Powell elrontotta a hangulatot a tőzsdéken
Aztán tovább beszélt, s kiderül, hogy abszolút nem erről van szó. Sőt, még messzebb lehet a kamatemelési ciklus vége, s az eddig vártnál akár magasabb is lehet a teteje. Így nem meglepő, hogy a kötvény árazásokból számított kamatcsúcs mintegy 150 bázisponttal 5,15 százalékra emelkedett mára, s a csúcs most már inkább májusra tolódott a korábbi február-márciusról.
Ráadásul így a kamatcsökkentés is inkább jövő év decemberben kezdődhet meg, azaz ott is van egy pár hónapos csúszás. A 10 éves hozam tovább emelkedett, s az inflációs várakozások is emelkedtek. Például a 2024. októberi inflációs rátára történő fogadások a múlt hét végi 1,44 százalékról 1,6 százalékra emelkedtek mára. Ugyanakkor az 1 éves várakozások nem nagyon változtak, maradtak 3,3 százalék körül.
Ez különben azért furcsa egy picit, mert a magasabb és hosszabb ideig kitartó kamatpályának inkább negatívan kellene hatnia az inflációs várakozáskra. Mindenesetre a Fed héja hozzáállása is furcsa egy picit, hiszen pl. a Qualcomm tegnap este megjelent eredmény előrejelzéséből azt láthatjuk, hogy nagyon gyors romlást vár a félvezető piacon, s az eBay is inkább csak a bevételek szinten tartását tudja elérni a termékkőr kiszélesítése ellenére is. Szóval romló gazdasági környezetben a Fed tovább keménykedik, ami azért nem túl jó. Ezt a tegnapi árfolyamokon is láthattuk.
Az európai részvénypiacok enyhén csökkentek tegnap. A FTSE100 és a DAX 0,6%-ot, az Euro Stoxx50 0,8%-ot csökkent. A szektorok többsége csökkent, főként a nem alapvető fogyasztási cikkek és az ingatlan. Emelkedni csak az egészségügy és a kommunikációs szolgáltatók tudtak, a közmű szektor pedig stagnált.
Amerikában óvatos nyitás volt tapasztalható, a befektetők kivártak a Fed döntését megelőzően. Powell jelzése, miszerint magasabban tetőzhet majd a kamatemelési ciklus, hidegzuhanyként érte a piacokat. A Dow 1,6%-ot,az S&P500 2,5%-ot, a Nasdaq 3,4%-ot esett. Kivétel nélkül minden szektor csökkent a tengerentúlon, de leginkább a kommunikációs szolgáltatók, az IT szektor és a nem alapvető fogyasztási cikkek. Ezzel szemben a közmű és a pénzügyi szektor viszonylag jól tartotta magát.