Növekszik a kockázatkerülés: value vs. growth részvények

Ez változott meg márciusban és most áprilisban is. Előbb 4,12-re, majd a mai nappal 4,43 százalékra. Vagyis a két lépésben bekövetkezett, majdnem 0,5 százalékpontos emelkedésnek köszönhetően a piac visszatért a 2023 októberi szintre. Az pedig éppen a 2023 július végén kezdődő korrekció vége volt az S&P 500 indexben.
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy újra növekedhet a kockázatvállalás és itt a rally ideje, de a tegnapi emelkedésben valami megváltozott. Neveztessen nem a technológia húzta a piacokat, hanem a value részvények. Megváltozott a kotta. Eddig általában az volt a mintázat, hogy esésben a value részvények jobban, a növekedésiek pedig csapnivalóan viselkedtek.
Viszont az emelkedésben fordult a kocka, s a növekedésiek száguldoztak, míg az érték alapú részvények lemaradók voltak. Most viszont a value részvények jól, a növekedésiek pedig gyengén szerepeltek az emelkedésben. A Tesla pl. 1,7 százalékot esett, de az Nvidia, az Amazon és a Microsoft sem tudott pluszban zárni.
Éppen ezért elő is vettük a mérőműszerünket, a Dow Jones long és short Nasdaq indexeket, tavaly július elejétől számítva, s azt találtuk, hogy történelmi magasságba, 10,5 százalékra emelkedett ennek a „terpesznek” a nagysága.
Value vs. growth
Forrás: Bloomberg, Erste
A mostani változás pedig tovább erősíti azt a nézetünket, hogy az érték alapú befektetések előnyt élveznek a növekedési típusú befektetésekkel szemben. S ez a szétválás talán látványosabb is lehet mostantól, ha Trumpnak holnap az általa „Liberation Day”-nek nevezett napon nem lesz más a mondanivalója, mint amit az eddigi kommunikációból ki lehetett szűrni. Akkor talán elmondhatjuk, hogy megvolt a „sell on the rumour, buy on the news”. Ráadásul a vámok azért elsősorban a hagyományos iparágakat érintették. Vagyis ez is a nézetünket erősítheti.