Nettó és bruttó minimálbér 2025 – Így változnak az összegek jövőre
A tárgyalások első szakaszában nemcsak a konkrét összegek kerültek szóba, hanem fontos technikai kérdéseket is megvitattak. Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke az InfoRádióban elmondta, hogy a feleknek nemcsak a minimálbér konkrét összegéről kell megállapodniuk, hanem az európai uniós minimálbér irányelv átültetésével kapcsolatos háttérfeladatokat is rendezniük kell.
Tízszázalékos emelés és további technikai kérdések
Mészáros Melinda szerint a munkáltatók többsége támogatná a legkisebb fizetések tízszázalékos növelését, ami fontos lépést jelentene a dolgozók életkörülményeinek javítása érdekében.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége augusztusban végez felmérést a tagvállalatok körében, hogy felmérje, milyen mértékű emelést tartanak reálisnak.
Az elnök kiemelte, hogy a tárgyalások során nemcsak a bérek konkrét összegéről lesz szó, hanem az előfeltételekről és kritériumokról is.
Például a feleknek november 15-ig meg kell állapodniuk arról, melyik fórum fogja ellátni a minimálbér meghatározásával kapcsolatos feladatokat, és döntést kell hozniuk arról is, hogy egyéves vagy több évre szóló megállapodást kötnek-e.
Az európai uniós irányelv szerint, ha egy országban a kollektív szerződések lefedettsége 80 százalék alatt van, akkor öt éven belül cselekvési tervet kell kidolgozni annak növelésére.
Magyarország számára kiemelt cél, hogy növeljék az ágazati szintű kollektív szerződések számát, ami jelentős változást hozhat a munkavállalók érdekvédelmében.
A szakszervezetek célja, hogy legalább tízszázalékos minimálbér-emelést érjenek el. Ha ez sikerül, a jelenlegi 266.800 forintos minimálbér 2025-re 293.480 forintra emelkedne. Ha pedig a minimálbér éppen a kerek 300.000 forintra nőne, az 12,44 százalékos emelést jelentene, ami összhangban lenne az elmúlt hat év átlagos növekedési ütemével.
Az elkövetkező hetekben várhatóan tovább folytatódnak az egyeztetések, amelyek végül meghatározzák majd a 2025-ös minimálbér összegét.