Nézzük, mire költi a pénzét Békéscsaba
Kifejtette, megbízhatnak az önkormányzatban az intézmények, ugyanis március 1-jétől közel 10 százalékos, differenciált illetményemelést adnak azoknak a dolgozóknak is, akik nem a köznevelési szektorban dolgoznak. Az önkormányzatnál és intézményeinél 992-en állnak alkalmazásban, ez idén 160-170 millió forintos többletköltséget jelent - húzta alá. De számíthatnak az intézmények az infrastrukturális fejlesztések, karbantartások szempontjából is az önkormányzatra - jegyezte meg.
Megbízhat az önkormányzatban a hétezernél több adózó vállalkozás is: új adónemet nem vezetnek be; a meglévő adókat nem emelik; és létrehoznak egy vállalkozástámogató alapot is, mert látják, hogy egyes ágazatokat kedvezőtlenül érinti a "világgazdasági pangás".
Kiemelten figyelnek az idősekre (például 8 millió forintos kerettel támogatják a 70 évnél idősebbek szén-monoxid jelző készülék beszerzését); a családosokra (nyári napközis táborokat szerveznek a tankerülettel közösen); és a sportolókra (215 millió forintról, az előző évinél lényegesen magasabbról indul a sporttámogatási keret, emellett 168 milliót fordítanak a sortlétesítmények működtetésére). Emellett figyelnek a nehéz helyzetben élőkre is, 90 millió forintos segélyezési keret mellett tűzifavásárlási- és lakhatási támogatásokat biztosítanak számukra - mondta.
A városvezető hangsúlyozta, megbízhatnak bennük a zöld környezet óvása, valamint a városszépítés mellett elkötelezettek is: fejlesztik a szelektív hulladékgyűjtő rendszert és 1,6 milliárd forint uniós forrásból a közterületeket is, ám ezek a programok idén még vélhetően nem indulnak el. A kerékpárutakat 1,7 milliárd forintból fejlesztik, figyelnek a fiatalokra is egyebek mellett rendezvények támogatásával, ötmillió forintos városi tanulmányi ösztöndíj alap létrehozásával gimnazisták számára, vagy a Békéscsaba Hazavár program folytatásával.
Szarvas Péter úgy fogalmazott, az önkormányzati ciklus végén reményei szerint el lehet mondani, hogy Békéscsaba erősödött, szépült, gazdasági ereje nőtt, a modern urbanizációs követelményeknek az önkormányzat meg tudott felelni.
Nagy Ferenc (Hajrá Békéscsaba Egyesület) alpolgármester szerint a költségvetés "rendkívül reális", jóval kevesebb kockázatot tartalmaz, mint az előző években. Színesebb is, hiszen több forrást biztosít a helyi lakosok igényeire.
Opauszki Zoltán (Fidesz-KDNP) tanácsnok "konszenzusosnak" nevezte a büdzsét, amelyet szavai szerint óvatos tervezés előzött meg. Megjegyezte, vélhetően számolhatnak év közben kormányzati többlettámogatással.
Paláncz György (Fidesz-KDNP) tanácsnok szerint "Békéscsaba egy élhető város, pezsgő kulturális és sokszínű sportélettel", amit a mostani költségvetés is erősít. Megjegyezte, frakciójuk kezdeményezte, hogy 80 millió forintból járdafelújítási, 40 millióból pedig parkolóépítési program induljon.
Miklós Attila (MSZP) véleménye szerint ez egy "választási költségvetés", és számos "minőségi szolgáltatást" már korábban el kellett volna indítani; "volt erre a polgármesternek tíz éve" - fogalmazott.
Fülöp Csaba (MSZP) a sokszínűség költségvetésének nevezte az ideit, mert mint mondta, a már elindított programok folytatására és újak indítására is lehetőséget biztosít. Dancsó Tibor (DK) szerint a fejlődés ellenére Békéscsaba népességfogyása nem állt meg; a következő közgyűlésnek ezzel intenzívebben kell foglalkoznia.
Békéscsaba 2024-es költségvetésének főösszege csaknem 28,5 milliárd forint. A bevételek tervezett nagyságrendje a finanszírozási bevételek nélkül 22 milliárd forint. A bevételek és a kiadások közötti különbözetként jelentkező hatmilliárd forint nagyságrendű hiányt kezeli a betervezett előző évi költségvetési maradvány ezzel egyező összege - írták az előterjesztésben.
A békési vármegyeszékhelynek tavaly az eredeti előirányzathoz képest több mint 1,9 milliárd forinttal több bevétele keletkezett; az iparűzési adó jelentős emelkedése miatt azonban a szolidaritási hozzájárulás mértéke 566 millióval nőtt 2023-hoz képest, összege 1,4 milliárd forint.
Helyi iparűzési adóból 6,1 milliárd; építményadóból 750 millió; idegenforgalmi adóból húszmillió forint bevételt terveznek. Ingatlan értékesítésből azonban - mivel a korábbi években mindig többet reméltek a teljesültnél - mindössze 370 millió forintot várnak.
Békéscsabának már csak egy hitele van, idén a hitel tőke- és kamatkiadása 47 millió forint. Fejlesztéseket 8 milliárd forintból, főként uniós és modern városok programok forrásból terveznek.
Önként vállalt feladatokra csaknem 1,5 milliárd forintot; a városgazdálkodási kft. által ellátott feladatokra több mint egymilliárdot biztosítanak, valamint a cég számára 40 millió forintot adnak eszközfejlesztésre. Környezetvédelmi feladatokra, például fásításra 25 milliót; energiamegtakarítást célzó fejlesztésekre 17,6 milliót; közbiztonsági és közlekedésfejlesztési feladatokra 66,6; hidak felújítására 35 millió forintot szánnak, de emelt összeget biztosítanak a kül- és belterületi földes utak karbantartására is.
A költségvetést a jelen lévő 16 képviselő egy tartózkodás mellett 15 igen szavazattal fogadta el. A szavazásnál Miklós Attila (MSZP) tartózkodott.