Nyerjünk a tőzsdén! Melyik cégek nyernek Trump megválasztásával?
Most viszont még az USA-ból is kaphatnak egy pofont, az általános 10 százalékos vám képében. Az európai márkák közül a Porsche lehet az egyik leginkább érintett, mivel nincs amerikai gyára. Ez pedig tovább gyűrűzik a Volkswagen csoportra is, hiszen a legértékesebb márkája a Porsche.
De a BMW és a Mercedes számára is újabb nehezítést jelent Trump megválasztása. Ezzel szemben a Stellantis védettnek számít, mivel az USA-ban önálló, erős amerikai márkákkal van jelen, és helyi gyártói kapacitása is jelentős
Trump sokszor hangsúlyozta, hogy a NATO szövetségesektől elvárja, hogy legalább a GDP 2 százalékát védelmi kiadásokra költsék, de valószínűleg csak ennél nagyobb aránnyal lenne elégedett. Ez tartósan jelentős megrendeléseket jelenthet a hadiipari cégeknek, pl. a Rheinmetall-nak, a BAE-nek és a Leonardonak.
A légitársasgoknak, főként a fapadosoknak az olcsóbb olajon keresztül pozitív lehet Trump elnöksége. A Wizz Air például az átlagnál érzékenyebben reagál az olajár változására. A légitársaságok abból is profitálhatnának, ha a közel-keleti konfliktus rendeződne és újra repülhetnének a térségbe.
Azonban egyelőre még roppant bizonytalan, hogy ezen a téren sikerül-e Trumpnak előrelépéseket elérnie. A kétszereplős repülőgép gyártási piacon az Airbus és a Boeing viszonyában reális kockázatnak tűnik a kereskedelmi háború Európával. Ez például szektoron belül nehezebb helyzetbe hozhatja a Ryanairt, mely az amerikai Boeing gépeit használja.
Trump 10 százalékos általános vámot és 60 százalékos vámot ígért Kínára. Ez a ruhaiparon belül főként a fast fashion márkákat érintheti az alacsonyabb profitmarzsuk miatt. Ilyen például a H&M és az Inditex is.
Amerikában várhatóan visszaesik majd a megújulóenergia-cégek termékei és szolgáltatásai iránti kereslet. Az offshore szélkerék projekteket akár le is állíthatják. Ez például a dán Orsted-et, vagy az RWE-t és a Siemens Energy-t érintheti negatívan.
Kína mellett a latin-amerikai országokkal szemben is sokkal keményebb fellépés várható Trump második elnöksége alatt. Mexikót például drasztikus vámokkal fenyegette meg, ha nem tesznek lépéseket az USA-ba irányuló illegális migrációval szemben. Ez a jelentős latin-amerikai kitettséggel rendelkező spanyol bankokat állíthatja kihívás elé. A Banco Bilbao profitjának fele származik Mexikóból, de a Banco Santander esetében is a profit csaknem egyharmada Dél-Amerikából (főként Braziliából és Chiléből) származik.
Az egyik legspekulatívabb terület a jelentős orosz kitettséggel rendelkező részvények. Ilyen például a Raiffeisen, melynek első kilenchavi profitjának mintegy 60 százaléka Oroszországból és Belaruszból származott, de az érvényben lévő szankciók miatt az orosz operációt jó ideje nullának értékeli a piac. Ide sorolható az OTP is, a magyar bank profitjának 10 százaléka Oroszországból, 6 százaléka pedig Ukrajnából jön.
De tágabban vizsgálva a teljes magyar és lengyel részvénypiac is profitálhat, melyek értékeltségében jelentős diszkont látható a szomszédban dúló orosz háború miatt. A kampány során Trump többször hangoztatta, hogy megválasztása után gyorsan véget vetne az orosz-ukrán háborúnak. Ennek megvalósítása erősen kétséges, de jelentős pozitív hatása lenne. Kvázi fekete-hattyú eseménynek számítana.