Rossz hírt kapott az ALTEO, de …
A vészhelyzetre való hivatkozással legkésőbb 2029-ig befagyasztotta az átvételi árakat. Ez alól csak abban az esetben tesz kivételt, ha az elkövetkező időszakban 6 százalék fölötti infláció alakul ki.
Aki ennek hatására kilép a kötelező átvételi rendszerből, annak – értelmezésünk szerint – nem kell megfizetnie a Robin Hood adót, legalábbis arra az időszakra, ameddig érvényes KÁT, METÁR szerződése lett volna.
Az ALTEO-nak hosszabb távon a korábban megvalósult cirka 20 MW kapacitású naperőművei (Domaszék 2 MW, Monor 4 MW, Balatonberény 6,2 MW és Nagykőrös 6,9 MW), a felsődobszai és gibárti vízerőművei (~2 MW), a nagykörösi biogáz üzeme (12-14 GWh/év vagyis ~1,5 MW kapacitás) és az idei év feléig a KÁT-ban levő bábolnai 15 MW-os szélerőműparkja érintett.
Ez idén összeségében kevesebb mint 100 millió forint negatív hatást okozhat az operatív eredményben, míg 2029-ben már 200-300 millió forint között lehet. Ezek rendre az operatív eredményre vonatkozó előrejelzésünk 0,6 és 1,8 közötti hányadát jelentik, amelyek gyakorlatilag hibahatáron belüli értékek.
Vagyis a cég értékére vonatkozó hatás relatíve kicsi. Ugyanakkor komolyabb aggodalomra ad okot, hogy az intézkedés a beruházások megtérülési biztonságát veszélyezteti, amelynek hatására növekvő kockázati prémiummal számolhatnak a jövőben a befektetők, illetve „ceteris paribus” növeli a kockázati prémiumot és leértékeli a már meglévő beruházásokat is úgy általában Magyarországon (nem csak a KÁT, METÁR keretében megvalósultakat), s inkább a beruházások megvalósulásának ellenében hat.