Párizs a legdrágább európai főváros

Az Európai Unió fővárosai közül Párizsban a legdrágábbak az új lakások, és a vizsgált városok közül a lakásárak 2023-ban szintén egy francia nagyvárosban, Marseilleben nőttek a legnagyobb mértékben, 23,6%-al. A Deloitte Property Index 24 európai országra kiterjedő felmérése szerint egy új lakás vásárlásához Csehországban kell a legtöbbet dolgozni. A visegrádi országok közül pedig továbbra is a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban bérelni lakást – állapította meg a Deloitte kutatása.

Párizs a legdrágább európai főváros

Az európai országok és nagyvárosok lakásárai

Az Európai Unió fővárosainak árszintjét tekintve Párizs vezető pozíciója 2023-ban is megingathatatlannak bizonyult. Párizsban 14 900 eurót kértek el átlagosan egy új lakás négyzetméteréért, míg a második legdrágább város München (10 900 euró). A Budapesten jellemző 3 260 euró átlagos négyzetméterárnál Prágában (5 153 euró) és Pozsonyban (3 884 euró) is jóval drágábbak az új lakások, de Varsóban némileg alacsonyabb (3 022 euró) az árszint.

Az új lakások helyi valutában számított árai 5 százalékot meghaladó mértékben Budapesten (+11,2%), Varsóban (+9,7%) és Oszlóban (+7,2%) nőttek. Némileg eltérő kép rajzolódik ki, ha euróban vizsgáljuk az árak változását, de ebben a rangsorban is Budapest végzett az első helyen. Az Európai Unió fővárosai között a legnagyobb mértékben (-7,4%) Koppenhágában csökkentek az új lakások árai 2023-ban. London belvárosában ennél is nagyobb mértékben (-12,5%) csökkentek a lakásárak.

2022-ben az Egyesült Királyságban tapasztalt 18,8%-os, illetve a Dániában tapasztalt 9,7%-os árcsökkenést követően, bár jóval kisebb mértékben, de tovább csökkentek a két országban az új építésű lakások árai. A vizsgált országok közül 2023-ban legnagyobb mértékben (-10,7%) Olaszországban csökkent egy új lakás ára. Az utóbbi évekhez hasonlóan a vizsgált országok közül továbbra is Ausztriában voltak a legdrágábbak az új lakások, itt négyzetméterenként 4 920 euró volt az átlagos fajlagos ár. Ausztriát követi Németország (4 700 euró), Franciaország (4 538 euró) és Hollandia (4 266 euró).

„Összességében az utóbbi 4-5 évben igen jelentős és gyakran ellentétes irányú ármozgásokat láthattunk Európában. A kelet-közép-európai lakásárak dinamikus növekedésével csökkent az árszínvonalban tapasztalt korábbi jelentős különbség Európa fejlettebb régiói és a felzárkózó kelet-közép-európai országok között. Az átrendeződés hatására 2023-ra például Olaszországban az új lakások fajlagos átlagára (2 118 euró) mind a négy visegrádi ország fajlagos árszintje alá került, de Olaszországban már a használt lakások is olcsóbbak, mint a cseh, a szlovák és a lengyel használt lakások” – emelte ki Kohári Gábor MRICS, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.

Lakásépítések

A vizsgált 24 ország között a 2022-es évhez hasonlóan 2023-ban is Magyarországon épült a negyedik legkevesebb lakás 1000 főre vetítve. 2023-ban 1000 főre vetítve az építési engedélyek száma is a negyedik legalacsonyabb volt (2,24), és jelentősen elmaradt 2022-es mért értékhez képest (3,62). Ezzel az európai országok rangsorában az építési engedélyek száma alapján elfoglalt 2022-es pozícióján Magyarország 2023-ban tovább rontott.

Európában drága lakást bérelni

A Deloitte Property Index a lakásbérleti díjak alakulását is megvizsgálta. Négyzetméterenként 30 eurót meghaladó fajlagos bérleti díjat Londonban, Dublinban, Párizsban és Barcelonában kellett fizetni 2023-ban. A 11,3 eurós budapesti érték a vizsgált 59 európai nagyváros közül a 18. legalacsonyabb, és ez az érték a régiós országok fővárosaiban tapasztalt bérleti díjaktól rendre elmarad. Egyébként a budapestihez hasonló fajlagos bérleti díjakat a linzi, a grázi és az athéni lakáspiacon láthatunk.  

Mennyi ideig kell dolgoznunk egy lakás megvásárlásához?

Annak megállapítására, hogy a lakásárak milyen mértékben terhelik meg egy-egy ország állampolgárait, a Deloitte Property Index megvizsgálta, hogy az átlagos bruttó fizetést alapul véve hány évet kellett dolgozni egy átlagos, 70 négyzetméteres új építésű lakás megvásárlásához.

A saját lakáshoz való hozzájutás feltételei az európai piacokon 2023-ban nem változtak jelentősen, Magyarország esetében például a 2023-as 10.2 év megegyezik a 2022-es értékkel. A saját lakás Csehországban a legkevésbé megfizethető, ott 13.3 évig kellett dolgozni a saját lakásért. Lengyelországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban és Szlovéniában az új lakás vásárlásához 6-8 éves bruttó fizetés szükséges, míg Romániában és Olaszországban már 5-6 év bruttó fizetésért hozzájuthatnak új otthonukhoz. A legmegfizethetőbb piac a lakosság számára Dánia és Norvégia, ahol csupán 4,7 év, illetve 4,8 év bruttó fizetést kell a lakásvásárlásra fordítani.

Eltérő finanszírozási költségek

2023-ban az átlagos lakossági jelzáloghitelezési piaci kamatlábak jelentősen eltértek Európában. A lakossági jelzáloghitelezési piaci kamatláb Lengyelországban volt a legmagasabb 8,1%, míg Romániában 7,7% és Magyarországon 7,4%. Ugyanakkor Magyarországon a piaci kamatozású hiteleknél lényegesen kedvezőbb támogatott hitelek is elérhetőek voltak 2023-ban, amely nagyban hozzájárult a saját lakáshoz való hozzáférés javításához. A legalacsonyabb kamatköltségek Belgiumban (3,33%), Horvátországban (3,26%) és Spanyolországban (3,45%) voltak. Az Európai Unió legnagyobb gazdaságaiban, Németországban és Franciaországban ennél némileg magasabb, 4,06% és 3,63% volt a kamatköltség, míg a 2023-ban igen jelentős lakásárcsökkenést elszenvedő Olaszországban 4,72%, ami jóval magasabb, mint a hasonló gazdasági fejlettségű országokban tapasztalt átlagos hitelkamatok.

„A Deloitte Property Index 9. kiadványa szerint az Európai Unió legtöbb országában 2019-ben még 2,0% alatti jelzáloghitelezési kamatlábak voltak a jellemzőek, Franciaországban például 1,20%, Németországban 1,6%, míg Olaszországban 1,70% volt az átlagos kamatláb. A finanszírozási költségek jelentős és tartós növekedése, valamint az energia drágulása és az energia elérhetőségével kapcsolatos bizonytalanság az európai lakáspiacon tartós nyomot hagyott, és összességében a 2024-re vonatkozó lakáspiaci kilátások továbbra sem túl kedvezőek” – emelte ki Kohári Gábor.

Bérbeadásra fejlesztett lakóingatlanok

Európában az utóbbi években tapasztalt emelkedő ingatlanárak és emelkedő hitelköltségek miatt a bérbeadásra fejlesztett lakóingatlanok aránya bővült. A bérlakások iránti kereslet az európai nagyvárosokban a legerőteljesebb, így az ingatlanfejlesztők a kényelmi és közösségi funkciók integrálásával leginkább a nagyvárosi fiatalokat célozzák.

„A nyugat-európai, továbbá a cseh és a lengyel új építésű bérlakások iránti befektetői érdeklődés továbbra is jelentős, és az utóbbi években az iroda és más kereskedelmi ingatlanszegmensekben tapasztalt nehézségekkel szemben - mint például a gyorsan változó ingatlanhasználói attitűdök és a befektetői kereslet ingadozása - a lakáspiac alapvetően ellenálló maradt, továbbá az ingatlanbefektetők számára a lakáspiaci hozamok hosszabb távon is stabilnak bizonyultak, és továbbra is vonzóak. A magas szinten ragadt európai hitelkamatok miatt pedig a lakosság jelentős hányada részesíti előnyben az ingatlanbérlést az ingatlanvásárlással szemben” – vélekedett Kohári Gábor.

Munkaerőpiaci kihívások: nehéz 10 év elé néz Magyarország

A magyar munkaerőpiac közelít a teljes foglalkoztatottsághoz, mely a következő években számos további kihívás elé állítja a gazdaságot. A munkaerőpiacra ható globális trendek, a digitális átmenet és az új technológiák pedig alapvetően formálják át a munka világát. Az automatizáció, a mesterséges intelligencia (AI) és a digitális megoldások egyre inkább átalakítják a munkahelyeket és a munkavégzés módját. A külföldi munkavállalók szabályozott keretek között történő alkalmazása pedig lehetővé teszi a vállalatok számára a globális munkaerőpiac lehetőségeinek kihasználását – vázolta fel a jövő munkaerőpiaci kihívásait és lehetőségeit Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.
2024. 09. 11. 12:00
Megosztás:

Újabb idei mélyponton az amerikai hosszú hozamok; 397 fölé került a forint az euróval szemben

A több éves mélypontra eső olajár erősítette a kamatcsökkentési várakozásokat, a hozamok 6 bázisponttal estek az USA-ban, Európában feleennyivel. A tíz éves amerikai kötvényhozam újabb idei mélypontra süllyedt, érdemben a technikai szempontból is fontos 3,7%-os szint alá, a német tíz éves pedig a 2,15% környékére. Az EURUSD alig változott a hétfői záráshoz képest, továbbra is minimálisan 1,1 felett a jegyzés.
2024. 09. 11. 11:30
Megosztás:

Fontos inflációs adat érkezik ma

Az Egyesült Államokban a tőzsdék nyitása előtt teszik közzé az augusztusi inflációs adatokat.
2024. 09. 11. 11:00
Megosztás:

Vegyesen szerepeltek az amerikai tőzsdék, csökkenés volt a pénzügyi szektorban

A Wall Street irányadó S&P500-as indexe 0,5%-os emelkedéssel zárt kedden, de a gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmak visszafogták a lendületet. A benchmark 11 iparági indexe közül a legnagyobb csökkenés az energiaiparban következett be, amely 1,9%-ot veszített, miután az OPEC+ csökkentette 2024-es és 2025-ös keresleti előrejelzését.
2024. 09. 11. 10:30
Megosztás:

Nyílt napot tartanak a pedagógusoknak a fővárosi állatkertben

Nyílt napot tartanak a pedagógusoknak a Fővárosi Állat- és Növénykertben szombaton. Az egész napos programban az állatkert új tanévre összeállított zoopedagógiai kínálatát ismerhetik meg a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok - tudatta az állatkert kedden az MTI-vel.
2024. 09. 11. 10:00
Megosztás:

Hayes 50 ezer dolláros BTC előrejelzése eladási hullámot indít; elemzők szerint a SUI és a DTX Exchange megfordíthatja az esélyeket

A Bitcoin (BTC) árfolyama bikás lendületet mutat, miután egy rövid visszaesés után elérte az 58 ezer dolláros falat. Azonban Arthur Hayes BTC árfolyamára vonatkozó riasztó előrejelzései spekulációk hullámát indították el a nagy szereplők körében, mivel a felfutás lendülete megtört a kritikus szintek alatt.
2024. 09. 11. 09:30
Megosztás:

Rossz hangulatban folyt a kereskedés kedden az európai tőzsdéken a hétfői emelkedés után

Az európai piacok kedden nagymértékben estek a banki és energiaipari részvények mérséklődése következtében. A páneurópai Stoxx600 0,5%- kal csökkent, ezen belül az autóipari szektor 3,8%-kal esett vissza. A DAX közel 1, a CAC40 több mint 0,2%, az FTSE100 pedig 0,8%-kal csökkent. A BMW részvényei 11%-ot zuhantak, miután a vállalat csökkentette 2024-re vonatkozó profitkilátásait a kulcsfontosságú kínai piacon tapasztalható gyenge kereslet és a Continental által szállított fékrendszerrel kapcsolatos problémák miatt. A Continental részvényei 10,5%-ot estek.
2024. 09. 11. 09:00
Megosztás:

Kijev megszakíthatja a diplomáciai kapcsolatokat Iránnal

Az ukrán külügyminisztérium minden lehetőséget fontolóra vesz válaszul arra, hogy Irán ballisztikus rakétákat szállít Oroszországnak, beleértve a diplomáciai kapcsolatok megszakítását is - jelentette ki Heorhij Tihij külügyi szóvivő keddi kijevi sajtótájékoztatóján.
2024. 09. 11. 08:30
Megosztás:

Az Ethereum DEX-ek növekvő forgalma egy új Ethereum token jelentős árnövekedésére utal

A piacon zajló átfogó korrekció közepette az Ethereum (ETH) alapú decentralizált tőzsdék jelentős növekedést regisztráltak a tranzakciós volumenben. Ez a fejlemény spekulációkat váltott ki, miszerint az Ethereum-alapú tokenek hatalmas árnövekedésre készülhetnek. Emiatt a piaci szereplők az Ethereum ökoszisztémájában keresnek magas potenciállal rendelkező digitális eszközöket, amelyekbe érdemes befektetni a várható áremelkedés előtt.
2024. 09. 11. 08:00
Megosztás:

A Liberty rendben kifizette a dunaújvárosi dolgozók augusztusi bérét és az egyszeri bónuszt is

A Liberty rendben kifizette a dunaújvárosi dolgozók augusztusi bérét és a 150 ezer forintos egyszeri bónuszt is - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.
2024. 09. 11. 07:30
Megosztás:

A klímaváltozás megköveteli a zöldenergia-termelés bővítését

Az idén két fokkal melegedett Magyarország átlaghőmérséklete, ez példa nélküli és azt üzeni: a világ megváltozott, ehhez alkalmazkodni kell, többek között új zöldenergia-termelő létesítményekkel - jelentette ki az energiaügyi miniszter a Solar Markt Csoport naperőművének keddi átadásán, Szihalom határában.
2024. 09. 11. 07:00
Megosztás:

Együttműködő volt az Innovelle Pharma, a GVH csökkenti a bírságot

Együttműködött a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) a megtévesztő hirdetések miatt elmarasztalt Innovelle Pharma Kft., amelynek ennek hatására több mint 10 millió forinttal kevesebb, 36 millió 450 ezer forintos bírságot kell fizetnie - közölte a GVH kedden az MTI-vel.
2024. 09. 11. 06:30
Megosztás:

Ötéves csúcson a cégek létszámnövelési várakozásai

2024 negyedik negyedévében a hazai munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 18 százalékuk tervez. Ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében az elmúlt öt évben csak 2022 első negyedévében volt példa– derül ki a Manpower Magyarország ma közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2024. 09. 11. 06:00
Megosztás:

Jelentős érdeklődés az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-kibocsátásán

Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
2024. 09. 11. 05:30
Megosztás:

Mennyit kell spórolnia egy átlagmagyarnak, hogy vegyen egy átlagos használt autót? Kiszámoltuk

Az autóvásárlás jelentős kiadás, ezért a sofőrök általában alaposan megfontolják, mennyi pénzt érdemes erre fordítaniuk. A carVertical autóipari adatokat elemző cég friss kutatása azt vizsgálta, hogy különböző európai országokban, köztük Magyarországon, hány hónapnyi munkára van szükség egy átlagos használt autó megvásárlásához az adott országokban megállapított átlagkeresetek alapján. A kutatás rámutatott, hogy az autók megfizethetősége országonként jelentősen eltér.
2024. 09. 11. 05:00
Megosztás:

Hoppá…, magyar infláció körüli merengő

Jobbak lettünk, mint Európa. Itthon nem változtak az árak augusztusban, így az év per év infláció 3,4 százalék lett. Ez persze elsősorban az energiaáraknak köszönhető.
2024. 09. 11. 04:30
Megosztás:

A gyakori TikTokozás ronthatja az álhírfelismerési készségeinket

Minél gyakrabban tiktokozik valaki, annál kevésbé képes felismerni az álhíreket – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya, amely kérdőíves felmérések és interjúk alapján vizsgálta a 13–25 év közötti fiatalok TikTok-tartalmak általi befolyásolhatóságát, valamint képességüket a kritikus gondolkodásra és az álhírek felismerésére a közösségi médiában.
2024. 09. 11. 04:00
Megosztás:

Roszatom - hatalmas konténerszállító halad az északi hajózási útvonalon

Szeptember 6-án az új generációs orosz Urál univerzális atomjégtörő két teherhajóból álló konvojt kísért át a Kelet-szibériai-tengeren: a NewNewStar elnevezésű TEU 3534 kapacitású konténerszállító hajót, amely 3534 darab, húsz láb hosszúságú konténert képes a fedélzetére venni és egy kisebbet, a Smoke ömlesztett árut szállító hajót. Ez volt az első alkalom, amikor egy ekkora, 231 méter hosszú és 32 méter széles konténerszállító hajó az északi-tengeri hajózási útvonal vizeit szelte.
2024. 09. 11. 03:30
Megosztás:

Íme a legkeresettebb egyterű autók

A magyar piac egészét hirdetésszámban és látogatottságban lefedő Használtautó.hu szakértője az iskolakezdés apropóján megnézte, hogy mely egyterű, vagyis családi célra is tökéletesen alkalmas kivitelű autók a legnépszerűbbek, és azt is, milyen átlagárakon.
2024. 09. 11. 03:00
Megosztás:

Magasabb nyugdíjat szeretnél? Így lesz 40%-kal több, azaz pl. 200.000 Ft-ból 280.000 Ft-od!

A nyugdíjas évekről való gondoskodás mindannyiunk elemi érdeke, hiszen nyugdíjas korban az ember kiszolgáltatottabbá válik, így nagyon fontos, hogy kellő anyagi tartalékkal rendelkezzünk idős korban. Egy 2024. szeptember 30-ig tartó akció keretében, most 20% + 20% = 40%-kal növelheti nyugdíjmegtakarításait. Mutatjuk hogyan.
2024. 09. 11. 02:00
Megosztás: