Pénzkidobás lakást venni a fiataloknak? Érdemesebb bérelni?

Markánsan eltérően ítélik meg a középkorúak a lakásbérlést, mint lakhatási alternatívát a legújabb K&H biztos jövő felmérés szerint. A 30-59 évesek körében az egy évvel korábbi 55 százalékról 61 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint a magas lakásárak miatt a bérlés jelenti az egyetlen megoldást az önálló élet megkezdésére. Sokan vannak azok is, akik csak úgy tudnának saját lakásba költözni, ha ajándékba kapnának vagy örökölnének egyet.

Pénzkidobás lakást venni a fiataloknak? Érdemesebb bérelni?

Változott a lakásbérlés megítélése a középkorúak körében a K&H friss, harmadik negyedévben készült reprezentatív közvélemény-kutatása szerint. A felmérés egyebek mellett azt vizsgálta, mi a véleménye a 30-59 éveseknek a lakásbérlésről a mostani lakóingatlan-árak tükrében.

Bérelni vagy…?

A megkérdezett középkorúak borúsan látják a fiatalok lakáshoz jutását. Arra a kérdésre, hogy „annyira elszálltak a lakásárak, hogy szinte a lakásbérlés az egyetlen lehetőség, ha egy fiatal önálló életet akar kezdeni” a válaszadók 61 százaléka értett egyet, ami emelkedést jelent az egy évvel korábbi eredményhez képest, amikor a válaszadók 55 százaléka volt ezen a véleményen. 

Emellett 56 százalékuk úgy látja, hogy saját lakásra csak akkor van esélye, ha ajándékba kap vagy örököl lakóingatlant - arányuk emelkedett, tavaly ugyanis 52 százalékuk állította ezt. A tavalyi 54 százalék után szinte ugyanannyi megkérdezett, 55 százalék mondta azt, hogy az ingatlan most az egyik legkedvezőbb befektetés, és ez így is marad a jövőben. 

Jelentősen csökkent, mégpedig 61 százalékról 53 százalékra azoknak az aránya, akik szerint “bérelt lakásban élni gyakorlatilag pénzkidobás, a lehető leghamarabb saját lakásba kell költözni”.  Fontos azonban kiemelni, hogy a kutatásban minden állítással kapcsolatban külön-külön kellett kifejezniük az egyetértésük szintjét, tehát egymást nem kizáró válaszokat kaptunk. 

Így lehetséges az, hogy bár 61 százalék látja egyetlen alternatívaként a bérlést a fiatalok életkezdésére, ugyanakkor 53 százalékuk szerint ez még így is pénzpocsékolás. Viszont látható, hogy amennyivel nőtt az első, annyival csökkent a második állítással való egyetértés szintje, tehát a gondolkodásmódban valóban átrendeződés történt.

A kutatás alapján a megkérdezettek 26 százaléka szerint túl nagy jelentőséget tulajdonítanak az emberek a saját lakásnak. Aki bérelt ingatlanban lakik, 39 százalékban gondolja ezt, míg a nem bérelt lakásban élők körében ez az arány csak 24 százalék. Kiderült továbbá, hogy a középkorúak több mint ötöde - 21 százaléka - a bérelt lakás nyújtotta mobilitást tartja fontos tényezőnek. Tény, hogy a felmérésben szereplők közül bérelt lakásban mindössze 13%-uk lakik.

Felfelé menetelnek a lakásárak 

A kutatás egyik legfontosabb eredménye, hogy a középkorúak egyharmada - 33 százaléka - a lakások magas árát jelölte meg indokként arra, hogy miért nem tervez lakásvásárlást, míg 68 százalékuknak a jelenlegi lakhelye is megfelel (több választ is megjelölhettek). További indokok voltak még az elegendő önerő hiánya (26 százalék), illetve hatoduk szerint nem tudnának elég hitelt felvenni a vásárláshoz. 

Bár a KSH-adatok szerint az idei második negyedévben megtorpant a lakáspiaci drágulás éves szinten, a hosszú távú adatok alapján számottevő drágulás látható. A lakáspiaci árindex 2024 második negyedében a lakások nominálisan 200 százalékkal drágábbak voltak a 2015-ös szintnél, reálértéken pedig több mint 80 százalékos áremelkedés ment végbe.

K&H biztos jövő kutatás

A közleményben idézett K&H biztos jövő kutatás célja, hogy negyedévente bemutassa a 30-59 éves lakosság biztonságérzetében bekövetkezett változásokat. Az anyagi helyzet megítélésén felül a felmérés minden negyedévben különböző aktuális témákat vizsgál részletesen: az utazási kedv alakulását, a nyugdíjkilátásokat és a nyugdíjmegtakarításra fordítható összeg nagyságát, a korosztály tagjainak lakhatási helyzetét és kilátásait, valamint a közlekedésről, ezen belül a közlekedésbiztonságról, járművek biztonságáról alkotott véleményét. A megkérdezettek száma negyedévente 500 fő, összetételük nem, kor, régió és településtípus alapján reprezentálja a 30-59 éves magyar lakosságot. A legutóbbi felmérés 2024. augusztus 30. és szeptember 9. között készült.

Nőtt a téglalakások havi bérleti díja a fővárosban

A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja az év első tíz hónapjában átlagosan 260 ezer forint volt, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot - közölte az Otthon Centrum (OC) pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 21:00
Megosztás:

Cardano (ADA) árfolyam előrejelzés 2025

Cardano ADA kriptovaluta árfolyam elemzés és előrejelzés 2025-re kriptopiaci szakértőktől. Meddig emelkedhet a Cardano ADA árfolyama, hol érdemes Cardano vásárlásban gondolkodni ezáltal? Részletes Cardano ADA elemzés 2025.
2024. 11. 22. 20:30
Megosztás:

Különadók és „value” vs. „growth” részvények

Végül csak megjelent a jövő évi különadókról szóló rendelet. Ahogy arra számítani lehetett, a Richter és az MTel esetében megszűnik ez az adónem.
2024. 11. 22. 20:00
Megosztás:

Magyar-kínai kerekasztal az elektromos járműipar magyarországi versenyképességének növelése érdekében

A magyar EU elnökség versenyképességi prioritásaival összhangban, november 26-án, Budapesten kerül megrendezésre a második, új energia meghajtású járművek tematikájú (NEV) magyar-kínai kerekasztal esemény.
2024. 11. 22. 19:30
Megosztás:

Özönlött idén a pénz az amerikai részvényekbe

A Bank of America jelentése szerint az amerikai részvényalapok rekordévnek néznek elébe, mivel éves szinten 448 milliárd dollárnyi beáramlás várható.
2024. 11. 22. 19:00
Megosztás:

700 millió forintos beruházással új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyára

Több mint 700 millió forintos beruházással bővül új, 1,5 gigawatt éves teljesítményű napelemparkkal a Nestlé szerencsi gyára a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) támogatásával - közölte a vállalat pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 18:30
Megosztás:

A vezetés iránytűje: japán filozófia mentheti meg a cégvezetőket?

A mai bizonytalan és kiszámíthatatlan időkben a cselekedeteink céljának ismerete nemcsak erőt, hanem fókuszt és irányt is adhat számunkra – legyen szó magánéletről, karrierről vagy a csapatok vezetéséről. Bodo B. Schlegelmilch, a WU Executive Academy dékánja, és Klara Palucki, az MBA program menedzsere és az ikigai szakértője, azt vizsgálták, hogy az ikigai, az ősi japán filozófia, hogyan segíthet megtalálni ezt a célt, miközben fenntartható vezetési gyakorlatokat is kínál.
2024. 11. 22. 18:00
Megosztás:

A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól

A digitális világ számos kihívás elé állítja a szülőket, amikkel a legjobb tudásunk szerint igyekszünk megbirkózni. Mindenki máshogy készül fel az elkerülhetetlenre, amikor a gyereke először szembesül az online térrel. A HMD (Human Mobile Devices) azonban nemcsak a készülékeivel, de a kampányaival is segíti a családokat, valamint több országot magába foglaló felmérésekkel marad up-to-date.
2024. 11. 22. 17:30
Megosztás:

Ennyit kerestünk átlagosan szeptemberben

Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 200 forint volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 11. 22. 17:00
Megosztás:

A magyar cégek szerint ezek a legnagyobb kihívások

Az EY Magyarország felmérése szerint a cégek a legnagyobb kihívásnak az árfolyamkockázatot és az elvárt béremelések teljesítését tartják - közölte a nemzetközi tanácsadócég 300 magyar adó- és pénzügyi vezető körében végzett kutatásának eredménye alapján.
2024. 11. 22. 16:00
Megosztás:

Magyar egyetemekkel szélesíti együttműködését a világhírű kínai egyetem

A Magyar Nemzeti Bank november 21-22-én már ötödik alkalommal rendezi meg a Budapest Eurasia Forumot, amely a Matolcsy György jegybankelnök által megfogalmazott "tehetség-tudás-technológia-tőke négyesének" hívó szavait állítja középpontba. A konferencia témájához kapcsolódva a fórumon együttműködési megállapodás született a világ élvonalához tartozó Tsinghua Egyetem, az MNB, továbbá a Budapesti Metropolitan Egyetem és a kecskeméti Neumann János Egyetem között - közölte az MNB pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 15:30
Megosztás:

Így autóznak télen a magyarok

A hazai autósok több mint 80 százaléka csúszott már meg a jeges úton, de szerencsére túlnyomó többségük különösebb probléma nélkül megúszta az incidenst – derül ki a Chery Group megbízásából készült kutatásból. A felmérés alapján a sofőrök közel fele számos eszközt bepakol járművébe a téli hidegre készülve és viszonylag magas azok aránya is, akik indulás előtt percekig járatják a motort, hogy felmelegedjen az utastér.
2024. 11. 22. 15:00
Megosztás:

Elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon

Pénteken elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon, ahol a városi buszokon és villamosokon erre a célra alkalmazott rendészek vigyáznak majd az utasok biztonságára és a tömegközlekedési eszközök rendjére, tisztaságára.
2024. 11. 22. 14:30
Megosztás:

Az MBH Bank bevezeti az otthonteremtést segítő új konstrukciókat

Az MBH Bank csatlakozik a Magyar Bankszövetség kezdeményezéséhez, amely az önkéntes jelzáloghitel kamatplafon bevezetésével támogatja a fiatalok első, energiatakarékos lakáshoz jutását.
2024. 11. 22. 14:00
Megosztás:

Czomba Sándor: Szeptemberben is jelentősen, 9,2 százalékkal növekedtek a reálbérek

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 szeptemberében a bruttó átlagkereset 627,4 ezer forintot tett ki. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel 70 ezer forinttal, azaz 12,5 százalékkal emelkedett.
2024. 11. 22. 13:30
Megosztás:

Lassult az infláció Japánban

Japánban az éves inflációs ráta októberben 2,3 százalékra csökkent az előző hónapban mért 2,5 százalékról, ami január óta a legalacsonyabb érték.
2024. 11. 22. 13:00
Megosztás:

Így változnak 2025-ben a különadók

Megjött a kormány rendelete a 2025-ös különadókról.
2024. 11. 22. 12:30
Megosztás:

Májustól akár felszámolással is járhat az Oroszország elleni EU-szankciók megsértése

Az Európai Unió (EU) idén áprilisban elfogadott, és 2025 májusáig a hazai jogrendbe is bevezetendő irányelve az Oroszország (és Fehéroroszország) ellen bevezetett szankciók kapcsán olyan büntetőjogi és nem büntetőjogi lépések bevezetésére kötelezi a tagállamokat, melyek között a szankciót megsértő céget terhelő 40 millió eurót elérő pénzbírság, az adott cégnek állami támogatásokból és közbeszerzésekből való kizárása, illetve akár a jogsértő cég felszámolása is szerepel. Eközben a jelenlegi szankciós szabálytömeg alapján mind nehezebb annak egyértelmű megítélése, hogy milyen feltételek mellett lehetséges üzleti kapcsolatot létesíteni vagy fenntartani az érintett országban működő partnerekkel.
2024. 11. 22. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a tengerentúli piacok is; növekedtek az olajárak

A Wall Street főbb indexei emelkedéssel zártak csütörtökön, a Dow és az S&P 500 egyhetes csúcsokat döntött. A Dow Jones emelkedését a Salesforce felhőszolgáltató vállalat 3,1%-os emelkedése segítette, miután három brókercég is megemelte a részvényre vonatkozó célárát.
2024. 11. 22. 11:30
Megosztás:

Béremelés helyett lakhatási támogatást érdemes kérni jövőre

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.
2024. 11. 22. 11:00
Megosztás: