Putyin felhatalmazást kapott a hadsereg külföldi bevetéséhez

Felhatalmazást adott az orosz parlament felsőháza Vlagyimir Putyin elnöknek kedden a fegyveres erők Oroszország határain kívül történő bevetéséhez.

Putyin felhatalmazást kapott a hadsereg külföldi bevetéséhez

A nap folyamán az orosz törvényhozás két háza egyhangúlag jóváhagyta a megállapodásokat arról, hogy Oroszország megvédi Ukrajna szakadár területeit, amelyek függetlenségét hétfőn ismerte el. A ratifikálási okmányokat Putyin kézjegyével látta el. A hatályba lépő megállapodások lehetővé teszik Oroszország számára, hogy katonai bázisokat létesítsen a szakadár köztársaságokban, oda csapatokat vezényeljen, közös védelmi állásokat vegyen fel, és erősítse a gazdasági integrációt.

"Nem mondtam, hogy a csapatok a találkozónk (sajtótájékoztató) után egyenesen oda (a Donyec-medencébe) mennek, ez az első" - jelentette ki Vlagyimir Putyin kedd este újságíróknak.

"Másodszor: egyáltalán nem lehet megjósolni a lehetséges akciók konkrét kereteit, ez a konkrét helyszíni helyzettől függ, ahogy mondani szokták" - tette hozzá. Megerősítette, hogy Oroszország szükség esetén katonai támogatást fog nyújtani a donyecki és a luhanszki "népköztársaságnak", és teljesíteni fogja a szerződésben vállalt kötelezettségét. Kifejezte reményét, hogy a határokkal kapcsolatos vitás kérdéseket a felek - Kijev és a köztársaságok - béketárgyalások révén fogják rendezni.

Putyin szerint a válság legjobb megoldása az lenne, ha az ukrán vezetés maga mondana le a NATO-tagságról, és a semlegességet választaná, emellett fontosnak nevezte az ország demilitarizálását. Hozzátette, hogy az orosz-ukrán kapcsolatok rendezéséhez az is szükséges, hogy Kijev ismerje el Szevasztopol és a Krím lakosságának akaratnyilvánítását - vagyis a függetlenség, majd az Oroszországhoz történő csatlakozás melletti döntését.

Kijelentette, hogy "a minszki megállapodások többé nem léteznek". A korábban az ukrajnai válság rendezése alapjának tekintett dokumentumok érvényének megszűnéséért Kijevet hibáztatta. Szerinte a szakadár köztársaságok orosz elismeréséhez az vezetett el, hogy az ukrán vezetés, beleértve az elnököt, nyilvánosan is hangoztatni kezdte: nem fogja teljesíteni a megállapodásokat, Oroszország pedig, mint mondta, "nem tűrhette tovább a Donyec-medence népe elleni népirtást".

Kifogásolta, hogy Európa sem tudta rávenni az ukrán felet a minszki megállapodások betartására, amelyeket Kijev szerinte már jóval a régiók orosz elismerése előtt "lenullázott".

Putyin a nap folyamán a Kremlben Ilham Aliyev azeri elnököt fogadva valótlannak nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint Oroszország a régi határai kötött akarja helyreállítani régi birodalmát.

"Mint tudja, Oroszország tegnap úgy döntött, hogy elismeri a Donyec-medence két népköztársaságának szuverenitását. Rögtön el akarom mondani: látjuk és előre láttuk az arra vonatkozó spekulációkat, hogy Oroszország helyre akarja állítani a birodalmat a birodalmi határok között. Ez abszolút nem felel meg a valóságnak" - mondta.

Az orosz vezető szerint Oroszország a Szovjetunió széthullása után elismerte az összes új geopolitikai realitást, és együttműködésbe kezdett a posztszovjet térségben megjelent összes független állammal. Putyin azt mondta, hogy Moszkva és Kijev kapcsolatai azt követően romlottak meg, hogy Ukrajnában 2014-ben "államcsíny" és "törvénytelen hatalomátvétel" történt. Ellenpéldaként hozta fel, hogy Oroszország az év elején Kazahsztánnak éppen hogy a szuverenitása megőrzéséhez nyújtott segítséget.

"Így is szándékozunk fellépni minden más szomszédunk esetében. Ukrajnával más a helyzet, ami sajnos azzal áll összefüggésben, hogy ennek az országnak a területét harmadik országok arra használják fel, hogy fenyegetéseket hozzanak létre az Oroszországi Föderáció számára. Csak erről van szó" - hangoztatta.

Szergej Lavrov külügyminiszter kedden a Rosszija 1 állami televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország kész a Nyugattal történő párbeszédre, ám tárgyalásokról abban az esetben szó sem lehet, ha ott Oroszországot megpróbálják megalázni és mindenért felelőssé tenni. Nehezményezte, hogy a NATO és az Egyesült Államok nem mutatott érdemi tárgyalási hajlandóságot Oroszország biztonsági garanciaigényei ügyében. Azzal vádolta a Nyugatot, hogy a feszültség csökkentése helyett arra törekszik, hogy Oroszországot kibillentse egyensúlyából és visszatartsa a fejlődésben.

Volodimir Zelenszkijnek azzal a kijelentésével kapcsolatban, miszerint ideje áttérni az Oroszország elleni közvetlen fellépésre, hangot adott véleményének, miszerint a hivatalban lévő ukrán elnök "kiegyensúlyozatlan és önállótlan" ember, aki "közvetlenül függ amerikai gondnokaitól", és akitől "mindenre lehet számítani".

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Dozsgy ellenzéki online tévécsatornának nyilatkozva kijelentette, hogy a szakadár területek határainak ügye "a jövő kérdése". Mint mondta, a délkelet-ukrajnai szakadár területek elismerésének célja az emberveszteségek megállítása volt, "ezért a kialakult valóság nyert elismerést".

"Most más kérdéseket kell megoldani. A határok kérdése pedig meg lesz oldva" - mondta. Moszkva az ukrán Donyeck és Luhanszk megye háború előtti határát ismerte el államhatárnak.

A szóvivő a politikának a gazdasággal történő  összekapcsolására irányuló kísérletnek nevezte, hogy Németország felfüggesztette az Északi Áramlat-2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, és hangot adott álláspontjának, miszerint Washingtont "nem hagyja nyugodni" Oroszország és Európa energetikai együttműködése. Zaharova szerint az Egyesült Államoknak "teljes függőségbe kellett hoznia Ukrajnát, mert ezen az országon keresztül ment az energiaáramlás Európa többi része felé - itt irányítható politikusokra, irányítható kormányokra és elnökre volt szüksége".

Valami zavaros az étolaj piacán, a GVH vizsgálatot indított

Nagyobb mértékben drágult az étolaj Magyarországon, mint a környező országokban, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) gyorsított ágazati vizsgálatot indított. A GVH gyanúja szerint ágazati piaci jellemzők vezethettek ahhoz, hogy Magyarországon magasabb árszint alakult ki. A nemzeti versenyhatóság szorosan együttműködve a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) továbbra is minden rendelkezésére álló eszközével azon dolgozik, hogy megvédje a magyar fogyasztókat a versenyhiányból fakadó túlzó áremelésektől és a jogsértő gyakorlatoktól.
2026. 01. 23. 20:00
Megosztás:

Három új szervezetnek gyűjt adományt a MOHU

A MOHU Mosolyra váltó programjában a fogyasztók fél éven át három új szervezetet támogathatnak: a Peter Cerny Alapítványt, a Gyermekétkeztetési Alapítványt és az SOS Gyermekfalvakat.
2026. 01. 23. 19:00
Megosztás:

Megugrott az érdeklődés az amerikai XRP és Solana ETF-ek iránt – de hol vannak a hivatalos megerősítések?

Feltűnő tőkeáramlás XRP és Solana ETF-ekbe. 2026 január 22-én jelentős, de egyelőre meg nem erősített tőkeáramlást jelentettek az Egyesült Államokban elindított XRP és Solana spot ETF-ek esetében.
2026. 01. 23. 18:30
Megosztás:

Tartalékból élni: a fiataloknál nagy a szórás, meddig elég a félretett pénz

A fiatalok átlagos nettó jövedelme havonta 252 ezer forint és 55 százalékuk rendelkezik valamilyen megtakarítással a K&H ifjúsági indexe szerint. A megtakarítók körében ugyanakkor a „meddig elég a tartalék” kérdésnél már nagy a szórás: 40 százalékuk legfeljebb egy hónapra, 26 százalékuk pedig maximum három hónapra elegendő pufferrel rendelkezik, míg 34 százalékuk legalább 6 hónapig meg tudna élni a felhalmozott összegből, ha nem lenne semmilyen bevétele.
2026. 01. 23. 17:30
Megosztás:

A magyar kriptós vita közepén jött egy új nemzetközi whitepaper

A Bitget közzétette legújabb kutatási whitepaperét, amely az úgynevezett Univerzális Tőzsde (Universal Exchange – UEX) koncepcióján keresztül a globális kereskedés következő fejlődési szakaszát vázolja fel – közölte a vállalat.
2026. 01. 23. 16:00
Megosztás:

Ráfizetés is lehet a korlátlan mobilnet

Egyre többen használnak korlátlan mobilszolgáltatásokat kínáló tarifacsomagot, de az érintett fogyasztók mintegy felének valamilyen fix adatkeretes előfizetés is elég lenne - állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya. A 2025-ben, több mint 1000 fő bevonásával készült online kutatás szerint a lakossági számlás mobilelőfizetők mintegy fele korlátlan belföldi hanghívást, egyharmaduk pedig korlátlan mobilnetet használ, sokan azonban nem mérik fel, valóban szükségük van-e limit nélküli adatcsomagra - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 23. 15:00
Megosztás:

Munkaerő-kölcsönzés 2026-ban: ami megmenti a céget, az el is buktathatja

A 2026 elején is alacsony, közel 4,4 százalékos munkanélküliségi ráta mellett számos ágazatban – különösen az építőiparban és az élelmiszer-feldolgozó szektorban – továbbra is súlyos munkaerőhiány tapasztalható. Egyre több vállalat fordul munkaerő-kölcsönzéshez és külföldi munkavállalók foglalkoztatásához, ám ezek a megoldások csak akkor jelentenek valódi segítséget, ha a cégek nem gyors tűzoltásként, hanem tudatosan felépített, adózásilag- és jogilag rendezett modellként alkalmazzák őket – figyelmeztet a Niveus.
2026. 01. 23. 14:30
Megosztás:

Ennyi volt a bruttó átlagkereset novemberben

2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettó átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 01. 23. 14:00
Megosztás:

Adventi ellenőrzések: tízből egy vállalkozás hibázott

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) revizorai tavaly decemberben mintegy 6 ezer kiemelt ellenőrzést végeztek az adventi vásárokon, piacokon, fenyőfaárusoknál, nagyobb bevásárlóközpontokban, illetve vendéglátóhelyeken. A vizsgálatok során minden tízediknél találtak valamilyen szabálytalanságot - jelentette be pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 23. 13:30
Megosztás:

A kormány által biztosított tüzelő kiosztását az önkormányzatok végzik

A kormány által biztosított tüzelő kiosztását az önkormányzatok végzik - közölte az operatív törzs péntek délelőtt az MTI-vel.
2026. 01. 23. 13:00
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Magyar Vöröskereszt nevével

A Magyar Vöröskereszt úgy értesült, hogy ismeretlen személyek jogtalanul használják a szervezet nevét. A csalók telefonon keresztül kérnek pénzbeli adományt a hívott féltől, miközben a Magyar Vöröskeresztre hivatkoznak - közölte a humanitárius szervezet pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 23. 12:30
Megosztás:

Csökken a foglalkoztatás, fogy a népesség

2025. decemberben 4 millió 624 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 2021 május óta nem látott alacsony érték. Egy hónap alatt 14 ezer fővel, míg egy év alatt 55 ezerrel csökkent a foglalkoztattak száma. A háromhavi adatok alapján sem javult a kép: 2025. október-december között a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4 millió 642 ezer fő volt, ami 2021 közepén látott alacsony szint.
2026. 01. 23. 12:00
Megosztás:

Az intelligens szivattyúvezérlés előnyei: miért válasszon inverteres rendszert?

Érezte már valaha, hogy a vízellátás nagyban befolyásolja a mindennapjait? Napjaink modern otthonaiban a vízellátási rendszerek már sokkal fejlettebb megoldásokkal működhetnek, mint régen.
2026. 01. 23. 11:30
Megosztás:

A kiszámíthatatlanságot tartják a gazdaság egyik fő problémájának a kkv-k

A kkv szektor két éve tartós alkalmazkodási pályára állt, a kedvezőtlen makrofeltételek közepette a működőképesség fenntartására rendezkedtek be a vállalkozások, amelyek szerint a kiszámíthatatlanság vált az egyik legfőbb problémává saját vállalkozásuk üzletmenetét illetően – derül ki a VOSZ-tag kkv-k üzleti hangulatát, beruházási hajlandóságát és pénzügyi helyzetét negyedévente mérő VOSZ Barométer friss kutatásából.
2026. 01. 23. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak péntek a befektetők?

A japán jegybank pénteken megemelte növekedési előrejelzését, és változatlanul fenntartotta szigorú hangvételű inflációs prognózisait, miközben nem változtatott az irányadó kamatokon.
2026. 01. 23. 10:30
Megosztás:

Megnyugodott az európai kötvénypiac Trump beszédét követően

Donald Trump szerdai beszéde után nyugodt kereskedés zajlott az európai kötvénypiacokon, a kötvényhozamokban nem volt érdemi és egyértelmű elmozdulás.
2026. 01. 23. 10:00
Megosztás:

Tovább emelkedtek az amerikai piacok az enyhülő feszültségek hatására

Trump enyhülő retorikáját az amerikai befektetők is értékelték: zsinórban második napja emelkedtek a tengerentúli piacok, így az S&P 500 és Dow fél százalékkal, a Nasdaq pedig 0,9%-kal zárt feljebb.
2026. 01. 23. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek az európai részvények Trump visszakozásának hírére, kiugró hangulatban volt a KKE-régió

Nagyot emelkedtek az európai részvények, miután Trump visszakozott Grönland ügyében, elutasítva a katonai fellépést és a vámok bevezetését az európai országokra. Ez azután történt, hogy Trump egyeztetett Mark Rutte NATO-főtitkárral és elmondása szerint kezd a megegyezés körvonalazódni, amely egy korábbi, 1951-es egyezményre épülne Dánia és az Egyesült Államok között. A Stoxx 600 egy százalékkal ugrott feljebb, ezen belül a német DAX 1,2, a francia CAC 40 pedig egy százalékkal emelkedett.
2026. 01. 23. 09:00
Megosztás:

Az Európai Parlament kiáll a légi utasok jogaiért

Az EP-képviselők megtartanák az utasok jogát a háromórás késés esetén járó kártérítésre, illetve egyszerűbb visszatérítési eljárásokat és az ingyenes kézipoggyász bevezetését szorgalmazzák.
2026. 01. 23. 08:30
Megosztás:

Kik laktak új építésű bérlakásokban 2025-ben?

Bár a lakbérek növekedése 2025-ben lelassult, a bérleti díjak továbbra is magasak, különösen az új, vagy újszerű lakások esetén. A Flatco, a legnagyobb hazai lakóingatlan hasznosító társaság, 650 saját bérlője között végzett felmérést, hogy megtudja, kik és miért döntenek az új építésű bérlakások mellett?
2026. 01. 23. 08:00
Megosztás: