Óvatos befektetők, izgalmas vagyonkezelői fejlemények, élénkülés a metaverzumban

Áprilisban sem állt meg az élet a fintechek világában, a tőkebevonások száma és összértéke is csökkent ugyanakkor. A jelenség hátterében makroökonómiai és tőzsdei tényezők állnak, amelyek tartós jelenléte jó időre csökkentheti a szektor szereplői felé áramló tőkét. A termékfejlesztések közül a vagyonkezelési megoldások emelhetők ki. Érkeztek az alternatív eszközosztályokkal, a metaverzummal és a kriptovalutákkal kapcsolatos hírek is. A metaverzum a figyelem középpontjába került, ami nem meglepő az elmúlt hónapok hypeja után. Több pénzintézet most szánta el magát a belépésre, noha ezt a többség egyelőre inkább marketing megfontolásból teszi.

Óvatos befektetők, izgalmas vagyonkezelői fejlemények, élénkülés a metaverzumban

A hónap legnagyobb tőkebevonását a bostoni székhelyű Circle hajtotta végre: a USDC stablecoint kibocsátó vállalat 400 millió dollárhoz jutott befektetőitől. (A stablecoinok olyan kriptovaluták, amelyek árfolyamát fiat pénzhez, jellemzően a dollárhoz kötik.) A Circle a USDC köré épülő fizetési és vagyontárgyi infrastruktúrájának fejlesztésére szánja az összeget.

A vállalat vezérigazgatója szerint a digitális valuták drámai hatással vannak a globális gazdaságra, a Circle pedig a korábbinál is nagyobb szerepet játszana a folyamat felgyorsításában. A tőkebevonásba a BlackRock is beszállt. A két vállalat stratégiai partnerségi megállapodást is kötött: közösen térképezik fel a stablecoinok tőkepiaci alkalmazásainak lehetőségeit.

Amerika keleti partjáról a nyugatira kell ugrani, ha az áprilisi tőkebevonási lista második helyezettjét keressük. San Franciscóban található ugyanis a 300 millió dollár friss forráshoz jutó Remote székhelye. A Remote vállalatokat szolgál ki megfelelési és bérszámfejtő szolgáltatásokkal, valamint munkavállalói juttatásokkal. Partnerei a Remote szolgáltatásainak köszönhetően gyorsabban, automatizáltan végezhetik a bérszámfejtést, és színvonalas juttatásokat kínálhatnak alkalmazottaiknak, valamint a nekik dolgozó egyéni vállalkozóknak.

Az elmúlt időszakban nem először találkozunk indiai szereplővel a legnagyobb tőkebevonást elérő cégek között. Ezúttal a CRED-é a harmadik hely 200 millió dollárral. A fintech jutalmakat kínál azoknak a felhasználóknak, akik a felületén fizetik be a hitelkártyájukhoz tartozó számlákat. Az ügyfelek minden ilyen alkalom után CRED coinokat kapnak, amelyeket exkluzív ajánlatok igénybevételére és személyre szabott termékek, valamint élmények kipróbálására használhatnak fel. A platformot a legfrissebb adatok szerint már több, mint 9 millióan használják Indiában.

Tartós visszaesés jöhet a tőkebevonások terén

Úgy fest, egy ideig nem érdemes a tőkebevonási rekordok megdöntésére várni. Az idén az első negyedévben 28,8 milliárd dollárhoz jutottak a globális fintech szektor tagjai, ami 18 százalékos visszaesést jelent 2021 utolsó negyedévéhez képest. Európa az egyetlen kontinens, amely markáns növekedést produkált. Az észak-amerikai és ázsiai fintech ökoszisztémákban jelentős csökkenés volt.

A meglepőnek tűnő adatok egybeesnek a szakértői várakozásokkal. A tavalyi rekordévet követő visszaesést főleg makroökonómiai tényezők indokolják. A kamatok emelkedése például limitálja a technológiai részvények vonzerejét. Ez annak tudható be, hogy a piac várakozásai szerint hamarosan egyre nagyobb számban állnak majd rendelkezésre hasonlóan kedvező hozam-kockázat arányú befektetések.

A tőzsdére jutó fintech cégek ráadásul eddig sem teljesítettek túl jól. A jelek szerint a fintechekre fókuszáló kockázati tőkealapok nagyobb értéket láttak ezekben a vállalatokban, mint a tőzsdei befektetők, emiatt sokuk papírjai jelentős árfolyamesést szenvedtek el a bevezetés óta. A kamatkörnyezet változása mellett az is indokolhatja a tőkebevonások csökkenését, hogy a tőkealapok valószínűsíthetően elkezdték beárazni a tőzsdei befektetők pesszimizmusát.

A csúcsról is lehet bukni

Részben a tőke apadásának tudható be az is, hogy a bajban lévő fintechek nehezebben jutnak mentőövhöz a befektetőktől. Így járt a Fast fizetési startup is, amely annak idején egykattintásos online fizetési szolgáltatásáról vált ismertté. A fintech összesen 124,9 millió dollárhoz jutott működése során, és a világ legértékesebb magánkézben lévő fintech cégét, a Stripe-ot is befektetői között tudhatta.

A 2021-es év azonban borzalmasan sikerült a Fastnak, a bevételek csupán 600 ezer dollárt tettek ki. Az alapítók pánikszerűen új befektetők keresésébe kezdtek, de a rengeteg pénzt elégető, minimális bevételt termelő vállalat senkinek nem ragadta meg a fantáziáját. Természetesen túlzás lenne mindezt a piaci körülményekre fogni, az azonban kétségtelen, hogy korábban többen is hasonlóan nehéz helyzetből találtak kiutat. Aligha véletlen, hogy a Fastnak ez most nem sikerült, így a vállalat csődbe ment, és kénytelen volt bejelenteni működésének felfüggesztését.

A legnagyobbak is küszködnek

Az egyik legértékesebb online bróker, a Robinhood két váratlan hírrel is meglepte a piacot. Először kiderült, hogy az amerikai fintech felvásárolja a Ziglu brit kriptovaluta platformot. A Robinhood állítólag jó ideje tervezte a brit piacra való belépést, ezzel az akvizícióval el is érte ezt a célját. A Ziglu felhasználói tizenegy kriptovalutával kereskedhetnek, ami mellett vásárlásra is használhatják kriptopénzüket, és a számláikon lévő kripoeszközeikre kamatot is kapnak. A közeljövőben a Ziglu ügyfeleinek nem kell változásokra készülniük. A Robinhood felületén a Ziglu szolgáltatásai fokozatosan megjelennek majd meg .

Az már kevésbé biztató jel, hogy a Robinhood jelentős leépítésekbe kezd: a munkavállalók 9 százaléka hamarosan távozni kényszerül a vállalattól. Mindez Vlad Tenev vezérigazgató blogbejegyzéséből derült ki április második felében. A Robinhood egyike volt a pandémia legnagyobb nyerteseinek a fintech szektorban, hiszen a lakossági befektetők platformra való áramlása gyorsan a legnagyobb nevek közé emelte a vállalatot.

A tavalyi év már messze nem volt ilyen sikeres: 2021 második fele óta egyértelműen látszik a visszaesés a Robinhoodnál. A részvény árfolyamának csökkenése mellett ezt igazolja a mostani bejelentés is. Érdemes lesz nyomon követni a jövőben, hogy sikerül-e megállítani ezt a negatív trendet.

Nem lassul a pénzügyi demokratizálódás

Gőzerővel folytatódik a befektetések világának demokratizálódása, egyre több olyan szolgáltatás jelenik meg a piacon, amelyekről néhány éve még elképzelhetetlen volt, hogy elérhetővé váljanak a lakosság számára. Logikus, hogy az ilyen irányba terjeszkedő fintechek előszeretettel fordulnak a nyilvánossághoz friss tőkéért. Ezáltal egyrészt finanszírozhatják növekedésüket, ami mellett az ügyfelekkel való kapcsolatukat is tovább erősíthetik.

Pont így tett áprilisban az InvestEngine. A brit vagyonkezelői fintech közösségi finanszírozási kampánya nagy sikert aratott a befektetők körében, akik mostanra több, mint 1,5 millió fontot fektettek a vállalatba. Ez az összeg az eredeti cél 2,2-szerese, vagyis vitathatlanul egy sikersztoriról van szó.

Az InvestEngine elsősorban ETF-kereskedő, felületén a felhasználók önállóan vagy szakértői segítséggel is összeállíthatják az igényeikhez illeszkedő ETF-portfóliót. A kínálat kifejezetten széles, feltűnik benne például a Vanguard és az iShares több száz alapja is. Egyes alapok elérésének demokratizálása érdekében töredékes ETF befektetést is biztosít a felület.

Mérföldkövek a digitális vagyonkezelésben

Váratlan irányba terjeszkedik a Chip, a brit pénzkezelési szolgáltató ugyanis hamarosan alternatív eszközosztályokba való befektetést tesz lehetővé ügyfeleinek. A kínálatban többek között szerepelnek majd a prémium borok, whiskyk, karórák és műalkotások. Ezekkel az eszközökkel az elmúlt években gyakran vonzóbb hozamokat lehetett elérni, mint a legkedveltebb részvényekkel és indexekkel. Az ezekbe való befektetés ugyanakkor szinte kizárólag a vagyonos rétegek számára érhető el, akik rendre ki is aknázzák az ezekben a területekben rejlő lehetőséget, legyen szó portfóliójuk diverzifikálásáról, vagy épp a részvénypiaci sokkokkal szembeni védekezésről.

A Chip hamarosan minden ügyfelének lehetőséget biztosít arra, hogy töredékes részesedést vásároljanak a luxuscikkekben, így akár kisebb összegtől is megkezdhetik a befektetést az érdeklődők. A jelenlegi gazdasági körülmények között a felhasználóknak kulcsfontosságú lehet az alternatív eszközosztályok elérése, így a Chip kiváló időzítéssel jelentette be új szolgáltatását.

Újszerű megoldással állt elő a világ egyik legnagyobb vagyonkezelője, a Fidelity is. Létrehozta a Fidelity Metaverse ETF-et, ami a metaverzum iránt érdeklődő befektetőknek kínál lehetőséget arra, hogy részt vehessenek a kezdeményezés jövőbeli sikereiben. A tematikus alapot úgy állították össze, hogy kövesse azoknak a globális vállalatoknak a teljesítményét, amelyek a metaverzum fejlődéséhez kapcsolódó fejlesztési, gyártási, elosztási, vagy értékesítési tevékenységet végeznek.

Metaverzum - hype vagy kincsesbánya?

Az elmúlt hónapokban a metaverzum az egyik legerősebb trenddé vált a pénzügyi szektorban is. Sokak szerint a metaverzum a kapitalizmus disztópikus jövőképét jeleníti meg. Mások páratlan erejű kezdeményezésről beszélnek, amely megváltoztathatja mindennapi életünket. A pontos előnyök és lehetőségek többségét egyelőre homály fedi, ugyanakkor a sok hatásvadász belépő mellett vannak olyanok is, akik valódi értéket teremtenek.

Ilyen a fent említett Fidelity is, amely a metaverzum ETF-ének kibocsátása mellett pénzügyi edukációs tartalmakat is kínál majd a fiataloknak a Decentraland nevű metaverzumban. A vagyonkezelő Fidelity Stack néven létrehozott egy főhadiszállást, ahol bár, táncparkett és tetőterasz várja a virtuális látogatókat. Az Invest Quest névre keresztelt tanulási élmény lényege, hogy a felhasználók miközben bebarangolhatják az épületet, szórakoztató módon sajátíthatják el az ETF befektetések alapjait. A sikeresen teljesített feladatokkal a fiatalok virtuális égitesteket gyűjthetnek, amit később exkluzív jutalmakra válthatnak át.

A Fidelity egy ideje nyíltan próbálja megszólítani a fiatal generációkat, amire jó eszköz lehet az edukációs tartalmak gyártása. Az ilyen kezdeményezések révén a metaverzumban töltött idő nem értelmetlen barangolás és vásárlás, hiszen a pénzügyi ismeretek szerzése kulcskérdés a mai világban. A Fidelity újdonsága ezáltal úgy képes szolgálni a vállalat üzleti céljait, hogy közben társadalmi értéket is teremt.

Lassan beüt a FOMO-hatás

A bankszektor szereplői sem tétlenkednek, ami a metaverzumba való belépést illeti. Az első érkezők között volt a JPMorgan, és az HSBC. Előbbi saját társalgójának megnyitásával, utóbbi egy virtuális telek megvásárlásával került be a hírekbe. Hozzájuk csatlakozott áprilisban két további pénzintézet, a brit Standard Chartered és a spanyol imagin.

A Standard Chartered a The Sandbox nevű, videójátékok köré épülő metaverzumban vetette meg a lábát, ahol innovatív élményeket kínál majd meglévő és új ügyfeleinek. A virtuális telek egyébként a The Sandbox Mega City nevű, Hong Kong kultúrája által inspirált kerületében található. Hong Kong egy kiemelt fontosságú piac a bank számára, amit a metaverzumbeli főhadiszállás elhelyezkedése is megerősít. A Standard Chartered tehát várhatóan folytatja a Hong Kong-i lakosság intenzív targetálását, amit mostantól még autentikusabban tehet meg.

A másik áprilisi csatlakozó, az imagin a spanyol CaixaBank lifestyle banki spinoffja. A digitális bank ügyfelei jellemzően fiatal felnőttek, de kifejezetten gyerekeknek szóló számlacsomaggal is rendelkezik. Ennek fényében logikus lépés a metaverzumban való megjelenés. Az imagin elsőként a virtuális világba is elhozza a Barcelona belvárosában található kulturális központját, az imaginCafét. A metaverzumbeli látogatók hamarosan kultúrával, kreativitással, technológiával és fenntarthatósággal kapcsolatos tartalmakat érhetnek el a hangulatos helyszínen.

Érthető, de helyén kezelendő a bankok tolongása

Áprilisból a Fidelity kezdeményezése tűnik a legizgalmasabbnak, hiszen a pénzügyi edukáció kézzelfogható, a fizikai világban is hasznos előnyöket tartogat a fiataloknak. A Standard Chartered és az imagin érkezése a metaverzumba egyelőre inkább ötletes marketing fogásnak tűnik, mintsem valódi ambíciókat tükröző lépésnek. Természetesen meg lehet érteni a hagyományos pénzpiaci szereplők logikáját. A többség nem biztos abban, hogy a metaverzum tényleg hatalmas jelentőséget hordoz számukra, ugyanakkor nem akarnak kimaradni a buliból, arra az esetre, ha beigazolódnának a lelkes elemzők várakozásai.

Nem is tanácsos figyelmen kívül hagyni a metaverzumot, hiszen a Citi becslései szerint 2030-ra akár 13 ezer milliárd dollárra duzzadhat a köré épülő gazdasági ökoszisztéma. Az amerikai befektetési bank friss riportja szerint az internet jellege jelentősen megváltozik a következő nyolc évben. Ha a metaverzum sikeresen emeli be saját világába a kereskedelmet, a művészetet, a médiát, a hirdetéseket, az egészségügyet és a társadalmi együttműködést, akkor a fenti optimista becslés könnyen valósággá válhat.

A Peak kutató és tanácsadó csapata minden hónapban átfogó körképet készít a fintech világ mozzanatairól, azok bankszektorra, biztosítókra, IT szektorra és kormányzati szervekre gyakorolt hatásairól. A tanulmányokban részletesen foglalkozunk a külföldi piacok legsikeresebb üzleti megoldásaival, kitérünk továbbá ezek hazai megvalósíthatóságára is. A hónap első napjaiban közleményben értesítjük a pénzügyi sajtó szereplőit a legfrissebb trendekről és fejleményekről. A teljes körképpel, vagy annak egyes elemeivel kapcsolatban a science@peakfs.io email címre várjuk a felmerülő kérdéseket.

OTP: Az NGM újra csökkentené a THM-et

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Bankszövetség képviselőivel tartott megbeszélésén négy pontban kérte a bankok együttműködését.
2024. 09. 20. 13:30
Megosztás:

A legfontosabb tudnivalók a teherautó-abroncsok használatához

Amikor abroncsokról esik szó, a legtöbben a személyautók abroncsaira gondolunk, pedig a teherautók abroncsainak biztonsága, állapota, és karbantartása legalább ennyire fontos.
2024. 09. 20. 13:00
Megosztás:

Húszezer hamis játékot talált a NAV

Közel húszezer hamis játékot foglalt le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy budapesti játékbolt titkos raktárában - tájékoztatta a NAV pénteken az MTI-t.
2024. 09. 20. 12:30
Megosztás:

Kínai hackerek több ezer okoskészüléket törtek fel

Kínai hackerek egy globális akció részeként több mint 2700 okoskészüléket törtek fel Hollandiában - közölt a holland kiberbiztonsági központ (NCSC) az amerikai és a brit hatóságok figyelmeztetését követően.
2024. 09. 20. 12:00
Megosztás:

Mi a helyzet a koronavírussal?

Stagnál a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a honlapján.
2024. 09. 20. 11:30
Megosztás:

Lakáshitel: milliókat lehetett spórolni a kivárással

Erős és egyelőre nehezen teljesíthető kérést fogalmazott meg Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a bankok felé az 5 százalékos lakáshitel THM-plafon bevezetésére. Nagy kérdés, hogy mi lesz a piac reakciója, de Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a részleges alkalmazkodás egész biztosan megtörténik és már ez is önmagában jelentős forgalmat és az új lakások építésének indulását hozhatja magával.
2024. 09. 20. 11:00
Megosztás:

A Fed döntését követően tovább araszoltak felfelé a hosszú hozamok

Az 50 bázispontos kamatcsökkentés után az USA-ban a rövid hozamok kissé mérséklődtek, a hosszabbak viszont tovább araszoltak felfelé a korábbi lokális minimumszintekről. Az emelkedésben közrejátszott, hogy váratlanul csökkent az első ízben munkanélküli segélyért folyamodók száma.
2024. 09. 20. 10:30
Megosztás:

Kiemelkedően jó hangulatban zártak az amerikai tőzsdék

A Fed kamatvágása után a három fő amerikai index 1,3% és 2,5%-kal növekedett, az S&P 500 ás a Dow Jones Ipari Átlag rekordmagasan zárt.
2024. 09. 20. 10:00
Megosztás:

Növekedéssel zártak tegnap a főbb nyugat-európai indexek

Pozitívan reagáltak az európai piacok a Fed szerdai 50 bázispontos kamatcsökkentésére, jó hangulatban folyt a kereskedés: a pán-európai Stoxx600 1,4%-os emelkedéssel zárt, ami több mint két hete a legmagasabb zárószint.
2024. 09. 20. 09:30
Megosztás:

Milyen használt autót vesznek most a magyar emberek leginkább?

Augusztusban a DataHouse előzetes adatai szerint 73 ezer személygépkocsi cserélt gazdát, 3,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Bár ez az érték nem éri el a korábbi hónapokban tapasztalt szintet, továbbra is felette van az előző év bármelyik havi forgalmának. A JóAutók.hu várakozása szerint immár szinte biztossá vált, hogy idén megdől a használtautó-piac forgalmának 2022-ben elért 825 ezres csúcsa.
2024. 09. 20. 09:00
Megosztás:

Megszületett a megállapodás az új francia kormány tagjairól

Franciaországnak "vasárnap előtt" meglehet az új kormánya - jelentette be Michel Barnier miniszterelnök csütörtök este, miután bemutatta Emmanuel Macron államfőnek a 38 kormánytag nevét tartalmazó listát.
2024. 09. 20. 08:30
Megosztás:

Egyre kevesebb a nyomtatott napilap

A nyomtatott napilapok példányszáma 15 százalékkal, a hetilapok terjesztési átlaga pedig 17 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évihez képest - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.
2024. 09. 20. 08:00
Megosztás:

3,6 milliárd forint európai uniós forrásból fejleszthetnek Bács-Kiskun vármegyében

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből elnyert mintegy 3,6 milliárd forint európai uniós forrásból több település is fejleszthet Bács-Kiskun vármegyében – tájékoztatta vármegyei önkormányzat elnöke az MTI-t.
2024. 09. 20. 07:30
Megosztás:

Árvíz: Mi lesz a nyugdíjakkal és a levelekkel?

A Magyar Posta számára a lakosság kiszolgálása kiemelt fontosságú, ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy a nyugdíjak és a küldemények megérkezzenek az árvíz sújtotta területekre is - közölte a Magyar Posta csütörtökön az MTI-vel.
2024. 09. 20. 07:00
Megosztás:

IPOSZ: a kkv-szektor a magyar gazdaság egyik alappillére

A kis- és középvállalkozások (kkv) az európai és a magyar gazdaság egyik legfontosabb pillérét alkotják - hangsúlyozta Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke csütörtökön a Magyar Kézművesség Napja ünnepségen Budapesten.
2024. 09. 20. 06:30
Megosztás:

Szlovéniában idén csökkent a határsértések száma

Szlovéniában az év első nyolc hónapjában 32 002 határsértőt tartóztattak fel a hatóságok, ami 12 százalékkal kevesebb a tavalyi év azonos időszakához képest - közölte csütörtökön a szlovén belügyminisztérium.
2024. 09. 20. 06:00
Megosztás:

Békekonferencia megrendezését javasolta Madridban a palesztin elnök

Egy újabb, Madridban megrendezett békekonferencia összehívását javasolta a palesztin elnök a spanyol fővárosban tett hivatalos látogatásán csütörtökön.
2024. 09. 20. 05:30
Megosztás:

5%-os önkéntes THM plafon bevezetését szorgalmazza a lakáshiteleknél a kormány

Nagy Márton egyeztetett a Bankszövetséggel, a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetője több pontban megfogalmazta kéréseit, javaslatait. Az egyik kérése az a bankok felé, hogy önkéntes alapon 5%-ban maximálják a lakáscélú jelzáloghitelek THM értékét. Emiatt akár 4-7,5 millió Ft-ot is spórolhat egy hiteligénylő.
2024. 09. 20. 05:00
Megosztás:

Kutatók éjszakája: Színes programmal várja az érdeklődőket a Debreceni Egyetem

Csaknem kétszáz programmal várják az érdeklődőket a Debreceni Egyetemen (DE) a kutatók éjszakáján, szeptember 27-én.
2024. 09. 20. 04:45
Megosztás:

Csalás a lottóhúzáson - bebuktak az élő húzáson a kamerák mutatják - VIDEÓ

Nincs olyan hét, hogy a lottótársaságok ne kerülnének csalási vádak kereszttüzébe olyan játékosok részéről, akiknek éppen azon a héten nem húzták ki a számait. Számos online fórum tele van ilyen bejegyzésekkel és összeesküvés-elméletekkel. Cikkünkben most egy olyan csalásról lesz szó, amely a TV kamerák előtt zajlott, és az egyik legnyilvánvalóbb esetnek számít.
2024. 09. 20. 04:00
Megosztás: