Puff neki! Egy nyugdíjas így dolgozhat most Magyarországon, ennyit vonnak le tőle
Nyugdíj melletti munkavégzés 2025
A saját jogú (öregségi) vagy özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki egyéni vagy társas vállalkozóként, illetve mezőgazdasági őstermelőként végez kiegészítő tevékenységet, ebbe a kategóriába tartozik – függetlenül attól, hogy nyugellátásának folyósítása szünetel-e.
Mivel a kiegészítő tevékenységet végző személyek nem minősülnek biztosítottnak, így munkavégzésük esetén nem terheli őket a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség, és munkáltatójuk sem köteles megfizetni a nyugdíjas keresete után a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót.
Nyugdíjas státuszban nem lehet valaki a kata hatálya alá tartozó vállalkozó, mivel ezt a kedvezményes adózási formát kizárólag főállású egyéni vállalkozók választhatják.
Ugyanakkor, ha a nyugdíjas egyéni vállalkozó vállalkozói szja-t alkalmaz vagy átalányadózást választ, akkor nem kell tb-járulékot és szociális hozzájárulási adót fizetnie, kivéve az osztalékalap után megállapított szocho-t, amelyet az adófizetési felső határig kell teljesíteni.
A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozók szintén mentesülnek a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulék megfizetése alól. Amennyiben a nyugdíjas osztalékban részesül, úgy az adófizetési felső határig köteles szocho-t fizetni.
Jellemzően a közszférában foglalkoztatottak esetében a nyugdíj folyósítása szünetel, így például közalkalmazottak, rendvédelmi és honvédelmi dolgozók, kormányzati tisztviselők vagy egészségügyi szolgálati jogviszonyban állók nem kapnak nyugellátást ezen időszak alatt.
Ettől függetlenül azonban továbbra is nyugdíjasnak minősülnek, és rájuk is érvényesek a fenti kedvező szabályok. Cikkünk alatt egy videóban szakértőnk magyarázza el a nyugdíj melletti munkavégzés szabályait (kattintson a képre).