Peking szerint az uniós vizsgálatok kereskedelmi akadályokat és gazdasági károkat okoztak a kínai vállalatoknak
A jelentés a kínai gépipari és elektronikai termékek import és export kereskedelméért felelős kamarája kezdeményezésére született egy hat hónapos vizsgálat alapján, miután Brüsszel tavaly vizsgálni kezdte, hogy a kínai állami támogatások aláássák-e az európai versenyt.
A minisztérium szerint az Európai Unió külföldi támogatásokkal kapcsolatos rendelete (FSR, Foreign Subsidies Regulation) alapján előzetes, részletes és rajtaütésszerű vizsgálatokat folytatott kínai vállalatokkal szemben olyan területeken, mint a mozdonygyártás, a nap- és szélenergia-termelés, biztonsági ellenőrző berendezések gyártása - közölték.
"Az Európai Unió vizsgálatai olyan észszerűtlen gyakorlatokra vonatkoztak, amelyek megsértették a Kereskedelmi Világszervezet alapelveit, köztük a megkülönböztetés tilalmát"
- közölte a minisztérium.
"Az érdekeltek szerint az EU-vizsgálataiban nem megfelelő szankciókat és észszerűtlen időkorlátokat alkalmaztak, azok nem voltak átláthatók és törvényesek" - állította a minisztérium.
A jelentés megállapította: a rendeleteket "szelektíven hajtották végre", és a külföldi támogatások meghatározásához használt kritériumok "homályosak" voltak - közölték.
"Az ilyen vizsgálatok ártottak a Kína és az Európai Unió közötti kereskedelemnek és beruházásoknak azáltal, hogy korlátozták a kínai vállalatok termékeinek, szolgáltatásainak és beruházásainak belépését az uniós piacra, ezáltal rontották az érintett kínai vállalatok és termékek versenyképességét"
- hangsúlyozták.
Hozzátették: a vizsgálat eredményei azt is megállapították, hogy a kínai vállalkozásoknak közvetlenül és közvetve így okozott károk jelentősek voltak. Többek között mintegy 15 milliárd jüan (mintegy 2,05 milliárd dollár) értékű pályázati projektek megvalósulását hiúsították meg, miközben több cégre súlyos büntetéseket is kiszabtak.