Sakkforradalmat hozott Budapestre Polgár Judit és Rubik Ernő

Inspiráló sakkprogramok 2 napon át 3 helyszínen: telt házat hozott a Világsakkfesztivál első napja – több mint 6000-en látogattak el a Magyar Nemzeti Galériába szeptember 17-én. A fesztivál második napján az InterContinental Hotel előadóterme oktatási szakemberekkel, a BOK Csarnokban a Polgár Judit Sakk Alapítvány standja pedig sakkrajongókkal telt meg.

Sakkforradalmat hozott Budapestre Polgár Judit és Rubik Ernő

Helyszíni nézőcsúcsot hozott Polgár Judit jubileumi Világsakkfesztiválja: idén több mint 6000 látogatót vonzottak a fesztivál első napjának programjai a Magyar Nemzeti Galériába, a két nap alatt (szeptember 17-18.) pedig több mint negyedmillióan csatlakoztak az online is követhető programokhoz, a közösségi szimultánhoz és a 4. Oktatási konferenciához. A közönség találkozhatott a Polgár családdal és az idei fesztivál védnökével, Rubik Ernővel, és részese lehetett egy formabontó Polgár vs Polgár sakkpartinak. A tudományos, művészeti és sakkos programok mellett egy különleges közösségi sakk szimultán, valamint a sakkvilág, a magyar művészeti élet elismert szereplői és sportbajnokok gondoskodtak róla, hogy a látogatók inspirációval feltöltve térjenek haza a rendezvényről. 

„Ez az eseménysorozat nem csak a sakkról szól. Idén több mint 20 programmal készültünk a három helyszínen, hogy a 4 évestől a 104 évesig minden korosztály fantáziáját megmozgassuk. A közönség először láthatta kiállítva az olimpiai érmeimet, a kedvenc sakk készleteimet, kipróbálhatta az életre kelt Sakkpalota program kalandpályáit, ahol megelevenedtek a Sakkpalota sakkos-mesés karakterei is. A látogatók megtapasztalhatták, hogy a sakk mennyire sokrétű, színes és szórakoztató” – mondta el Polgár Judit, a sakktörténet legjobb női játékosa, a Világsakkfesztivál alapítója.

A közönség együtt ünnepelt a Polgár családdal

Aki ellátogatott a fesztivál nyitónapján a várba, hosszú évek után először egy közös dedikáláson személyesen is találkozhatott a Polgár család tagjaival. Ráadásul a vendégek együtt sakkozhattak a Polgár lányokkal az óriás sakktáblán, ahol a résztvevők a saját ötleteikkel alakíthatták a játék menetét.

A fesztivál egyike volt azon különleges alkalmaknak, amelyen - a sakkolimpia szabadnapján - a versenyen résztvevők közül is felbukkantak néhányan a közönség soraiban, például a svéd sakkozó és influenszer Anna Cramling, de akadt, aki tevőleges szerephez is jutott. Igazi kuriózum volt, hogy a Világsakkfesztivál fővédnöke, Rubik Ernő köszöntötte a Nemzeti Galériába látogatókat, a közönségtalálkozón pedig bárki feltehette kérdését a Rubik-kocka feltalálójának.

A kétnapos sakkünnepen mindenki megtalálta a számára legizgalmasabb programot. Akiket a játékos kihívások mozgatnak meg, próbára tehették tudásukat a Rubik-kocka kirakó versenyen, rajthoz állhattak a Csillagsakk Olimpikón, kipróbálhatták magukat robotprogramozásban a fesztivál főtámogatója, a Morgan Stanley jóvoltából, vagy részt vehettek egy inspiráló sakkversenyen.

„Nagy öröm számunkra, hogy az idei Világsakkfesztiválon is izgalmas és tartalmas programokkal vehettünk részt - mondtaFogarasi Norbert, a rendezvényt immár hatodik éve támogató Morgan Stanley budapesti irodájának vezetője. – Különösen értékes volt látni, hogyan inspirálták kollégáink a gyerekeket a Lego robot-programozáson keresztül, és milyen nagy érdeklődés övezte a sakkmestereinkkel folytatott partikat. Az ilyen kezdeményezések jó lehetőséget nyújtanak arra, hogy a Morgan Stanley munkatársai bemutassák kreativitásukat és elkötelezettségüket. Fontos számunkra, hogy a sakkon keresztül hozzájárulhassunk a stratégiai gondolkodás népszerűsítéséhez, amelyre ugyanúgy szükség van egy globális pénzintézet informatikai és elemző központjánál, mint a sakktábla fölött.”

Polgár Judit a világ ellen

A fesztivál kiemelt programjaként Polgár Judit 8 közösség ellen játszott szimultánt. A laza, barátságos hangulatú partik közül kettőn döntetlen született: a külföldi és magyar újságírókból álló Hírnavigátorok csapata a 9 éves sakktehetség, az Angliát képviselő sakkolimpikon Bodhana Sivanandan váratlan bevonásával és segítségével döntetlenre mentette a meccsét. A siketek, nagyothallók és gyengénlátók képviselőinek csapata, a Bátorság bajnokai is remiben egyeztek meg Polgár Judittal. Az izgalom a szimultán végén tetőzött, a csapatok nagy része ugyanis időzavarba került. A nehézséget Zachary Saine (The Chess Nerd) és közössége remekül kezelte, bámulatos végjátékban az utolsó másodperceket is kihasználva - egyedüli közösségként - legyőzte a sakklegendát. 

Legtovább a Magyar sportlegendák közössége maradt talpon, kreatív, izgalmas játék végén adták meg magukat, akárcsak a Chess.com és a ChessKid közösségei. A szimultán tanulságát a világ legnagyobb online sakk-közössége, a Chess.comképviselője, Ayelén Martinez fogalmazta meg: „A sakk során általában egyedül játszol az ellenfeleddel. Ez a közösségi szimultán jól példázza, amit Judit és a fesztivál szellemisége képvisel: a sakk összehoz és összeköt minket.”

Sakkforradalom az oktatásban

A fesztivál második napján a 4. Sakk az oktatásban konferencián (Educational Chess Summit) is ki lehetett tenni a bejáratra a “teltház” táblát. A külföldi és a magyar előadók saját példáikon mutatták be, hogyan képes a sakk alapjaiban megreformálni az oktatást, és milyen pozitív hatással lehet a fizikai-mentális egészségünkre.

Sebastian Siebrecht sakk nagymester, a Fascination Chess program megalkotója 22 éve szervez sakktáborokat Németország bevásárlóközpontjaiba, ahol hetente gyermekek ezreit tanítja és inspirálja a játék iránti szenvedélyével.

Mads Jakobsen, a dán iskolai sakkszövetség (Danish Scholastic Chess Federation) elnöke elárulta, hogy az országban több mint 15 éve foglalkoznak képességfejlesztő sakkal az iskolákban, és jövőre Koppenhágában megnyitják a világ első sakk házát, a House of Chess –The Brain Gym intézményt. A kezdeményezés célja, hogy új alapokra helyezze a sakk oktatásban és társadalomban betöltött szerepét, közelebb hozva egymáshoz a generációkat. 

Pep Suárez különleges területekre irányította a figyelmet: a pszichológus és sakkoktató előadásában a sakk terápiás előnyeiről beszélt az ASD (autizmus spektrum zavar), a rák, a kognitív hanyatlás és a börtönökben történő rehabilitációval összefüggésben.

A Világsakkfesztivál minden szegletét átszőtte az inspiráció

„Programokban és élményekben ez volt az eddigi leggazdagabb fesztivál. A világ minden tájáról érkeztek látogatók, gyerekek és felnőttek – olimpikonok, művészek, véleményformálók –, hogy osztozzanak az összetartozás-érzésben és a játék örömében, amit a sakk nyújt. Felemelő volt látni, hogy a magyar és külföldi oktatási szakértők inspirációt merítenek a sakk köré épülő programokból, a többiek előadásaiból, és motiváltan, eltökélten folytathatják a munkájukat, amelynek kedvezményezettjei és nyertesei a jövő generációk. Öröm volt látni a csillogó szemű gyerekeket, ahogy amatőrök és nagymesterek összekacsintanak a sakkasztalok fölött, és ahogy formát ölt egy darabka sakktörténelem a Labrosse művészházaspár festővásznán. Az idei Világsakkfesztivál ismét igazolta: nem kell sakkozónak lenni ahhoz, hogy az embert magával ragadják az események, hogy bekapcsolódjon a fesztivál vérkeringésébe, és feltöltődve térjen haza” – mondta zárszóként Polgár Judit.


Az USA-iráni egyeztetések és Keir Stermer lemondásának híre mozgatta az európai piacokat

Az európai részvénypiacok hétfőn enyhe emelkedéssel zártak, köszönhetően az amerikai–iráni tárgyalások legújabb fordulójában elért eredményeknek. A piacok szintén pozitívan fogadták Keir Starmer brit miniszterelnök lemondását, mivel Starmer hétfői lemondása megnyithatja az utat egy rendezett hatalomátadás előtt a Munkáspárt esélyes vezetőjelöltje, Andy Burnham felé, aki akár már jövő hónapban Nagy-Britannia tizedik miniszterelnöke lehet hét éven belül. Ennek hatására a brit bankrészvények erősödtek: a Barclays, a NatWest és a Standard Chartered árfolyama rendre 3,9%, 4% és 1,3% növekedést mutatott.
2026. 06. 23. 08:30
Megosztás:

Évi 7 milliárd dollárnál jár a Visa stabilcoinfizetési pilotja

A Visa stabilcoinalapú fizetési kísérleti programjának évesített forgalma elérte a 7 milliárd dollárt, ami 50 százalékos növekedést jelent az előző negyedévhez képest. A Bridge infrastruktúrájára és a Stripe kereskedői hálózatára épülő együttműködés azt jelzi, hogy a blokkláncos elszámolás egyre közelebb kerül a mindennapi bankkártyás fizetésekhez.
2026. 06. 23. 08:00
Megosztás:

Jelentős növekedés várható az ökológiai vetőmagok piacán

Az ökológiai gazdálkodás Magyarországon az elmúlt években dinamikus fejlődésen ment keresztül: 2025 végére már több mint 400 ezer hektárt vontak ökológiai művelés alá, ami a hazai mezőgazdasági területek 8,5 százalékát jelenti.
2026. 06. 23. 07:30
Megosztás:

Ethlabs indul: volt EF-kutatók gyorsítanák fel az Ethereum intézményi áttörését

Öt korábbi Ethereum Foundation-kutató önálló nonprofit kutatás-fejlesztési szervezetet hozott létre Ethlabs néven. A Bitmine, a SharpLink és Joe Lubin támogatásával induló labor az Ethereum gyorsabb elszámolására, skálázhatóságára, interoperabilitására és intézményi felhasználására összpontosít.
2026. 06. 23. 07:00
Megosztás:

Öntik a pénzt a nyugdíjukra a magyarok

Több tízezren léptek be a nyugdíjpénztárakba egy év alatt, és hasonló gyarapodást mutatnak az egészségbiztosítások és nyugdíj-előtakarékossági számlák is – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Erre ösztönző adókedvezmények eddig is voltak, de mintha most már több embernek lenne fontos, hogy miből fog megélni időskorában.
2026. 06. 23. 06:30
Megosztás:

Nemzetközi befektető vásárolta meg a HelloParks fóti logisztikai csarnokát

A HelloParks megállapodást kötött a fóti megaparkjában található FT1 logisztikai csarnokának értékesítéséről egy nemzetközi befektetőtársasággal. A tranzakció aláírására 2026. május 20-án került sor. A magas fenntarthatósági minősítéssel rendelkező épület teljes kihasználtsággal és stabil bérlői körrel működik. A megállapodás a nemzetközi befektetők visszatérését jelzi, akik többek között a csökkenő országkockázatra is reagálnak.
2026. 06. 23. 06:00
Megosztás:

Együttműködést írt alá a Vértesker a világ ötödik legnagyobb targoncagyártójával

Új fejezet nyílik a hazai anyagmozgatási piacon: a Vértesker 2026. január 1-jétől a Hyster és a Yale villástargonca-márkák kizárólagos magyarországi forgalmazójaként folytatja működését. A Hyster -Yale amerikai cégcsoport közel 200 éves múltra visszatekintő cégcsoport 4,3 milliárd dolláros árbevétellel és 8600 munkatársával ma a világ ötödik legnagyobb villástargoncagyártója. A stratégiai bejelentést Tatán, az Old Lake Golf Hotelben megrendezett Anyagmozgatási Szakmai Csúcstalálkozóján tették meg, az esemény egyben a Vértesker fennállásának 35. évfordulóját is ünnepelte. A rendezvény az év egyik legjelentősebb hazai anyagmozgatási és raktártechnológiai szakmai találkozója volt, amelyen a logisztikai, ipari és termelővállalati szektor döntéshozói, üzemeltetési vezetői, beszerzési szakemberei és partnerei vettek részt, hogy közösen tekintsék át az anyagmozgatás, az automatizáció és az ipari innováció jövőjét.
2026. 06. 23. 05:30
Megosztás:

Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani

Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
2026. 06. 23. 05:00
Megosztás:

Minél kisebb, annál drágább: ennyivel kerül többe a minilakások négyzetmétere

A minilakások vidéken is egyre népszerűbbek: a legfeljebb 25 négyzetméteres lakások a vármegyeszékhelyeken - köztük Debrecenben, Pécsett, Kecskeméten és Szombathelyen - is megjelentek a kínálatban, nagyjából 20 millió forintos belépővel. Négyzetméteráruk jellemzően 20–30 százalékkal alacsonyabb a budapesti szintnél. A fővárosban átlagosan 30 millió forintért, négyzetméterenként pedig a használtlakás-átlagnál mintegy 12 százalékkal drágábban cserélnek gazdát ezek az apró lakások - derül ki a Duna House friss ingatlanpiaci elemzéséből.
2026. 06. 23. 04:30
Megosztás:

A bértranszparencia nem vár: Miért kell a munkáltatóknak már most lépniük?

A 2023-ban elfogadott uniós bértranszparencia-irányelv hazai átültetésére a június 7-én lejárt határidő ellenére ugyan még nem került sor, és törvénytervezet sem ismert jelenleg, ez azonban nem jelenti azt, hogy a munkáltatók számára már most ne lennének teendőik. Sőt, a szabályozás gyakorlati hatásai több szervezetnél már most olyan HR- és munkajogi kérdéseket vetnek fel, amelyek kezelése hosszabb előkészítést igényelhet – derül ki a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda elemzéséből.
2026. 06. 23. 04:00
Megosztás:

A britek csaknem kétharmada helyesli Keir Starmer miniszterelnök távozását

A hétfőn ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek csaknem kétharmada helyesli Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök távozását.
2026. 06. 23. 03:00
Megosztás:

Az Alkotmány így rendelkezik a nyugdíjról

A hatályos magyar jogrendben a nyugdíjakra vonatkozó alapvető rendelkezéseket elsősorban Magyarország Alaptörvényének XIX. cikke tartalmazza. Fontos megjegyezni, hogy Magyarországon a korábbi „Alkotmány” helyett jelenleg a Magyarország Alaptörvénye elnevezésű jogszabály van hatályban.
2026. 06. 23. 02:00
Megosztás:

Ön havi 87.000 Ft-ot félre tud tenni? Ha nem, akkor bajban van

A magyar felnőtt lakosság 81 százaléka rendelkezik megtakarítással, a megtakarítók 93 százaléka pedig havi rendszerességgel is félre tud tenni – derül ki az MBH Befektetési Bank 2026-os reprezentatív kutatásából. A megtakarítással rendelkező háztartások átlagosan havi 87 ezer forintot tudnak félretenni.
2026. 06. 23. 01:00
Megosztás:

Átszervezik a műtétek rendjét az Országos Onkológiai Intézetben a klímarendszer meghibásodása miatt

Átmenetileg módosítani kellett az Országos Onkológiai Intézet műtéti rendjét a 3-as épület műtői légtechnikai és klimatizációs rendszerének meghibásodása, valamint a tartós hőhullám miatt - közölte az intézet hétfő este a Facebook-oldalán.
2026. 06. 23. 00:05
Megosztás:

Indul a szélerőmű-kapacitások országos felmérése

Elérhető a szélerőmű-kapacitások létesítésére, bővítésére irányuló piaci elképzeléseket felmérő online kérdőív, amelynek kitöltésével az érintettek július 8-ig ismertethetik tervezett projektjeik részleteit a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallal (MEKH).
2026. 06. 22. 23:00
Megosztás:

Egynapos bezárással tiltakoznak a kisbenzinkutak

Egynapos figyelmeztető bezárásra szólítja fel a kisbenzinkutakat a Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület (FBSZ), mert a Tisza-kormány nem hajtja végre a korábbi árrendszer okozta károk enyhítésére indított támogatási programot - közölte az FBSZ hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 22:30
Megosztás:

A Strategy 520 Bitcoint vett, miközben 1,4 milliárd dollárra növelte készpénztartalékát

A Strategy újabb 520 Bitcoinnal bővítette vállalati kriptovagyonát, a társaság legfrissebb pénzügyi lépéseinek középpontjában azonban ezúttal nem kizárólag a BTC-felhalmozás állt. A vállalat 300 millió dollárral növelte készpénztartalékát, miközben a befektetők egyre nagyobb figyelmet fordítanak az STRC értékpapírok támogatására és a jövőbeli tőkeallokációra.
2026. 06. 22. 22:02
Megosztás:

Eltörli a stabilcoin-birtoklási korlátot a Bank of England

Jelentősen enyhített a brit stabilcoin-szabályokon a Bank of England. A jegybank végleges szakpolitikai kerete már nem korlátozza, hogy egy magánszemély mennyi fontalapú stabilcoint (angolul: stablecoin) tarthat, miközben az egyes tokenek teljes kibocsátását kezdetben 40 milliárd fontban maximálja. A tartalékkezelési előírásokat szintén lazították, miután a kriptoipar arra figyelmeztetett, hogy a korábbi tervek ellehetetleníthetik a sterlinghez kötött digitális pénzek széles körű elterjedését.
2026. 06. 22. 20:30
Megosztás:

Pontosabban céloz a NAV: kevesebb vizsgálat, nagyobb adómegállapítások

Kevesebb vizsgálatot folytatott le 2025-ben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), mint egy évvel korábban, az utólagos adóellenőrzések eredményessége azonban határozottan javult. A napokban megjelent éves összefoglaló alapján az adóhatóság egyre pontosabban választja ki a kockázatos ügyeket, miközben továbbra is az áfa, a kiemelt adózói kör, a transzferárak, az építőipar és az e-kereskedelem tartozik a legfontosabb ellenőrzési területek közé – hívja fel a figyelmet az EY.
2026. 06. 22. 19:30
Megosztás:

Tokaji bort is a világ legjobbjai közé választottak Londonban

Bekerült a mindössze ötven Best in Show bor közé az Oremus Pincészet 6 puttonyos 2016-os tokaji aszúja a világ egyik legtekintélyesebb borversenyeként számon tartott Decanter World Wine Awards (DWWA) idei kiadásán.
2026. 06. 22. 19:00
Megosztás: