Nem változtatott idei és jövő évi olajkereslet-növekedési előrejelzésén az OPEC

Az Olajexportáló Országok Szervezete (OPEC) szerdán publikált havi rendszeres olajpiaci jelentésében nem változtatott a 2025-re és 2026-ra vonatkozó globális olajkereslet-növekedési becslésén és csak kevéssé módosította globális gazdaságnövekedési előrejelzését.

Nem változtatott idei és jövő évi olajkereslet-növekedési előrejelzésén az OPEC

A globális olajkereslet az OPEC várakozásai szerint 2025-re várhatóan az előző havi becsléssel megegyező, 1,3 millió hordó/nap (mb/d) marad, csakúgy, mint a 2026-os 1,3 mb/d növekedés. Az olajkereslet így a 2025-ös 105,0 mb/d után 2026-ban 106,3 mb/d lesz.

Az OECD-országokban az amerikai kontinens várhatóan vezeti az olajkereslet növekedését, amelyet az ázsiai-csendes-óceáni térség fellendülése támogat. Az európai OECD-országokban viszont a kereslet enyhe csökkenése várható a prognózis szerint.

A növekedést a légi közlekedés erős kereslete és a közúti mobilitás, beleértve a teherfuvarozást, valamint a nem OECD-országok élénk ipari, építőipari és mezőgazdasági tevékenysége támasztja alá.

Az OECD-országokban az előrejelzések szerint az előző évhez képest körülbelül 0,1 mb/d növekedés várható, az olajkereslet növekedését ismét az OECD-amerikai országok fogják vezetni, az OECD-európai és az OECD-ázsiai-csendes-óceáni országok fellendülése mellett. A nem OECD-országokban az olajkereslet előrejelzések szerint 1,2 mb/d-vel fog nőni, az egyéb ázsiai országok vezetésével, majd India és Kína következik, a Közel-Kelet és Latin-Amerika támogatásával.

Az OPEC áprilisban a márciusinál napi 0,05 millió hordóval kevesebbet, 26,71 millió hordó olajat termelt. Az OPEC olajkosarának ára áprilisban 5,02 dollárral csökkent az előző havihoz képest hordónként 68,98 dollárra. Tavaly áprilisban 74,82 dollár volt az olajkosár ára.

Az OPEC a vámemelésekkel az utóbbi időkben okozott kereskedelmi zavarok ellenére is alapvetően bizakodó a globális gazdasági növekedést illetően. A 2025-re vonatkozó globális gazdasági növekedési előrejelzésüket kissé lefelé, 0,1 százalékponttal 2,9 százalékra módosították ugyan, de a 2026-ra vonatkozó növekedési előrejelzést 3,1 százalékon hagyták.

Az első negyedévi gazdasági növekedés visszaesését követően az Egyesült Államok gazdasági növekedési előrejelzést 2025-re 0,4 százalékponttal lefelé 1,7 százalékra, 2026-ra pedig 0,1 százalékponttal lefelé 2,1 százalékra módosították.

Az első negyedév vártnál jobb teljesítménye miatt az euróövezet 2025-re vonatkozó gazdasági növekedési előrejelzéseit kissé felfelé, 0,2 százalékponttal 1,0 százalékra módosították, 2026-ra azonban 1,1 százalékon maradtak.

Kína gazdasági növekedési előrejelzései 2025-re és 2026-ra változatlanok, 4,6 százalék és 4,5 százalék.

Hasonlóképpen, India gazdasági növekedési előrejelzései is változatlanok, 2025-re 6,3 százalék és 2026-ra 6,5 százalék.

Japán gazdasági növekedési előrejelzései változatlanok maradtak: 2025-re 1,0 százalék, 2026-ra 0,9 százalék.

Brazília gazdasági növekedési előrejelzései változatlanok maradtak: 2025-re 2,3 százalék, 2026-ra 2,5 százalék.

Oroszország gazdasági növekedési előrejelzései 2025-re és 2026-ra változatlanok maradtak: 1,9 százalék és 1,5 százalék.

Az OECD-gazdaságok közül az Egyesült Államok gazdasági növekedése az első negyedévben 0,3 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, a Bureau of Economic Analysis (BEA) első becslése szerint a 2024. negyedik negyedévi 2,4 százalékos, a harmadik negyedévi 3,1 százalékos és a második negyedévi 3,0 százalékos bővülés után. Az euróövezet 2025 első negyedévében 1,4 százalékos negyedéves növekedést ért el a 2024 negyedik negyedévi 1,0 százalékos növekedés után, de kisebbet a 2024 harmadik negyedévi 1,7 százaléknál.

A nem OECD-tag országok közül Kína 2025 első negyedévében 5,4 százalékos éves növekedést ért el, ami megegyezik a 2024 negyedik negyedévének értékével, és amelyet a fiskális és monetáris intézkedések, valamint az ingatlanpiac további stabilizálódása támogatott. A gazdaságra kedvezően hatott továbbá a vámok bevezetése előtti folyamatos nagy volumenű export.

India gazdasága 2024 negyedik negyedévében 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a 2024 harmadik negyedévében regisztrált 5,6 százalékos növekedés után, amit a magán- és állami fogyasztás erősödése, valamint az ipari termelés fellendülése ösztönzött.

A vártnál jobb BMI adatok érkeztek az USA-ból

Az S&P Global feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe júniusban 52 ponton maradt, tehát nem változott májushoz képest, amivel felülmúlta az 51 pontos várakozást.
2025. 06. 24. 12:30
Megosztás:

Átalakítja a pénzügyi szektort a mesterséges intelligencia

Jelentős hatékonyságnövekedést és új üzleti lehetőségeket teremtve hoz gyökeres változásokat a pénzügyi szolgáltatások, különösen a banki szektor működésében a mesterséges intelligencia (AI) - közölte a Deloitte legfrissebb elemezése alapján.
2025. 06. 24. 11:30
Megosztás:

Népszerű játékgépek Stawki Bet: mit választanak a játékosok

A Stawki Bet online kaszinó sok játékos számára vonzó a széles slotválasztékának köszönhetően. A játékgépek nagyon sokfélék, minden ízlésnek és költségvetésnek megfelelnek.
2025. 06. 24. 10:58
Megosztás:

A sikeres katari védekezés után estek az amerikai kötvényhozamok és mérséklődtek az olajárak

A hétvégi, iráni nukleáris létesítmények ellen végrehajtott amerikai bombázások miatt reggel még emelkedéssel nyitottak az olajárak, de estére fordult a kocka, miután Katar sikeresen elhárította az amerikai bázis elleni iráni rakétatámadást.
2025. 06. 24. 10:30
Megosztás:

Nemzetközi elismerést kapott a Turkish Airlines fenntartható repülőgép-finanszírozásáért

A Turkish Airlines-t „Fenntartható Finanszírozás Úttörője” díjjal tüntette ki az Ishka - egy nemzetközi légiipari pénzügyi és adatelemző cég -, elismerve azt az úttörő jelentőségű tranzakcióját, amely elsőként integrált fenntarthatósághoz kötött hitelstruktúrát egy többdevizás JOLCO finanszírozási modellbe, két új generációs, üzemanyag-hatékony Airbus A321neo repülőgép beszerzése kapcsán.
2025. 06. 24. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a Wall Street tőzsdeindexei a kamatvágási várakozások felerősödésének hatására

A Wall Street hétfőn erőteljes emelkedéssel zárt, mivel a befektetők egyre inkább arra számítanak, hogy a Fed már júliusban kamatot csökkenthet.
2025. 06. 24. 09:30
Megosztás:

Eséssel kezdték a hetet az európai tőzsdék a hétvégi geopolitikai feszültségek hatására

Az európai részvénypiacok hétfőn gyengültek, mivel a befektetők aggodalommal figyelték Irán esetleges megtorlását az amerikai–izraeli hétvégi légicsapások után.
2025. 06. 24. 09:06
Megosztás:

ADA és Angry Pepe Fork ralija: heti Cardano-előrejelzés – átfogó kép és 10 000%-os éves hozam

A Cardano ebben a hónapban eddig kihívásokkal szembesült. Az elmúlt 30 napban több mint 27%-ot veszített értékéből. De mit tartogat a jövő az altcoin számára? A heti Cardano-előrejelzés friss emelkedési potenciálra utal. Ebben a cikkben ennek járunk utána.
2025. 06. 24. 08:35
Megosztás:

Erősödött a forint reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 06. 24. 08:30
Megosztás:

Növelik ukrajnai exportjukat a szerb hadiipari vállalatok

Növelik az Ukrajnába irányuló hadiipari termékek exportját a szerb hadiipari vállalatok kerülő úton, elsősorban Csehország és Bulgária érintésével - közölte hétfőn az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) sajtóirodája.
2025. 06. 24. 07:30
Megosztás:

A Budapesti Értéktőzsde bevételei nőttek, nettó eredménye csökkent az első negyedévben

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) bevételei 1,1 milliárd forintot tettek ki az idei első negyedévben, 21,6 százalékkal többet az előző év azonos időszakában termelt bevételnél; az első negyedéves nettó eredmény, amely tartalmazza a KELER csoport BÉT-re eső eredményét is, 1,3 milliárd forint volt, 7,2 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi első három hónapban.
2025. 06. 24. 07:00
Megosztás:

Csalódást okozott a fogyókúrás csodaszer gyártója

A Novo Nordisk vasárnap jelentette be, hogy a CagriSema nevű kísérleti súlycsökkentő gyógyszer két késői fázisú klinikai vizsgálatának eredményei szerint a mellékhatások főként enyhék vagy közepesek, és az egyéb eredmények, többek között a vércukorszint alakulása pozitívak voltak.
2025. 06. 24. 06:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: Magyarország kiáll Katar szuverenitása mellett

Magyarország kiáll Katar szuverenitása mellett és kiállunk a katari emberek békés, nyugodt élethez fűződő joga mellett - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon közzétett bejegyzésében, miután hétfőn este telefonon egyeztetett katari kollégájával.
2025. 06. 24. 05:00
Megosztás:

Nagy Márton: az állam finanszírozása biztosított, a nemzetközi befektetői bizalom Magyarország iránt töretlen

Magyarország az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) szervezésében, kiemelkedő, összességében több mint 14 milliárd dollárnyi kereslet mellett bocsátott ki 5, 10 és 30 éves futamidejű dollárkötvény-sorozatot a mai napon. A rendkívül sikeres tranzakció keretében összesen 4 milliárd dollár értékben, több mint háromszoros túljegyzés és kedvező kamatszint mellett keltek el magyar devizakötvények. A legmagasabb kereslet az 5 éves futamidőn jelentkezett, ami jól mutatja a magyar gazdaság iránti széleskörű, tartós és erős befektetői bizalmat.
2025. 06. 24. 04:30
Megosztás:

35 év után is növekedési pályán a Budapesti Értéktőzsde

2025-ben ünnepli fennállásának 35. évfordulóját a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), amely 1990. június 21-én nyitotta meg újra kapuit. Azóta a magyar tőkepiac folyamatos fejlődésen ment keresztül: a jegyzett kibocsátók száma több mint tizenegyszeresére nőtt, miközben a kereskedhető eszközök köre is jelentősen kibővült, a részvények mellett ma már számos különböző értékpapírtípus érhető el a befektetők számára. Az elmúlt években a BÉT maga is példát mutatott a nyilvános működés előnyeiből azzal, hogy tőzsdére lépett, tovább erősítve a hazai piac átláthatóságát. A tőzsde fejlődésének egyik leglátványosabb mutatója a BUX index 1000 pontos bázisértékről 2025 májusára 97 ezer pont fölé emelkedett, és az elmúlt két évben folyamatosan történelmi csúcsot döntött.
2025. 06. 24. 04:00
Megosztás:

Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb EU-s szankciós csomag elfogadását

Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását, ami tönkretenné Magyarország energiabiztonságát - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
2025. 06. 24. 03:30
Megosztás:

Magyar diák is utazhat az Északi-sarkra a Roszatom nyári expedíciójával

Augusztusban indul útnak a Roszatom nemzetközi északi-sarki expedíciója, az atomjégtörő fedélzetén 21 ország középiskolás diákjai utaznak majd; Magyarországot a budapesti Könyves Kálmán Gimnázium tanulója, Dezséri Enikő képviseli - közölte az orosz atomenergetikai vállalat hétfőn az MTI-vel.
2025. 06. 24. 03:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia átalakítja a pénzügyi szektort: új korszak elé néznek a bankok is

A mesterséges intelligencia (AI) gyökeres változásokat hoz a pénzügyi szolgáltatások, különösen a banki szektor működésében, jelentős hatékonyságnövekedést és új üzleti lehetőségeket teremtve. A Deloitte friss előrejelzése szerint az AI kulcsszerepet játszik az iparág jövőjének alakításában. A költségcsökkentés és a hatékonyságnövelés mellett a szoftverfejlesztéstől a csalások elleni küzdelemig számos területen hozhat áttörést.
2025. 06. 24. 02:30
Megosztás:

A Wizz Air minden közel-keleti járatát leállította

A közel-keleti helyzet további eszkalálódása és újabb légtérzárak miatt a Wizz Air azonnali hatállyal minden a térségbe tartó járatát visszafordította vagy kitérő repülőtérre irányította - közölte a légitársaság hétfőn az MTI-vel.
2025. 06. 24. 02:00
Megosztás:

Az SZTE visszautasítja a Tisza EP-képviselőinek eljárását

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az általa fenntartott Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum visszautasítja azt az eljárást, amellyel hétfőn Magyar Péter és Kulja András, a Tisza Párt európai parlamenti képviselői előzetes bejelentkezés nélkül, mintegy húszfős sajtós stábbal, a betegellátást és a betegbiztonságot veszélyeztetve megjelentek az intézményben - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény az MTI-t.
2025. 06. 24. 01:30
Megosztás: