Politikai döntés: ez vár a 120.000 forint alatti nyugdíjat kapó nyugdíjasokra

Az elmúlt napokban egyre nagyobb érdeklődés övezi azokat a nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásokat, amelyek nemrég kerültek nyilvánosságra.

Politikai döntés: ez vár a 120.000 forint alatti nyugdíjat kapó nyugdíjasokra

A bejelentések főként az alacsonyabb összegű ellátásból élő idősek körében váltottak ki jelentős visszhangot, mivel olyan ígéretek hangzottak el, amelyek közvetlenül érintenék a legnehezebb anyagi helyzetben lévő nyugdíjasokat.

A legtöbb figyelmet az a kijelentés kapta, amely szerint Magyarországon senki nem kaphatna havi 120 ezer forintnál alacsonyabb nyugdíjat. Ez már önmagában is komoly változást hozna a jelenlegi nyugdíjrendszerhez képest, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy ma több százezer ember él ennél jóval kisebb havi összegből.

Az elmúlt években a nyugdíjak ügye fokozatosan az egyik legfontosabb társadalmi kérdéssé nőtte ki magát. A tartós áremelkedés, az élelmiszerek drágulása és a megélhetési költségek növekedése különösen súlyosan érintette az idősebb generációt. Sok nyugdíjas számára ma már nem a kényelmesebb élet biztosítása a kérdés, hanem az, hogy a mindennapi kiadásokat egyáltalán ki tudják-e fizetni.

A legalacsonyabb nyugdíjak kerültek előtérbe

A most bemutatott elképzelések alapján az egyik első lépés a legkisebb nyugdíjak emelése lenne. A cél az, hogy senki ne maradjon havi 120 ezer forint alatti ellátással. Ez főként azoknak jelenthetne valódi segítséget, akik hosszú ideje rendkívül alacsony nyugdíjból próbálják fenntartani magukat.

A tervek szerint ugyanakkor nem kizárólag a legkisebb összegű ellátások növekednének. Azok is rendkívüli emelésre számíthatnának, akik jelenleg 120 és 140 ezer forint közötti nyugdíjat kapnak. Ez azt jelentené, hogy az új rendszer nemcsak a legalsó kategóriába tartozóknak, hanem egy szélesebb nyugdíjas rétegnek is pluszbevételt hozhatna.

A nyugdíjas érdekképviseletek és a szakértők már hosszú ideje hangsúlyozzák, hogy a kisnyugdíjak problémája nem pusztán szociális ügy, hanem egyre komolyabb társadalmi feszültséget is okoz. Sokan vannak, akik több évtizednyi munka után is olyan alacsony ellátást kapnak, amelyből az alapvető megélhetés biztosítása is komoly nehézséget jelent.

Több mint 400 ezer nyugdíjast érinthetne az intézkedés

A nyilvánosságra hozott adatok szerint Magyarországon jelenleg több mint 400 ezer ember kap havi 140 ezer forintnál alacsonyabb nyugdíjat. Ez rendkívül nagy társadalmi csoportot jelent, ezért nem meglepő, hogy a mostani ígéretek azonnal komoly figyelmet váltottak ki.

A vita egyik központi eleme az, hogy a minimálnyugdíj összege 2008 óta nominálisan változatlan maradt. Ez azt jelenti, hogy miközben az árak, a bérek és a mindennapi megélhetés költségei az elmúlt években jelentősen emelkedtek, a legkisebb nyugdíj alapösszege nem igazodott ehhez a folyamathoz.

Szakértők szerint részben ez vezetett ahhoz, hogy egyre nagyobb különbség alakult ki az alacsonyabb és a magasabb nyugdíjak között. Míg bizonyos ellátások az elmúlt időszakban érezhetően emelkedtek, sok kisnyugdíjas helyzete az infláció következtében gyakorlatilag folyamatosan romlott.

A 13. és a 14. havi nyugdíj is megmaradna

A bejelentések egyik kiemelt eleme az volt, hogy a 13. havi nyugdíjat továbbra is fenntartanák, emellett pedig a vállalások között a 14. havi nyugdíj bevezetése is szerepelt. Ez erős politikai és társadalmi üzenetnek számít, hiszen a plusz havi juttatások kérdése az elmúlt évek egyik legtöbbet vitatott nyugdíjpolitikai témájává vált.

Sok idős ember számára a plusz havi nyugdíj nem egyszerű többletbevétel, hanem olyan anyagi segítség, amely nélkül sokkal nehezebben tudnák fedezni a nagyobb kiadásokat. Ilyenek lehetnek például a gyógyszerek, a rezsiköltségek vagy a váratlanul jelentkező pénzügyi terhek.

A szakmai vitákban ugyanakkor rendszeresen felmerül, hogy hosszabb távon mennyire tartható fenn egy ilyen rendszer. A költségvetés mozgástere, az államadósság alakulása és az idősödő társadalom kihívásai miatt sok szakértő úgy véli, hogy a nyugdíjrendszer átalakítása előbb-utóbb elkerülhetetlenné válhat.


Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 24. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 14. 00:05
Megosztás:

Monero árfolyamrobbanás: 120 millió dolláros USDT-nyom rázta meg az XMR piacát

A Monero látványos emelkedése (ami azóta komolyabb korrekciót is maga után hozott) ismét ráirányította a figyelmet a privacy coinokra, a stablecoin-mozgások nyomon követhetőségére és a kriptopiaci likviditás törékenységére. Egy 120 millió dolláros USDT-tranzakciósorozat nemcsak a blokklánc-elemzők radarján jelent meg, hanem az XMR árfolyamában is azonnal nyomot hagyott.
2026. 06. 13. 22:00
Megosztás:

Stabilcoinok, betéti tokenek és tokenizált pénzpiaci alapok: összeolvad az on-chain készpénzkezelés

A kriptopiacon a stabilcoinok adták meg először a gyors, programozható digitális dollár élményét. Most azonban a banki betétek és a pénzpiaci alapok is blokkláncra kerülnek, ami teljesen új korszakot nyithat az intézményi treasury-kezelésben. A Sygnum multi-cash rail tézise szerint a jövő nem egyetlen fizetési sínről szól, hanem a stabilcoinok, betéti tokenek és tokenizált pénzpiaci alapok összehangolt használatáról.
2026. 06. 13. 21:00
Megosztás:

Drónnal dolgozik a vállalkozása? Egyetlen baleset milliós kárt is okozhat

A drónok már nem a jövőt jelentik – a jelen gazdaságának fontos eszközei.
2026. 06. 13. 20:00
Megosztás:

K&H: már több mint 30 milliárd forint munkáshitel került kihelyezésre, az átlagos hitelösszeg eléri a 3,9 millió forintot

Több mint 30 milliárd forint értékben helyezett ki munkáshitelt a K&H a konstrukció 2025-ös indulása óta. A pénzintézet tapasztalatai szerint a fiatalok elsősorban autóvásárlásra fordítják a legfeljebb 4 millió forintos, kamatmentes forrást, míg a második leggyakoribb felhasználási cél az ingatlancélú költés. Az egy szerződésre jutó átlagos hitelösszeg megközelíti a 3,9 millió forintot, ami arra utal, hogy az ügyfelek többsége közel a maximálisan elérhető összeget veszi igénybe.
2026. 06. 13. 19:00
Megosztás:

Kamatstop vége: ennyivel nőhet a lakáshitelesek törlesztőrészlete októbertől

Csaknem öt év után megszűnhet a több százezer lakáshiteles törlesztőrészletének meredek emelkedését megakadályozó kamatstop. A BiztosDöntés.hu kiszámolta, milyen havi többletkiadás jelent ez egy átlagos adós számára szeptember 30-át követően. Az érintett adósok számára jó hír, hogy a legdurvább időknél már sokkal alacsonyabban vannak a szerződések alapján alkalmazható kamatok, és a fizetések emelkedése miatt sem lesz akkora ez a tehernövekedés, mintha három-négy éve szüntették volna meg a kamatstopot.
2026. 06. 13. 18:00
Megosztás:

Több száz átadott honlap után is fizetésre várnak a Demján-program szállítói

A Demján Sándor Program „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” konstrukciójában szállítóként részt vevő vállalkozások szerint a kifizetések elmaradása mára a programban dolgozó hazai kis- és középvállalkozások működését is veszélyeztetheti. Több száz, közel ezer átadott projekt után sem érkezett meg az elvégzett munkák ellenértéke, miközben a szállítók jelentős része saját forrásból finanszírozta a teljesítést.
2026. 06. 13. 17:00
Megosztás:

Hétfőn kezdődik a G7-országok csúcstalálkozója a franciaországi Evianban

A globális gazdasági egyenlőtlenségekre és a digitális szabályozásra kívánja helyezni a hangsúlyt a vendéglátó Franciaország a G7-országok (Franciaország mellett az Egyesült Államok, Németország, Kanada, Olaszország, Japán és az Egyesült Királyság) hétfőn kezdődő háromnapos csúcstalálkozóján a francia Alapokban található Evianban - tudatta egy háttérbeszélgetésen a francia elnöki hivatal, kiemelve, hogy a napirenden lévő témákban nincs egyetértés az amerikaiak és a többi nagyhatalom között.
2026. 06. 13. 16:00
Megosztás:

Nőtt a mezőgazdasági gépek és eszközök forgalma az első negyedévben

Mezőgazdasági gépeket és eszközöket 44 százalékkal nagyobb összértékben forgalmaztak Magyarországon az idén az első negyedévben 2025 azonos időszakához képest, az alkatrészforgalmazás 6 százalékkal nőtt - derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítéséből.
2026. 06. 13. 15:00
Megosztás:

A tejtermelésnek szüksége van a külföldi munkaerőre a terméktanács szerint

Az állattenyésztésben, azon belül is főképp a tejtermelésben a munkaerőpiaci helyzet feszült, külföldi alkalmazottak nélkül nincs elég munkavállaló – hangsúlyozza a Tej Terméktanács az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 06. 13. 14:00
Megosztás:

Parazitaellenes vakcinát fejlesztenek magyar kutatók

Trópusi parazita elleni vakcinát fejleszt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap támogatásával a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a konzorciumvezető Neo-Antigén Biotech Kft. - közölte a immunizációs technológiák fejlesztésével foglalkozó társaság az MTI-vel.
2026. 06. 13. 13:00
Megosztás:

Megállapodás született Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól - közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
2026. 06. 13. 12:00
Megosztás:

Tavaly 428,5 ezer tonna biológiai termésnövelőt használtak fel a termelők

A magyarországi termelők 24,4 milliárd forint értékben 428,5 ezer tonna biológiai termésnövelőt használtak fel tavaly a növénytermesztéshez és talajélet-regeneráláshoz – ismerteti az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) a honlapján közzétett összefoglalóban.
2026. 06. 13. 11:00
Megosztás:

Teljesen átszerveznék a közmédia intézményrendszerét

Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét, megszüntetné a jelenlegi közalapítványi-MTVA-s modellt, különválasztaná a rádió-televíziós közszolgálati médiaszolgáltatást és a hírügynökségi tevékenységet, új felügyeleti testületet és új finanszírozási rendszert hozna létre.
2026. 06. 13. 10:00
Megosztás:

Ne edd meg a LIDL Dulano szalámit, coli baktérium lehet benne!

A LIDL Magyarország Bt. Dulano Artländer szelet 240g megnevezésű termék fogyasztói visszahívását kezdeményezte, mivel a termékben nem zárható ki Verotoxint és Shigatoxin-termelő Escherichia coli (STEC) baktérium jelenléte.
2026. 06. 13. 08:48
Megosztás:

Van élet a vendégmunka után?

Ma az a magyar munkaerőpiac egyik legfontosabb kérdése, hogy milyen lehetőségei vannak a vállalatoknak a munkaerőhiány kezelésére egy folyamatosan változó gazdasági és demográfiai környezetben. Az új szabályozások miatt bár egyre gyakrabban merül fel a külföldi munkaerő kiváltásának lehetősége, a szakértők szerint a valóság jóval összetettebb: a hazai munkaerő-tartalékok jelentős lehetőségeket rejtenek, ugyanakkor önmagukban nem képesek teljes mértékben pótolni a vendégmunkások szerepét.
2026. 06. 13. 08:00
Megosztás:

Ingyenes tüdőrákszűrésre hívja az aktív dohányosokat a Korányi

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) egész nyáron várja ingyenes tüdőrákszűrésre az aktív dohányosokat, akiknél fokozott lehet a tüdőrák kialakulásának kockázata - tájékoztatta az intézmény pénteken az MTI-t.
2026. 06. 13. 07:00
Megosztás:

A kormány nyilvánosságra hozza a helyreállítási tervet

Nyilvánosságra hozza Magyarország helyreállítási tervét a következő napokban a kormány, amely az európai uniós források hazahozatalának feltétele. A következő pénzügyminiszteri tanácskozáson már a magyar terv lesz a terítéken – közölte a pénzügyminiszter a Facebookon pénteken.
2026. 06. 13. 06:00
Megosztás:

Magyar Péter ma reggel rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Az Orbán-kormány "egyik legnagyobb hazugságáról" tart rendkívüli sajtótájékoztatót a miniszterelnök szombat reggel 9 órakor.
2026. 06. 13. 05:00
Megosztás:

Ingatlanpiaci fordulat a tavaszi mélypont után: visszatértek a vevők

A Duna House ma publikált Ingatlanpiaci Barométere szerint az utolsó tavaszi hónap sem hozott látványos áttörést a hazai ingatlanpiacon, de a kereslet a tavaszi mélypont után fordulni látszik: az index a márciusi–áprilisi visszaesésből 5 ponttal, 74-re kapaszkodott vissza. A tartósan magas árszint ugyanakkor még mindig visszafogja a vásárlókat.
2026. 06. 13. 04:00
Megosztás: