragondolása a technológia gyors fejlődése, a bérlői preferenciák változása és az energiahatékonysági elvárások szigorodása miatt – hangzott el az EY‑Parthenon üzleti eseményén. Az ingatlanpiaci szakértők szerint a következő évek nyertesei azok a tulajdonosok lehetnek, akik időben döntenek a felújításról, az átalakításról vagy akár a funkcióváltásról.
2026. 06. 01. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 01. 19:30
Megosztás:

Budapest bisztróvilágának gasztronómiai felfedezése

Budapest, amely élénk kulturális életéről és lenyűgöző történelmi építészetéről ismert, egyben virágzó gasztronómiai központ is. A város tele van bisztrókkal, kávézókkal és éttermekkel, amelyek a legkülönfélébb ízléseknek is megfelelnek. Akár elegáns vacsorára, akár egy hangulatos brunchhelyre vágyik valaki, Budapest bőséges választékot kínál.
2026. 06. 01. 19:20
Megosztás:

Eltűnt 1,2 milliárd dollárnyi USDT: mit jelez a hirtelen stabilcoin-visszaváltási hullám?

Egyetlen nap alatt több mint 1,2 milliárd dollárral csökkent az USDT piaci kapitalizációja, ami azonnal találgatásokat indított el a kriptopiacon. Pánikra azonban önmagában nincs ok: a Tether stabilcoin kínálatának mozgása gyakran nem összeomlást, hanem likviditási átrendeződést, intézményi pozícióváltást és rövid távú kockázatkerülést jelez.
2026. 06. 01. 19:00
Megosztás:

Kazahsztán mellett Görögország felé veszi az irányt az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport

Idén május végére újabb mérföldkőhöz érkezett hazánk piacvezető takarmánygyártó és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportjának kazahsztáni beruházása, amellyel párhuzamosan az UBM Csoport a görög piacra is beléphet. Ennek köszönhetően a cégcsoport teljes gyártási kapacitása immár meghaladhatja az évi 1 millió tonnás szintet.
2026. 06. 01. 18:00
Megosztás:

MNB: bővített programmal támogatja a zöld ágazatokat a jegybank

A banki portfóliók nagyobb része továbbra is magas üvegházhatású gázkibocsátással járó tevékenységeket finanszíroz. A banki portfóliókban a zöld ágazatok előtérbe helyezését, és ezáltal a klíma- és környezeti kockázatok mérséklését, az MNB bővített, újabb egy évvel meghosszabbított Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény (TKK) programja immár még szélesebb körben támogatja - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn megjelent friss Zöld pénzügyi jelentése.
2026. 06. 01. 17:30
Megosztás:

Gyorsult Svájc GDP növekedése az első negyedévben negyedéves összevetésben

Svájc bruttó hazai terméke (GDP) gyorsuló ütemben nőtt az idei első negyedévben negyedéves összevetésben a svájci gazdasági államtitkárság (SECO) hétfőn közzétett végleges adatai szerint.
2026. 06. 01. 17:00
Megosztás:

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás - közölte a katasztrófavédelem hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 16:30
Megosztás:

Tavaly is a Lidl bruttó forgalma volt a legnagyobb, a Spar és a CBA is dobogós

A forgalmi adatok alapján ismét a Lidl lett az első a napi fogyasztási cikkeket forgalmazó kereskedelmi láncok közül, a második helyen a Spar, a harmadikon pedig a CBA végzett - tette közzé a Trade magazin hétfőn a 2025-ös adatok összesítését.
2026. 06. 01. 16:00
Megosztás:

Varsóban hatályba lép az éjszakai szesztilalom

Varsóban hétfőtől hatályba lép a részleges éjszakai alkoholárusítási tilalom, melynek értelmében 22.00 és 6.00 óra között tilos szeszes italokat értékesíteni a boltokban és a benzinkutakon.
2026. 06. 01. 15:30
Megosztás:

Csökken a benzin és a gázolaj ára Horvátországban

A horvát kormány hétfőn új rendeletet fogadott el az üzemanyagok legmagasabb kiskereskedelmi áráról: a benzin, a gázolaj, a kék dízel és a cseppfolyós gáz ára is csökken. Az új árak keddtől két hétig lesznek érvényben.
2026. 06. 01. 15:00
Megosztás:

Súlyos stabilcoin-válságot hozhat Európában a MiCA szigorítása

Az európai kriptoszektor új korszakba lép: a MiCA szabályozás teljes élesedése nemcsak a tőzsdéket és kibocsátókat, hanem a stabilcoinokat használó befektetőket is komoly döntések elé állíthatja. Mike Belshe, a BitGo vezérigazgatója szerint a legnagyobb kockázat nem önmagában a szabályozás, hanem az, hogy a piac túl gyorsan, megfelelő likviditási háttér nélkül kényszerülhet átállásra.
2026. 06. 01. 14:30
Megosztás: