Nyugdíjpesszimizmus: 41%-nak nincs pénze - Micsodaaaa??!

Nő a pesszimizmus nyugdíjfronton: a lakosság 41 százalékának nincs félretehető jövedelme, így a nyugdíj kilátásai komoly kockázatot mutatnak. Mit lehet csinálni? Mennyi pénz kell hozzá?

Nyugdíjpesszimizmus: 41%-nak nincs pénze - Micsodaaaa??!

Fekete felhők gyülekeznek nyugdíj-fronton

Baljós tendenciák rajzolódnak ki a Generali Biztosító legfrissebb reprezentatív kutatásából [1], mely a hazai 18-65 éves lakosság általános tudatosságával, valamint megtakarításaival és a nyugdíjas évekhez kapcsolódó elvárásaival foglalkozik.

Ráadásul mivel 2021-ben is készült hasonló felmérés, még mellbevágóbb az egyre növekvő pesszimizmus a lakosság körében, a 12 hónap leforgása alatt ugyanis sokat romlottak a magyarok jövedelmi lehetőségei és jövőbeli kilátásai.

A megkérdezettek 41%-a egyáltalán nem rendelkezik havonta félretehető összeggel, de azok aránya is csökkent, akik maximum 20 000 (23%-ról 18%-ra), illetve 20 001-50 000 forintot (18%-ról 15%-ra) tudnak megtakarítani.

Az érem másik oldalát vizsgálva viszont azonnal látszik, hogy egyre nagyobbak a jövedelmi különbségek hazánkban: a 150 000 forintnál is nagyobb plusz havi összeggel gazdálkodók száma ugyanis még nőtt is a tavalyi eredményekkel összehasonlítva.

Öngondoskodás: megfordulni látszik a pozitív tendencia

Miközben a felmérés résztvevőinek 42%-a már kifejezetten odafigyel arra, hogy valamekkora összeget rendszeresen elkülönítsen a nyugdíjas éveire, sajnos úgy tűnik, a tudatosság ellenére a kitűzött célokat viszonylag kevesen tudják elérni.

A válaszokból kiderül, hogy a többség szerint 76 000 forint lenne az az összeg, melyet havonta megtakarítva megfelelő életszínvonalat tudnának fenntartani idős korukban, ugyanakkor ennek alig több mint harmadát, átlagosan 28 000 forintot tudnak félretenni a valóságban.

53%-uk ráadásul meglehetősen távolinak érzi lehetőségeitől az ideálisnak vélt összeget, tehát úgy látja, hogy a közeljövőben nem lesz képes javítani az öngondoskodással kapcsolatos kilátásain. Ez azért is jelent negatív fordulatot, mert a 2017-ben mért adatokhoz képes 2021-re a kisebb és nagyobb összegű megtakarítással rendelkezők aránya is nőtt – most azonban egyértelműen megtorpanni látszik a lendület.

Az átlagos magyar „megtakarító” egyébként a nagyobb vidéki városokban élő, középfokú végzettséggel rendelkező 50-56 éves férfi. Viszont a kifejezetten magas havi félretehető jövedelemmel rendelkezők jellemzően a 40 év alatti, felsőfokú végzettségű budapesti férfiak – mindebből jól látszik, hogy a nők egyik kategóriában sem rúgnak igazán labdába.

Emellett fontos meglátni egy másik összefüggést is: érdemes mihamarabb, lehetőség szerint legalább a 30-as évek elején elkezdeni a tudatos öngondoskodást, és addig ütni a vasat, amíg forró. A nyugdíjbiztosítások ideális megoldást nyújthatnak minden élethelyzetben, mert hosszabb távú, választható összegű megtakarításra ösztönzik az embereket.

A szerződők az állam által nyújtott adójóváírás lehetőségével is élhetnek, melyet rendszeres és a rendkívüli/eseti befizetés után is igényelhetnek, évente maximum 130 000 forintig.

Állami nyugdíjra nem számítanak, de dolgos öregkort várnak magyarok

A nyugdíjbiztosítások mellett szól az is, hogy jelenleg ez az egyetlen elérhető előtakarékossági forma, melyet nem érint a mindenkori nyugdíjkorhatár alakulása, ez pedig kifejezetten fontos előny, ha figyelembe vesszük, mennyire pesszimistán gondolkodnak a magyarok az állami ellátórendszerről.

A lakosság körében régóta elfogadott álláspont, hogy mire elérik az öregkort, a központi költségvetésből már nem számíthatnak elegendő anyagi támogatásra, de az elmúlt egy évben különösen sokat romlott a közvélekedés: a 2017-ben mért 64%-hoz képes 2021-re már jóval kevesebben, a megkérdezettek 54%-a jósolta az állami nyugdíjrendszer összeomlását, idén viszont 59%-ra ugrott vissza ez az arány. Ráadásul a magyarok fele arra számít, hogy idős korában is munkát kell vállalnia ahhoz, hogy megfelelő életszínvonalat biztosíthasson magának.

Most fontosabb a pénzügyi tudatosság, mint valaha

A Generali kutatása a magyarok jövővel kapcsolatos általános attitűdjeire is kíváncsi volt: a válaszadók közel harmada (28%) szerint az aktív korúak sokkal rosszabbul fognak élni néhány évtized múlva, mint most – szemben az egy éve mért 17%-kal.

Schaub Erika elég bomba fotójaA 2050-es évek nyugdíjasai számára még inkább romló kilátásokat jósoltak a megkérdezettek (38%), természetesen minél kevesebbet tudnak jelenleg megtakarítani az emberek, annál borúlátóbbak jövőbeli boldogulásuk kapcsán.

„Összességében nézve szinte minden területen pesszimistább visszajelzések érkeztek a felmérés résztvevőitől 2021-hez képest. A nyugdíjcélra félretett átlagos összeg idén és tavaly is 28 000 forint volt, most mégis jóval borúsabbnak ítéli a lakosság a kilátásait. Jól látható azonban, hogy a magyarok többsége továbbra is fontosnak tartja az öngondoskodást, és foglalkoztatja őket a jövőjük.

Bármekkora összeget is tud megtakarítani az ember, lényeges, hogy azt tudatosan és rendszeresen tegye félre, és megfelelően tájékozódjon a számára legmegfelelőbb, személyre szabott pénzügyi megoldásokról” – mondja Schaub Erika (képünkön), a Generali személybiztosításokért felelős igazgatósági tagja.

BKK: háromnapos járatellenőrzési akció indult

Háromnapos komplex járatellenőrzési akció zajlik csütörtöktől szombatig a Népligetet érintő járatokon - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 21:30
Megosztás:

Növekedési pályára állt a magyar pulykaágazat

A magyarországi pulykaágazat tavaly növekedési pályára állt a több mint egy évtizeden át tartó visszaesés után - ismertette a Magyar Pulykaszövetség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott ágazati összefoglalójában.
2026. 03. 26. 21:00
Megosztás:

Kivezetik az ÁNYK-t 2026 végéig: Így állhatnak át könnyedén az eÁFA-ra a magyar vállalatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026 végéig fokozatosan kivezeti az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) rendszert, helyét az eÁFA és más modern, digitális megoldások veszik át. A változás alapvetően érinti a hazai vállalatok adóbevallási folyamatait, azonban a megfelelően felkészített vállalatirányítási rendszerekkel (ERP) az átállás zökkenőmentes, a bevallás pedig teljesen automatizálható lesz – hívja fel a figyelmet a Microsoft vállalatirányítási rendszereit bevezető Loginform szakértője.
2026. 03. 26. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 26. 20:00
Megosztás:

Új járatott indít Debrecenből Isztambulba a Wizz Air

Tovább bővül a Debrecenből Wizz Air-járattal elérhető városok listája, a kelet-magyarországi légikikötőből július 1-jétől már Törökország legnagyobb városába, Isztambulba is el lehet jutni, a járatok hetente két alkalommal, szerdán és vasárnap közlekednek majd - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 19:30
Megosztás:

A BUX a nemzetközi folyamathoz igazodott

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1724,85 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 122 510,70 ponton zárt csütörtökön.
2026. 03. 26. 19:00
Megosztás:

BitGo–zkSync együttműködés: új korszak jöhet az intézményi tokenizált bankbetéteknél

A blokklánc-piac következő nagy intézményi hullámát nem feltétlenül a stablecoinok hozzák el. A BitGo és a zkSync frissen bejelentett partnersége arra utal, hogy a bankok és szabályozott pénzügyi szereplők egyre komolyabban keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a hagyományos fiatbetétek közvetlenül on-chain formában jelenhetnek meg.
2026. 03. 26. 18:30
Megosztás:

Az ír médiahatósághoz fordult az NMHH

Több állampolgári bejelentés nyomán indított eljárásban is döntést hozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a március 24-i ülésén. Az NMHH egy lekérhető médiaszolgáltató által közzétett tartalom korhatár-besorolása miatt az ír médiahatósághoz fordult.
2026. 03. 26. 18:00
Megosztás:

A MicroStrategy letarolta a vállalati Bitcoin-piacot: mindenki más lelassult

A vállalati Bitcoin-vásárlások piacán látványos erődemonstráció zajlik: miközben a legtöbb tőzsdei cég óvatosabb üzemmódba kapcsolt, a MicroStrategy szinte egyedül diktálja a tempót. Az elmúlt hetek számai alapján a vállalati BTC-felhalmozás története ma már szinte egyetlen szereplőről szól — és ez komoly kérdéseket vet fel az intézményi kereslet valódi állapotáról 2025-ben.
2026. 03. 26. 17:30
Megosztás:

Elissza a vizünket a mesterséges intelligencia? Harminc perc AI-használat több mint fél liter vizet fogyaszt el

A Xylem kutatása szerint az AI-forradalom 2050-re közel 130 százalékkal növeli a globális vízfelhasználást – Magyarország adatközpont-ambíciói is új kihívást hoznak a vízgazdálkodásnak
2026. 03. 26. 16:30
Megosztás:

Bobor Roland a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak új igazgatója

2026. április 1-jétől Bobor Roland veszi át a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak vezetését. Az immár 15 éve a Nestlénél dolgozó, számos kulcspozícióban tapasztalatot szerzett szakember Lidia Wronskát váltja a gyárigazgatói pozícióban. Bobor Roland kinevezésével 24 év után ismét magyar vezető kerül a gyárak élére.
2026. 03. 26. 16:00
Megosztás:

Választások 2026: Már csak eddig lehet átjelentkezni

Még egy hétig, jövő csütörtök délután 4 óráig lehet kérni a külképviseleti névjegyzékbe vételt, valamint az átjelentkezéssel szavazást az országgyűlési választásra. A látássérültek Braille-szavazósablont igényelhetnek még egy hétig.
2026. 03. 26. 15:30
Megosztás:

Gyógyszeripari paradoxon: Hiába a kiemelkedő vonzerő, nehéz szakképzett fizikai dolgozót találni

A piaci átlagnál magasabb juttatások, a kiszámítható túlórarendszer, a széles körű cafeteria- és bónuszjuttatások, illetve a rendszeres egészségügyi és prevenciós szolgáltatások hosszú ideje vonzó, magas presztízsű munkahelyekké teszik a gyógyszeripari cégeket a hazai munkavállalók körében. Ennek ellenére a szektor cégeinek egyre nagyobb kihívást jelent a szakképzett kékgalléros munkavállalók számára kínált pozícióik betöltése. E látszólagos ellentmondás főbb okait és a jövőbeli kilátásokat mutatja be a Trenkwalder most közzétett elemzése.
2026. 03. 26. 15:00
Megosztás:

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók; aki e-mailben vagy SMS-ben kap tájékoztatást túlfizetésről, vagy ha a "NAV" a kártyaadatait kéri, az biztosan átverés, ne kattintson - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 14:30
Megosztás:

Nagy likvidálások rázták meg a Bitcoin és az Ethereum árfolyamát

Március 26-án ismét megmutatta a kriptopiac, miért tartják a világ egyik legkockázatosabb, ugyanakkor legizgalmasabb pénzügyi szegmensének. A Bitcoin és az Ethereum árfolyammozgásai több nagybefektető pozícióját is elsöpörték, miközben a tőkeáttételes kereskedés, a bálnamozgások és a geopolitikai feszültségek együtt növelték a bizonytalanságot. A nap eseményei újra emlékeztették a piacot arra, hogy a digitális eszközök világában egyetlen gyors mozdulat is több millió dolláros veszteséget jelenthet.
2026. 03. 26. 14:00
Megosztás:

Dogecoin újra éledezik: a DOGE ismét a 0,10 dolláros szintet ostromolja

Hónapok óta nem látott fordulat bontakozhat ki a Dogecoin piacán: a mémcoin márciusban végre megszakította az öt hónapja tartó lejtmenetet, és újra a 0,10 dolláros árszint közelébe kapaszkodott. A Bitcoin stabilizálódása, az erősödő vételi kedv, valamint a közelgő Qubic-integráció körüli optimizmus együttesen új lendületet adhat a DOGE-nak. A kérdés most már nem az, hogy van-e életjel a tokenben, hanem az, hogy ebből valódi trendforduló lesz-e.
2026. 03. 26. 13:30
Megosztás:

Érezhetően lassíthatja a bank működési térségének növekedését a magas olajár

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerint érezhetően lassíthatja működési térségének növekedését a közel-keleti konfliktus miatt jelentősen megemelkedett olajár, nem utolsósorban azért, mert az olaj drágulása a világgazdaság egészének növekedési lendületét is visszafogja.
2026. 03. 26. 13:00
Megosztás:

Februárban sem fékezett a hazai turizmus: a vendégek száma 4,6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 5,2%-kal nőtt

Magyarország népszerűsége a hazai és nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik: idén februárban közel 1,1 millió vendég, összesen 2,4 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken. A vendégek száma 4,6 százalékkal, míg az általuk eltöltött éjszakáké 5,2 százalékkal nőtt 2025 azonos időszakához képest.
2026. 03. 26. 12:30
Megosztás:

Google 2029-es kvantumhatárideje nyomás alá helyezi a Bitcoint

A kvantumszámítógépek évek óta inkább távoli fenyegetésnek tűntek a kriptovilág számára, mint közeli problémának. Most azonban a helyzet látványosan megváltozott: a Google hivatalos ütemtervet tett közzé a poszt-kvantum kriptográfiára való átállásról, és 2029-et jelölte meg kulcsfontosságú céldátumként.
2026. 03. 26. 12:00
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár és a forint is

Az iráni békekötésbe vetett hit erősödésével mérséklődtek az energiahordozók árai, az inflációs és kamatemelési aggodalmak és a kockázatkerülés is, így a fejlett gazdaságok kötvénypiacain estek a hozamok a korábbi csúcsokról.
2026. 03. 26. 11:30
Megosztás: