Sikerrel zárultak az Európai mobilitási hét hazai programjai

Idén már közel kétszáz magyarországi település csatlakozott az Európai mobilitási héthez, így Magyarországon volt az ötödik legmagasabb a résztvevők száma Európában - ismertette a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) az MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleményében.

Sikerrel zárultak az Európai mobilitási hét hazai programjai

Azt írták, idén is nagy érdeklődés mellett zajlott le Magyarországon Európa legnagyobb közlekedéssel összefüggő környezetvédelmi kampánya. A települések egyre nyitottabbak a környezetkímélő közlekedést népszerűsítő, az egészség megóvására ösztönző programok iránt. Az eseménysorozatba a MÁV több akcióval is bekapcsolódott, pár nap alatt több mint 10 ezer ingyenes kerékpárjegyet állított ki, az autómentes napon pedig több mint 13 ezren vásárolták meg a korlátlan utazásra jogosító, kedvezményes jegyet - összegezték.

A kormány célja hazánk teljes klímasemlegességének elérése 2050-ig, amiben kiemelt szerepet játszik a károsanyag-kibocsátás ötödéért felelős közlekedés zöldítése - hívták fel a figyelmet, hozzátéve, a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően egyre többen ismerik és használják a környezetbarát, fenntartható városi közlekedési lehetőségeket.

A TIM közleménye kitért arra is, hogy 2021 januárjában még kevesebb mint 28 ezer zöld rendszámos gépkocsi futott a hazai utakon, nyár végéig már közel 57 ezret helyeztek forgalomba az országban, tehát a számuk húsz hónap alatt megduplázódott. A közlekedés környezetbarátabbá tételét szolgálja továbbá a Zöld busz program is, amely a vidéki városok helyi járműparkjának minőségi cseréjét támogatja. Ezek mind hozzájárulnak a Klíma- és természetvédelmi akciótervben foglalt, a szén-dioxid kibocsátásának csökkentésére irányuló célok megvalósításához.

A Technológiai és Ipari Minisztérium az Európai mobilitási héthez, illetve az autómentes naphoz kapcsolódó tudás-élmény alapú programok, vetélkedők, versenyek megrendezését idén is pályázattal segítette. Idén országosan 193 településen zajlottak programok, ezekre 172 önkormányzat összesen 155,5 millió forint támogatásra adott be kérelmet a HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.-hez. Ezt a települések a lakosságszámuktól függően igényelhették, az 5000 fő alatti települések legfeljebb 500 ezer, az 5000 és 15 ezer közötti lélekszámúak 1 millió, a 15 és 50 ezer fő közöttiek 1,5 millió, míg az 50 ezer lelkesnél nagyobb települések 2 millió forintra pályázhattak - emlékeztetett a minisztérium.

A MÁV öt nap alatt összesen 10 854 ingyenes kerékpárjegyet adott ki az utasok részére, ezek száma mintegy duplán meghaladta a héten eladott normál díjszabású kerékpárjegyekét. Az autómentes napon pedig egy különleges, legfeljebb 250 forintba kerülő jeggyel a MÁV-Start, a Volánbusz, a GYSEV vagy a MÁV-HÉV bármilyen helyközi járatán korlátlanul lehetett utazni egész nap, az ország teljes területén. A MÁV-Start munkatársai az ezen a napon négyszer több tízkilométeres jegyet adtak el, mint előtte egy héttel. Így a többi szolgáltató eladásaival együtt jóval 13 ezer felett lehet az átlagos eladási számok felett értékesített jegyek száma - hangsúlyozta a TIM.


Milliárdokat veszítenek a pénztártagok figyelmetlen szja-bevallás miatt

A Pénztárszövetség (ÖPOSZ) becslései szerint több milliárd forinttól esnek el a pénztártagok, akik elmulasztják a május 20-ig esedékes szja-bevallásukban a nyilatkozatot a nyugdíj-, illetve egészségpénztári befizetéseik után járó adókedvezmény igényléséről - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 15. 04:30
Megosztás:

Ezeket az információkat keresik a cégek az önéletrajzokban

Az önéletrajzoknál a különböző területeken eltérő szempontok alapján döntenek a cégek, ezért érdemes a jelentkezést az adott munkához igazítani. A Profession.hu kutatása szerint tízből kilenc munkáltató számára fontos, hogy a pályázó az adott állásra szabja a CV-jét: 42 százalékuk szerint ez teljes mértékben elvárás, további 44 százalék pedig előnyként tekint rá. A pályázók így sokat javíthatnak az esélyeiken azzal, ha az adott területen releváns tapasztalatokat és készségeket emelik ki a jelentkezésükben. A kutatásból az is látszik, hogy más információk számítanak igazán fontosnak a fizikai munkáknál és az irodai, szakértői pozícióknál.
2026. 05. 15. 04:00
Megosztás:

EASAC: A gázról és olajról való leválás felgyorsítása védheti meg Európát az évszázad legnagyobb energiaválságától

Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) bemutatta hivatalos szakmai állásfoglalását, mely szerint a hazai megújuló energiákra való minél gyorsabb áttérés elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa nemzetei ne szenvedjék meg a fosszilis energiahordozók árának egyre drámaibb ingadozását. Az EASAC szakmai iránymutatása szerint az EU energiaszükségletének oroszlánrészét még mindig a gáz és olaj importja fedezi, miközben az iráni háború következtében további zavarok keletkeztek az ellátásban és az árak is drasztikusan emelkedtek.
2026. 05. 15. 03:30
Megosztás:

Öreg járművek, elszaladó árak: merre tart a magyar autópiac?

Magyarország látványosan elmarad az uniós átlagtól az autók számában, életkorában és az új autó vásárlások terén is - Hanczár Zsolt, az Euroleasing Zrt. gépjármű-értékesítési igazgatója szerint. Ez a lemaradás ugyanakkor komoly növekedési potenciált is tartogathat, éppen ezért a következő évek kulcskérdése: sikerül-e érdemben közelebb jutnunk az európai szinthez.
2026. 05. 15. 03:00
Megosztás:

Nagy átverés! Önkiszolgáló kasszák az ALDI, LIDL és TESCO boltokban

Az önkiszolgáló kasszás visszaélések fő oka, hogy a vásárló egyszerre „pénztáros” és vevő, így több a hibázási és csalási lehetőség. A kiskereskedelmi szakanyagok szerint az önkiszolgáló kasszák terjedésével a bolti lopás és a leltárhiány kezelése egyre nagyobb biztonsági kérdés lett. Mik a leggyakoribb csalási módszerek?
2026. 05. 15. 02:00
Megosztás:

Így nyerhetsz a legbiztosabban az EURÓ magyarországi bevezetésén

Bár Magyarország eurócsatlakozása nem rövidtávú cél, a piacok már most árazzák az ehhez vezető hiteles konvergenciafolyamat lehetőségét – derül ki az MBH Befektetési Bank friss kommentárjából.
2026. 05. 15. 01:00
Megosztás:

K&H: 2026 a változások éve a mezőgazdaságban

A mezőgazdaságban 2026 a változások éve, a legnagyobb kihívást az energiaárak, az infláció, a forint árfolyamának alakulása, a klímaváltozás, az aszály, az állatbetegségek, valamint a tej- és sertésárak jelentik - hangsúlyozta Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon csütörtökön Hódmezővásárhelyen.
2026. 05. 15. 00:30
Megosztás:

A pénzügyminiszter a rendszerszintű korrupció felszámolását ígéri

A pénzügyminiszter a rendszerszintű korrupció felszámolását, a közbeszerzések valódi átláthatóságának megteremtését ígérte csütörtöki bejegyzésében a Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 00:05
Megosztás:

RRF-pénzek az utolsó kanyarban - Hazahozható-e még Magyarország helyreállítási forrása?

Magyarország előtt rendkívül szűk időablak áll az uniós helyreállítási források megszerzésére. Magyar Péter új miniszterelnök politikai ígérete szerint még idén haza kell hozni a befagyasztott EU-s pénzeket, az RRF esetében azonban nem elég a brüsszeli politikai nyitás: teljesített mérföldkövekre, lezárt beruházásokra, hiteles bizonyítékokra és gyors tervmódosításra van szükség. A kérdés ezért ma már nem pusztán az, hogy Brüsszel akar-e megállapodni Magyarországgal, hanem az is, hogy a 2026-os határidők között technikailag maradt-e még elég idő a pénzek lehívására.
2026. 05. 14. 23:30
Megosztás:

Magyar Péter: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel

Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 05. 14. 23:00
Megosztás:

Jana Lantratova lett az új orosz emberi jogi biztos

Jana Lantratova képviselőt nevezte ki emberi jogi biztosnak csütörtöki plenáris ülésén az orosz parlament alsóháza.
2026. 05. 14. 22:30
Megosztás:

Mérséklődött az aszály

Nagy területen megszűnt, illetve mérséklődött az aszály az elmúlt egy hét számottevő esőinek köszönhetően Az eddig kevés csapadékot kapott északnyugati területekre is hamarosan jelentős mennyiségű csapadék érkezik - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 05. 14. 22:00
Megosztás:

Gyermekközpontú, partnerségre épülő minisztériumot ígér Lannert Judit

Gyermekközpontú, partnerségre épülő, adatokra és szakmai tudásra építő minisztérium létrehozását ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter.
2026. 05. 14. 21:30
Megosztás:

Járványhelyzet alakult ki Hajdúhadházon

Hajdúhadház területén hepatitis A-járványhelyzet alakult ki - adta hírül az önkormányzat a honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 21:00
Megosztás:

Szlovéniában a foglalkoztatási szolgálat bevonásával toboroznának katonákat

Együttműködési megállapodást írt alá csütörtökön a szlovén védelmi minisztérium és a foglalkoztatási szolgálat annak érdekében, hogy növeljék a szlovén fegyveres erők létszámát.
2026. 05. 14. 20:30
Megosztás:

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol; a várhatóan év végéig megvalósuló beruházás révén az országos földgázhálózatba betáplálható tisztaságú biometánt tudnak előállítani a Békés vármegyei városban - közölte az energiaipari vállalat csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 20:00
Megosztás:

Itt az szja-bevallási határidő, ne hagyjuk veszni a milliárdokat

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 14. 19:30
Megosztás:

A vízügy országosan összehangolja a vízhiány elleni munkát

A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ - közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 19:00
Megosztás:

Trump: fokozni kell az amerikai-kínai együttműködést

Az amerikai-kínai kapcsolat a mai világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata, ezért a két országnak fokoznia kell az együttműködést egy jobb jövő megteremtése érdekében - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Pekingben, a tiszteletére adott díszvacsorán.
2026. 05. 14. 18:30
Megosztás:

Súlyos költségvetési helyzetről beszélt Kármán András

Az államháztartással kapcsolatban ismert tények és a költségvetési tervezés korábbi bizonytalanságai önmagukban is azonnali cselekvést tesznek szükségessé - írta Kármán András pénzügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 05. 14. 18:00
Megosztás: