Orbán Viktor beszéde és a magyar tőzsde - hogyan reagál a MOL és az OTP?
Az üzemanyagok árának befagyasztása jelenleg napi 1-1,5 milliárd forint veszteséget, az Ural-Brent árrés 30 dollárra nyílása viszont 3-3,5 milliárd EBITDA pluszt termel a MOL-nak, azaz a nettó hatás 1,5-2 milliárd forint plusz naponta. Ráadásul egyre kevesebben vesznek orosz olajat, ami valószínűleg tovább fogja növelni ezt az árrést. Ezért az árstop inkább úgy fogható fel, hogy a MOL a megnövekvő árrésből adódó profittöbbletéből veszít.
Ugyanakkor egy esetleges békekötésre, vagy a szankciók mérséklésére ez az árrés akár szűkülhet is, ami kockázat, de akkor nagy valószínűséggel a Brent és a WTI árfolyama árcsökkenéssel reagálna, azaz akár kivezetésre is kerülhet, vagy okafogyottá válhat az árbefagyasztás. Az OTP esetében a jelenlegi kamatszintek mellett a kamatstop intézményének meghosszabbítása 20-25 milliárd profit kiesést okozhat félévente.
Ugyanakkor a növekvő hozamszintek a vállalati hitelállományon növelik a profitot, akár csak a leányvállaltoknál. Konszolidált szinten a hiteleknek csak néhány százalékát érintheti az intézkedés. A különadók tekintetében is úgy fogalmazott a miniszterelnök, hogy a nem várt plusz jövedelmekre vetnének ki plusz terheket. Ha pedig így van, akkor annak remélhetőleg kisebb hatása lehet a cégértékelésekre.
Mindezek fényében az OTP és a MOL tegnapi árfolyamcsökkenése inkább pánik lépésnek tudható be az amúgy is negatív piaci hangulatban - vélik az ERSTE elemzői.