Olcsóbb a fűtés, ha kézzel ki- és bekapcsolgatom nap közben? Vagy inkább fűtsünk folyamatosan?
Ehhez segítséként górcső alá vettünk néhány olyan tévhitet, amelyekkel – szándékaid ellenére – nem csökkenteni, hanem sokkal inkább növelni tudod a villany- és gázszámládat.
1. „Ha a töltőt a konnektorba dugva hagyom, az nem használ energiát”
Gyakori tévhit, hogy ha nincs a telefon csatlakoztatva a töltőhöz, akkor az nem is fogyaszt energiát. Tudni kell, hogy minden töltő, adapter, stb. használ valamennyi áramot, ha be van dugva a konnektorba.
És bár lehet, hogy egy bedugva hagyott töltő csak alig észrevehetően növeli az energiaszámládat, sok kicsi sokra megy. Gondold át, hány töltő van bedugva otthon a különböző hosszabbítóidban a nappaliban, a hálószobákban anélkül, hogy épp töltenél velük?
Akár hiszed, akár nem, ha ezeket mindig kihúznád, vagy olyan hosszabbítót használnál, ami lekapcsolható, tényleg meg tudnál spórolni évi több ezer forint villanyszámlát.
2. "A villanybojlerem lehet, hogy öreg, de kifogástalanul működik"
A valóságban a villanybojler az egyik legnagyobb áramfogyasztó a lakásban, feltéve ha villanybojlerrel melegíted a vizet. Sokba kerül melegen tartani a vizet, de még többe, ha gyorsan kell felfűteni és az is, ha indokolatlanul túl melegen tartod a vizet.
Energiafelhasználási szempontból nem indokolt a vizet a felhasználásnál igényelt hőmérséklet fölé melegíteni. Ahhoz ugyanis értelemszerűen jóval több energia kell, hogy ugyanazt a vízmennyiséget magasabb hőfokon tartsuk.
Kézmosáshoz 35 fok, zuhanyozáshoz, kádban fürdéshez 38 fok bőven elegendő, de egyes konyhai tevékenységekhez már akár 60 fokos víz is szükséges lehet. Kifejezetten nagy hőmérsékletet, 88 fokot igényel a fertőtlenítés, a vízkőképződés elkerülése viszont a hőmérséklet korlátozását indokolja.
Nagyon fontos, hogy a bojlered jó állapotban legyen és jól állítsd be annak hőmérsékletét, mert akár egyetlen 120 literes vízmelegítő elfogyaszthatja a rezsicsökkentett áramot egy háztartásban.
3. „Olcsóbb a fűtés manuális fel- és lekapcsolgatása, mintha folyamatosan alacsonyabb hőfokra állítom be”
Az állandó hőmérséklet fenntartása kevesebb energiát használ fel, mint ha a kihűlt lakást maximális energiafelhasználással felfűtöd, majd ezután kikapcsolod a fűtést egész addig, amíg megint fázni nem kezdesz, amikor aztán újra bekapcsolod.
Érdemes alacsonyabb hőfokra állítva a termosztátot folyamatosan fűteni, mivel 1 ° C-kal magasabb szobahőmérséklet nagyjából 6 százalékkal több energiafogyasztással jár. Akinek erre alkalmas gázkazánja van, megfontolhatja egy okos termosztát beszerzését, ami az okostelefonra csatlakoztatva távkapcsolással és/vagy előre programozhatóan tudja szabályozni az adott időben a kívánt hőmérsékletet.
Egyes okos termosztátok képesek értelmezni a helyi időjárási előrejelzéseket és ennek megfelelően pl. napsütés esetén kevesebb energiafelhasználással működtetni a fűtést.
4. „Ha egy kis serpenyőt nagy főzőlapra teszek, az gyorsabban felmelegíti, így kevesebb energia kell hozzá”
Az az optimális, ha a serpenyő mérete mindig megegyezik a főzőlap méretével, különben óhatatlanul energia veszik kárba. A főzés átlagosan a gáz- és villanyszámlák 4% -áért felelős, így – főleg új lakásba költözéskor, vagy új tűzhely vásárlásakor – érdemes erre is odafigyelni.
Ha gáz- és villanytűzhely is szóba jöhet a lakásodban, érdemes tudni, hogy a gáztűzhely kevesebb energiát fogyaszt, de ma már az új villanytűzhelyek modern indukciós főzőlapjai is energiatakarékosan üzemelnek.
Ebben az esetben is – ahogy az előbb írtuk – érdemes odafigyelni, hogy mindig a megfelelő méretű főzőlapot használjuk az energiapazarlás elkerülése érdekében.
5. „Többet fogyaszt, ha a mikróban melegítem fel a tegnapi ebédet, mint a tűzhelyen”
Ez komoly tévhit. A valóság ezzel szemben az, hogy a mikrohullámú sütővel nagyjából 50% -kal kevesebb energiával tudod felmelegíteni a tegnapi ebédet, mintha az elektromos főzőlapot vagy az elektromos sütőt használnád erre. A becslések szerint a legtöbb háztartás évente akár tízezer forintot is megtakaríthatna, ha az ételek felmelegítésére a mikrót használnák a főzőlapok vagy sütő helyett.
6. „Az otthonomból az ablakokon keresztül szökik el a meleg”
Nem, ez sem igaz. A szigeteletlen falakon át az otthon melegének 35%-a is elillanhat, szemben az ablakokkal, amelyek csak mintegy 10% hőveszteségért felelősek. Ha tehát az a kérdés, hogy a nyílászáróidat cseréltesd ki, vagy a falakat szigeteltesd le inkább, a falak szigetelését válaszd: azzal legalább kétszer annyi energiát tudsz majd megtakarítani, mintha csak az ablakokat cserélteted ki.
A legjobb hatást természetesen azzal tudod elérni, ha a nyílászárókat is modernekre cserélteted és a falak is megfelelő hőszigetelést kapnak.
7. „Az elektromos fűnyírók többet fogyasztanak, mint a benzinesek.”
Az olyan klasszikus háztartási kisgépek, mint a fűnyíró esetén minden bizonnyal igaz a mondás, hogy minél egyszerűbb, annál jobb. Tehát ha elektromos fűnyírót vásárolsz, nem csak a szomszédaid lesznek érte hálásak, hanem te is jóval kevesebbet fogsz fizetni a működtetéséért, az elektromos fűnyíró ugyanis halkabb, mint a robbanómotoros, és nem is szennyezi úgy a levegőt („benzingőz”).
Nem beszélve arról, hogy a felhasznált áram akár még bele is férhet a rezsicsökkentett áramfelhasználásba, míg a kannába tankolt benzint a legtöbb helyen már csak piaci (tehát nem rezsicsökkentett) áron lehet megvásárolni a töltőállomásokon.