Rossz hír azoknak, akik halogatják az építkezést

Jellemző az emberekre, hogy akármilyen kiadás előtt állnak szeretik tudni, hogy mennyit fognak költeni. Nincs ez másképp akkor sem, ha valaki azt tervezi, hogy házat épít. Az egyre csak emelkedő alapanyag költségek miatt kiemelten fontos, hogy előre lássuk az árak alakulását. Ez az ár legyen reális, de fontos szempont, hogy a kivitelező legyen hiteles és pontos. Az építőipari ágazat most mindenkinek azt tanácsolja, hogy aki építkezést tervez, ne halogassa a beruházást: tegye meg, minél hamarabb.

Rossz hír azoknak, akik halogatják az építkezést

 Az építőipart sújtó, rohamosan növekvő áremelkedés ellen az egyik legjobb megoldás jelenleg, ha az ügyfél és a kivitelető átalánydíjas szerződéseket köt, fix áron, fix határidőket vállalnak, és egy reális tartalékkerettel számolnak az anyagárak lehetséges változásaira.

„A legegyszerűbb és a legkézenfekvőbb módja az, ha már a szerződés megkötésekor - amikor megszületett az árajánlat és az aktuális árakat pontosan tudjuk - lekötjük, illetve megvásároljuk azokat a főbb alapanyagokat, melyeknek az esetleges árváltozásától a jövőben tartunk. Ha ezt megtehetjük, akkor az árbizonytalanság méregfogát ki is húztuk. Persze, ezt csak azokban az esetekben tudjuk megtenni, ahol az ügyfélnek – vagy a generál kivitelező cégnek – adott az a pénzügyi fedezete, hogy a beruházás teljes költségének a 35-40 százalékát be tudja fizetni az anyagoknak a lekötésére” – mondta Virág Gergő, az Imperial Holding egyik vezetője.

A kockázatkezelés alapja a jól megkötött szerződés

Segítség lehet az is, hogy szerződéskötéskor nem kell mindenhol a teljes árat megfizetni, mert előfordulhat, hogy 3-4 millió forintos tételnél már 1 millió forinttal is le lehet kötni az alapanyagot, a fennmaradó részt pedig a tényleges szállításkor kell kifizetni.

„A kockázatkezelés alapja, hogy amikor megkötjük a generálkivitelezői szerződést - tudjuk és elfogadtuk az aktuális árakat - akkor le is szerzünk és lekötünk mindent, amire az építkezésnél szükségünk lehet. Ez nem az utolsó festékig történő bevásárlás jelenti, mert az lehetetlen lenne, de arra tökéletes elég, hogy azokat a kritikus anyagokat, amik tényleg milliós tételekkel megdobhatják egy építkezés árát, azokat le tudjuk kötni és ezt az ármozgást ki tudjuk küszöbölni” – tette hozzá Virág Gergő, aki szerint ma meglehetősen kiszámíthatatlan az építőipari anyagárak, de az biztos, hogy folyamatosan felfelé mennek és semmilyen makrogazdasági vagy akár lokális gazdasági trend nem mutat arra, hogy ez változna.

A szakértő szerint érdemes a szerződésben egy 10 százalékos tartalékkeretet beleírni a vállalási ár felett, ami megfelelő fedezetet tud nyújtani az anyagárak változására. „Az építőipari anyagok hozzávetőlegesen egy beruházás árának az 50 százalékát jelentik. Tehát, ha a teljes beruházási értékre kikötünk egy 10 százalékos tartalékkeretet az valójában az alapanyagárak változásának a 20 százalékáig tud fedezetet nyújtani. Ez az összes anyagra vonatkozik, de nagy valószínűséggel nem drágul minden anyag, tehát ha egyes anyagok kiugróan drágulnak, de más változatlan marad, ez a keret akkor is elegendő lehet. Ennél nagyobb árváltozás egy 7-8 hónapon át tartó családi ház építése során nem valószínű. Ez egy 50 milliós ház esetében azt jelenti, hogy 5 millió forint tartalékot kell rászámolni, ami azért általában azoknak az ügyfeleknek is elfogadható, akik nagyon szeretnék előre látni a fix költségeket.”

Akár 30-40 százalékkal is magasabb lehet a különbség

Az Imperial Holding egyik vezetője szerint, amit az emberek a pénztárcájuk megóvása érdekében még tehetnek az az, hogy nem halogatják a beruházást, mert később csak még drágább lesz.

„Aki építkezni szeretne az minél hamarabb tegye meg, mert már azok, akik tavalyról idénre halasztották a beruházást 17-19 százalékkal drágábban építkeznek most, mint tették volna ezt 2021 elején. Ha pedig 2020-ban építették volna meg a házukat, a mostani árakhoz képest akár 30-40 százalékkal is magasabb lehet a különbség, ez egészen döbbenetes emelkedés” – mondta Virág Gergő, aki azt is hozzátette, hogy ami miatt érdemes sietni az építkezésekkel az a kamat környezet.

„A zöld hitellel hihetetlenül kedvező kamathoz lehet jutni, de tudomásom szerint a forráskeret 45 százaléka már elfogyott, és nem tudni, hogy lesz-e hosszabbítás. Aki a zöld hitel fél százalékos kamatlehetőségéből kimarad, annak komolyabb piaci kamatozással kell hitelt felvennie, és bár ez nem a kivitelezés aktuális költségeiben jelentkezik, de a havi törlesztők összeadásával nagyon nagy tétel lehet, egészen addig, amíg valaki a hitelét vissza nem fizeti.”

Egyre több helyen van áruhiány

Amik leginkább drágulnak azok a gépészeti anyagok, a hidraulikához szükséges alapanyagok, a megújuló energiaforrások, így a napelem, a hővisszanyerős szellőztető, hőszivattyú, de a szigetelőanyagok is.

„Van, aminek 30-40 százalékkal ugrott meg az ára, de idén már az is előfordult, hogy az egyik téglagyártó kvótát vezetett be. Olyan mértékű az áruhiány, hogy nem tud annyi téglát legyártani, mint amennyit rendelnek” – tette hozzá Virág Gergő, aki azt is elmondta, hogy Magyarországon még mindig a téglaházak a legnépszerűbbek, de dinamikusan jönnek fel a könnyűszerkezetes házak és az idei év slágere a liapor, ami egy előre gyártott készház, de mégse könnyűszerkezetes, ám magán viseli annak összes előnyét.

Az ár mindig a tervezőasztalon dől el

A legtöbb kivitelező egy technológiára áll rá, ezzel szemben a 40 éves családi vállalkozásként működő Imperial Holdingnál az összes olyan technológiára készített típustervet, amivel Magyarországon találkozni lehet. Így az emberek is kit tudják választani, sőt össze tudják hasonlítani, hogy nekik melyik a legszimpatikusabb és a leginkább költséghatékony megoldás.

„Az építőipari anyagok árváltozása nagyon kardinális kérdés, de azt fontos tudni, hogy az ár mindig a tervezőasztalon dől el. Egy azonos méretű épületet meg lehet tervezni nagyon költséghatékonyan és nagyon pazarlóan is. Konkrét példa erre: egy 120 nm-eres családi ház, jól átgondolt, költséghatékony tervezéssel kerülhet 48-50 millió forintba – ez a piac alja – de nagyon könnyen elérheti a 75-80 milliót is. Azt szoktam tanácsolni az építkezőknek, hogy ésszerűen terveztessenek, és mindig mondják meg az összeget, amit beruházásra tudnak fordítani” – tette hozzá a szakember, aki még arra is felhívta a figyelmet, hogy az 5 százalékos áfa csak a 2022. december 31-ig kiadott építési engedélyek esetén érvényes. Amennyiben a kormány ezt nem hosszabbítja meg, a megadott dátum után újra 27 százalék áfa fog vonatkozni a családi házak építésére, így jövőre, emiatt is további drágulás várható.

A továbbra is fennálló vámháborús bizonytalanság ellenére emelkedtek az európai tőzsdék

Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokkal folytatott vámtárgyalások kimenetele továbbra is bizonytalan, és a határidő közeledik, a vezető nyugat-európai indexek pluszban zártak: az FTSE100, a DAX és a CAC40 mind 0,5% feletti emelkedést mutatott.
2025. 07. 09. 09:00
Megosztás:

Megújult vámfenyegetésekkel gyorsítaná a tárgyalásokat Trump

A tegnapi nap folyamán 14 ország, többek között Japán és Dél-Korea is levelet kapott Donald Trump elnöktől, melyben kijelentette, hogy az érintett országok augusztus elsejétől 25-40% közötti vámokra számíthatnak exportáruikra; így a jelenlegi, 10%-os általános vámszint elvileg ma lejáró határideje kitolódott.
2025. 07. 09. 08:30
Megosztás:

Megduplázódott a lakásbiztosítások száma a viharok nyomán

Az elmúlt napok komoly viharai miatt több mint kétszeresére nőtt a lakásbiztosítások iránti kereslet. A Netrisk adatai szerint a vihart megelőző napon 109 százalékkal, a vihar napján pedig 131 százalékkal kötöttek több szerződést, mint egy átlagos nyári napon. A szélsőséges időjárás nemcsak az otthonokban és az autókban, hanem az utazási tervekben is jelentős károkat okozott, ami az utasbiztosítások iránti érdeklődést is látványosan megemelte. A Netrisk szerint a szélsőséges időjárás erősíti a lakosság biztosítási tudatosságát, azonban a biztosítások akkor nyújtanak valódi védelmet, ha nem utólag, hanem előre, tudatosan készülünk fel.
2025. 07. 09. 07:00
Megosztás:

Panel kontra tégla: ezek a lakások a legkeresettebbek Magyarországon

A legfrissebb adatok alapján a vásárlók minden településtípuson nagyobb érdeklődést mutatnak a téglaépítésű társasházi lakások, mint a panelek iránt. A markáns különbség nemcsak a kereslet alakulásában, de a négyzetméterárakban is egyértelműen megmutatkozik. Ez különösen aktuális lehet most azoknak, akik első lakás vásárlását vagy építését tervezik, kihasználva a napokban bejelentett kedvezményes állami hitelkonstrukciót. Az Ingatlan.com és a Wienerberger közös elemzése rámutat: az értéktartás szempontjából hosszú távon jobban jár, aki akár saját lakhatásra, akár befektetési céllal téglaépítésű ingatlant választ.
2025. 07. 09. 06:30
Megosztás:

A kriptovaluta a legjobb választás az olyan online játékokban, mint az Allyspin?

Az online szórakoztatóipar folyamatos fejlődésével egyre több platform kínál alternatív fizetési módszereket a hagyományos banki szolgáltatások mellett. A digitális pénznemek térnyerése különösen szembetűnő az online kaszinók világában, ahol a gyorsaság és az anonimitás iránti igény egyre nagyobb.
2025. 07. 09. 06:04
Megosztás:

A befektetés-ellenőrzés célja az állami érdekek és a lakosság ellátásbiztonságának védelme!

A sajtóban napokban megjelent, egyes esetekben pontatlan, hangulatkeltő cikkekkel szemben a Nemzetgazdasági Minisztérium az alábbi hét pontban tisztázza a befektetés-ellenőrzés kapcsán kialakult helyzetet. A kormány célja egyértelmű: az államérdek védelme és a lakosság ellátásbiztonságának megerősítése.
2025. 07. 09. 06:00
Megosztás:

Felemás a logisztikai ágazat első negyedéve

Továbbra is vegyes a kép a logisztika alágazatai között: a légi áruszállítás teljesítménye dinamikusan bővül, az első negyedévben rekordnak számító, 94,5 ezer tonna árut kezeltek a fővárosi repülőtéren. Viszont a nagyságrendekkel nagyobb volumenű közúti és vasúti áruforgalom tovább csökkent. A közúti áruszállítás ismét évtizedes mélypontra süllyedt, miközben a nemzetközi gazdasági környezet hatásai a vasúti teherszállításra nyomták rá a bélyeget.
2025. 07. 09. 05:30
Megosztás:

Teljes készpénzmentesség jön a Forma-1 magyar futamán

A magyar alapítású Festipay biztosítja a készpénzmentes fizetést a Hungaroringen megrendezendő 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjon. A cég a vendéglátó egységek teljes területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával lehet fizetni. A rendszer már Bahreinben is sikerrel debütált. Solti Attila, a Festipay Zrt. igazgatósági tagja szerint céljuk a gyors és zökkenőmentes vásárlási élmény biztosítása. A készpénzzel érkező nézők feltöltőkártyát használhatnak, amelynek egyenlege a rendezvény végén költségmentesen visszaváltható.
2025. 07. 09. 05:00
Megosztás:

Miért van annyi műanyag a Földközi-tengerben?

A világ óceánjai és tengerei közül a Földközi-tengerben úszik arányosan a legtöbb műanyag és mikroplasztik. Mi lehet ennek az oka? Honnan jönnek? Miért süllyednek le a víz fajsúlyánál könnyebb plasztikok még a legmélyebb rétegekbe is? Milyen hatása van a szennyezésnek a tengeri élővilágra, és jelent-e veszélyt a strandolókra a nyaralások során? Mit tettünk eddig ellene, mi lehet a megoldás? A Körkörös.hu összefoglalásában igyekszik választ adni a legfontosabb kérdésekre.
2025. 07. 09. 04:00
Megosztás:

A keresőoptimalizálás összeomlását élőben nézzük

Az utóbbi hónapokban drámai átalakuláson megy keresztül az online tartalomfogyasztás és -terjesztés világa. A keresőoptimalizálás (SEO), ahogyan ismertük, szétesőben van. A mesterséges intelligencia (AI) térhódítása és a nagy tech cégek stratégiaváltásai alapjaiban rengetik meg az eddig jól működő online marketingmodelleket.
2025. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Nem mindegy, milyen ATM kerül a faluba – akár kétszer többe is kerülhet a készpénzfelvétel

A kormány döntése alapján 2025 végéig minden 1000 fő feletti magyarországi településen elérhetővé válik a bankjegykiadó automata (ATM), ám nem mindegy, melyik bank automatája kerül a falvakba. A money.hu elemzése szerint az ATM-használat költsége bankonként jelentősen eltér: az ingyenes készpénzfelvételi keret felett a saját számlavezető bank automatájából történő felvétel legtöbbször lényegesen olcsóbb, mint más bank ATM-jének használata – van, ahol így több mint duplájába kerül a pénzfelvétel.
2025. 07. 09. 03:00
Megosztás:

A klímát a konyhába szerelték Nálad? Akkor nagy bajban vagy!

A konyhai pára alattomos ellensége a klímádnak, sokan túl későn veszik észre. Nem mindegy, hogyan használod a klímát a konyhában.
2025. 07. 09. 02:00
Megosztás:

Donald Trump levelét megírta, elküldte - baj lesz?

Trump levélben üzent: az amerikai elnök hétfőn 14 ország számára meghatározta az új vámtételeket.
2025. 07. 09. 01:00
Megosztás:

A francia elnök szerint Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát

Emmanuel Macron francia elnök szerint Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát.
2025. 07. 08. 23:30
Megosztás:

Milliárdos kárbejelentésre számít a Groupama Biztosító a hét eleji viharok kapcsán

A biztosítótársaság arra kéri az otthonuktól távol tartózkodókat, illetve a balatoni nyaralótulajdonosokat, hogy lehetőség szerint mielőbb ellenőrizzék ingatlanjaikat – akár családtag vagy ismerős segítségével is.
2025. 07. 08. 23:00
Megosztás:

Több vármegyében visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Az elmúlt 24 óra csapadékos időjárása következtében egyes területeken mérséklődött a tűzveszély, ezért 2025. szerdai hatállyal Budapesten és további öt vármegyében a hatóság visszavonja a tűzgyújtási tilalmat - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-vel.
2025. 07. 08. 22:30
Megosztás:

Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele

BA magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű. A cégek 52 százaléka szerint több partnere megy csődbe az idén, mint tavaly. A felmérés 210 vállalat megkérdezésével készült.
2025. 07. 08. 22:00
Megosztás:

AI a befektetések szolgálatában: új dimenziók a vagyonkezelésben

A K&H Alapkezelő, a KBC Csoport tagjaként már nyolc éve alkalmaz mesterséges intelligencia alapú modelleket (AI) a befektetési döntéseinek támogatására, ezzel nemcsak Magyarországon, hanem európai szinten is úttörő szerepet tölt be.
2025. 07. 08. 21:30
Megosztás:

A kormány folytatja a harcot az indokolatlan áremelésekkel szemben

A kormány számára a magyar emberek, kiemelten a családok és a nyugdíjasok az elsők, ezért határozottan fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben. Az áremelések elleni harc első lepéseként a kormány 30 élelmiszer termékkategória esetében árréscsökkentést vezetett be, amelyet kiterjesztett a háztartási- és vegyiárukra, tisztálkodási és szépségápolási termékekre is. A kiskereskedelmi árréscsökkentés alá eső élelmiszereknél mintegy 20%-os, a pipereáruknál pedig közel 26%-os átlagos árcsökkenés tapasztalható. A kormány önkéntes árkorlátozást harcolt ki a bankok, a biztosítótársaságok és a telekommunikációs cégek esetében is. Július elsejétől pedig 34 nagy forgalmú vény nélküli szabadáras és 10 vényköteles nem támogatott készítmény ára vált kedvezőbbé a gyógyszeripari szereplők önkéntes árkorlátozásával.
2025. 07. 08. 20:30
Megosztás:

Allianz Globális Biztosítási Jelentés – stabil növekedési kilátások, egyre növekvő igény a védelemre

Az Allianz Research legfrissebb Globális Biztosítási Jelentése szerint 2024-ben impozáns bővülést ért el a globális biztosítási ágazat, a teljes díjbevétel 7 ezermilliárd euróig emelkedett. Folyamatosan nő az igény a biztosítások által nyújtott védelemre, ennek megfelelően a jelentés készítői stabil, éves szinten 5,3 százalékos globális növekedésre számítanak a következő évtizedre, míg a teljes magyarországi biztosítási szektor várható átlagos éves növekedését 5,5 százalékra teszik.
2025. 07. 08. 20:00
Megosztás: