Nyugdíjtörvény változás! Változnak a nyugdíjrögzítés szabályai

A nyugdíjrögzítés, azaz a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása nagyon hasznos lehetőség a lehető legjobb összegű nyugdíj elérése érdekében. Mit jelt ez a változás és mire érdemes figyelni? Cikkünk az adó.hu blogportál szakmai bejegyzése alapján készült.

Nyugdíjtörvény változás! Változnak a nyugdíjrögzítés szabályai

Módosult a nyugdíjtörvény

2024. július 1-jétől módosult a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 82.§-a, mely szabály a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása, azaz a nyugdíj rögzítés rendelkezéseit tartalmazza.

Mit jelent a változás?

A 2024. július 1-jével hatályba lépett törvény módosítással már nem kell választania a nyugdíjrögzítés lehetőségével élő személynek a tényleges nyugdíjba vonuláskor a rögzített nyugdíj évenkénti emelésekkel növelt összege, és a tényleges nyugdíjba vonulás időpontjára kiszámított nyugdíj összege között, mert a nyugdíj-megállapító szerv hivatalból fogja a magasabb összeget öregségi nyugdíjként folyósítani. Ugyanez történik a hozzátartozói nyugellátás alapjául szolgáló öregségi nyugdíj összegének megállapításakor is.

A jogszabály módosítást a 2024. évi XV. törvény 8-9. §-a tartalmazza.

Mit jelent a nyugdíjrögzítés, és ki élhet ezzel a lehetőséggel?

Az öregségi nyugdíj igénybevételének két együttes feltétele a nyugdíj korhatár betöltése, és meghatározott mértékű szolgálati idő megléte. Egyedül a „nők40” kedvezményes nyugellátása vehető igénybe a korhatár betöltése előtt.

A nyugdíjba vonulás legkorábbi időpontja a nyugdíj korhatár elérése, de ez a tény nem jelenti azt, hogy a nyugellátást ekkortól feltétlenül igénybe is kellene venni.

Több oka is lehet annak, ha valaki elhalasztja a nyugdíjazás időpontját.

Gyakori ilyen ok az, hogy a személy folytatni akarja még a munkát, sokszor változatlan feltételekkel, például továbbra is teljes munkaidőben.

Ennek a szándéknak a későbbi nyugdíj összege szempontjából igen kedvező hatása lehet, mivel így a korhatár betöltésekor már meglévő szolgálati idő tovább növekszik, akár több évvel is. Szolgálati idő ugyanis az életkortól függetlenül mindaddig szerezhető, amíg az öregségi nyugdíj megállapítása nem történik meg. Jó tudni, hogy nyugdíjasként végzett munka esetén azonban már nem szerezhető további szolgálati idő, mert ekkor már nem történik a kereset után társadalombiztosítási járulékfizetés.

Mivel a szolgálati idő hossza a nyugdíj összegére jelentős kihatással van, ezért érdemes minél több szolgálati idő évet szerezni.

nyugdíj szolgálati évek és a nyugdíjkorhatár

Szintén fontos szempont lehet a korhatár betöltését követő későbbi időponttól igényelt nyugellátásnál a további munkával elért kereset összegének nagyságrendje, mivel a nyugdíj összege a szolgálati idő hossza mellett a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegétől is függ.

Az a tény is közismert, hogy a nyugdíj összege függ azoktól a tényezőktől is, amelyek a nyugdíj megállapítás időpontjában, annak évében vannak érvényben, különösen az adott évre vonatkozó valorizációs szorzószámok nagyságrendjétől. Ezekkel a szorzószámokkal kerül sor a korábbi évek kereseteinek a nyugdíj megállapítást megelőző év kereseti szintjéhez történő igazítására. A valorizációs szorzószámok meghatározása az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedésének alapul vételével történik.

Mindezek miatt tehát más lehet a nyugdíj összege a korhatár betöltése időpontjában megállapítva, illetve egy ezt követő, akár évekkel későbbi időpontban.

Mivel a nyugdíj igény visszamenőleg legfeljebb csak hat hónapra érvényesíthető, ennél korábbra már nem lehet megoldani azt, hogy ha a korábbi időponttól igényelt nyugdíj összege magasabb lenne bármilyen oknál fogva (például részmunkaidőre való áttérés miatt) a korhatár utáni nyugdíj összegénél, ez a magasabb összegű nyugdíj kerüljön folyósításra.

A nyugdíj folyósítás nélküli megállapítása, azaz rögzítése azonban megoldja ezt a helyzetet.

A Tny. 82.§-a tartalmazza azt a lehetőséget, amely szerint, aki betöltötte a reá irányadó nyugdíj korhatárt, és eddig az időpontig legalább húsz év szolgálati időt szerzett, tehát már jogosult az öregségi teljes nyugdíjra, kérheti öregségi nyugdíja összegének folyósítás nélküli megállapítását. azaz rögzítését. Ez a megállapítás a 2022. szeptember 1-jétől hatályos szabályozás szerint az öregségi nyugdíj korhatár betöltésének napjára kérhető.

Korábban ez az időpont, a korhatár betöltésének napja nem szerepelt a jogszabályban, a módosítással azonban teljesen egyértelművé vált a nyugdíj rögzítés célja.

2024-ben az 1959-ben születettek töltik be nyugdíj korhatárukat, a 65. életévet, és amennyiben rendelkeznek ennek feltételeivel, kérhetik erre az időpontra öregségi nyugdíjuk rögzítését, azaz folyósítás nélküli megállapítását.

Cél: a minél nagyobb összegű nyugdíj

nyugdíj összege és a nyugdíj emelése

Amennyiben az érintett személy a korhatár betöltését követően tovább dolgozik úgy, hogy legalább 365 naptári napra szolgálati időt szerez, a tényleges nyugdíjba menetel idején a számára kedvezőbb nyugdíjat kell megállapítani részére a korhatár betöltésére kiszámított, azaz a rögzített, és az éves nyugdíj emelésekkel növelt nyugdíj, illetve a tényleges nyugdíjba vonuláskor kiszámított összegű nyugdíj közül.

Ily módon veszteség nem érheti nevezettet a későbbi tényleges nyugdíjba vonulás miatt, mert a nyugdíj összege legalább akkora lesz, mint az a legkorábbi időpontban, a korhatár elérésekor lett volna (természetesen az éves emelésekkel megnövelve), de ha a későbbi időpont szerinti nyugdíj ennél magasabb lenne, ez kerül majd folyósításra.

Jó tudni, hogy mivel a nyugdíj rögzítését kérő személy nem minősül nyugdíjasnak, ezért szerezhet további szolgálati időt. (Lásd: Tny. 82.§ (1) bekezdés)

Akik nem élhetnek a nyugdíjrögzítés lehetőségével

Nem élhet a nyugdíjrögzítés lehetőségével az, aki a nyugdíj korhatár betöltésétől a tényleges nyugdíjba vonulás időpontjáig tartó idő legalább fele része alatt özvegyi nyugdíjban (állandó özvegyi nyugdíjban) részesült.

Magyarázat a szabályhoz: az özvegyi nyugdíj két fajtája, az ideiglenes özvegyi nyugdíj, és az ezt követő özvegyi nyugdíj, mely utóbbit a korábbi jogi szabályozás állandó özvegyi nyugdíjnak nevezett.

Szintén nem veheti igénybe a nyugdíj folyósítás nélküli megállapításának lehetőségét a korhatár betöltésekor még csak öregségi résznyugdíjra jogosult, tehát húsz év szolgálati idővel még nem, de legalább tizenöt év szolgálati idővel már rendelkező személy sem a szolgálati idő rövidsége miatt.

A nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátását igénybe vevő hölgy pedig azért nem élhet ezzel, mert a korhatárt ez a hölgy még nem érte el a kedvezményes nyugellátás megállapításakor.

Egy sokak által nem ismert nyugdíj kiegészítésről olvashat IDE kattintva.

Távozik a horvát munka-, nyugdíjügyi, család- és szociálpolitikai miniszter

Távozik a horvát kormányból Marin Piletic munka-, nyugdíjügyi, család- és szociálpolitikai miniszter, utódja a rijekai klinikai kórházközpont jelenlegi igazgatója, Alen Ruzic lesz - jelentette be hétfőn Andrej Plenkovic miniszterelnök.
2026. 02. 09. 23:30
Megosztás:

Az okos parkolás nem jövő idő – szenzorok, kamerák és AI a városok szolgálatában

Az „okos város” kifejezés gyakran futurisztikus technológiákat idéz, miközben a legnagyobb városi problémák meglepően hétköznapiak. Hol lehet parkolni? Mennyi ideig áll ott egy autó? Miért kell percekig körözni egy szabad helyért? A városi parkolás az egyik legkevésbé látványos, mégis legnagyobb hatású városi kihívás: autósok milliói töltenek naponta perceket – vagy akár órákat – parkolóhely keresésével, miközben az önkormányzatok számára továbbra is nehéz az ellenőrzés, az adatalapú tervezés és a meglévő infrastruktúra hatékony működtetése.
2026. 02. 09. 22:30
Megosztás:

A tudatos munkaadók így kezelik a hullámzó piaci igényeket 2026-ban

2026-ban már pontosan látjuk, hogy a munkaerőpiac nem visszatér egy korábbi „normális” állapothoz, hanem véglegesen alkalmazkodik a gyorsan változó gazdasági, technológiai és társadalmi hatásokhoz. Munkaadóként ma olyan környezetben dolgozunk, ahol a kereslet egyik hónapról a másikra átalakulhat, projektek indulnak és zárulnak le rövid idő alatt, miközben a munkavállalói elvárások is folyamatosan változnak.
2026. 02. 09. 22:00
Megosztás:

Gigantikus Ethereum-vásárlás: a BitMine egy hét alatt több mint 40 ezer ETH-t halmozott fel

Új korszak kezdődhet az intézményi Ethereum-felhalmozásban. A BitMine Immersion Technologies egyetlen hét alatt több mint 40 ezer ETH-t vásárolt, amivel teljes Ethereum-tartaléka már meghaladja a 4,3 millió darabot. Ezzel a vállalat nemcsak saját stratégiájában lépett új szintre, hanem a világ legnagyobb vállalati Ethereum-kincstárává is vált.
2026. 02. 09. 21:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 09. 21:00
Megosztás:

Újabb lökést kapott az új építésű ingatlanok piaca, nem is akármilyet

A lakáspiaci kereslet kettős képet mutat: a használt ingatlanok iránti kereslet az év első hat hetében több mint negyedével elmarad az előző év azonos időszakától. Ezzel szemben az új építésű lakóingatlanoknál jóval kisebb visszaesés, sőt, ha a kategóriákat külön vizsgáljuk, az új építésű házak iránti kereslet valósággal megugrott, és már most bőven túlszárnyalja a tavalyi szintet. Ez a tendencia szinte minden településtípusra jellemző, a városokban és községekben pedig a kereslet már megközelíti a 2022 eleji, a Zöld Otthon Program által fűtött kiugró szinteket is - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.
2026. 02. 09. 20:30
Megosztás:

A leggyengébb medvepiac valaha – Miért tartják 2026-ra a 150.000 dolláros Bitcoin-célárat?

A Bernstein elemzői szerint a Bitcoin legutóbbi árfolyam-visszaesése inkább bizalomvesztés, semmint fundamentális gyengeség jele. A befektetési ház továbbra is tartja 2026 végére kitűzött, 150.000 dolláros árfolyamcélját, és úgy véli, hogy a piac szerkezeti értelemben stabilabb, mint valaha. Vajon valóban új korszakba lépett a Bitcoin?
2026. 02. 09. 20:00
Megosztás:

Rekord eredményekkel zárta 2025-öt az UniCredit Csoport

Rekordot hozott 2025 negyedik negyedéve és a teljes pénzügyi év is az UniCreditnek: a bankcsoport minden fő működési soron, a nettó nyereség és a tőkemutatók tekintetében is felülmúlta a várakozásokat. Mindezt úgy érte el, hogy a középtávú növekedési pályája megerősítése és védelme érdekében 1,4 milliárd euró rendkívüli tételt számolt el kereskedési és integrációs költségek formájában. Az „UniCredit Unlocked” stratégiai terv végrehajtása 20 egymást követő negyedévben minőségi, nyereséges tőkenövekedést eredményezett, ami az öt éven át tartó fegyelmezett végrehajtását tükrözi.
2026. 02. 09. 19:30
Megosztás:

Külföldi dömping fenyegeti a magyar termelőket, eltűnhetnek a magyar termékek az üzletekből öt éven belül?

Öt éven belül kiszorulhatnak a magyar termékek a hazai boltok polcairól, ha nem érjük el a környező országok hatékonysági szintjét – hangzott el az Agrárközösség legutóbbi szakmai rendezvényén. A háborús helyzet, az uniós támogatási rendszer bizonytalanságai és a globálisan növekvő fogyasztói igények kényszerpályára állították a magyar mezőgazdaságot. A szakmai szervezet szerint a túlélés záloga a technológiai váltás és a hazai feldolgozóipar megerősítése.
2026. 02. 09. 19:00
Megosztás:

Kisebb a kvantumfenyegetés a Bitcoinra, mint sokan gondolják – állítja a CoinShares

Újra felütötte fejét a kvantumszámítógépektől való félelem a kriptopiacon, de egy friss elemzés szerint a veszélyt jelentősen eltúlozzák. A CoinShares legújabb jelentése azt állítja: a Bitcoin kínálatának csupán töredéke van olyan helyzetben, hogy egy jövőbeli kvantumtámadás valódi, piacmozgató kockázatot jelentsen. A kvantumfenyegetés inkább hosszú távú mérnöki kihívás, mintsem közelgő krízis.
2026. 02. 09. 18:30
Megosztás:

Miért az Ethereum válik az AI alaprétegévé – és miért nem a gyorsabb blokkláncok?

Az AI-forradalom új kérdést tett fel a kriptopiacnak: milyen blokkláncra épüljenek az autonóm mesterséges intelligencia-ügynökök? A válasz egyre gyakrabban nem a leggyorsabb láncokra mutat, hanem az Ethereumra.
2026. 02. 09. 17:30
Megosztás:

A lengyel nemzetvédelmi miniszter félmilliós hadsereg létrehozását jelentette be

A lengyel hadsereg tartalékos rendszerének átalakítását, ezzel összefüggésben egy összesen félmilliós, hivatásos katonákból, önkéntes területvédelmi erőkből és tartalékosokból álló hadsereg létrehozását jelentette be hétfői varsói sajtóértekezletén Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter.
2026. 02. 09. 16:30
Megosztás:

Vitalik Buterin szerint az algoritmikus stabilcoin az „igazi DeFi” – miközben világszerte szorul a szabályozói hurok

Új törésvonal rajzolódik ki a kriptovilágban. Miközben a szabályozók egyre szűkebben definiálják, mit tekintenek stabilcoinnak, addig a decentralizált pénzügyek egyik legismertebb alakja, Vitalik Buterin, nyíltan kimondta: az olyan konstrukciók, mint az „USDC kamatoztatása”, nem tekinthetők valódi DeFi-megoldásnak. Szerinte az algoritmikus stablecoinok testesítik meg a decentralizált pénzügyek lényegét – még akkor is, ha a jogalkotók egyre kevésbé kérnek belőlük.
2026. 02. 09. 16:00
Megosztás:

Értékmentés négy keréken: az autó, mint a második legnagyobb vagyontárgyad

A legtöbb magyar háztartásban az ingatlan után a személygépjármű képviseli a legnagyobb értéket a családi portfólióban. Míg egy jól megválasztott lakástól értéknövekedést várunk, az autóról hajlamosak vagyunk beletörődéssel kijelenteni: ez egy folyamatosan amortizálódó eszköz.
2026. 02. 09. 15:30
Megosztás:

Két és félszerese a jelenlegi nyugdíj a 2010-esnek

A jelenlegi nyugdíj két és félszerese a 2010-esnek, reálértéken is 48 százalékot emelkedett azóta, miközben a rezsivédelem, a rezsistop vagy az árréstop szintén a nyugdíjasokat segíti - hangsúlyozta a kulturális és innovációs miniszter az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
2026. 02. 09. 15:00
Megosztás:

Javult a befektetői hangulat az euróövezetben februárban

Javult, tavaly július óta legmagasabb szintre emelkedett a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe idén februárban, amikor az index már a harmadik egymást követő hónapban erősödött.
2026. 02. 09. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin beszakadt 70 ezer dollár alá: likvidációs lavina és szoruló bányászmarzsok rázzák a piacot

A Bitcoin újabb kritikus technikai szintet veszített el. A világ legnagyobb kriptovalutája 2026. február 6-án már 65 000 dollár környékén forgott, miután egy rendkívül volatilis kereskedési szakaszban 70 000 dollár alá esett. Az esés nem önmagában a hangulatromlásról szólt: több mint 1 milliárd dollárnyi likvidáció, szűkülő bányászati profitabilitás és kockázatkerülő globális környezet egyszerre nehezedett a piacra.
2026. 02. 09. 14:00
Megosztás:

Szobakennel: büntetés vagy biztonságos menedék?

Természetes, hogy minden gazdi a legjobbat akarja a kutyájának. Talán épp ezért olyan megosztó a szobakennelek kérdése: míg egyesek kegyetlen börtönként tekintenek rá, addig mások szerint ez egy hasznos, a kutya biztonságát szolgáló kellék. Vajon mi az igazság?
2026. 02. 09. 13:30
Megosztás:

A 2026-os költségvetés fókuszában is a magyar emberek és a hazai kkv-k támogatása áll

Magyarország pénzügyei rendezettek, a 2026-os költségvetés – a háború elhúzódása és a negatív külső gazdasági környezet ellenére is– minden szükséges forrást biztosít az olyan családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megduplázása, a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége, a 13-ik és a 14-ik havi nyugdíj vagy a Demján Sándor Program.
2026. 02. 09. 13:00
Megosztás:

A figyelem középpontjában az Otthon Start, a piaci lakáshiteleknél maradtak a korábbi kedvezmények

A bankok az idei évben a piaci lakáshiteleknél lényegében a tavalyi kedvezményrendszerrel vágtak neki az évnek, miközben az Otthon Start konstrukció körül egyre nagyobb az érdeklődés. Az elmúlt hetekben több pénzintézet is módosított a feltételeken, ami jól mutatja a fokozódó versenyt – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Mindez nem meglepő: szinte minden jogosult az Otthon Start hitelt választja, amit az is alátámaszt, hogy az utóbbi hónapokban folyósított lakáshitelek mintegy 80 százaléka támogatott konstrukció volt.
2026. 02. 09. 12:30
Megosztás: