Olyan uniós költségvetésre van szükség, amely a biztonságra és a versenyképességre összpontosít

Mint mondta, az Európai Bizottság már júliusban elő kívánja terjeszteni a következő többéves költségvetési keretre vonatkozó javaslatát, figyelembe véve az Európai Parlament, a tagállamok, a régiók, a helyi hatóságok, a nemzeti parlamentek, a vállalkozások és a gazdálkodók véleményét - mivel az EU költségvetése elsősorban őket szolgálja.
A biztos hangsúlyozta: a bizottság egyetért a költségvetési rugalmasság és egyszerűsítés fontosságával, de még viták várhatók arról, hogyan találják meg a megfelelő egyensúlyt ezek és az előreláthatóság között.
Kiemelten fontos a kohéziós politika amely a jövőbeni többéves költségvetés szerves része lesz: decentralizált, helyalapú, többszintű irányítási rendszerre épül, a közös irányítás és partnerség elveivel, teljesen bevonva a helyi és regionális hatóságokat.
Serafin szerint a modernizált kohéziós politika alapelvei központi szerepet kapnak, és inkább nemzeti és regionális partnerségi tervekről kell beszélni, nem pedig csupán nemzeti tervekről.
"A régiók szerepének megőrzése kulcsfontosságú, a központosított modell nem elfogadható" - szögezte le. Emellett a mezőgazdaság, a versenyképesség és a saját források kérdései szintén kiemelt fontosságúak az Európai Bizottság számára - tette hozzá.
Vicsek Annamária a Fidesz EP-képviselője felszólalásában hangsúlyozta: az Európai Parlament baloldali nagykoalíciója egy olyan uniós költségvetést szeretne 2027 után, amelynek forrásai tovább támogatnák a katasztrofális menekültügyi és migrációs paktum végrehajtását, az álcivil politikai aktivistahálózatok átláthatatlan pénzelését, az ukrajnai háború finanszírozását, valamint a tagállamok ideológiai alapú pénzügyi zsarolását.
"Van, aki örül annak, ha Brüsszel a jogállamisági eljárásra hivatkozva visszatartja a magyaroknak jog szerint járó uniós forrásokat, mert ezzel is támogatni véli a Tisza Pártot a jövőre esedékes parlamenti választáson"
- fogalmazott.
Kiemelte: a Patrióták Európáért frakció és a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja egy olyan költségvetést szeretne, amely a tagállamokat pénzügyileg ténylegesen támogatja az Unió külső határainak megvédésében, illetve az illegális migrációs áradat megakadályozásában.
"Mi megőriznénk a regionális fejlesztési politikát és a közös agrárpolitikát is jelenlegi formájában, különös tekintettel a gazdák területalapú támogatására" - tette hozzá.
A vita során Gerzsenyi Gabriella, a Tisza párt EP-képviselője arról érdeklődött, miért tesz a kormány olyan állításokat, amelyekről pontosan tudja, hogy nem igazak - "hiszen mindenki tudja, hogy azért nem érkeznek uniós pénzek Magyarországra, mert a kormány korrupt és antidemokratikus".
Gerzsenyi azt is megkérdezte, miért nem nyújt be a kormány kifizetési kérelmet a helyreállítási alapra, és miért hagyják veszni ezeket a pénzeket, amikor a 2026. augusztusi határidő már nagyon közel van.
Emellett azt is felvetette, miért diszkriminálja a kormány az ellenzéki vezetésű Budapestet azzal, hogy még azokra a pályázatokra sem ír ki kiírásokat, amelyek pénze nincs is befagyasztva.
Erre válaszolva Vicsek Annamária megjegyezte: hogyan lehet az, hogy a Tisza Párt örül annak, hogy az Európai Unió visszatartja Magyarország jogosan járó forrásait, abban reménykedve, hogy emiatt jobban szerepelnek majd a 2026-os választásokon? Vicsek szerint ez rendkívül önös megközelítés, és teljesen elfogadhatatlan, hogy a párt annak örül, ha a magyar embereknek rosszabb, csak azért, hogy nekik jobb legyen.
Magyar Péter, a Tisza párt EP-képviselője hangsúlyozta: Magyarország számára kulcsfontosságú az európai uniós források jövője.
"Jövőre a Tisza-kormány első feladata lesz, hogy zéró toleranciát hirdet a korrupció minden formájával szemben, felszámolja az orbáni korrupciót és hazaviszi a magyar embereknek járó uniós forrásokat. Mindenki számára világos, hogy az egészségügyből, az oktatásból, a vidékfejlesztésből, a közlekedésből, a nyugdíjakból az orbáni korrupció miatt hiányoznak az uniós ezermilliárdok"
- hangoztatta.
Véleménye szerint "miközben az Orbán kormány az államcsőd felé kormányozza az országot, vágtat az infláció, zuhan a magyar gazdaság, a kormány milliárdokat költ arra, hogy a propagandája megpróbálja elhitetni a honfitársainkkal, hogy nem Orbán Viktor az oka az uniós pénzek hiányának".
Úgy véli, Orbán Viktor és oligarchái rettegnek - látva a legfrissebb közvéleménykutatási adatokat -, mert tudják, hogy a korrupt hatalmuk hamarosan véget ér, és indul az "Út a börtönbe" program.
"2026-ban a Tisza-kormány felkészülten átveszi a kormányzást, zéró toleranciát hirdetünk a korrupció minden formájával szemben. Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez, és a Tisza-kormány hazaviszi a magyar embereknek járó uniós forrásokat, és ezzel újraindítja az Orbán által tönkretett magyar gazdaságot" - zárta beszédét a képviselő.