Rejtett adóztatás, avagy kin csattan az ostor

Tipikus év végi történet, az ember próbálja még az adóév végén optimalizálni befektetéseit, kihasználni esetleg az önkéntes pénztárak adóvisszatérítési keretét, vagy épp még a tárgyévre szóló TBSZ-számlát feltölteni, hogy pár nappal az újévet megelőzve egy évvel korábban jusson majd pénzéhez. Aki szerencsés esetleg még a karácsonyi bónuszt is próbálja allokálni, már ami nem ment el szinte azonnal a nagyobb családdal rendelkezőknél ajándékra vagy egyebekre.

Rejtett adóztatás, avagy kin csattan az ostor

Sűrű pár nap ez, számolgatással teli, és az idő szorít, hogy még határidő előtt el legyen számolva minden, és az sem segít, hogy érthető módon több szolgáltató nem, vagy csak korlátozottan dolgozik az év végén.

Beleestem a rejtett adók csapdájába

Ilyen helyzetben találtam én is magam az év utolsó napjaiban. A határidőkhöz próbálva igazodni nem futottam le a szokásos köröket, hogy eleget tegyek Gresham törvényének. Bevallom, a hazai megtakarítások euroizációjában személyes befektetéseim sem képeznek kivételt. Azonban számlák között a lehető legkisebb költséggel átallokálni szinte már művészet, főleg, ha még devizaváltás is párosul hozzá.

Épp itt követtem el a hibát, az idő szorított, direktben utaltam, hogy az elszámolásra is legyen még idő, ám így az adóoptimalizálást célozva épp a rejtett adók csapdájába estem.

Tranzakciós költségek, vastagon felszámolt marzsok, illetékek, stb. Valószínűleg az sem segített, hogy az összegnek több szolgáltatón is át kellett futnia. Az ügylet végeztével 3-4 százalék különbség keletkezett az középárfolyamon számolt eredeti összeghez képest. Kellemetlen, ez még jobb években is az éves hozam tetemes hányada, kamatos kamattal számolva pedig bele se szeretnék gondolni.

Legnagyobb tétel a devizaváltás

A számok mögötti egyik legnagyobb tételt a devizaváltás jelentette. Habár tárgynap körül még kissé értetlenül pislogtam az effektív árfolyamot nézve, azonban egy hét múlva már igen közel került hozzá az MNB-középárfolyam. Ha folyamatosan csúszik az árfolyam és erős a volatilitás, akkor ezt a bank vagy pénzváltó belekalkulálja az áraiba.

Rejtett adó numero uno: szeniorázs, azaz a hazai fizetőeszköz nyomtatásából és leértékeléséből származó állami bevétel. A kamara hasznának modern kivitelezése.

Míg anno a 100 gramm beszedett aranyból 80-at osztott vissza az állam pénzverés után, addig ma a 80 forintra nyomtat még magának 20-at. A valuta így is-úgy is leértékelődik.

Itthon kiugró a költségek növekedése

Másodjára ott van a tranzakciós illeték (direkt) és a banki különadók (indirekt) kérdése. Előbbi könnyen beazonosíthatóan 0,45 százalékot terhel, míg az utóbbi esetében érdemes megnézni, hogy hogyan alakultak a pénzügyi szolgáltatások árai a környező országokban és itthon, ahogy az átlagos banki különadók több, mint megötszöröződtek 2022 előtti szintekhez képest.


Jól látszik, hogy már 2022 elején is volt megugrás a hazai indexben, de nagyjából ez még a régióval megegyező trend volt, azonban 2023-tól már erősen nőttek a banki költségek, részben a magasabb belső infláció, részben a különadók áthárításának okán. Hiába, ha nő a költség, akkor a piaci alapon működő vállalkozás megpróbál árat emelni.

Így körülbelül már 10 százalékponttal gyorsabban emelkedtek a hazai bankolási költségek, mint a régióban átlagosan, és ebben az idősorban még a 2025-ös emelés benne sincs.

Kis zárójel, hogy a fenti elemzésből Lengyelország azért lett kivéve, hogy a 2020 eleji egyszeri sokkhatástól tisztítottan jobb képet kapjunk. Röviden, egy 2019-es európai bírósági döntést követően a lengyel devizahitelek végtörlesztésénél a magyarhoz igen hasonló feltételekről született döntés. Ez a 2013-14-es magyar kúria döntéshez és hozzá kapcsolódó elszámolási törvényhez hasonlóan lökött egyet a banki költségeken, ahogy a végtörlesztésből származó veszteséget próbáltak pótolni a lengyel bankok.

Bruce Bueno de Mesquita és Alastair Smith által írt Diktátorok Kézikönyve frappánsan összeszedi miért nem érdemes csak a hivatalos adókulcsokat nézni, amikor az egyes országok összehasonlításáról beszélünk. Az államok, főleg a populista és/vagy autokratikus berendezkedéssel rendelkezők millió más módját is megtalálhatják az adóztatásnak. Ez terjedhet olyan extrém módszerektől, mint a tulajdon erőszakos elkobzása – ami 100 százalékos kulcsnak felelne meg, de szerencsére itt még nem tartunk, az adók új köntösbe öltöztetésén keresztül – ahol díj vagy jutalék formában fizetünk, az időközben átalakult kamara hasznáig.

Forrás: https://hold.hu/holdblog

Most akkor mi az igazság? Növekszik vagy sem a külföldi munkavállalók száma Magyarországon?

Az elmúlt időszakban megjelent téves következtetésekre épülő állításokkal szemben a teljes foglalkoztatotti létszám csökkenése és a hazánkban foglalkoztatott harmadik országbeliek létszáma között egyáltalán nincs ok-okozati összefüggés. A Nemzetgazdasági Minisztérium a tévhitek eloszlatása érdekében 6 kérdés és 6 válasz keretében tisztázza a magyar munkaerőpiac helyzetét. Magyarország a magyaroké, ami sem vendégmunkás ország, sem pedig migránsország nem lesz. Ezért Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen, és feltételek teljesülése, valamint az állam ilyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. A kormány megvédi a magyar családokat és a magyar munkahelyeket, ezért a külföldiek tartózkodása minden esetben célhoz kötött, engedélyköteles és korlátozott időre szól.
2025. 07. 10. 20:05
Megosztás:

1400 milliárd forinthoz közelítenek az okostelefonos fizetések

Közel 1,4 billió forint, 173 millió tranzakció: így mutat három év okoseszközös fizetéseinek mérlege a K&H-nál. A digitális fizetések száma és forgalma évről évre jelentősen növekszik, a legkedveltebb az Apple Pay, amely a forgalom kétharmadát fedi le, míg a Google Pay részesedése 33 százalékos.
2025. 07. 10. 19:00
Megosztás:

Átvészelte az év első turbulens időszakát a Delta

A Delta Air Lines a második negyedéves gyorsjelentése alapján minimálisan tudta felülteljesíteni a piaci várakozásokat.
2025. 07. 10. 18:30
Megosztás:

Ne hagyja, hogy az információhiány hátráltassa vállalkozását – BCP Magyarország Kft. tanúsítvány és céginformáció új megvilágításban

Egy jól működő üzleti modell nem csak kiváló termékeken és szolgáltatásokon, hanem tudatos kockázatmenedzsmenten is nyugszik. Ebben a folyamatban kulcsszerep jut a megbízható adatoknak és a hiteles visszajelzéseknek. A BCP Magyarország Kft. által működtetett cegcontrol.hu és a BCP Rating tanúsítvány olyan információs és minősítési eszközök, amelyek az üzleti bizalomépítés gyakorlati oldalát támogatják.
2025. 07. 10. 18:00
Megosztás:

Visszafogott várakozásokkal veszi kezdetét a gyorsjelentési szezon Amerikában

A héten kezdetét veszi a második negyedéves gyorsjelentési időszak. Donald Trump vámpolitikája jelentős bizonytalanságot okozott a tőzsdéken, ami az amerikai vállalatok teljesítményére is rányomhatta a bélyegét. Az elemzők optimizmusa mérséklődött az elmúlt hónapokban, és hamarosan kiderül, hogy vajon joggal tartanak-e a magasabb vámok hatásától. A negyedéves számokon kívül érdekes lesz az is, hogy a vállalatok mire számítanak az év második felében a globális gazdasággal kapcsolatos fokozódó bizonytalanság közepette.
2025. 07. 10. 17:30
Megosztás:

94%-ra emelte részesedését a Gloster a P92-ben

A Gloster bejelentette, hogy a korábban megkötött akvizíciós ügylet lezárult, melynek keretében a P92-ben eddig meglévő többségi (51%) részesedése 94%-ra emelkedett.
2025. 07. 10. 16:30
Megosztás:

Fontos lesz augusztus első napja

A rézre kiszabott vám 50%-os mértékét már megtudtuk korábban, azonban Donald Trump bejelentette, hogy augusztus 1-jétől lép érvénybe a határozat.
2025. 07. 10. 16:00
Megosztás:

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója – idén májusban közel 10%-kal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest

A kormány azon dolgozik, hogy a magyar családok anyagi helyzete folyamatosan javuljon, így minél többet költhessenek és utazhassanak.
2025. 07. 10. 15:30
Megosztás:

Új korszak kezdődik a magyar konténerlogisztikában

A magyar intermodális árufuvarozás történetének egyik jelentősebb technológiai beruházása valósult meg a csepeli Szabadkikötőben: megérkezett az a nagyteljesítményű, trimodális konténerrakodó bakdaru, amely új szintre emeli a vasúti, közúti és vízi logisztikai műveletek hatékonyságát.
2025. 07. 10. 15:00
Megosztás:

Formabontó szaniter változtatná meg a vízhasználati szokásokat

Egy svájci gyártó és Yves Béhar formatervező új típusú mosdót fejlesztett, amely szokatlan kialakításával és működésével szakít a hagyományos megoldásokkal. A víz nem csapból érkezik, hanem egy felső nyílásból indul, és spirálszerű pályán folyik a lefolyóba. A szerkezet célja a vízfogyasztás csökkentése és az élményszerű használat előtérbe helyezése.
2025. 07. 10. 14:55
Megosztás:

Jó befektetés még mindig az Unicredit részvénye

Az idei évben jelentős európai felülteljesítés volt eddig megfigyelhető a részvénypiacokon. Ezen belül is kiemelkedő a bankok helyzete, melyek átlagosan 30%-ot emelkedtek és ezzel a legjobban teljesítő iparágnak számítanak.
2025. 07. 10. 13:30
Megosztás:

Hogyan kereshetünk hatékonyan munkát 2025-ben?

A munkaerőpiacon jelenleg több területen is kimagasló az álláshirdetésekre beérkező jelentkezések száma. Egy-egy pozícióra rövid időn belül nagyszámú pályázat érkezik, így egy jól célzott, az adott pozícióhoz illeszkedő önéletrajz kulcsszerepet játszik a sikeres kiválasztásban. A tömeges, nem célzott pályázatok ritkán hoznak eredményt – ezzel szemben már néhány tudatos lépéssel jelentősen növelhetjük esélyeinket a kiválasztási folyamatban. De mitől lesz igazán hatásos egy pályázat, és hogyan emelkedhetünk ki már az első szűrésnél?
2025. 07. 10. 13:00
Megosztás:

Javuló eredmények: felfelé módosította várakozásait a Mapei Kft.

Stabil bővüléssel zárta a 2025-ös év első félévét a Mapei Kft., az árbevétel 9,4 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A vállalat ennek hatására felfelé módosította év végi prognózisát, és egyre erősebb bizalommal tekint az év második felére, különösen az új Otthon Start Program várható hatásaira építve.
2025. 07. 10. 12:30
Megosztás:

Budapest vagy az agglomeráció? Az árak újra mozgásba hozták a vevőket

Az elmúlt hónapokban ismét megélénkült az agglomeráció iránti kereslet. A fővárosban elszálló árak, a családi házas kínálat vonzereje sokakat terel vissza a Budapest környéki településekre. Ugyanakkor az árakat tekintve nem túl nagy az eltérés a főváros peremkerületei és a közvetlenül mellettük fekvő agglomerációs települések között.
2025. 07. 10. 12:00
Megosztás:

Korrupcióellenes intézkedéscsomagot jelentett be a spanyol kormányfő

Tizenöt pontból álló korrupcióellenes intézkedéscsomagot jelentett be a spanyol miniszterelnök szerdán a madridi parlamentben.
2025. 07. 10. 11:30
Megosztás:

Fedezd fel a rozmaringolaj hajápoló erejét!

Sokan keresnek természetes megoldásokat, amikor hajproblémáikkal szembesülnek, és a rozmaringolaj éppen ilyen jellegű megoldást kínál. Talán meglepő lehet, hogy a konyhában is megtalálható fűszer növényi esszenciája képes javítani hajunk egészségét, mégis, egyre többen tapasztalják ennek előnyeit. Miért különleges ez az olaj? Hogyan segíthet a hajnövekedés elősegítésében és milyen további hasznos hatásai lehetnek?
2025. 07. 10. 11:00
Megosztás:

Új szintre lép az ausztrál digitális jegybankpénz: indul a Project Acacia

Miközben a világ központi bankjai egyre inkább vizsgálják a digitális jegybankpénzek (CBDC-k) szerepét a pénzügyi rendszerben, Ausztrália most konkrét lépéseket tesz a megvalósítás irányába. A Reserve Bank of Australia (RBA) bejelentette, hogy elindítja a „Project Acacia” elnevezésű kezdeményezést, mely során valódi pénzügyi eszközökkel és partnerekkel tesztelik a digitális valuta felhasználási lehetőségeit — kifejezetten a nagykereskedelmi piacok számára.
2025. 07. 10. 10:30
Megosztás:

Enyhültek az inflációs félelmek

A piacok által várva várt tegnapi 10 éves kötvényaukció jól sikerült az USA-ban: erős volt a kereslet, ami mérsékelte a finanszírozással kapcsolatos aggodalmakat.
2025. 07. 10. 10:00
Megosztás:

A Fed jegyzőkönyve idénre kamatcsökkentést valószínűsít

A Wall Street-i részvényindexek is emelkedéssel zárták a napot, amit elsősorban a technológiai szektor vezetett. A NASDAQ 0,95%-kal, az S&P 500 0,61%-kal, míg a Dow 0,49%-kal erősödött. A pozitív hangulat részben annak volt köszönhető, hogy a Fed júniusi ülésének jegyzőkönyve szerint a döntéshozók többsége az év későbbi szakaszában kamatcsökkentést tart valószínűnek, miközben Trump elnök vámintézkedéseinek inflációs hatásait „átmenetinek vagy mérsékeltnek” ítélték.
2025. 07. 10. 09:30
Megosztás:

Trump vámfenyegetései fokozzák a feszültséget, mégis szárnyaltak az európai tőzsdék

Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseket jelentett be: az Egyesült Államok akár 50%-os vámot is kivethet az importált rézre, és hamarosan hasonló lépések várhatók a félvezetők valamint a gyógyszeripari termékek esetében is. A rézre vonatkozó vám célja az amerikai bányászat és ipar védelme.
2025. 07. 10. 09:00
Megosztás: