Okos parcellaköveket avattak Székesfehérváron
A NÖRI közleménye idézte Vargha Tamást, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárát, aki hangsúlyozta: az egykori hősök iránti adósságot csak emlékük életben tartásával és a megfelelő tisztelet lerovásával lehet törleszteni, mert "minden emlékezés akkor épít minket, ha jól emlékezünk, és akkor emlékezünk jól, ha tanulunk a múltból".
Cser-Palkovics András polgármestere rámutatott, hogy az okos parcellaköveken keresztül elérhető információkra az embereknek igényük van, érdekli őket a múlt hagyatéka, és Székesfehérvár temetőiben számos olyan személy nyugszik, akire érdemes emlékezni.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója elmondta, hogy a Nemzeti Sírkert védettségi kategóriát jelent, amelyet Magyarország kormánya hozott létre azon országhatáron belül található sírhelyek számára, amelyekben a nemzet leginkább megbecsült személyei nyugszanak. A védettségről a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság dönt - tette hozzá.
A Nemzeti Örökség Intézete tavaly indította el a QR-kóddal rendelkező, úgynevezett okos parcellakövek telepítését, amelyek mára megtalálhatók többek között Keszthelyen, Iváncsán, Budapest nagyobb temetőiben és Sümegen is. A kódok a NÖRI honlapjára vezetnek, ahol elolvasható az adott temető védett sírjaiban nyugvó személyek rövid életrajza.
Székesfehérváron a Hosszú temetőben, a Sóstói temetőben, a Béla úti temetőben és a Csutora temetőben állnak ezek a mementók.