Rotower konténer farmot adtak át Debrecenben
A konténerben négy, egyenként 15 szintes tornyot helyeztek el, amelyeken több száz növényt - leveles zöldségeket, fűszernövényeket, de akár kisebb koktélparadicsomokat, illetve szamócát - termelhetnek talaj nélkül, egész évben - mutatta be a technológiát a cég ügyvezetője a helyszínen.
Rácz Gréta kiemelte: agrártechnológiai start up vállalkozásukban olyan növénytermesztő tornyokat alkottak, amelyek használata közben a termesztéshez nincs szükség talajra, a tornyon belül tápoldattal dúsított víz kering, az táplálja a növényeket.
Vertikálisan kialakított, helytakarékos, akár több méter magas tornyokat tudnak összeépíteni, amelynek oldalán (palástján) fejlődnek a növények - magyarázta hozzátéve, hogy ez egy beltéri termelési technológia, vagyis pontosan tudják szabályozni a levegő és a víz hőmérsékletét, a páratartalmat, a szén-dioxid-mennyiséget, amit saját fejlesztésű szenzoros adatgyűjtő egészít ki.
A vállalkozást 2019-ben indították, eddig több mint száz tornyot, és számos kisebb méretű növénytermesztő berendezést értékesítettek. A jelenleg négy dolgozóval működő cég tavalyi árbevétele 97 millió forint volt, amit az idén szeretnének megduplázni - mondta el Rácz Gréta az MTI-nek.
Papp Viktor, a debreceni önkormányzat Fidesz-KDNP frakciójának vezetője a helyszínen emlékeztetett arra, hogy a Green Drops Farm Kft. 2021-ben elnyerte a fenntartható város díjat, miután tevékenységével hozzájárul Debrecen zöld jövőéhez.
Hozzátette: több debreceni oktatási intézményben, óvodában és könyvtárban is megtalálhatóak a Rotower tornyok, amelyekkel nem csapán egészséges zöldségek termeszthetők, hanem hozzájárulnak az óvodások, kisiskolások ismereteinek bővítéséhez is ezen a területen.