Novemberben 121 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány

Novemberben 121 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány, a kivitel volumene 8,6 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 3,8 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Novemberben 121 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány

Az egyenleg 765 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,1 százalékkal, az importé 3,7 százalékkal bővült a 2025. októberihez képest.

Novemberben a kivitel értéke 12,4 milliárd euró (4780 milliárd forint), a behozatalé 12,6 milliárd euró (4826 milliárd forint) volt.

Az egy évvel korábbi időszakhoz képest az export euróban kifejezett értéke 1,8 százalékkal csökkent, az importé 4,4 százalékkal nőtt. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 5,9 százalékkal csökkent, a behozatalé 6,8 százalékkal bővült.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,7 százalékkal emelkedett, a behozatalban 5,6 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 6,8 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,2 százalékkal, a dollárral szemben 14 százalékkal erősödött - tette hozzá a KSH.

A KSH részletezte: a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 7,5 százalékkal csökkent, importvolumene 7,4 százalékkal bővült. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 4,3 százalékponttal fokozta a teljes export volumencsökkenését, a behozatalban 3,4 százalékponttal erősítette a teljes import volumennövekedését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 7,0 százalékkal, importvolumene 4,0 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 2,0 százalékponttal gyorsította a teljes kivitel volumencsökkenését, az importban 1,4 százalékponttal visszafogta a teljes behozatal volumennövekedését.

Az energiahordozók exportvolumene 15 százalékkal alacsonyabb, az importjuké 22 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalomváltozása az exportoldalon 0,6 százalékponttal fokozta a teljes kivitel volumencsökkenését, az importoldalon 2,2 százalékponttal erősítette a teljes behozatal volumennövekedését.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 11 százalékkal csökkent, a behozatalé 1,6 százalékkal nőtt. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás az exportban 0,8 százalékponttal gyorsította a teljes forgalom volumencsökkenését, az importban 0,1 százalékponttal erősítette a teljes forgalom volumennövekedését.

A KSH közölte: az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 8,4 százalékkal visszaesett, az onnan érkező behozatalé stagnált. A termék-külkereskedelmi mérleg 628 millió euróval romlott a 2024. novemberi egyenleghez képest, 405 millió eurós többlet keletkezett. Az export 75 százalékát, az import 71 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 6,4 százalékkal csökkent, a behozatalé 12 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 137 millió euróval romlott, 526 millió eurós passzívumot mutatott.

A jelentés összegezte: 2025. január-novemberben a kivitel értéke 136 milliárd euró (54 176 milliárd forint), a behozatalé 128 milliárd euró (51 062 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbi időszakhoz képest a kivitel volumene 1,0 százalékkal csökkent, a behozatalé 2,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 568 millió euróval romlott, a többlet 7,8 milliárd euró volt.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala az év első tizenegy hónapjában a kivitelben 3,4 százalékkal, a behozatalban 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest. A cserearány 2,9 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 1,3 százalékkal gyengült, a dollárhoz viszonyítva 2,1 százalékkal erősödött - közölte a KSH.

BKK: háromnapos járatellenőrzési akció indult

Háromnapos komplex járatellenőrzési akció zajlik csütörtöktől szombatig a Népligetet érintő járatokon - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 21:30
Megosztás:

Növekedési pályára állt a magyar pulykaágazat

A magyarországi pulykaágazat tavaly növekedési pályára állt a több mint egy évtizeden át tartó visszaesés után - ismertette a Magyar Pulykaszövetség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott ágazati összefoglalójában.
2026. 03. 26. 21:00
Megosztás:

Kivezetik az ÁNYK-t 2026 végéig: Így állhatnak át könnyedén az eÁFA-ra a magyar vállalatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026 végéig fokozatosan kivezeti az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) rendszert, helyét az eÁFA és más modern, digitális megoldások veszik át. A változás alapvetően érinti a hazai vállalatok adóbevallási folyamatait, azonban a megfelelően felkészített vállalatirányítási rendszerekkel (ERP) az átállás zökkenőmentes, a bevallás pedig teljesen automatizálható lesz – hívja fel a figyelmet a Microsoft vállalatirányítási rendszereit bevezető Loginform szakértője.
2026. 03. 26. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 26. 20:00
Megosztás:

Új járatott indít Debrecenből Isztambulba a Wizz Air

Tovább bővül a Debrecenből Wizz Air-járattal elérhető városok listája, a kelet-magyarországi légikikötőből július 1-jétől már Törökország legnagyobb városába, Isztambulba is el lehet jutni, a járatok hetente két alkalommal, szerdán és vasárnap közlekednek majd - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 19:30
Megosztás:

A BUX a nemzetközi folyamathoz igazodott

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1724,85 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 122 510,70 ponton zárt csütörtökön.
2026. 03. 26. 19:00
Megosztás:

BitGo–zkSync együttműködés: új korszak jöhet az intézményi tokenizált bankbetéteknél

A blokklánc-piac következő nagy intézményi hullámát nem feltétlenül a stablecoinok hozzák el. A BitGo és a zkSync frissen bejelentett partnersége arra utal, hogy a bankok és szabályozott pénzügyi szereplők egyre komolyabban keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a hagyományos fiatbetétek közvetlenül on-chain formában jelenhetnek meg.
2026. 03. 26. 18:30
Megosztás:

Az ír médiahatósághoz fordult az NMHH

Több állampolgári bejelentés nyomán indított eljárásban is döntést hozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a március 24-i ülésén. Az NMHH egy lekérhető médiaszolgáltató által közzétett tartalom korhatár-besorolása miatt az ír médiahatósághoz fordult.
2026. 03. 26. 18:00
Megosztás:

A MicroStrategy letarolta a vállalati Bitcoin-piacot: mindenki más lelassult

A vállalati Bitcoin-vásárlások piacán látványos erődemonstráció zajlik: miközben a legtöbb tőzsdei cég óvatosabb üzemmódba kapcsolt, a MicroStrategy szinte egyedül diktálja a tempót. Az elmúlt hetek számai alapján a vállalati BTC-felhalmozás története ma már szinte egyetlen szereplőről szól — és ez komoly kérdéseket vet fel az intézményi kereslet valódi állapotáról 2025-ben.
2026. 03. 26. 17:30
Megosztás:

Elissza a vizünket a mesterséges intelligencia? Harminc perc AI-használat több mint fél liter vizet fogyaszt el

A Xylem kutatása szerint az AI-forradalom 2050-re közel 130 százalékkal növeli a globális vízfelhasználást – Magyarország adatközpont-ambíciói is új kihívást hoznak a vízgazdálkodásnak
2026. 03. 26. 16:30
Megosztás:

Bobor Roland a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak új igazgatója

2026. április 1-jétől Bobor Roland veszi át a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak vezetését. Az immár 15 éve a Nestlénél dolgozó, számos kulcspozícióban tapasztalatot szerzett szakember Lidia Wronskát váltja a gyárigazgatói pozícióban. Bobor Roland kinevezésével 24 év után ismét magyar vezető kerül a gyárak élére.
2026. 03. 26. 16:00
Megosztás:

Választások 2026: Már csak eddig lehet átjelentkezni

Még egy hétig, jövő csütörtök délután 4 óráig lehet kérni a külképviseleti névjegyzékbe vételt, valamint az átjelentkezéssel szavazást az országgyűlési választásra. A látássérültek Braille-szavazósablont igényelhetnek még egy hétig.
2026. 03. 26. 15:30
Megosztás:

Gyógyszeripari paradoxon: Hiába a kiemelkedő vonzerő, nehéz szakképzett fizikai dolgozót találni

A piaci átlagnál magasabb juttatások, a kiszámítható túlórarendszer, a széles körű cafeteria- és bónuszjuttatások, illetve a rendszeres egészségügyi és prevenciós szolgáltatások hosszú ideje vonzó, magas presztízsű munkahelyekké teszik a gyógyszeripari cégeket a hazai munkavállalók körében. Ennek ellenére a szektor cégeinek egyre nagyobb kihívást jelent a szakképzett kékgalléros munkavállalók számára kínált pozícióik betöltése. E látszólagos ellentmondás főbb okait és a jövőbeli kilátásokat mutatja be a Trenkwalder most közzétett elemzése.
2026. 03. 26. 15:00
Megosztás:

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók; aki e-mailben vagy SMS-ben kap tájékoztatást túlfizetésről, vagy ha a "NAV" a kártyaadatait kéri, az biztosan átverés, ne kattintson - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 14:30
Megosztás:

Nagy likvidálások rázták meg a Bitcoin és az Ethereum árfolyamát

Március 26-án ismét megmutatta a kriptopiac, miért tartják a világ egyik legkockázatosabb, ugyanakkor legizgalmasabb pénzügyi szegmensének. A Bitcoin és az Ethereum árfolyammozgásai több nagybefektető pozícióját is elsöpörték, miközben a tőkeáttételes kereskedés, a bálnamozgások és a geopolitikai feszültségek együtt növelték a bizonytalanságot. A nap eseményei újra emlékeztették a piacot arra, hogy a digitális eszközök világában egyetlen gyors mozdulat is több millió dolláros veszteséget jelenthet.
2026. 03. 26. 14:00
Megosztás:

Dogecoin újra éledezik: a DOGE ismét a 0,10 dolláros szintet ostromolja

Hónapok óta nem látott fordulat bontakozhat ki a Dogecoin piacán: a mémcoin márciusban végre megszakította az öt hónapja tartó lejtmenetet, és újra a 0,10 dolláros árszint közelébe kapaszkodott. A Bitcoin stabilizálódása, az erősödő vételi kedv, valamint a közelgő Qubic-integráció körüli optimizmus együttesen új lendületet adhat a DOGE-nak. A kérdés most már nem az, hogy van-e életjel a tokenben, hanem az, hogy ebből valódi trendforduló lesz-e.
2026. 03. 26. 13:30
Megosztás:

Érezhetően lassíthatja a bank működési térségének növekedését a magas olajár

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerint érezhetően lassíthatja működési térségének növekedését a közel-keleti konfliktus miatt jelentősen megemelkedett olajár, nem utolsósorban azért, mert az olaj drágulása a világgazdaság egészének növekedési lendületét is visszafogja.
2026. 03. 26. 13:00
Megosztás:

Februárban sem fékezett a hazai turizmus: a vendégek száma 4,6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 5,2%-kal nőtt

Magyarország népszerűsége a hazai és nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik: idén februárban közel 1,1 millió vendég, összesen 2,4 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken. A vendégek száma 4,6 százalékkal, míg az általuk eltöltött éjszakáké 5,2 százalékkal nőtt 2025 azonos időszakához képest.
2026. 03. 26. 12:30
Megosztás:

Google 2029-es kvantumhatárideje nyomás alá helyezi a Bitcoint

A kvantumszámítógépek évek óta inkább távoli fenyegetésnek tűntek a kriptovilág számára, mint közeli problémának. Most azonban a helyzet látványosan megváltozott: a Google hivatalos ütemtervet tett közzé a poszt-kvantum kriptográfiára való átállásról, és 2029-et jelölte meg kulcsfontosságú céldátumként.
2026. 03. 26. 12:00
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár és a forint is

Az iráni békekötésbe vetett hit erősödésével mérséklődtek az energiahordozók árai, az inflációs és kamatemelési aggodalmak és a kockázatkerülés is, így a fejlett gazdaságok kötvénypiacain estek a hozamok a korábbi csúcsokról.
2026. 03. 26. 11:30
Megosztás: