New York és London vezeti a világ pénzügyi központjainak listáját

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi tanácsadó csoport, a Z/Yen Group 37. alkalommal kiadott félévi ranglistája (Global Financial Centres Index, GFCI) összetett, 140 kritériumot és 31 314 befektetői értékelést súlyozó mérési módszertannal készült. A cég 119 várost és térséget vett fel a listára, nullától ezer pontig terjedő értékelési skálát alkalmazva.
A cég Londonban ismertetett új, tavaszi globális rangsorában az első két helyen álló New Yorkot és Londont Hongkong, Szingapúr és San Francisco követi a felső ötös mezőnyben.
Az első tíz között szerepel Chicago, Los Angeles, Sanghaj, Sencsen és Szöul, az első húszban rajtuk kívül jelen van Frankfurt, Dubaj, Washington, Dublin, Genf, Luxembourg, Párizs, Amszterdam, Boston és Peking.
London - amely a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) előtt sokáig vezette a rangsort - a csütörtökön ismertetett új listán 762, New York 769 pontot kapott a megszerezhető ezerből.
New York 2018 szeptembere óta áll a Z/Yen félévenkénti pénzügyi szolgáltatási világranglistájának első helyén, de a mostani rangsorban jelentősen szűkült az előnye: London pontszáma 12-vel, New Yorké csak hattal nőtt az előző összeállításhoz képest.
A Z/Yen csütörtöki ismertetése szerint 49 pénzügyi központ helyezése javult, tizennyolcé nem változott, 52 vizsgált város és térség ugyanakkor lejjebb csúszott a ranglistán.
Nyolc város tíz vagy ennél is több hellyel feljebb jutott, hét viszont tíz helyezéssel vagy még nagyobb mértékben hátrébb került.
A legnagyobb javulást Róma érte el, amely az előző rangsorhoz képest 19 helyezéssel jutott feljebb, és a csütörtökön bemutatott 37. GFCI-listán az 57. helyen áll.
Budapest az új GFCI-rangsorban jelentősen, 20 ponttal javította értékelési osztályzatát, amely jelenleg 629, mégis egy helyezéssel hátrább, a 114. helyre került, mindenekelőtt számos más feltörekvő pénzügyi központ pontszámának és rangsorolásának átrendeződése miatt.
A térségi EU-fővárosok közül Prága 13 helyezéssel került lejjebb, és jelenleg a 106. helyen áll, miután értékelése négy ponttal 642-re romlott.
Varsó befektetői értékelése 11 ponttal 651-re javult, a lengyel főváros azonban így is két hellyel lejjebb, a 101. helyen végzett az idei első felmérésben.
A Z/Yen tavaszi ranglistájának utolsó öt helyén Moszkva, Bogota, Szentpétervár, Baku és Buenos Aires osztozik.