Nyugat nílusi vírus és a tigris szúnyog, ami terjeszti
Nyugat nílusi vírus
A Nyugat-Nílusi vírus (West Nile Virus, röviden WNV) a Flavivírusok családjába tartozó zoonotikus RNS vírus, mely a Nyugat-Nílusi láz betegség kórokozója.
A nevét Uganda Nyugat-Nílus tartományából kapta, ahol felfedezték. Kezdetben nem tulajdonítottak túlzott fontosságot a vírusnak, mivel sok esetben az érintettek alig észlelik a fertőzést, mivel a betegség enyhe lefolyású.
Ugyanakkor a megfertőződöttek mintegy 20%-ánál súlyosabb következmények is kialakulhatnak, mint például központi idegrendszeri szövődmények, agyhártyagyulladás vagy agyvelőgyulladás. A vírus fő terjesztői a madarak és a fertőzött szúnyogok, ami lehetővé teszi a gyors és széleskörű elterjedést Afrikától Európán át Amerikáig.
Az általa okozott Nyugat-Nílusi láz ellen jelenleg nincs védőoltás, így a kezelés a tünetek enyhítésére szolgáló különböző gyógyszerek alkalmazására korlátozódik.
A Nyugat-Nílusi vírus (West Nile Virus, röviden WNV) egy olyan vírus, amely elsősorban madarakat fertőz meg, de a tigrisszúnyogok révén emberre is átterjedhet. Ez a vírus az emberi betegség esetében többnyire enyhe influenzaszerű tüneteket okoz, de súlyosabb esetekben neurológiai szövődmények is előfordulhatnak.
Tigrisszúnyog, ami már Magyarországon is terjeszti a vírust
A tigrisszúnyogok, különösen a Culex-fajok, a Nyugat-Nílusi vírust terjeszthetik. Ezek a szúnyogok a vírust egyik madárból a másikba és az emberekbe terjesztik át, amikor vért szívnak. Az emberek a fertőzött szúnyogoktól kapják el a vírust, tehát ember-ember közötti terjedés alapvetően nem jellemző.
A Nyugat-Nílusi vírus előfordulása és terjedése időszakos és földrajzi változó lehet. Általában melegebb hónapokban, amikor a szúnyogok aktívak, a fertőzésveszély is nő. Azok a területek, ahol a vírus előfordul, a madarak populációja és a megfelelő szúnyogfajok jelenléte befolyásolják.
A legtöbb ember, aki fertőződik Nyugat-Nílusi vírussal, nem mutat jelentős tüneteket. Az enyhe esetekben láz, fejfájás, izomfájdalmak és kiütések előfordulhatnak. Azonban idősebb emberek és az immunrendszere gyengébb emberek esetében súlyosabb szövődmények alakulhatnak ki, például agyvelőgyulladás (encefalitisz) vagy agyhártyagyulladás (meningitis). Ezek a súlyos esetek az egészségügyi ellátást igényelhetik.
A megelőzés fontos része a Nyugat-Nílusi vírus terjedésének kezelésében. A megfelelő szúnyogirtás és a szúnyogcsípések elkerülése, például hosszú ujjú ruházat viselése és szúnyogriasztók használata, hozzájárulhat a fertőzés kockázatának csökkentéséhez.
Fontos megjegyezni, hogy a vírus biológiai és epidemiológiai jellemzői folyamatosan változhatnak, tehát mindig a legaktuálisabb egészségügyi forrásokat kell figyelni a friss információkért.
A fertőzés megelőzése
Mivel a vírust ízeltlábúak terjesztik, annak terjedése szezonális. Magyarországon az augusztustól októberig tartó időszak a szúnyogok fő aktivitási időszaka, de időjárási körülményektől függően ez a periódus akár novemberig is eltarthat.
Mivel jelenleg nincs elérhető védőoltás a vírus ellen, a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.
A megelőzés lényege az, hogy aktívan igyekszünk elkerülni a fertőzést. Ezzel összefüggésben belső térben megakadályozzuk a szúnyogok behatolását, míg a kertben füstöléssel vagy permetezéssel védekezünk ellenük.
A szúnyogok szaporodásához szükséges feltételeket is megszüntetjük, például rendszeresen ürítjük a vízgyűjtőket, hogy a lárvák elpusztuljanak. Fontos, hogy használjunk szúnyoghálókat és szúnyogriasztókat, valamint olyan ruházatot válasszunk, amely védelmet nyújt a csípések ellen.
Hogyan készíthetsz házi szúnyog riasztót? Az alábbi videóban megmutatjuk, pofonegyszerű: