Pályázik a Vidék - nem csak a kocsmák és a kisboltok juthatnak pályázati lehetőséghez

Most egy vendéglátóipari egység is álmodhat nagyobbat, ha megfelel a feltételeknek, de a pályázatra szinte cégprofiltól függetlenül várják a jelentkezőket. Akár orvosi rendelők, villanyszerelők, a járműipari és az építőipari szereplők is bátran megmérettethetik magukat.
A pályázat kizárólag az uniós besorolás szerinti négy hátrányos helyzetű hazai régióban – a Dél-Alföld, a Dél-Dunántúl, Észak-Alföld és Észak-Magyarország –, valamint a Szabad Vállalkozási Zónákban működő vállalkozások számára érhető el.
„Sokan nem is tudják, hogy vállalkozásuk hátrányos helyzetű térségben működik, illetve, hogy jogosult lehet erre a támogatásra. Pedig az ezekben a régiókban működő cégek most egy olyan lehetőséghez juthatnak, amely például Nyugat-Magyarországon nem érhető el, kivéve szabad vállalkozási zónák településeit. Nem számít, hogy kistelepülésen vagy nagyobb városban működnek a vállalkozások. Szegedi, pécsi, debreceni cégek is benyújthatják a támogatási igényeiket. A lényeg, hogy a pályázó vállalkozásnak az egyik hátrányos helyzetű régióban legyen a székhelye vagy a telephelye” – hívta fel a figyelmet Szűcsné Hován Szilvia, a Pályázat Neked vezető pályázatírója.
A pályázaton részt vehetnek azok a mikro- és kisvállalkozások, amelyek:
telephelye vagy székhelye a megjelölt régiók egyikében van,
adott telephelye legalább 180 napja bejegyzett a cégkivonatban,
legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkeznek,
legalább egy fő munkavállalót foglalkoztatnak,
nem tartoznak a KATA hatálya alá.
„A mezőgazdasági vállalkozások ugyanakkor ezen a pályázaton nem vehetnek részt” – emelte ki a szakértő.
Mire lehet fordítani a támogatást?
A pályázat keretében 5 és 30 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatás érhető el, amely a beruházás 50 százalékát jelenti. Vagyis, aki például 5 millió forintos támogatást szeretne, annak egy 10 millió forintos fejlesztést kell megvalósítania, és 5 millió forint önerőre is szüksége van. Az önerő akár hitelből is biztosítható, és a projekt megvalósítására 18 hónap áll rendelkezésre, így az önerőt fokozatosan is be lehet tenni a fejlesztésbe.
A támogatás felhasználható:
új eszközök, gépek beszerzésére, technológiai fejlesztések megvalósítására;
informatikai fejlesztésekre, például hardver és szoftver beszerzésére;
ingatlanberuházásra, -korszerűsítésre, -bővítésre.
Szűcsné Hován Szilvia szerint ez a pályázat különösen jó lehetőséget jelenthet a vállalkozásoknak.
„Az érintett régiókban nagyon sok mikro- és kisvállalkozás működik, amelyek a támogatásból a tevékenységükhöz, munkavégzésükhöz kapcsolódó gépeket és egyéb eszközöket szerezhetnek be. Ahogy mostanában a felhívások szinte mindegyikénél, itt is kiemelten fontos, hogy a cégek előrelépjenek a digitalizáció területén, ezért bérszámfejtő, munkaidő-nyilvántartó, vállalatirányítási szoftverek beszerzésére is lehetőséget nyújt a pályázat. Olyan tételek beszerzésére nyílik lehetőség, amelyek megkönnyítik a vállalkozásoknál a mindennapi munkát.”
A pályázatok benyújtási határideje 2025. április 29., a keretösszeg 50 milliárd forint.
„Azoknak a vállalkozásoknak, amelyek folyamatosan fejlesztenek, akik rendelkeznek tervvel a következő 2-3 évre, mindenképpen érdemes pályázniuk. Szerencsés, ha egy pályázati konstrukció találkozik a meglévő fejlesztési tervekkel. De azok is sikeresen indulhatnak, akiknek a pályázati felhívás hatására gyulladt fel a szikra, és néhány nap alatt beleteszik az időt és az energiát, hogy egy pályázati szakértővel együtt a dokumentáció összeálljon. Mi elvégezzük az előminősítést, minden felvilágosítást megadunk ahhoz, hogy a vállalkozások időben eldönthessék, érdemes-e pályázniuk” – hangsúlyozta Szűcsné Hován Szilvia.
Azon cégek számára sem zárul be a pályázatok lehetősége, akik ezen a pályázaton nem felelnek meg. Falvakban, községekben és kisvárosokban sorra nyílnak a Leader-pályázatok, amelyek a Ginop Plusz-felhívásokhoz hasonlóak, így érdemes megpróbálni a jelentkezést. A Leaderek folyamatosan jelennek meg. Térségtől függ, hogy milyen támogatást kínál a vállalkozók, az őstermelők vagy épp a vállalkozóvá válni készülő magánszemélyeknek.
A Pályázat Neked csapata sikerdíjért dolgozik, így a szerződött partnereiknek nincs pályázatírási költségük, azaz csak akkor kell fizetniük, ha a pályázat sikeres lesz. „A hozzánk forduló cégek semmit nem kockáztatnak azzal, ha benyújtjuk a pályázatukat. A kistérségekben és a hátrányos helyzetű régiókban működő vállalkozásoknak most jött el az idő, hogy megadják maguknak az esélyt a fejlődésre és a terveik megvalósítására” – tette hozzá a szakértő.