Rossz hír azoknak, akik halogatják az építkezést

Jellemző az emberekre, hogy akármilyen kiadás előtt állnak szeretik tudni, hogy mennyit fognak költeni. Nincs ez másképp akkor sem, ha valaki azt tervezi, hogy házat épít. Az egyre csak emelkedő alapanyag költségek miatt kiemelten fontos, hogy előre lássuk az árak alakulását. Ez az ár legyen reális, de fontos szempont, hogy a kivitelező legyen hiteles és pontos. Az építőipari ágazat most mindenkinek azt tanácsolja, hogy aki építkezést tervez, ne halogassa a beruházást: tegye meg, minél hamarabb.

Rossz hír azoknak, akik halogatják az építkezést

 Az építőipart sújtó, rohamosan növekvő áremelkedés ellen az egyik legjobb megoldás jelenleg, ha az ügyfél és a kivitelető átalánydíjas szerződéseket köt, fix áron, fix határidőket vállalnak, és egy reális tartalékkerettel számolnak az anyagárak lehetséges változásaira.

„A legegyszerűbb és a legkézenfekvőbb módja az, ha már a szerződés megkötésekor - amikor megszületett az árajánlat és az aktuális árakat pontosan tudjuk - lekötjük, illetve megvásároljuk azokat a főbb alapanyagokat, melyeknek az esetleges árváltozásától a jövőben tartunk. Ha ezt megtehetjük, akkor az árbizonytalanság méregfogát ki is húztuk. Persze, ezt csak azokban az esetekben tudjuk megtenni, ahol az ügyfélnek – vagy a generál kivitelező cégnek – adott az a pénzügyi fedezete, hogy a beruházás teljes költségének a 35-40 százalékát be tudja fizetni az anyagoknak a lekötésére” – mondta Virág Gergő, az Imperial Holding egyik vezetője.

A kockázatkezelés alapja a jól megkötött szerződés

Segítség lehet az is, hogy szerződéskötéskor nem kell mindenhol a teljes árat megfizetni, mert előfordulhat, hogy 3-4 millió forintos tételnél már 1 millió forinttal is le lehet kötni az alapanyagot, a fennmaradó részt pedig a tényleges szállításkor kell kifizetni.

„A kockázatkezelés alapja, hogy amikor megkötjük a generálkivitelezői szerződést - tudjuk és elfogadtuk az aktuális árakat - akkor le is szerzünk és lekötünk mindent, amire az építkezésnél szükségünk lehet. Ez nem az utolsó festékig történő bevásárlás jelenti, mert az lehetetlen lenne, de arra tökéletes elég, hogy azokat a kritikus anyagokat, amik tényleg milliós tételekkel megdobhatják egy építkezés árát, azokat le tudjuk kötni és ezt az ármozgást ki tudjuk küszöbölni” – tette hozzá Virág Gergő, aki szerint ma meglehetősen kiszámíthatatlan az építőipari anyagárak, de az biztos, hogy folyamatosan felfelé mennek és semmilyen makrogazdasági vagy akár lokális gazdasági trend nem mutat arra, hogy ez változna.

A szakértő szerint érdemes a szerződésben egy 10 százalékos tartalékkeretet beleírni a vállalási ár felett, ami megfelelő fedezetet tud nyújtani az anyagárak változására. „Az építőipari anyagok hozzávetőlegesen egy beruházás árának az 50 százalékát jelentik. Tehát, ha a teljes beruházási értékre kikötünk egy 10 százalékos tartalékkeretet az valójában az alapanyagárak változásának a 20 százalékáig tud fedezetet nyújtani. Ez az összes anyagra vonatkozik, de nagy valószínűséggel nem drágul minden anyag, tehát ha egyes anyagok kiugróan drágulnak, de más változatlan marad, ez a keret akkor is elegendő lehet. Ennél nagyobb árváltozás egy 7-8 hónapon át tartó családi ház építése során nem valószínű. Ez egy 50 milliós ház esetében azt jelenti, hogy 5 millió forint tartalékot kell rászámolni, ami azért általában azoknak az ügyfeleknek is elfogadható, akik nagyon szeretnék előre látni a fix költségeket.”

Akár 30-40 százalékkal is magasabb lehet a különbség

Az Imperial Holding egyik vezetője szerint, amit az emberek a pénztárcájuk megóvása érdekében még tehetnek az az, hogy nem halogatják a beruházást, mert később csak még drágább lesz.

„Aki építkezni szeretne az minél hamarabb tegye meg, mert már azok, akik tavalyról idénre halasztották a beruházást 17-19 százalékkal drágábban építkeznek most, mint tették volna ezt 2021 elején. Ha pedig 2020-ban építették volna meg a házukat, a mostani árakhoz képest akár 30-40 százalékkal is magasabb lehet a különbség, ez egészen döbbenetes emelkedés” – mondta Virág Gergő, aki azt is hozzátette, hogy ami miatt érdemes sietni az építkezésekkel az a kamat környezet.

„A zöld hitellel hihetetlenül kedvező kamathoz lehet jutni, de tudomásom szerint a forráskeret 45 százaléka már elfogyott, és nem tudni, hogy lesz-e hosszabbítás. Aki a zöld hitel fél százalékos kamatlehetőségéből kimarad, annak komolyabb piaci kamatozással kell hitelt felvennie, és bár ez nem a kivitelezés aktuális költségeiben jelentkezik, de a havi törlesztők összeadásával nagyon nagy tétel lehet, egészen addig, amíg valaki a hitelét vissza nem fizeti.”

Egyre több helyen van áruhiány

Amik leginkább drágulnak azok a gépészeti anyagok, a hidraulikához szükséges alapanyagok, a megújuló energiaforrások, így a napelem, a hővisszanyerős szellőztető, hőszivattyú, de a szigetelőanyagok is.

„Van, aminek 30-40 százalékkal ugrott meg az ára, de idén már az is előfordult, hogy az egyik téglagyártó kvótát vezetett be. Olyan mértékű az áruhiány, hogy nem tud annyi téglát legyártani, mint amennyit rendelnek” – tette hozzá Virág Gergő, aki azt is elmondta, hogy Magyarországon még mindig a téglaházak a legnépszerűbbek, de dinamikusan jönnek fel a könnyűszerkezetes házak és az idei év slágere a liapor, ami egy előre gyártott készház, de mégse könnyűszerkezetes, ám magán viseli annak összes előnyét.

Az ár mindig a tervezőasztalon dől el

A legtöbb kivitelező egy technológiára áll rá, ezzel szemben a 40 éves családi vállalkozásként működő Imperial Holdingnál az összes olyan technológiára készített típustervet, amivel Magyarországon találkozni lehet. Így az emberek is kit tudják választani, sőt össze tudják hasonlítani, hogy nekik melyik a legszimpatikusabb és a leginkább költséghatékony megoldás.

„Az építőipari anyagok árváltozása nagyon kardinális kérdés, de azt fontos tudni, hogy az ár mindig a tervezőasztalon dől el. Egy azonos méretű épületet meg lehet tervezni nagyon költséghatékonyan és nagyon pazarlóan is. Konkrét példa erre: egy 120 nm-eres családi ház, jól átgondolt, költséghatékony tervezéssel kerülhet 48-50 millió forintba – ez a piac alja – de nagyon könnyen elérheti a 75-80 milliót is. Azt szoktam tanácsolni az építkezőknek, hogy ésszerűen terveztessenek, és mindig mondják meg az összeget, amit beruházásra tudnak fordítani” – tette hozzá a szakember, aki még arra is felhívta a figyelmet, hogy az 5 százalékos áfa csak a 2022. december 31-ig kiadott építési engedélyek esetén érvényes. Amennyiben a kormány ezt nem hosszabbítja meg, a megadott dátum után újra 27 százalék áfa fog vonatkozni a családi házak építésére, így jövőre, emiatt is további drágulás várható.

Ingatlan.com: országszerte költözési célpont az agglomeráció

Több fővárosi kerületben és a vármegyeszékhelyeken is csökkent az állandó lakosok száma a múlt évben, az agglomerációs települések ugyanakkor szerte az országban népszerű költözési célpontnak számítottak - írta legfrissebb elemzésében az ingatlan.com.
2023. 03. 22. 17:00
Megosztás:

Koronavírus - NNK: továbbra sem változik a szennyvízben az örökítőanyag koncentrációja

Továbbra sem változik a szennyvízben a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szerdán a honlapján.
2023. 03. 22. 16:30
Megosztás:

Az MNB megadta az engedélyét a kkv-ra szakosodott fintechszolgáltatónak

Az iBanFirst kis- és középvállalkozások nemzetközi pénzforgalmát támogató online platform budapesti fióktelepe megkapta a Magyar Nemzeti Bank engedélyét - közölte az MNB szerdán az MTI-nek eljuttatott közleményében.
2023. 03. 22. 16:00
Megosztás:

Több mint 1 millióval emelkedtek a budapesti V. kerületi négyzetméterárak 10 év alatt

Több mint 1 millió forinttal emelkedtek a budapesti V. kerületi négyzetméterárak 10 év alatt, 2022 év végére az ingatlanra fordított átlagos összeg már a 100 millió forintot is meghaladta - derült ki a Duna House legfrissebb elemzéséből.
2023. 03. 22. 15:30
Megosztás:

Országszerte költözési célpont az agglomeráció

Több fővárosi kerületben és a vármegyeszékhelyeken is csökkent az állandó lakosok száma a múlt évben, az agglomerációs települések ugyanakkor szerte az országban népszerű költözési célpontnak számítottak - írta legfrissebb elemzésében az ingatlan.com.
2023. 03. 22. 15:00
Megosztás:

Mennyibe kerül egy síbaleset, ha nincs biztosításod?

2021-ben a novembertől március végéig tartó síszezonban már 587 ezer magyar kereste fel a legnépszerűbb európai terepeket; a tavalyelőtti évben pontosan 40 ezerrel több honfitársunk csatolta fel a sílécét vagy a snowboardját, mint a 2017-es szezonban - derül ki Laurent Vanat svájci gazdasági elemző évente megjelenő, a nemzetközi síturizmusról készített tanulmányából.
2023. 03. 22. 14:30
Megosztás:

Az amerikai jegybankon a világ szeme - bankpánikot gyógyít, vagy inflációt tör le?

Az elmúlt mintegy másfél hét piaci turbulenciái után a Fed-en a világ szeme, pláne amiatt is, hogy az EKB nem változtatott a korábbi kijelölt kamatemelési pályán.
2023. 03. 22. 14:00
Megosztás:

Több mint ezer magyar cégnek kell majd beszámolnia a fenntartható működéséről az EU-nak

A tőzsdén jegyzett vállalatok kevesebb mint harmada számít fenntarthatónak az uniós zöld keretrendszer mutatói alapján – hívja fel a figyelmet az EY 11 tagországot elemző tanulmánya. Az Európai Unió célja, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon, ezért egyre több cég gazdasági tevékenységét szabályozná; a társaságoknak azonban nehézséget okoz még a kritériumok értelmezése is. Idehaza több mint ezer magyarországi székhelyű szervezet lehet érintett.
2023. 03. 22. 13:36
Megosztás:

Az európai fogyasztók elsősorban az utazásról, az éttermekről és az új ruhákról mondanak le az infláció hatására

Az infláció és az energiaköltségek az eladósodás fő mozgatórugói. A fogyasztók elsősorban az utazásról, az étteremlátogatásokról és az új ruházat vásárlásáról mondanak le az EOS fogyasztói kutatása szerint. Az európaiak többsége aggódik pénzügyi jövője miatt.
2023. 03. 22. 13:00
Megosztás:

A tévé egyre kevesebb gyereket ér el, de este tízkor még minden negyedik óvodás korú a képernyő előtt ül

A gyerekek médiafogyasztása – és ezen belül a tévénézés – fontos szerepet tölt be a jövő generációjának formálásában. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából 2022 őszén készült elemzésből kiderül: bár a tévé évről évre egyre kevesebb gyereket ért el egy átlagos napon, a nézett idő mégsem csökkent. Minden 18 év alatti korosztálynál megfigyelhető egyfajta specializálódás. A kutatás szerint a középiskolások tévéznek a legkevesebbet, az óvodás és kisiskolás korú gyerekek viszont naponta 3 óránál is hosszabb ideig ülnek a tévékészülék előtt.
2023. 03. 22. 12:30
Megosztás:

Kína óvatos marad az orosz nyersanyaggal kapcsolatban

Második napja folyik Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin találkozója, és az egymás iránti támogatás folyamatos hangoztatása mellett még nem esett szó arról, hogy Kína az eddiginél több nyersanyagot importálná Oroszországból.
2023. 03. 22. 12:00
Megosztás:

Kelepcében: Mit lép a Fed?

A Fed-nek el kell döntenie, hogy a bankok körül kialakult nehéz helyzetben tovább folytja-e a monetáris szigorítást, vagy a továbbra is magas infláció ellenére változatlanul hagyja az irányadó kamatot.
2023. 03. 22. 11:30
Megosztás:

Így kaphatsz olcsó Széchenyi hitelt

Bár még bőven lenne idő arra, hogy cégünk éves beszámolóját leadjuk, azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a közeljövőben kedvezményes hitelt szeretnének felvenni, nem célszerű halogatni a pénzügyi év zárását. A Bankmonitor.hu elemzői szerint ugyanis a bankok már most kérik a hitelbírálathoz a 2022. évre vonatkozó kimutatásokat.
2023. 03. 22. 11:00
Megosztás:

Drágább lesz a bliccelés a Volánbuszokon

A Volánbusz április 1-jétől érvényes új üzletszabályzata szerint az érvénytelen jeggyel utazóknak a helyszínen 8 ezerről 12 ezer forintra emelkedik a pótdíj összege, három napon túl a pótdíj 8 ezer forint helyett 25 ezer forint lesz, 30 napon túl 12 ezerről 50 ezer forintra emelkedik - közölte a vállalat szerdán az MTI-vel.
2023. 03. 22. 10:30
Megosztás:

Növelte a kormány az agrárkár-enyhítési alap forrásait

A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte szerdai közleményében Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány ennek érdekében az agrárkár-enyhítési alap forrásait több mint négyszeresére emelte.
2023. 03. 22. 10:00
Megosztás:

Budapestről kifelé költöznek még mindig sokan, az agglomeráció lakossága növekszik

A főváros és a vármegyeszékhelyek agglomerációs települései továbbra is a slágernek számítanak az állandó lakosok számának változása - részben a költözések - alapján.
2023. 03. 22. 09:30
Megosztás:

Így csalnak az elektromos autók kilométer-órájával - visszatekerik persze!

Kiderült, mennyire tekerik az elektromos autók kilométeróráját. A használtautó-piacon tapasztalható átláthatatlanság jelensége az elektromos gépjárművek egyre nagyobb elterjedésével sem változott. Sokan elektromos autókra váltanak a károsanyag-kibocsátás, illetve az üzemeltetési és karbantartási költségek csökkentése érdekében, ám a carVertical kutatásai szerint a különféle csalások, beleértve a kilométeróra-visszatekerést, az elektromos gépjárműveket is érintik.
2023. 03. 22. 09:00
Megosztás:

Befektetés nélkül is elkezdheted a játékot

Az online kaszinók napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. A kaszinók világa az utóbbi évtizedekben növekedett a legtöbbet, méghozzá robbanásszerű gyorsasággal. Az emberek szórakoztatását megcélzó ipar világszerte milliárdokat hoz a gazdaságba, az online kaszinók megjelenése pedig csak fokozta ezt a növekedést.
2023. 03. 22. 08:31
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint szerda reggelre a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
2023. 03. 22. 08:30
Megosztás:

Nébih: visszahívnak egy a Danone OIKOS Görög élőflórás joghurtot

Penész lehetséges jelenléte miatt visszahívják és a forgalomból is kivonják a Danone OIKOS Görög élőflórás áfonyás sajttorta ízű, négyszer 125 gramm kiszerelésű joghurtot - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-vel.
2023. 03. 22. 08:00
Megosztás: