Reagált az első bank az állampapír kamatkifizetésekre: itt az évi 8 százalékos betét rövid távra
2025. január 20. óta megkezdődött a két egymás utáni évben is magas kamatot fizető, inflációkövető Prémium Magyar Állampapír sorozatok kamatfizetése. Az előző évi inflációt 0,25 és 1,50 százalék közötti kamatprémiummal megfejelő kamatokat évente egyszer fizeti ki az állam a befektetőknek.
A mostani helyzet azért más, mint az előző években, mert a kamatprémium a kamatfizetést követően az idei évtől már csak évi 3,95 – 5,20 százalékkal kamatozik tovább, a kamatprémiummal együtt.
A Gránit Bank évi 8 százalékos kamatot ajánl
A Gránit Bank friss ajánlata a kamaton túl is újdonságnak számít a hitelintézet eddigi megtakarítási kínálatában, hiszen befektetési alappal közös betétlekötést kínál. A rövid távra, 4 hónapra szóló évi 8 százalékos kamat egy olyan közös megtakarítás egyik felére szól, amelynek a másik fele befektetési alapba kerül.
A befektetési alapok között is vannak alacsony kockázatú befektetések, de az állampapírral ellentétben a befektetési jegy nem kockázatmentes befektetés, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A Gránit Hozampáros betét lekötött betét részében legalább 200 000 forintot kell lekötnie a befektetőnek a bankhoz érkezett új pénzből és legalább ugyanekkora összegben kell növelnie a befektetési jegy állományát a banknál, legkésőbb a betét lekötésének napjától számított 10 naptári napon belül. A befektetési jegyek piaci értéken számolt összértéke a betétlekötés teljes ideje alatt nem lehet kevesebb, mint a befektetéskori érték.
A befektetési alapokba fektető befektetési jegyek hozamkockázata nem azonos a biztosan fizető állampapírral vagy bankbetéttel. A kockázati besorolásuk általánosságban nagyon széles skálán mozog, attól függően, hogy a kiválasztott alap milyen eszközökbe fektet be.
A Gránit Banknál a Gránit Alapkezelő által kezelt alapokba lehet befektetni, többek között ingatlan alapba (forint, euró és dollár pénznemben), ESG részvény alapba, közép-európai részvény alapba, fejlett piaci alapba, pénzpiaci- és kötvény típusú alapba (forint és euró pénznemben), és kötvény alapba.
Gergely Péter szerint azok az ügyfelek, akik megszokták az állampapírok kockázatmentességét, és nem kívánják megosztani a befektetésük kockázatát több, eltérő kockázatú befektetési alap között (ez az ún. diverzifikáció), azoknak a pénzpiaci alapokba vagy jó minősítésű vállalati kötvényalapokba érdemes befektetniük.
Az is megoldás lehet, ha a legmagasabb fix kamatot kínáló állampapírba fektetik vissza a PMÁP sorozatokból felszabaduló pénzeiket – akár a futamidő vége előtti feltöréssel is -, mely 1 százalékos visszaváltási veszteséget okoz. Középtávon jelenleg a Fix Magyar Állampapír a legjobb befektetés, mely 3 évre évi 6,5 százalékos kamatot ad.
A pénzügyi szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy az alacsonyabb kamatozásra váltó állampapírok befektetőinek ajánlhatnak ingatlan-, részvény-, sőt, akár kriptopiaci befektetéseket is a hirdetésekben vagy a sajtócikkekben.
Azok a befektetők, akik a biztonság miatt választották az állampapírt, nem pedig az átmenetileg magas hozam miatt, és nem is értenek a befektetésekhez, azok számára továbbra is a bankbetét és az állampapír ajánlható, mint kockázatmentes befektetések.
Nem elterjedt befektetés a lekötött betétet befektetési jeggyel kombinálni
A Gránit Bank által mostantól kínálthoz hasonló konstrukciót kínál még a magyar piacon a CIB Bank (3 hónapra évi 5, illetve 6 százalékos kamat mellett a lekötött betét kétszerese mennyiségű vásárlás szükséges befektetési jegyekből), és a K&H Bank (180 napra évi 8 százalékos kamat mellett a lekötött betéttel azonos értékű befektetési jegy vásárlása). A K&H Bank alacsonyabb kamattal és rövidebb futamidővel más arányú lekötött betét – befektetési jegy konstrukciót is kínál.
A Gránit Bankon kívül más bank eddig még nem újította meg a betétajánlatát a PMÁP befektetők átcsábítása érdekében.
Az állampapírok kamatait nem terheli semmilyen levonás, míg a bankbetétek és a befektetési alapok hozamait összesen 28 százalékos állami elvonás terheli a 15 százalékos kamatadó és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho) formájában. Utóbbit az ingatlanpiaci befektetési jegyek esetében nem kell megfizetni.
Az évi 5-8 százalékos, rövid távú lekötött betét ajánlatok is vonzóak lehetnek a PMÁP befektetőinek
A PMÁP lakossági befektetők természetesen választhatják a klasszikus lekötött bankbetéteket is, melyek bankonként és betétesenként 100 ezer euróig azonos kockázatmentességet jelentenek az állampapírokéval.
A Gránit Banknál a Gránit eBank betét 3 hónapra évi 6,50 százalékos kamatot kínál új pénzre, aktivált eBank szolgáltatás és legalább két egymást követő hónapban érkező, egyenként legalább 400 000 forintos egyösszegű jóváírás esetén.
A MagNet Banknál a PRIZMA FORINT Betét 3 hónapra évi 5,06 százalékos, 6 hónapra évi 4,73 százalékos, 12 hónapra évi 4,61 százalékos betétkamatot fizet új forrásra.
A K&H Bank meglévő lakossági bankszámlával rendelkező ügyfelei új forrásra évi 8,00 százalékosbetétkamatért köthetik le a betéteiket 90 napra. A privát banki ügyfelek 1 százalékkal magasabb kamatot kapnak.
A Magyar Cofidis Bank Cetelem Takarékszámlája 6 hónapos és 2 éves futamidő között, évi 5,25 – 6,25 százalék közötti betétkamatot kínál.Az MBH Banknál a Prémium ügyfelek új forrásból vagy közvetlenül állampapír lejáratból (visszaváltásból) származó pénzeiket 6 hónapra évi 5,5 százalékos kamattal köthetik le.