Panel kontra tégla: ezek a lakások a legkeresettebbek Magyarországon

A legfrissebb adatok alapján a vásárlók minden településtípuson nagyobb érdeklődést mutatnak a téglaépítésű társasházi lakások, mint a panelek iránt. A markáns különbség nemcsak a kereslet alakulásában, de a négyzetméterárakban is egyértelműen megmutatkozik. Ez különösen aktuális lehet most azoknak, akik első lakás vásárlását vagy építését tervezik, kihasználva a napokban bejelentett kedvezményes állami hitelkonstrukciót. Az Ingatlan.com és a Wienerberger közös elemzése rámutat: az értéktartás szempontjából hosszú távon jobban jár, aki akár saját lakhatásra, akár befektetési céllal téglaépítésű ingatlant választ.

Panel kontra tégla: ezek a lakások a legkeresettebbek Magyarországon

A lakásvásárlás továbbra is az egyik legnagyobb kiadással járó döntés a magyar családok életében. Az elmúlt tíz évben háromszorosára nőttek a magyarországi lakásárak, ami még tudatosabbá tette a vevőket. A lakosság egyre inkább olyan otthont vagy befektetési célú ingatlant keresnek magának, ami hosszú távon értékállónak bizonyul. A vezető hazai ingatlankereső portál, az Ingatlan.com 2024 január és 2025 június közepe között vizsgált keresési trendjeiből egyértelműen kiderül, hogy a potenciális vevők döntően a téglaépítésű társasházi otthonok iránt érdeklődnek, és a kínálat legnagyobb részét is a téglából épült házak és lakások teszik ki.

Az ingatlan.com tavaly országszerte összesen közel 190 ezer telefonos érdeklődést mért eladó panellakásokra, míg a téglából épült lakóingatlanok esetében több mint 617 ezer keresés történt, vagyis e kategória iránt több mint háromszoros volt az érdeklődés. 2025 első félévében ugyancsak megvolt ez a markáns különbség úgy, hogy több mint 632 érdeklődés érkezett a tégla építésű otthonokra a vevők részéről, vagyis hat hónap alatt annyian érdeklődtek téglaépítésű lakások iránt, mint tavaly egész évben. Ezzel párhuzamosan a panelek iránti kereslet 2025-ben vélhetően ugyancsak meghaladja majd a 2024-ben mért teljes érdeklődést, a két kategória közötti differencia azonban akár még nőhet is a téglalakások javára. 

„A téglaépítésű lakások iránti növekvő kereslet nemcsak az országos tendenciák miatt érdekes, hanem hosszabb távon az értéktartás egyik jeleként is értelmezhető. A vásárlók tudatosabbak lettek, és jól érzékelhető, hogy az értékállóság és az olyan paraméterek, mint a hagyományosnak tekinthető falazat egyre fontosabb számukra. A téglalakások iránti kereslet hosszútávon vizsgálva nemcsak stabil, de érezhetően nő, ami lehetőséget jelent az ilyen társasházi lakások tulajdonosai számára” – fogalmazott Balogh László, az Ingatlan.comvezető elemzője.

„A Wienerberger tapasztalatai alapján nemcsak a vásárlói kereslet, de a kivitelezők és beruházók részéről is stabil az érdeklődés a Porotherm típusú téglák iránt, ez a tendencia pedig várhatóan a következő években is folytatódik” – emelte ki Nagy Zsolt István, a Wienerberger Zrt. marketingvezetője.

Panel kontra tégla: látványos különbség a négyzetméterárakban is

Bár a lakáspiaci boom újabb hulláma mindenütt éreztette árnövelő hatását, 2024 második és 2025 első félévét tekintve a négyzetméterárakban továbbra is markáns eltérés volt tapasztalható a téglaépítésű társasházak javára. Míg tavaly júniusban egy vásárló a településtípusok átlagát tekintve 638 ezer forintos medián négyzetméteráron válogathatott országosan az 1950 és 2000 között épült panelépítésű ingatlanok hirdetései között, addig téglalakást ugyanezekkel a paraméterekkel már 723 ezer forintos átlagos áron találhatott. Egy évvel később, 2025 júniusában a panelek 819 ezer, a téglalakások pedig 878 ezer forintos átlagos medián négyzetméteráron voltak elérhetők. Ez azt jelenti, hogy a megnövekedett vevői érdeklődés nyomán csökkent ugyan a két kategória közötti árdifferencia, de még idén júniusban is meghaladta a 7%-ot a kerámia falazattal készült lakások átlagos árelőnye.

Ha pedig a 2024-ben elkészült, vagy jelenleg kivitelezés és értékesítés alatt álló társasházakat nézzük, ezeket tavaly 1 millió 85 ezer forintos átlagos medián négyzetméteráron kínálták országosan, 2025 júniusában pedig már több mint 16%-kal többet, 1 millió 262 ezer forintot ért négyzetméterük.

„Ha megnézünk egy átlagos, 50 négyzetméteres társasházi lakást, akkor a panel- és téglaépítésű ingatlanok közötti négyzetméterár-különbség akár több millió forintot is jelenthet a teljes vételárban. A 2025 júniusi adataink szerint például egy ilyen méretű panellakás országos átlagára nagyjából 41 millió forint körül alakul, míg egy hasonló korú téglaépítésű otthonért átlagosan közel 44 millió forintot kérnek. Az újépítésű lakások esetében pedig még szembetűnőbb a különbség: egy 50 négyzetméteres, korszerű téglaépítésű társasházi lakás ára már meghaladja a 63 millió forintot. Ezek az eltérések jól mutatják, hogy a vevők nemcsak a jelenben fizetnek többet a minőségért, hanem vélhetően hosszú távon kiszámíthatóbb értéknövekedéssel számolhatnak” – tette hozzá Balogh László.

„A lakók előnyben részesítik az időtálló és robosztus falakat” – emelte ki Nagy Zsolt István. „Az első lakásuk megvásárlására készülőknek különösen fontos, hogy olyan építőanyagokkal és műszaki megoldásokkal készült ingatlant válasszanak, amely hosszú távon biztosít értékállóságot és megbízhatóságot. Az égetett kerámia Porotherm téglák gyártójaként ezért is tartjuk fontosnak, hogy olyan megoldásokat fejlesszünk, melyek nemcsak a ma, hanem a jövő generációinak igényeit is kielégítik” – zárta a szakember.

Három részre szakította az ingatlanpiacot az Otthon Start a főváros északi területein

Az Otthon Start program Budapest északi területein alapvetően három részre bontotta az ingatlanpiaci kínálatot - írja a Balla Ingatlan az MTI-hez hétfőn eljuttaott elemzésében.
2025. 09. 30. 01:00
Megosztás:

Hétfőn hirdetnek eredményt a falusi kisboltok működési támogatási pályázatán

Tavasszal hirdette meg a kormányzat a falusi kisboltok működési támogatását célzó pályázatot, amelyen hétfőn hirdetnek eredményt - közölte a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
2025. 09. 30. 00:30
Megosztás:

A Bitcoin árfolyam áttörte a 114 ezer dollárt – Itt az „Uptober”?

A Bitcoin lendülete újra erőre kapott, és a hétvégi emelkedés után hétfő reggel átlépte a 114 000 dolláros szintet. A piacon már most egyre többen beszélnek az októberi árfolyamrallyról, amit a kriptós közösség csak „Uptoberként” emleget. Vajon most is beigazolódik a szezonális minta? És mit jelent mindez a kriptopiac egészére nézve?
2025. 09. 29. 23:30
Megosztás:

DOT fedezetű stabilcoin születhet: új lendületet kapott a Polkadot ökoszisztéma

Új korszak kezdődhet a Polkadot hálózat életében: a közösség egyre nagyobb támogatással áll egy natív, DOT tokenekkel fedezett algoritmikus stabilcoin, a pUSD bevezetése mögé. A cél világos: függetlenedni az olyan központosított stabilcoinoktól, mint a USDT vagy a USDC, és megerősíteni a Polkadot saját gazdaságát.
2025. 09. 29. 23:00
Megosztás:

BlackRock beelőzte a Deribitet: új korszak kezdődik a Bitcoin opciós piacon

A kriptovaluták világában mérföldkőhöz érkeztünk: a BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT) most először túlszárnyalta a Deribit platformot a Bitcoin opciós piacán. Ez nem csupán egy statisztikai adat, hanem erőteljes jelzés arra, hogy a hagyományos pénzügyi intézmények egyre magabiztosabban vonulnak be a kriptoeszközök szabályozott világába. Mutatjuk, mit jelent ez a trend a piac egészére nézve.
2025. 09. 29. 22:30
Megosztás:

Szerdától már nyilatkozhatnak a háromgyerekes anyák

Benyújtható az adóelőleg-nyilatkozat szerdától a három gyermeket nevelő anyák szja-mentességére, nekik október 1-től nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a munkával megszerzett jövedelmeik után; a nyilatkozat legegyszerűbben a NAV Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásában (ONYA) adható be elektronikusan - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 29. 22:00
Megosztás:

AM: színes programokkal vár az Erdők Hete országos rendezvénysorozat

Több mint 100 programmal készülnek az Erdők Hete rendezvénysorozat kapcsán szeptember 29. és október 5-e között az állami erdészeti társaságok, az idén az esemény célja az erdők klímavédelemben betöltött szerepének bemutatása a társadalom, és főképp a fiatalok számára - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 29. 21:30
Megosztás:

Az adóemelés ellenére sem csökkent a román államháztartási hiány

Az adóemelés ellenére sem csökkent a nyolchavi román államháztartási hiány - derül ki a bukaresti pénzügyminisztérium hétfőn közzétett költségvetési adataiból.
2025. 09. 29. 21:00
Megosztás:

A jobbközép nyerte az olaszországi tartományi választássorozat első fordulóját Marche régióban

A jobbközép jelöltje nyerte a közép-olaszországi Marche tartományban hétfőn lezárult választást, amelyen a választók fele járult az urnákhoz. Az északi Valle d’Aostában a helyi autonómiáért küzdő Union Valdotaine lett a legnagyobb párt.
2025. 09. 29. 20:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint hétfő kora este

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő kora estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 09. 29. 20:10
Megosztás:

Három részre szakította az ingatlanpiacot az Otthon Start

Az Otthon Start program nyári bejelentése óta látványosan megélénkült az érdeklődés Budapest IV. és XV. kerületének lakásai iránt. Ez az árak további emelkedését is magával hozta, miközben három részre szakította az ingatlanpiacot. Most a legnagyobb problémát a gyenge kínálat jelenti.
2025. 09. 29. 19:30
Megosztás:

BKK: indulhat a pesti fonódó villamoshálózat második ütemének tervezése

Elkezdődhet a pesti fonódó villamosprojekt második ütemének tervezése, miután aláírták a tervezésről szóló szerződést a feltételes közbeszerzési eljáráson nyertes FŐMTERV Zrt.-vel - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 29. 19:00
Megosztás:

Új csúcsot érő lendületet adott az energiahatékonysági piacnak az EKR felülvizsgálata

Minden várakozást felülmúló részvételt és forgalmat hozott az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) átfogó megújítása után megtartott első aukció 2025. szeptember 23-án. Az eredmények igazolják az idén lezajlott felülvizsgálat céljait: a piaci szereplők kedvezően fogadták a változásokat, az EKR-tőzsde indulása óta a második legnagyobb mennyiségű hitelesített energiamegtakarítás cserélt gazdát a valaha volt legmagasabb értékben - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
2025. 09. 29. 18:30
Megosztás:

Nagy Márton: a minimálbér kétszámjegyű emelkedésére van esély

A minimálbér kétszámjegyű emelkedésére van esély, de a 13 százalékos emelésnek kicsi a lehetősége - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Joint Venture Szövetség (JVSZ) 14. Makrokonferenciáján hétfőn Budapesten.
2025. 09. 29. 18:05
Megosztás:

Bitcoinrészvények forradalma: új konszolidációs hullám indult a kriptokincstári cégeknél

​Egy új korszak küszöbén állnak a digitális eszközöket tartalékoló vállalatok, más néven DAT-ok (Digital Asset Treasuries). A Strive és a Semler Scientific egyesülése nemcsak az első ilyen jellegű tőzsdei összeolvadás, hanem egy határozott üzenet is: a „bitcoin per részvény” lesz az új iránytű a piacon. Mindez pedig csak a kezdet – szakértők szerint masszív konszolidációs hullám indulhat meg az ágazatban.
2025. 09. 29. 17:30
Megosztás:

A MATE a 2026-os AGROmashEXPO szakmai partnere

A Hungexpo Zrt.-vel kötött együttműködési megállapodás alapján a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) a 2026-os AGROmashEXPO szakmai partnere – közölte az intézmény hétfőn az MTI-vel.
2025. 09. 29. 17:00
Megosztás:

Esik a vaj nemzetközi ára – az ALDI azonnal árat csökkent

Az utóbbi napokban tapasztalható nemzetközi tej- és tejtermékbeszerzési piac árcsökkenésre reagálva az ALDI Magyarország a mai naptól átlagosan 13%-kal mérsékli a legnépszerűbb vajak árait. A tartós leárazás hagyományos és laktózmentes termékekre egyaránt érvényes.
2025. 09. 29. 16:30
Megosztás:

Lemon Casino - Stratégiák és trükkök a nyerő játékhoz

Ha szereted a szórakoztató online kaszinókat, akkor biztosan hallottál már a Lemon Casino nevéről. Ez a platform gyorsan belopta magát a játékosok szívébe, hiszen nemcsak széles játékkínálatot nyújt, hanem olyan extrákat is, amelyek valóban feldobják az élményt. A kaszinózás persze nem csupán a szerencséről szól – némi tudatossággal, pár életmódszerű „life hackkel” és jó stratégiával sokkal élvezetesebb (és sokszor kifizetődőbb) lesz a játék.
2025. 09. 29. 16:28
Megosztás:

Minden cseppje aranyat érhet: alkohol, mint befektetés

Az alkohol nemcsak élvezetet nyújt a fogyasztóknak, hanem komoly befektetési lehetőséget is rejthet magában. A prémium italok - legyen szó ritka whiskeykről, exkluzív cognacokról vagy különleges brandykről - egyre inkább a gyűjtők és befektetők figyelmének középpontjába kerülnek. Ezek az italok nemcsak kifinomult ízviláguk miatt értékesek, hanem idővel pénzügyi szempontból is jelentős értéknövekedést hozhatnak.
2025. 09. 29. 16:00
Megosztás:

Bitcoin kontra arany: újabb csata Saylor stratégiája körül, miközben a 112 000 dollár lehet a következő nagy áttörés kulcsa

A kriptopiaci elemzők egyre nagyobb egyetértésre jutnak abban, hogy a bitcoin előtt lassú, de stabil emelkedés állhat, néhány jelentősebb korrekcióval fűszerezve. Eközben a klasszikus bitcoin–arany vita új erőre kapott, Peter Schiff kritikájával Michael Saylor BTC-stratégiája ellen. Vajon elérjük a 112 000 dollárt, és jön az altcoin-szezon? Vagy az arany még mindig biztosabb menekülőeszköz? Nézzük a részleteket!
2025. 09. 29. 15:30
Megosztás: