Párizs a legdrágább európai főváros

Az Európai Unió fővárosai közül Párizsban a legdrágábbak az új lakások, és a vizsgált városok közül a lakásárak 2023-ban szintén egy francia nagyvárosban, Marseilleben nőttek a legnagyobb mértékben, 23,6%-al. A Deloitte Property Index 24 európai országra kiterjedő felmérése szerint egy új lakás vásárlásához Csehországban kell a legtöbbet dolgozni. A visegrádi országok közül pedig továbbra is a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban bérelni lakást – állapította meg a Deloitte kutatása.

Párizs a legdrágább európai főváros

Az európai országok és nagyvárosok lakásárai

Az Európai Unió fővárosainak árszintjét tekintve Párizs vezető pozíciója 2023-ban is megingathatatlannak bizonyult. Párizsban 14 900 eurót kértek el átlagosan egy új lakás négyzetméteréért, míg a második legdrágább város München (10 900 euró). A Budapesten jellemző 3 260 euró átlagos négyzetméterárnál Prágában (5 153 euró) és Pozsonyban (3 884 euró) is jóval drágábbak az új lakások, de Varsóban némileg alacsonyabb (3 022 euró) az árszint.

Az új lakások helyi valutában számított árai 5 százalékot meghaladó mértékben Budapesten (+11,2%), Varsóban (+9,7%) és Oszlóban (+7,2%) nőttek. Némileg eltérő kép rajzolódik ki, ha euróban vizsgáljuk az árak változását, de ebben a rangsorban is Budapest végzett az első helyen. Az Európai Unió fővárosai között a legnagyobb mértékben (-7,4%) Koppenhágában csökkentek az új lakások árai 2023-ban. London belvárosában ennél is nagyobb mértékben (-12,5%) csökkentek a lakásárak.

2022-ben az Egyesült Királyságban tapasztalt 18,8%-os, illetve a Dániában tapasztalt 9,7%-os árcsökkenést követően, bár jóval kisebb mértékben, de tovább csökkentek a két országban az új építésű lakások árai. A vizsgált országok közül 2023-ban legnagyobb mértékben (-10,7%) Olaszországban csökkent egy új lakás ára. Az utóbbi évekhez hasonlóan a vizsgált országok közül továbbra is Ausztriában voltak a legdrágábbak az új lakások, itt négyzetméterenként 4 920 euró volt az átlagos fajlagos ár. Ausztriát követi Németország (4 700 euró), Franciaország (4 538 euró) és Hollandia (4 266 euró).

„Összességében az utóbbi 4-5 évben igen jelentős és gyakran ellentétes irányú ármozgásokat láthattunk Európában. A kelet-közép-európai lakásárak dinamikus növekedésével csökkent az árszínvonalban tapasztalt korábbi jelentős különbség Európa fejlettebb régiói és a felzárkózó kelet-közép-európai országok között. Az átrendeződés hatására 2023-ra például Olaszországban az új lakások fajlagos átlagára (2 118 euró) mind a négy visegrádi ország fajlagos árszintje alá került, de Olaszországban már a használt lakások is olcsóbbak, mint a cseh, a szlovák és a lengyel használt lakások” – emelte ki Kohári Gábor MRICS, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.

Lakásépítések

A vizsgált 24 ország között a 2022-es évhez hasonlóan 2023-ban is Magyarországon épült a negyedik legkevesebb lakás 1000 főre vetítve. 2023-ban 1000 főre vetítve az építési engedélyek száma is a negyedik legalacsonyabb volt (2,24), és jelentősen elmaradt 2022-es mért értékhez képest (3,62). Ezzel az európai országok rangsorában az építési engedélyek száma alapján elfoglalt 2022-es pozícióján Magyarország 2023-ban tovább rontott.

Európában drága lakást bérelni

A Deloitte Property Index a lakásbérleti díjak alakulását is megvizsgálta. Négyzetméterenként 30 eurót meghaladó fajlagos bérleti díjat Londonban, Dublinban, Párizsban és Barcelonában kellett fizetni 2023-ban. A 11,3 eurós budapesti érték a vizsgált 59 európai nagyváros közül a 18. legalacsonyabb, és ez az érték a régiós országok fővárosaiban tapasztalt bérleti díjaktól rendre elmarad. Egyébként a budapestihez hasonló fajlagos bérleti díjakat a linzi, a grázi és az athéni lakáspiacon láthatunk.  

Mennyi ideig kell dolgoznunk egy lakás megvásárlásához?

Annak megállapítására, hogy a lakásárak milyen mértékben terhelik meg egy-egy ország állampolgárait, a Deloitte Property Index megvizsgálta, hogy az átlagos bruttó fizetést alapul véve hány évet kellett dolgozni egy átlagos, 70 négyzetméteres új építésű lakás megvásárlásához.

A saját lakáshoz való hozzájutás feltételei az európai piacokon 2023-ban nem változtak jelentősen, Magyarország esetében például a 2023-as 10.2 év megegyezik a 2022-es értékkel. A saját lakás Csehországban a legkevésbé megfizethető, ott 13.3 évig kellett dolgozni a saját lakásért. Lengyelországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban és Szlovéniában az új lakás vásárlásához 6-8 éves bruttó fizetés szükséges, míg Romániában és Olaszországban már 5-6 év bruttó fizetésért hozzájuthatnak új otthonukhoz. A legmegfizethetőbb piac a lakosság számára Dánia és Norvégia, ahol csupán 4,7 év, illetve 4,8 év bruttó fizetést kell a lakásvásárlásra fordítani.

Eltérő finanszírozási költségek

2023-ban az átlagos lakossági jelzáloghitelezési piaci kamatlábak jelentősen eltértek Európában. A lakossági jelzáloghitelezési piaci kamatláb Lengyelországban volt a legmagasabb 8,1%, míg Romániában 7,7% és Magyarországon 7,4%. Ugyanakkor Magyarországon a piaci kamatozású hiteleknél lényegesen kedvezőbb támogatott hitelek is elérhetőek voltak 2023-ban, amely nagyban hozzájárult a saját lakáshoz való hozzáférés javításához. A legalacsonyabb kamatköltségek Belgiumban (3,33%), Horvátországban (3,26%) és Spanyolországban (3,45%) voltak. Az Európai Unió legnagyobb gazdaságaiban, Németországban és Franciaországban ennél némileg magasabb, 4,06% és 3,63% volt a kamatköltség, míg a 2023-ban igen jelentős lakásárcsökkenést elszenvedő Olaszországban 4,72%, ami jóval magasabb, mint a hasonló gazdasági fejlettségű országokban tapasztalt átlagos hitelkamatok.

„A Deloitte Property Index 9. kiadványa szerint az Európai Unió legtöbb országában 2019-ben még 2,0% alatti jelzáloghitelezési kamatlábak voltak a jellemzőek, Franciaországban például 1,20%, Németországban 1,6%, míg Olaszországban 1,70% volt az átlagos kamatláb. A finanszírozási költségek jelentős és tartós növekedése, valamint az energia drágulása és az energia elérhetőségével kapcsolatos bizonytalanság az európai lakáspiacon tartós nyomot hagyott, és összességében a 2024-re vonatkozó lakáspiaci kilátások továbbra sem túl kedvezőek” – emelte ki Kohári Gábor.

Bérbeadásra fejlesztett lakóingatlanok

Európában az utóbbi években tapasztalt emelkedő ingatlanárak és emelkedő hitelköltségek miatt a bérbeadásra fejlesztett lakóingatlanok aránya bővült. A bérlakások iránti kereslet az európai nagyvárosokban a legerőteljesebb, így az ingatlanfejlesztők a kényelmi és közösségi funkciók integrálásával leginkább a nagyvárosi fiatalokat célozzák.

„A nyugat-európai, továbbá a cseh és a lengyel új építésű bérlakások iránti befektetői érdeklődés továbbra is jelentős, és az utóbbi években az iroda és más kereskedelmi ingatlanszegmensekben tapasztalt nehézségekkel szemben - mint például a gyorsan változó ingatlanhasználói attitűdök és a befektetői kereslet ingadozása - a lakáspiac alapvetően ellenálló maradt, továbbá az ingatlanbefektetők számára a lakáspiaci hozamok hosszabb távon is stabilnak bizonyultak, és továbbra is vonzóak. A magas szinten ragadt európai hitelkamatok miatt pedig a lakosság jelentős hányada részesíti előnyben az ingatlanbérlést az ingatlanvásárlással szemben” – vélekedett Kohári Gábor.

Ne dőljön be az üdülési jogokkal kapcsolatos csalásoknak!

A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt évtizedekben számos eljárásában vizsgálta az üdülőhasználati jogok másodlagos értékesítésével összefüggő megtévesztéseket. A folyamatos és aktív hatósági fellépés ellenére ezen átverések azonban továbbra is komoly veszélyt jelentenek, különösen az idősebb és anyagilag nehezebb helyzetben lévő fogyasztókra.
2025. 03. 21. 05:30
Megosztás:

Corvinus-kutatás a vezetői menekülésről: amikor sokk nélkül is érvényesül a sokkhatás

A „sokkelőrejelzés” azt a magatartást nevezi meg, ahogy a szervezetekben az egyének pusztán a várható külső, tágabb környezetben bekövetkező sokkhatások hírére önként elhagyják vezető pozíciójukat, még akkor is, ha a saját szervezetük nem érintett. A Corvinus Egyetem kutatása, amely bevezette ezt az új fogalmat, a kínai tőzsdén jegyzett cégek külföldi igazgatóira összpontosít, és a Kínával szemben 2018-ban kezdeményezett amerikai szankciók fényében vizsgálja fluktuációs mintáikat.
2025. 03. 21. 05:00
Megosztás:

Amway: 4% növekedés Magyarországon, 5% az ESAN régióban

A vállalat globálisan 7,4 milliárd dollár árbevétellel zárta 2024-et, jelentős növekedést ért el a jóllét és egészség területén.
2025. 03. 21. 04:30
Megosztás:

Milyen ingatlanokat keresnek most a vevők? A piac aktuális trendjei

Az elmúlt fél évben a legnagyobb kereslet változatlanul a kisebb, olcsóbb lakások iránt mutatkozott, ugyanakkor ahogy kezdett felpörögni a kereslet, fokozatosan megjelent a nagyobb értékű ingatlanok iránti érdeklődés is. Ingatlanszakértők segítségével jártunk utána a jelenlegi vevői igényeknek.
2025. 03. 21. 04:00
Megosztás:

Idén végre beindulhat a gazdasági növekedés

Elsősorban az élénkülő fogyasztásnak köszönhetően idén 2 százalékkal nőhet a magyar gazdaság teljesítménye. A konjunktúrával az infláció is újra erőre kapott, a pénzromlás éves átlagos üteme 2025-ben 5,5 százalék lehet. Az euró/forint árfolyam a következő időszakban a jelenlegi szinten stabilizálódhat, őszre azonban az euró újra 410 forint fölé emelkedhet, és középtávon várhatóan folytatódik a lassú leértékelődés.
2025. 03. 21. 03:30
Megosztás:

Az USA szövetségi oktatási minisztériumának megszüntetéséről írt alá elnöki rendelet Donald Trump

Az Egyesült Államok szövetségi oktatási minisztériumának megszüntetéséről írt alá elnöki rendelet Donald Trump csütörtökön, ezzel az egyes államok határkörébe utalta az oktatás irányítását.
2025. 03. 21. 03:00
Megosztás:

Kvantumugrásra készen az AWS - újradefiniálták a kvantumchipek építését

Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei újradefiniálták a kvantumchipek építésének alapelveit és ahelyett, hogy pusztán több kvantumbitet (qubitet) adtak volna össze, inkább a zajok hatékonyabb kiküszöbölésére összpontosítottak. Megszületett az Ocelot kvantumchip prototípus, ami a becsléseik szerint akár öt évvel is felgyorsíthatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.
2025. 03. 21. 02:30
Megosztás:

Ez a 10 legnépszerűbb használt autó most Magyarországon

A Használtautó.hu-n idén januárban és februárban megközelítőleg 155.000 gépjármű cserélt tulajdonost, ami 4,2%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Jól mutatja a felhasználók aktivitását, hogy a vizsgált két hónapban közel 200.000 új hirdetés került fel az oldalra. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője ennek kapcsán ad tanácsokat, hogy minél sikeresebb hirdetéseket adhassanak fel a felhasználók.
2025. 03. 21. 02:00
Megosztás:

Az UBM üzembe helyezte a közel 1,8 milliárd forintból felépített nyírmeggyesi naperőművét

Mintegy 1,8 milliárd forint költségvetésű beruházás keretében naperőművet épített Nyírmeggyesen Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja, az UBM. A tegnapi napon működésbe helyezett 4 MW teljesítményű naperőmű 5880 MWh villamos áramot termel majd éves szinten. Ennek köszönhetően az UBM Feed Zrt. által működtetett takarmánykeverő gyárak és egyéb üzemek villamosenergia-szükségletének 64 százalékát biztosítja majd megújuló energiaforrásból a hazánk piacvezető takarmánygyártójának számító UBM.
2025. 03. 21. 01:30
Megosztás:

Budapest mellett Visegrád és Esztergom a fővárosi régió legnépszerűbb úti célja tavasszal

A tavaszi időszakban Budapest, Visegrád és Esztergom a legkedveltebb három belföldi úti cél a Budapest-Közép-Dunavidéki régióban, ahol a foglalások 60 százaléka erre a három településre szól - közölte saját adatai alapján a Szallas.hu csütörtökön az MTI-vel.
2025. 03. 21. 01:00
Megosztás:

Debrecenben megkezdődik több közúti csomópont átépítése

Pántya József emlékeztetett rá, hogy a Szoboszlói úti csomópont fejlesztéséről Lázár János építési és közlekedési miniszter tavaly októberben tárgyalt Papp László polgármesterrel a minisztérium országjárása keretében.
2025. 03. 21. 00:30
Megosztás:

Húsz új elektromos buszt állít üzembe a MÁV-csoport

Hat magyarországi városban összesen 20 új elektromos buszt állít forgalomba idén a MÁV-csoport - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedési államtitkára csütörtökön Keszthelyen.
2025. 03. 21. 00:05
Megosztás:

Ki a jobb? A magyar tőzsde idén is leveri az USA tőzsdéit?

Most, hogy a BUX (újabb) csúcsra emelkedett, két dologra lehetünk kíváncsiak. Mennyivel volt jobb a magyar piac az elmúlt egy évben, mint az amerikai, másrészt pedig, hogy van-e, és ha igen, mekkora tere van a további emelkedésnek?
2025. 03. 20. 23:30
Megosztás:

Pénteken tartják az Erdők Nemzetközi Napját

Március 21-én tartják az Erdők Nemzetközi Napját, minden évben az erdők fontosságára, jótékony hatására, és a biodiverzitásra hívják fel a figyelmet - mondta Mocz András, az Agrárminisztérium (AM) erdőkért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön este.
2025. 03. 20. 23:00
Megosztás:

Az ittas vezetés szabályozásának szigorításán dolgozik Spanyolország

Csökkentené az autóvezetéskor még megengedett véralkoholértéket a spanyol törvényhozás - közölte a spanyol sajtó csütörtökön.
2025. 03. 20. 22:30
Megosztás:

New York és London vezeti a világ pénzügyi központjainak listáját

A piaci szereplők továbbra is New Yorkot és Londont tartják a világ két vezető pénzügyi szolgáltatási központjának a csütörtökön bemutatott legújabb globális befektetői felmérés szerint.
2025. 03. 20. 22:00
Megosztás:

Az euróövezetben stagnált az építőipari termelés

Januárban az euróövezetben nem változott az építőipari termelés éves szinten - derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
2025. 03. 20. 21:30
Megosztás:

Kínából érkezik az import áruk 90 százaléka légi úton

Gyógyszerek, romlandó áruk, gyártáshoz szükséges alapanyagok – leggyakrabban ezek az áruk érkeznek repülővel a hazai cégekhez, vagy indulnak tőlük külföldre. Sokszor a nagyon drága termékeket is gyorsabb és biztonságosabb repülővel szállítani. A hazai cégek leginkább Kínából importálnak árut, de az exporttevékenység is jelentős.
2025. 03. 20. 20:30
Megosztás:

A hazai vállalkozások érdekében szólalt fel Brüsszelben a magyar kkv követ

Hunyadi László kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár, Magyarország kkv követe a mai napon részt vett az EU kkv követeinek idei első egyeztetésén Brüsszelben.
2025. 03. 20. 19:30
Megosztás:

Nagyot nőtt az adásvételek száma Baranya vármegyében az év elején

Lendületesen indította az évet az ingatlanpiac Baranya vármegyében, ahol a tavalyi év azonos időszakához képest 2025 első két hónapjában 22 százalékkal több adásvétel zárult - közölte a Duna House adatai alapján az MTI-vel csütörtökön.
2025. 03. 20. 18:30
Megosztás: