Nyugdíj pénztár tag vagy? Akkor ennek örülni fogsz!

Húsz százalék fölötti átlagos hozam, rekord összegű befizetés és kifizetés - ez a nyugdíjpénztárak 2023-as mérlege. A reálhozam megvolt, a tagság viszont egyre csak öregszik - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Nyugdíj pénztár tag vagy? Akkor ennek örülni fogsz!

Soha ekkora hozamot nem értek még el a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak, mint 2023-ban. A hatalmas inflációt is túlszárnyalták, a befektetéseiken csaknem 340 milliárd forintot kerestek, ami nagyjából 21 százalékos hozamot jelent, ami 3-4 százalékos reálhozamnak felel meg. A tavaly a befektetéseken elért eredmény olyannyira kiemelkedő volt, hogy több mint a két és félszerese lett a korábbi, 2019-es nyugdíjpénztári rekordnak. Akkor 133,75 milliárd forint volt a befektetések együttes eredménye.

A gigantikus mértékű hozam mellé rekord összegű tagdíjbefizetés is társult, az 1,073 milliós tagság összesen több mint 128 milliárd forintot tett be az egyéni számláira, amihez a munkáltatók további 42,3 milliárd forinttal járultak hozzá. Előbbi 8, az utóbbi csaknem 13 százalékos növekedés 2022-höz képest. Ez mindkét esetben elmarad ugyan az inflációtól, de még így is szép eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy a tagok száma az év során 19 ezer fővel csökkent, és a meglévő tagokra is jellemző, hogy a fix összegre beállított havi befizetéseken lassabban változtatnak - értékeli a számokat Herman Bernadett, a Bank360.hu vezető szakértője. 

A kifizetések is nőttek az elmúlt évben 9,4 százalékkal, 139 milliárd forintra. Ennek részben az lehetett az oka, hogy a tagság egyre idősebb, és többen mennek nyugdíjba, részben pedig az egyéb kifizetések. A tagok egy része a 2022-es gyenge teljesítmény láttán megvonta a bizalmat a kasszáktól - ezt a 2023-as rekord teljesítményt látva elhamarkodottan tették. A másik részük lehetséges, hogy a megnövekedett megélhetési költségek miatt volt kénytelen hozzányúlni az eredetileg nyugdíjcélra félretett megtakarításához. 

Rohamosan öregszik a tagság

A rekord összegű ki- és befizetések, valamint az elképesztően magas hozam eredőjeként a kasszák portfóliója 1960 milliárd forintosra duzzadt, ez az jelenti hogy egy átlagos pénztártag számláján az év végén már több mint 1,8 millió forint volt.

Az idősebb tagokén persze nagyobb összeg van, mint a fiatalokén, akik közül egyre kevesebbet tudnak megszólítani és belépésre bírni a pénztárak. A 30 év alatti pénztártagok száma öt év alatt 22 ezerrel csökkent, 2022 végén már kevesebb, mint 44 ezer 16-29 éves fiatalnak volt önkéntes nyugdíjpénztári számlája. A 30-44 éves pénztártagok is egyre kevesebben vannak, 140 ezerrel csökkent ez a korcsoport öt év alatt 325 ezerre. 

Ennek részben persze nem csak az az oka, hogy az új tagok idősebbek, de a fiatalok is öregszenek az évek során. Jelenleg a 45-60 éves korosztály a legnépesebb a nyugdíjpénztári tagságon belül, 545 ezren vannak, 68 ezerrel többen, mint öt éve. A 60 év fölötti korosztályba is egyre több pénztártag lép be, 49 ezerrel nőtt ez a csoport öt év alatt, lassan megközelíti a 180 ezret a számuk. 

Természetesen minél idősebb egy pénztártag, átlagosan annál nagyobb összegű az egyenlege. A 60 év fölöttieknek 2,5 millió forint körüli megtakarítása volt 2022 végén, a 45-60 éveseknek kevesebb, mint 1,5 milliónyi. A 30-45 évesek nem egészen 900 ezer, az ennél fiatalabbak 300 ezer forint alatti átlagos egyenleggel rendelkeztek. 


Rekordot ért el a közvetített hitelek volumene a csoport történetében

A DH Group által közvetített hitelek volumene elérte a 406 milliárd forintot az idei második negyedévben, ami rekord a csoport történetében; a volumenek éves szinten 19,2 százalékkal, negyedéves szinten 9,0 százalékkal nőttek - tette közzé a DH Group Nyrt. hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 07. 07. 04:00
Megosztás:

Idén 2,3 milliárd forint jogdíjat fizet ki az EJI

Idén 10 százalékkal több jogdíjat fizet az elmúlt évhez képest az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) a hangfelvételek felhasználása után. Ezekben a napokban 2,3 milliárd forint jogdíjat utalnak mintegy 160 ezer magyar és külföldi előadónak - közölte az MTI-vel az EJI hétfőn.
2026. 07. 07. 03:30
Megosztás:

Társadalmi egyeztetés indult a megye és kormánymegbízott elnevezésekről

Társadalmi egyeztetés indult hétfőn a megye és kormánymegbízott elnevezésekről. Az ezzel kapcsolatos törvénytervezet és az ahhoz kapcsolódó dokumentumok a kormány honlapjáról érhetők el.
2026. 07. 07. 03:00
Megosztás:

Az AI-ügynökök új korszakot nyithatnak a vállalati működésben

A mesterséges intelligencia fejlődése új szakaszba lépett, amely alapvetően alakíthatja át a vállalatok működését az elkövetkező években. A Deloitte és a Harvard Business Review Analytic Services közös, Agentic AI: Orchestrating Intelligent Operations című tanulmánya azt vizsgálja valós üzleti tapasztalatok és gyakorlati példák alapján, hogy az AI-ügynökök miként alakíthatják át a vállalati működést, és hogyan teremthetnek hosszú távon is mérhető üzleti értéket. A tanulmány szerint ez a megközelítés nem csupán az automatizáció következő állomása, hanem egy olyan működési szemlélet alapja, amelyben az intelligens rendszerek egyre nagyobb szerepet vállalnak az összetett folyamatok koordinálásában és a döntések támogatásában.
2026. 07. 07. 02:30
Megosztás:

Pénzmosásból származó egymillió eurót foglaltak le a francia és az olasz hatóságok

Pénzmosásból származó egymillió eurót foglaltak le koszovói kollégáikkal együttműködve a francia és az olasz hatóságok - közölte az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű hivatal, az Eurojust hétfőn.
2026. 07. 07. 02:00
Megosztás:

Szerb belügyminiszter: több mint negyedmillióval csökkent a nyilvántartott fegyverek száma Szerbiában

Jelenleg 508 999 bejegyzett lőfegyvert tartanak nyilván Szerbiában, ami több mint negyedmillióval kevesebb a három évvel ezelőtti adatoknál - közölte Ivica Dacic szerb belügyminiszter a parlamentben a fegyverekről és lőszerekről szóló törvényjavaslat ismertetésekor.
2026. 07. 07. 01:30
Megosztás:

Gyógyszer felírás új szabályai 2026

2026-ban olyan változások lépnek életbe a gyógyszerfelírásban, amelyek szinte mindenkit érinthetnek, aki rendszeresen vagy akár csak alkalmanként vált ki receptköteles készítményt. A részletek között több meglepő szabály és fontos korlátozás is rejtőzik, ezért érdemes végigolvasni, mire kell mostantól különösen figyelni.
2026. 07. 07. 01:00
Megosztás:

A Sándor-palota közzétette a köztársasági elnök Velencei Bizottságnak küldött beadványát

Közzétette a köztársasági elnök a Velencei Bizottságnak küldött beadványát hétfőn. A Sándor-palota a honlapján olvasható 22 oldalas angol nyelvű dokumentumban Sulyok Tamás azt kéri a testülettől, hogy mondja ki: összhangban áll-e az európai alkotmányos normákkal az a tervezett alkotmánymódosítás, amely idő előtt megszüntetné a köztársasági elnök megbízatását és jogszerű-e egy olyan alkotmánymódosítás, amely kifejezetten az ő megbízatásának megszüntetésére irányul.
2026. 07. 07. 00:05
Megosztás:

Rekordot döntött a stabilcoin-forgalom, az USDC uralta a piacot

Új történelmi csúcsra, 1,79 billió dollárra emelkedett a korrigált stabilcoin-tranzakciók volumene 2026 júniusában. A forgalom közel kétharmadát a Circle USDC-je adta, miközben a Coinbase Base hálózata még az Ethereum főhálózatát is megelőzte. A rekord azt mutatja, hogy a stabilcoinok használata a kedvezőtlenebb kriptopiaci környezetben is gyors ütemben terjed.
2026. 07. 06. 23:00
Megosztás:

A Visa csaknem 90 millió kibertámadást blokkol havonta

A Visa csaknem 90 millió kibertámadást és 11 millió adathalász e-mailt blokkol havonta a világ több mint 200 országában, védelmi technológiájukat a pénzügyi intézmények számára is elérhetővé teszik – közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 06. 22:00
Megosztás:

ÁKK: kiemelkedő kereslet és túljegyzés volt az idei második 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátáson

Kiemelkedő kereslet és túljegyzés volt a hétfői 3 milliárd euró értékű devizakötvény-kibocsátáson: a kötvények iránt háromszoros volt a befektetői érdeklődés, közel 10 milliárd euró értékű ajánlat érkezett - közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 06. 21:30
Megosztás:

Kínai külügyi szóvivő: az európai fogyasztók döntik el, mely kínai termékekre van kereslet

Az európai fogyasztók maguk döntik el, mely termékekre van kereslet, a jó ár-érték arányú áruk pedig természetes módon népszerűvé válnak - jelentette ki Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn, a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 06. 21:00
Megosztás:

A BMW megtartotta vezető helyét a magyar autópiac prémium szegmensében az első fél évben

A BMW Group Magyarország 18,9 százalékkal növelte BMW modelljeinek eladásait a magyarországi újautó-piacon 2026 első fél évében a tavalyi év hasonló időszakához képest, 3909 jármű értékesítésével a bajor márka továbbra is Magyarország legnépszerűbb prémium autója - tájékoztatta a társaság az MTI-t hétfőn közleményben.
2026. 07. 06. 20:30
Megosztás:

Átlag alatti forgalomban zárt történelmi csúcson a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 514,86 pontos, 0,36 százalékos emelkedéssel, 143 587,15 ponton történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 07. 06. 19:30
Megosztás:

8 új ETF-fel bővül a BÉTA Piac

A passzív befektetések térnyerésére reagálva nyolc új tőzsdén kereskedett befektetési termékkel (ETF és ETP) bővül 2026. július 6-ától a Budapesti Értéktőzsde BÉTa Piaca. Az új instrumentumok révén a hazai befektetők forint alapon, hazai befektetési szolgáltatókon keresztül érhetik el az amerikai részvénypiac egyes szektorait, valamint a Bitcoin, az Ethereum és a Solana árfolyamát követő termékeket, illetve az ezüst- és rézpiaci befektetési lehetőségeket.
2026. 07. 06. 19:00
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 06. 18:30
Megosztás:

Lemondott a Gázai övezeti Hamász-kormány

Lemondott a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet Vészhelyzeti Bizottságnak nevezett kormánya, hogy átadja az övezet polgári igazgatását egy új, technokratákból álló bizottságnak (NCAG) - jelentette be hétfőn a terrorszervezet.
2026. 07. 06. 17:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt a K&H nagyvállalati növekedési indexe a második negyedévben

A K&H nagyvállalati növekedési index értéke 9 pontra nőtt idén a második negyedévben az előző negyedévi mínusz 3 pontról, a jelentős javulást elsősorban az új kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom megugrása húzta fel, de a cégek saját kilátásaikat is pozitívabban értékelték - közölte Bodor Tibor, a K&H vállalati divíziójának vezetője a jelentést bemutató sajtótájékoztatón, hétfőn, Budapesten.
2026. 07. 06. 17:00
Megosztás:

Magyar járműinformatikai exportsiker Kínában

Az Inventure Automotive járműadat-konverziós technológiáját építi be termékeibe a világ egyik vezető videótelematikai vállalata, a kínai Streamax. Az együttműködés újabb mérföldkő a magyar vállalat szoftverexport-stratégiájában egy olyan globális piacon, amelynek értéke a következő évtizedben megközelítheti a 200 milliárd dollárt. A modern járművekben óránként keletkező adatmennyiség elérheti a több száz megabájtot, ami az önvezetést támogató rendszerek, funkciók révén radikálisan tovább nő. Az Inventure Automotive megoldásai széleskörű járműadatok gyártófüggetlen kinyerését és hasznosítását teszik lehetővé. A cég árbevételének kilencven százaléka jelenleg is exportból származik.
2026. 07. 06. 16:30
Megosztás:

Egy plusz szobát nyerhetünk ezzel az építési megoldással

Egy 100 négyzetméteres háznál akár 6–9 négyzetméter plusz hasznos terület is keletkezhet a hagyományos téglaházakhoz képest a karcsúbb falszerkezet miatt. A szakértők szerint ez azonos bruttó alapterületen gyakorlatilag egy plusz helyiséget jelenthet, miközben a nehézszerkezetes készházak a modern gyártás precizitását ötvözik a masszív szerkezettel. A Liapor technológia ráadásul homogén, hőhídmentes szerkezetet kínál, száradási várakozási idő nélkül.
2026. 07. 06. 16:00
Megosztás: